Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
907 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mübin Güneş
Mübin Güneş
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba, 46/2h tarafıma fahri müfettiş tarafından kesilmiş. Fakat cezanın kesildiği sokakta herhangi bir ters yön tabelası bulunmuyor. Fotoğraflar ile bunu kanıtlayabiliyorum.Cezayı ödeyip itirazda bulunacağım. İtiraz dilekçe örneği rica edebilirmiyim.

İbrahim
İbrahim
6 ay önce

Merhaba Ahmet bey yıllardır çift yön olarak kullandığımız bir yol bir ay kadar önce tek yön yapılmış. Bu yol aslında tali bir yol. Yaklaşık 600-700 mt. Yolun bir tarafı sulama kanalı. Eşim yoğun trafiğe girmemek için arada kullandığımız bu yolu kullanmak istemiş tabi yolun tek yöne çevrildiğini bilmeden Artı yolun sağ tarafı sulama kanalı olduğundan eşim bütün dikkatini yola verdiğinden ve de yolu yollardır çift yön kullanmanın verdiği alışkanlıkla. Tek yön levhasını görmemiş. Ta ki yolun sonunda trafik polisini görene kadar. Polis arkadaş plakanın fotoğrafını çekmiş. Ceza e devlete düşmüş. İtiraz edebilir miyim ya da hiç uğraşmadan ödeyip geçeyim mi.… Devamını Oku »

Hasan
Hasan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler AHMET BEY. 46/2-F CEZA GELDİ.BUNA İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRENEĞİ ÇOK ACİL RİCA EDİYORUM

Nurcan
Nurcan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhana mehmet bey banada dun saat 13:04 de ayni cezayi kesmisler ancak ben buraya tasinali 20 gun oldu bana dedikleri ilk soylenen emniyet serit ihlali dediler sonra ben arastirark buldum ters yon cezasi diye ancak benim gittigim yolda ters yon yazan yada bir isaret tabelasi yoktur bu durumda ne yapmaliyiz

Nurcan
Nurcan
Yanıtla  Nurcan
6 ay önce

Aracta kamera yok sahitlerim var resimler var ayrica bugun ogrendim ayni mahallede 6 7 kisiye daha ayni ceza kesilmis bu mahheledeki fahri gorevli mufettisden herkez sikayetci herkez yana yana ariyor kendisini

Nuhan
Nuhan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar banada bugün 46/2-h aracın ters yönde sürülmesi diye trafik cezası geldi. Fahri trafik müffettişi tarafından yazılmış ters yönde araç kullanma derken geri geri gitmekte bu kapsama giriyor mu ? Sizden ricam itiraz dilekçesi örneği ve soruma cevap verirseniz çok sevinirim.

Nuhan
Nuhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Cevabınız için çok teşekkür ederim dilekçe örneğide gönderebilirmisiniz.

rukiye imir
rukiye imir
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler AHMET BEY. 46/2-F CEZA GELDİ.BUNA İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRENEĞİ ÇOK ACİL RİCA EDİYORUM

rukiye imir
rukiye imir
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

MERHABA MEHMET BEY. 46/2-F’ten ceza yedik.buna itiraz dilekçe örneğini bugün için mümkünse rica ediyorum

Umutcan Vurgun
Umutcan Vurgun
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey selamlar,

Bu maddeden bende ceza yemişim ancak ceza yediğim günü ve saati hatırlıyorum. araç ters yönde değil güzergah yönünde dörtlüleri yanık şekilde 3-4 dk park halindeydi sadece. tamamen keyfi yazılmış bir ceza. Ancak araç kiralıktı ve şirket ödemeyi indirimli şekilde yapmış ve benimde indirimli tutarı ödememi bekliyor haklı olarak. Ben bu cezaya nasıl itiraz edebilirim yoksa şirketin mi etmesi gerekiyor?

Değerli yardımlarınız için teşekkürler.
Saygılarımla

alihan
alihan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-H ters yön ihlalinden 1228 TL ceza yedim. Dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Mehmet Furkan
Mehmet Furkan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, iki hafta önce bu kuraldan bir ceza yedim. Manisa merkezde bulunan ptt şubesine gidiyordum. Normalde bir üst sokaktan dolanıp ptt önüne gelebiliyorum. Benim amacım da bu yöndeydi ama maalesef o gün o üst yolda bir kazı çalışması vardı. Bu yüzden mecburi olarak ters yönden girmek durumunda kaldım. Kargom geldiği için 5 dakikalık bir süre içerisinde kargomu almak için aracımı ters yönde park etmek durumunda kaldım. Bu sırada Fahri müfettiş hiçbir açıklama yapmadan arabamın fotoğrafını çekip ceza işlemleri gerçekleştireceğini söyleyip arkasını dönüp gitti. Hiçbir açıklama fırsatım olmadı. Kazı çalışması olduğundan dolayı cezama itiraz etmek istiyorum. Bir sonuç çıkma… Devamını Oku »

emre
emre
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

bana da aynı şekilde tebligat geldi fahri trafik müfettişi yazmış fotoğraf yok ancak saat var itiraz etsem sizce olumlu sonuçlanır mı? bir de arada trafik polisleri o bölgede duruyorlar onların kesitiği ceza 132 tl fahri müfettiş 1220 lira yazıyor aynı ihlale 2 farklı tarife olabilir mi bu şekilde

oktay dağcı
oktay dağcı
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler dilekçeyi rica edebilir miyim ? Teşekkürler

erdem solmaz
erdem solmaz
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba bana fahri trafik müfettişi tarafından ters yön ihlali cezası kesilmiş, bunun ile ilgili itiraz dilekçesi, ücretsiz nasıl itiraz edebilirim yardımcı olurmusunuz.

ERKAN
ERKAN
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi

Ali Ardıç
Ali Ardıç
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb Ahmet bey.Eşimin adına kayıtlı araca 16.06.2020 de saat 14:55 de bulunduğumuz sokakta 46-2h ters yön cezası yazılmış ancak eşim çalışıyor hafta içi sabah 9 Akşam 17 den önce gelemez mümkün değil Bu konuda kamera kaydı bulduk ancak plaka görünmüyor ama iş yerindeki patronu sabah giriş akşam çıkışına dair yazılı beyan verse olurmu ve hatta savcılık aracın MOBESE EDS görüntülerinden tespit edebilir. Araci eşim dışında kimse kullanamaz. İsin garip tarafı aynı binada 3 aynı sokakta 7-8 kişiye 2 ser kere ceza kesmiş farklı yakın tarihte kesen fahri müfettiş.Bir baktık ki 10 kişiye yakın herkes alakasız zaman ve saate ceza yazılmış… Devamını Oku »

Mustafa
Mustafa
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, bugün bu maddeden ceza bildirildi. İtiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz? Teşekkürler.

Fatih
Fatih
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey taşıt girmez levhası olmamasına rağmen.46/2 h dan ceza yazıldı.
Bulunan yer gidiş geliş yol.itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz.

Onur
Onur
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bu akşam aynı şekilde ters yön cezası yedim dilekçe örneğini mail adresime gönderirmisiniz.

Bozkurt
Bozkurt
Yanıtla  Onur
6 ay önce

Sevgili Onur, Sulh Ceza’da çalışan ve itiraz ettiğiniz tutanaklara karar yazan biri olarak söyleyebilirim ki her ne sebeple olursa olsun 46/2-h dan ceza yemişseniz 15 gün içinde gidip ödeyin aksi halde RED kararı yazıyoruz bir de onun masrafı çıkıyor size hem bizi uğraştırıyorsunuz hem de ekstra para ödüyorsunuz. Bilgi mahiyetinde yazıyorum lakin “şansımı denemek istiyorum” gibi bir ibare kullananlardansanız yanıtım bu işte şans yok kanun ne diyorsa o sonra gelip bizimle tartışanlar oluyor bizim tek söyleyebileceğimiz “Ehliyeti bakkaldan mı aldın kardeşim kör müydün girmeseydin” oluyor malesef saygılarımla…

Halil yıldız
Halil yıldız
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bugun banada ters yon cezası ulastırıldı. Fahri gorevli kesmiş. Resim yok. Belkide hata var. İtiraz dilekce ornegi alabilir miyim. Tesekkurler

MEHMET METİN AYDIN
MEHMET METİN AYDIN
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ters yol cezası 1.228 tl gelmiş itiraz etmek istiyorum.
size zahmet itiraz örneğini aşağıdaki mailime atarmısınız

Miray
Miray
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Merhaba bende dilekce ornegini alabilir miyim. Ücretsiz ise 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu