Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 239 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
907 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İbrahim
İbrahim
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-H diye tarafıma ceza düzenlenmiş ama sebebini dahi bilmiyorum o caddeden aracım geçmemiş bile olabilir

Yahya Kemal
Yahya Kemal
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İlk defa böyle bir ceza geldi ne olduğunu anlamadık

Yahya kemal
Yahya kemal
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

tel şu an değil arıza şeridinde arkadan gelen polisten şeyi polisten geri gelmesi istemişler çünkü ben hastanedeydim acile kaldırıldım çocuklar rica ettikleri halde kabul etmemişler Bir tanesi giderim biri dedi yerde cezayı yazmış olay bu ters yönde arıza şeridi.

Yahya kemal
Yahya kemal
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Ben acil gece yarısı Silivri devlet Hastanesi’ne kaldırıldığımı duyan çocuklarım Mahmutbey gişe geçiminde yol yapımı yüzünden trafik kolu olduğu için arıza şeridinde de herkes gibi beklerken geri gelmek istemişler.arkalarında duran araç geri geri gitmelerine izin vermemiş sivil polis olduklarını beyan etmişler.çocuklarımda babamız acile kaldırılmış
Silivri’de gitmeye çalışıyoruz.diye söylediklerinde izin vermemişler.arabada da eşim de varmış.yani arıza şeridinde beş on metre geri geri gidipboş olan tali yola girmek istediklerinden dolayı olay olmuştur.ilginize çok teşekkürler.ülkede hoşgörü kalmamaış saygılar

Gökhan Evci
Gökhan Evci
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği alabilirmiyim

Neslihan
Neslihan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ceza itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz lütfen

Erhan bey
Erhan bey
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 30.06.2020 tarihinde hastane randuvusuna yetişmeye çalışırken yanlış bir yerde konumlandırılmış kavşaktan (konuyu belediyenin ulaştırma daire başkanlığıyla görüştüğümde, kavşağın sıkıntılı olduğu, yanlış yerde olduğunu kabul ettiler. Dilekçe verdim belediyeye kavşağın düzeltilmesi için ) dolayı ters yöne girdim, toplamda 20 metre civarında bir uzaklık söz konusuydu. Girdiğim yolda ters yön levhası yoktu, sadece yol sağa gider ok işareti vardı, Ben sol tarafa doğru gittim. Bu yüzden 1228 TL trafik cezasının geldiğini e-devletten öğrendim ve tutanak tarafıma tebliğ edilmeden beyanlı ödemeyle 10,07,2020 tarihinde ödedim. Sulh ceza mahkemesine itirazda bulunmak istiyorum. İlk olarak kabul edilme ihtimali var mıdır ? (Eğer belediyeden dilekçeme olumlu… Devamını Oku »

Murat
Murat
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İşaret yok ama ceza var nasıl kurtulabilirim bundan

İrem
İrem
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, ters yön işaretinin 10 metre ilerisinden sağa dönüş yaptım trafik cezası geldi ancak tabelayla dönüş yaptığım yer arasındaki mesafe çok az ve girilmez levhasının olduğu yer ara cadde değil mahalle arasında bir sokak itirazım olumlu sonuçlanır mı? Ayrıca itiraz dilekçe örneği alabilir miyim?

Eren can öztaş
Eren can öztaş
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar, itiraz dilekçe ornegi talep edecegim.

mine
mine
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba, ben de mümkünse örnek dilekçe göndermenizi rica ediyorum. Bizim cezamız İstanbulda aracı annem kullanırken yazılmış. Araç engelli aracı, İstanbulda ikamet etmiyoruz ve tabela var mıydı onu da bilemiyorum. Aracın engelli aracı olması itiraz için herhangi bir avantaj sağlar mı? Bir de taksitli ödemeyi nasıl yapabiliriz? Yardımlarınız için teşekkürler.

mine
mine
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Teşekkür ederim Ahmet Bey. Sağlıcakla kalın.

irem K
irem K
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet bey. 46/2- H ters şerit trafik cezası verildi. 27.06.2020 tarihinde YKS sınavı vardı ve sokağa çıkma yasağı vardı. Eşim beni sınava bırakacaktı. Okula giden ana yol o gün trafiğe kapatılmış eşimde farklı yola girmek zorunda kaldı ve fahri müfettiş tarafından 1228 TL ters şeride girme cezası kesilmiş. Iptal davası açmak istiyoruz. Dilekçe örneği gönderirseniz çok sevinirim. Iyi akşamlar diliyorum.

Gamze Durmaz
Gamze Durmaz
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yön işareti Ceza kesilen yolun girişinde var.Bense yolun yaklaşık ortasına yakın bir noktadaki tali yoldan giriyorum ve girdiğim noktada ters yön işareti yok. Yola girdikten 15 metre sonra bir direkte ters yön işareti ve kamera var.Yani yola girerken ters yön işaretini görmek mümkün değil. Ceza iptal edilir mi? Ters yön kuralını ihlalden verilen trafik idari para cezası tutanağına itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz

Ertan BADEM
Ertan BADEM
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sadece dönüş yapmak için ters yön olan boş caddeye girdim. Sonra geri geri dönüş yapıp geldiğim yöne döndüm. Karşıda bulunan MOBESE kaydından cezam kesilip gönderildi. Buna yapacağım itiraz kabul edilip ödemem iade edilir mi Ahmet Bey?

Ertan BADEM
Ertan BADEM
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h cezası tutanağım elimde ve ödemesini yaptım Ahmet Bey. Fakat sıkıntı şu ki ; ters yön boştu ve sadece dönüşte kullanmak amacı ile bir iki metre girip geri çıkarak yoluma devam ettim. Kamera ile tespit edilip cezalandırılmışım. Bu cezayı itiraz edip iptal ettirme şansım var mıdır ? Saygılarımla.

Erdoğan Konuksever
Erdoğan Konuksever
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

26.06.2020 günü Karaman’da 703. Sokak’ta park ettiğim aracıma olay mahallinin en az 1 km güneyinde bulunan İbrahim Öktem caddesindeymişim gibi 46/2-H maddesinden ceza yazılmış.

703 Sokak emniyet tedbirleri sebebiyle çıkmaz sokak durumundadır. Haliyle ters yön kuralı burada uygulanamaz düşüncesindeyim.

Yukarıda belirttiğim sebeplerden dolayı bu cezaya itiraz edebilir miyim?

ali
ali
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

adresine 46/2-H itiraz dilekçesi gönderirseniz sevinirim iyi çalışmalar dilerim

Mesut
Mesut
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben ters yöne girmediğim halde sırf bekçilerle tartıştım diye en yüksek cezatı kesmek için elinden geleni yapan sözde polisler haksız yere ters yönden ve trafiği tehliye düşürmekten ceza kestiler oysaki sadece kaldırıma çıkmıştım itiraz edip savcılığa görevi kçtüye kullanma suçundan şikayet ettim ifadesinde olayı bilmedikleri bekçilerin tutanağına göre ceza yazdıklarını söylüyorlar bende şikayetimde o şekilde olduğunu söylemişitim o soruşturmaya takipsizlik verildi ceza itirazına böyle bi karar verildi ve kesin olarak karar verilmiş bana daha tebliğ edilmedi tebliğ edildiğinde tekrar itiraz hakkım var mı delil olarak bekcilerin tutanağına göre kestiğini beyan ediyorlar şimdiden teşekkürler. İtiraz eden 23/10/2019 havale tarihli dilekçesinde özetle; Arnavutköy… Devamını Oku »

Cem
Cem
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bana 46/2h cezası geldi fakat ceza yazılan sokakta tek yön tabelası veya benzeri bir tabela yok sıkıntıya düşmemek için cezayı ödedim ama bu nasıl bir iştirki tabela olmayan bir yerde ceza işleniyor

Gökhan
Gökhan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba nasıl izah edeyim bilemedim bana ceza ana cadde üzerinden tek yönlü yola girdiğime dair yani ters yöne girdiğime dair ceza yazılmış ve bu bahsettiğim yerden giriş yapanlara uyuzumdur böyle bir giriş yapmadım. Fakat girdiğimi bahsettikleri yola girilmesi gereken yerden girip 3 bina sonra bir telefon geldi aracımı durdurup park ettikten sonra ters çevirip çıktım ama asla ana cadde üzerinden bu yola giriş yapmadım. Nasıl bir yol izlemeliyim. Eğer itiraz etmekte haklıysam Banada dilekçe yollayabilir misiniz. Birde cezayı yazana arkadaş bu anı kanıtlamak zorunda değil midir?

Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Ne yazıkki fakat cezayı yazan şahsın bahsettiği yerden giriş yaptığımı ispatlaması gerekmez mi cezayı yazan kendisi, yani tüm araç kullananlar böyle afedersiniz hıyarlar yüzünden sürekli kayıt mı tutmalı. Madem yazdın cezayı ispatla deme hakkım yok mu yani hem ceza yiyeceğim hem de ispatlayacağım(!) ne güzel ülke(!)
Ha birde girdiğimi iddia ettiği yerde mobese var bunun bir faydası olmaz mı?

Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Bir kaç sorum var o halde
1-) mobese işe yaramaz mı
2-) ceza henüz sistemde gözükmüyor yine de ödenebiliyor fakat ödeme sırasında bana tebliğ tarihinide soruyor bu tarihi ödeme tarihi olarak ben mi belirleyeceğim ve ben belirlersem nasıl olsa tebliğ edilmiş deyip bana ceza belgesini yollarlar mı?
3-) bu belgede benim ordan döndüğüme dair ellerinde görüntü olmadığından itiraz edemez miyim? Cezayı yazdı fakat görüntü şart değil mi?
4-) bir yerde okumuştum fotoğraflanmamış cezalar itiraz edilirse büyük ihtimalle iptal edilir diyordu
5-) önceki sorularımda dahil sabırla okuyup cevaplandırdığınız için çok teşekkür ederim.

Ufukk
Ufukk
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey banada dilekce ornegi lutfen acil

Metin
Metin
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bana 46 h sen ceza geldi girdiğim yönde tebala var öbür girişte de kamara tespit tabelasi mevcut mahkemeye bunu bildirdim sonra bu tabelanın söküldüğünü dun gördüm ceza iptal olurmu resimle sunsam bir faydası olurmu.şimdiden teşekurler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu