Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 144.00 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1340.00 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir.

Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1340.00 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1340.00 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de belirtmek istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-h trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-h ters yön cezası 2021

Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2H BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2H KUSUR ORANI
46-2H KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2H TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 302 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
1K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mustafa
Mustafa
8 ay önce

Merhaba ben ters yöne bilmeden girmişim arkamda polis aracı beni uyardı bende geri döndüm ama arkamdan ceza yazmış göndermiş bu nasıl olur acaba itiraz hakkım varmı

Atilla can
Atilla can
8 ay önce

46/2 H dilekçe örnegi alabilirmiyim
Emeginiz için tşk ederim

Tahir karslı
Tahir karslı
8 ay önce

Amasyada farkedemedim.ters yöne girdim kameralar vardi ceza gelir muhtemelen itiraz dilekçesi bende alabilirmiyim

SAMET KAYA
SAMET KAYA
8 ay önce

MERHABA,
MOTORCU KURYEM TAKSİM TURNACI BAŞI CADDESİNDE TERS YÖN CEZASI YEMİŞ, TEBLİGAT GELİNCE ÖĞRENDİM, CEZAYI FAHRİ MÜFETTİŞ YAZMIŞ. O BÖLGE ARAÇ KULLANIMINA PEK UYGUN OLMAYAN BÜTÜN HERKESİN KULLANDIĞI ,ADI CADDE AMA KENDİSİ SOKAK BİLE OLMAYACAK BİR YOL.. İSTİKLALE ÇIKAN DAR BİR SOKAK. KÖTÜ NİYETLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM FAHRİ MÜFETTİŞİN, ÇÜNKÜ O BÖLGEDE BİNLERCE MOTORCU O SOKAĞI KULLANIR,MUHTEMELEN BAŞKA KİŞİLERE DE YAZMIŞTIR CEZAYI . BENIM SORUM ŞUDUR. BU TERS YÖN CEZASINI İPTAL ŞANSIMIZ VARMIDIR. VEYA TABELAYA UYMAMAK CEZASINA DÖNÜŞTÜRME GİBİ BİR İTİRAZ HAKKIMIZ OLABİLİRMİ.

Lütfiye Yilmaz
Lütfiye Yilmaz
8 ay önce

Merhaba , 46/2-H maddesine göre ters yön ceza itiraz dilekcesi gonderirmisiniz.

sercan can
sercan can
8 ay önce

meehaba ters yöne girmedigim halde ,ceza geldi dilekce orgenigini atabilir misiniz ? tesekkur ederim

Osman zengin
Osman zengin
8 ay önce

Tres yön cezası itiraz formu gonderırmısınız

Mert
Mert
8 ay önce

Selamın aleyküm ters yönde araba park halindeydi ters yön cezası yazılmış itiraz dilekçesi alabilir miyim

Mert
Mert
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Bulunduğu yer sadece gidiş ama ben geliş yönüne yani ters bir şekilde park ettim ama araç park halindeydi hareket etmiyordu sokağa çıkma yasağı olduğu gün müteffişler yazmış muhtelemelen

Mert
Mert
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Her ikisi de ters yön oluyor

fırat
fırat
8 ay önce

yaklaşık bir ay öncesine yönelik fahri müfettiş tarafından hazırlanmış 46/2-h cezası tarafıma tebliğ edildi. ilgili tarihte tebligatta bahsi geçen sokağın girişine (trafiğe uygun istikamette) geldiğimde sokakta 4’lülerini yakmış geri geri gelen bir araç olduğunu farkettim ve yolun ilerisinde problem olacağını düşünerek 2-3 metre geri gelerek sokaktan çıkmasına izin verdim. bu aracın sürücüsü teşekkür işareti yaparak yoluna farklı bir istikamette devam etti. ben de yolda bir engel olmadığı sonucunu çıkardım. geri geldiğim esnada (raporu tuttuğunu düşündüğüm) arkadan gelen bir başka araç kornaya birkaç kez basarak beni uyarmıştı. daha sonra ben de sokağa tekrar girip (trafiğe uygun yönde) yoluma devam ettim. bu… Devamını Oku »

Yusuf
Yusuf
8 ay önce

Merhabalar bana ters yüne girdiğime dahil ceza gelmiş
1228 TL bahsedilen yerde araçlar park duruşları ters yünde idi hep saat 20:25 gibi idi 3/5 dakkaya ezan okunacak tı iftar saati oldugumdan biraz acele edip girdim ve tabelada varmı yok mu dikkat etmedim
Ama bi ters yüne girmek bu kadar mı cezası bilmiyor dum
Bunlar ilgili ne yapa bilirim
Bunla ilgili bana bi dilekçe mail olarak yollar mısınız tşk ederim

Ahmet uysal
Ahmet uysal
9 ay önce

Ters yön için itiraz dilekçesi gönderebilirsiniz

Feyzullah sarı
Feyzullah sarı
9 ay önce

Merhabalar bana ters yönde gittiğim için ceza kesilmiş fakat hem bir fotoğraf hemde bulunduğum ilçede öyle bir cadde yok ve ayriyeten olsa dahil ters yön değil

MUHAMMAD SOLIMAN ALZAWAWY
MUHAMMAD SOLIMAN ALZAWAWY
9 ay önce

46/2-H
KAMPÜS DUBLE YOLU SERDİVAN/SAKARYA

Ahmet değerli
Ahmet değerli
9 ay önce

Merhabalar ters yön cezası yedim kamera ile çekilmiş yardımınız istyorum

İbrahim KAÇAR
İbrahim KAÇAR
9 ay önce

21,05,2020 tarihinde 46/2-h maddesine göre ters yöne girmekten ceza yedim. Ceza bugün e-devletten göründü. herhangi bir tebliğat henüz olmadı. Ben ceza yediğim yolda hiçbir uyarıcı levhanın olmadığını biliyorum. fotoğraflama sonucu. Trafik polisinin fotoğraf çekmesiyle ceza yedim. tarafıma bu cezaya ilişkin örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

ONUR BAKİ ÖZER
ONUR BAKİ ÖZER
9 ay önce

Merhaba Kolay gelsin, ters yöne girdiğim yol da polis memurları ile karşı karşıya geldim direk durdurup ehliyet istediler ve 46/2-h trafik cezası kestiler. (1228 TL ) Bu ceza aşırı ağır geldi en azından daha hafif bir cezaya döndürme gibi bir ihtimalim var mı (Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 132 TL ) bu ceza ya çevirebilir miyim ? Bana da bir dilekçe yollarsanız sevinirim….

Muhammet Çebi
Muhammet Çebi
9 ay önce

Ahmet bey merhaba, 24.02.2020 tarihinde 666-KCO İkitelli OSB kavşağında, 46/2-H maddesine göre ters yönde gitmekten ceza yedim. Ceza bugün e devletten göründü. Yalnız herhangi bir tebligat filan yok. Bu kavşakta olan durum ise, kavşaktan tersten gelen araçlar yüzünden aracımı önce durdurdum. Sonra taralı alana çektim. Trafik polisi bu esnada gelmesi sebebiyle. Tersten gelen araçlara ve rast gele normal bekleyen araçlara cep telefonu ile fotoğraf çekti. Aynı bölgede Mobese kamerası da mevcuttur. Görüntüyü Instagram hesabınıza gönderdim. Teşekkür ederim.

Coşkun AŞCI
Coşkun AŞCI
9 ay önce

Merhaba şahsi aracı ile ailesiyle beraber gezen bi polis fotoğrafı çekip ceza gönderdi dlekçe yollarmınız.

Muhammet Çebi
Muhammet Çebi
9 ay önce

Merhabalar, 46/2-H trafik cezası itiraz dilekçesi istiyorum.

ALİ MUTLU
ALİ MUTLU
9 ay önce

Merhaba bana da ters yöne girme cezası geldi marketin park alanında yer olmadığı için manevra esnasında yazılmış olabileceğini düşündüğüm kesinlikle haksız bir ceza. Dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

1 5 6 7 8 9 23

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu