Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
uğur
uğur
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Serkan gül
Serkan gül
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-h2 itiraz dilekçesini gönderilebilirmisiniz lütfen

saide
saide
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

46-2h ters istikamette gitme cezası aldım. cezanın kesildiği yer bir ara sokak, tebligattaki fotografta eds ve girilmez tabelasının yanında görülüyor arabam. tabela ile hizalı duruyor yani, ben o yola girmediğimi tabelayı farkedince sola dönüş yaptığımı hatırlıyorum ama olayın üzerinden 6 ay geçmiş, tebligatı yeni göndermişler. net hatırlayamasam da bu şekilde itiraz edebilir miyim, iptal şansım olur mu. zaten bir senedir araba kullanıyorum, ters istikamette ilerleyebilecek tecrübem de yok ve bütün kurallara her zaman uyuyorum.
sizce itiraz etmeli miyim bilgi verebilirseniz ve dilekçeyi gönderebilirseniz sevinirim. teşekkürler,

Serkan ulupinar
Serkan ulupinar
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h itiraz dilekcesi gonderebilirmisiniz tesekkur ederim

Salih
Salih
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
6 Ağustos ta Antalya 100, yıl kavşağında ters yön cezası yemişim. Bugün e devlette gezinirken fark ettim. Size bu konuda bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim..
Yüzde 25 indirimli ödeyebilir miyim. Çünkü bana tebliğ edilmedi. Bu cezaya itiraz etmek iştiyorum. Sonuç olumlu sonuç alabilir miyim. (Çünkü bilmediğim bir şehir ve levhayı da fark etmedim.)İtiraz edersem cezayı ödemelimiyim… Tesekkür ederim

Salih
Salih
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2h dilekçesi yollamanızı rica ediyorum, size zahmet.

Ercan
Ercan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar Ahmet bey ben de ters yon den dolayi 46-2h den 1228 tl ceza yedim fakat teblikatta resim foto yok ama ben hatirliyorum ters yonden gectigimi 100 metre ters yon kullandim kontrollu ////resim veya foto olmasi gerekmiyormu tutanakta itiraz hakkim varmi sonradan mahkemede trafigin foto gosterme hakki varmi bilgi verirmisiniz tesekkurler saygilar

Ferdi
Ferdi
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler.Dün akşam ateşlenme ishal ve covid şüphesiyle çocuğumu ilçe merkezden il merkezindeki üniversite çocuk acil bölümüne götürdüm gece eve geri gö derdiler.Gündüz çocuğun halsiz düşmesi üzerine covidden şüphelenerek tekrar ilçeden il merkezdeki üniversite acile doğru yola çıktım.şehirlerarası yolda önümde durmuş olan 50 araçlık konvoyun arkasında durdum.Yol hem gidiş hem geliş trafiğe kapanmış.yani diğer ters yönde trafiği tehlikeye atacak bir durum yok.önümdeki bir kaç araç ter syöne girerek polisin yol kestiği yerin hizasına diğer ters yönün emniyet şeridinden gittim.ilk olarak kaza veya yol kontolü olduğunu sandım.ve önümdeki araçlarında polis yönlendiriyor diyerekten sağlıktan dolayı acile yetişmem gerektiği için ters… Devamını Oku »

volkan
volkan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba
1 ay önce ters yöne girdiğim için ceza yemişim e-devlete yeni düştü ama bu cadde 2 aydır ters yön levhası ve eds var ve bu ayın 5 inde kaldırıldı ödemelimiyim itiraz edsem sonuç alırmıyım

Can Özen
Can Özen
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Murat
Murat
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, şehir içi ters yön cezasina itiraz dilekçesini maile gönderebilir misiniz?

Batin
Batin
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekcesi gonderir misiniz

Arslan
Arslan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aracım ters yönden ceza yemiş ama ceza saatinde arabam petrol ofisin de yok ama yol üzerinden de geçmiyor kamera kayıtlarına bakıyorum yola bakan da dahil ama 1228 tl ters yön cezası geliyor kamera kayıtları da elim de nasıl itiraz edebilirim

Çağan
Çağan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
46-2h dilekçesi yollamanızı rica ediyorum, size zahmet.

Emre Öztürk
Emre Öztürk
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
46-2h dilekçesi yollamanızı rica ediyorum, size zahmet.
Saygılar

Servet oruç
Servet oruç
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben ticari taksi kullanıyorum 15 metre mecburen ters yöne girdim otel önünden yolcumu aldım o sırada arkadan ceza yazmışlar nasıl itiraz edebilirim

Burak
Burak
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana 46-2h itiraz dilekçesini gönderirmisiniz

NEVZAT
NEVZAT
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mahalle arasında ters sokağa girdim 9 ay sonra EDS den bana resim çekip 1002 TL Ceza göndermişler kazaya sebebiyet yok trafiği aksatmak yok normal E 5 yolu yok bu nasıl bir iş,ayrıca neden 9 ay sonra ceza geliyor,bu çocukmuki anne rahminde 9 ay beklesin buna nasıl itraz dilekçesi düzenlerim rıca etsem bana bir dilekçe örneği yazarmısın

NEVZAT
NEVZAT
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Teşekkür ederim Allah razı olsun

Yıldırım
Yıldırım
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2h itiraz dilekçesini yollayabilirmisiniz.

Can
Can
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana 46-2h dilekçesini yollarmısınız

Can
Can
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
5 ay önce

Teşekkürler

levent
levent
Yanıtla  Can
5 ay önce

ahmet beyilgili dilekçe dün itibari ile gönderildi dediniz yalnız mail e gelen hiç birşey yok.mail adresimi kontrol edip tekrardan gönderim sağlarsanız sevinirim

levent
levent
Yanıtla  Can
5 ay önce

evet bildirim gelmiyor gelen kutusu yada spam maile düşen mail yok

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu