Trafik Cezaları
Trend

46/2-h Trafik Cezası Nedir? Ters Yön Cezası

46/2-h trafik cezası ters yönde araç kullanmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle ters yön cezası da denilmektedir.

Her ne kadar yanlış olduğunu bilsek de ne yazık ki fahri trafik müfettişleri 46 2 h maddesini ters yönde park etme cezası olarak da uygulamaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2h nedir, 46 2 h cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2h trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2h nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-h trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? Ters yön cezası itiraz dilekçesi nasıl hazırlanır bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-h trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2h itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-h maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2h dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-h Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

46/2-h TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-h nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani ters yön trafik ceza maddesi olarak tanımlanır.

  • Trafik levhalarına ve işaretlerine uymamak 132 TL
  • Ters yön levhasına uymamak 1228 TL

Son günlerde ters yöne girmenin cezası ile ilgili olarak çok fazla tartışma çıkmaktadır. Çünkü taşıt giremez levhası bulunan yollara giren araçlar karayolunda ters yöne girmiş kabul edilir. Burada en önemli husus ise trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş bir levha varken neden bu ceza maddesi yazıldığıdır.

2018 yılında karayolları trafik kanununda yapılan değişikliklerle özel hükümler eklendi. Bu değişikliklerde en çok etkilenen üç madde;

  • 46/2-f
  • 46/2-g
  • 46/2-h

Hepsinin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? 1228 TL trafik cezası yazılmasıdır. Ayrıca diğer 1228 tl trafik cezalarını merak ediyorsanız bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. ahmetmerkepci.com/1228-tl-trafik-cezasi/

Bana bir arkadaşımızdan son gelen maili size söylemek istiyorum. “Ters yönde araç nasıl kullanılır?” ben mailde gereken cevabı yazdım ama size de anlatmak istiyorum. Ters yönde araç kullanılmaz arkadaşlar!

Peki 46 2h cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2h 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-h 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-h1228 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-h ters yön cezası 2020

Binikiyüzyirmisekiz Lira ama ehliyet ceza puanı bulunmuyor.Unutmadan söylemeliyim erken ödeme indirimi de var. 46/2h ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2h cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-h İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2h trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2h beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2h beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2h maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2h cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2h ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2h ceza maddesi ise 46/2-h kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2h maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2h kusur oranı
46-2h kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2h kusur oranı %75 “asli kusur” . Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-h-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46 2 h kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

İtiraz edebiliyor olmanız varsa ihlal yapmanızı meşru kılmaz. Bu tavsiyelerim sadece herhangi bir böyle bir ihlali olmayıp da hata sonucu bu duruma maruz kalmış arkadaşlara.

46/2-h İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2h itiraz dilekçesi yazmadan önce ters yola girme cezası açık ve net bir ihlal olduğunu kabul etmemizde fayda var.

Sadece yazılan ceza miktarının çok olması sebebiyle itiraz ediyorsanız size bir tavsiyem var. Yolun başındayken vazgeçin boşu boşuna masraf edip yargılama masraflarını ödemek zorunda kalacaksınız.

Elbette ki itirazımızın olumlu sonuçlanacağı durumlarda var. Nitekim 46-2h maddesi aracın plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-h trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2h cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. Bu durumda cezanız iptal olur.

46/2h trafik cezası itirazı
46 2h trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2h itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2h ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2h Sıkça Sorulan Sorular

46/2-h ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2h trafik cezası sorgulama ve 46/2h tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2h ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2h ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2h cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2h maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2h cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2h itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46 2 h ceza yazılır mı?

46 2h sürücülere yazılır. Ancak ters yönde araç kullanma trafik cezası arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2h Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-h 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2h cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2h itiraz dilekçesi indir

46-2h itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2h itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2h trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Son olarak bir husus daha belirteyim şehir içi ters yön cezası ile şehirler arası yolda ters yön cezası arasında hiç bir fark yoktur aynı miktarda ceza yazılır.

4.9 35 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Etiketler

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

4.9 35 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
416 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
şevki yıldırım
şevki yıldırım
1 ay önce

Merhaba Kolay gelsin, 46/2-h trafik cezası gelmiş bana da bir dilekçe yollarsanız sevinirim… Muhabbetle kalın.

Ahmet
Ahmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhaba Ahmet bey banada 46/h2 den ceza gelmiş çok sacma bir yerde

Derya
Derya
1 ay önce

Ahmet bey merhaba
Banada 46/2H cezasi kesilmis itiraz etmek istiyorum. Bana teblig tarihi e devlet uzerinden 10.05.2020 vize nedeniyle 20.05.2020 tarihinde cezayi odedim. Itiraz suresi teblig tarihinden mi gecerli yoksa odeme yaptigim tarih mi gecerli?
Itiraz dilekceside gonderirseniz sevinirim. Tsk ederim .

Hilal yağmur
Hilal yağmur
1 ay önce

46/2-H örnek dilekçe rica ederim, teşekkürler

Günay
Günay
1 ay önce

Merhaba, daha önce hiç girmediğim bir sokak hakkında 46/2-H uyarınca ceza kesilmiş, bu konuda örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz ?

Arif
Arif
1 ay önce

Merhaba Ahmet bey. Öncelikle kadir gecenizi tebrik ederim. Ben daha öncede yazmıştım fakat mail adresime dilekçe örneği gelmemiş sanırım bir sorun oldu. bir sey sormak istiyorum.bu günlerde malumunuz pandemi var ve mahkemeler açık değil.Sorunum şu 1) 16.04.2020 tarihinde araç plakama 46/2_h cezası kesilmis. fahri trafik memuru tarafından.11/05/2020 tarihinde e devlet üzerinden öğrendim.ben Alanyada yaşıyorum.ceza Antalya adresli.fakat o tarihte aracımı kullanmadım yani ben Ocak ayından bugüne kadar aracımla Alanya şehir sınırları dışına çıkmadım evden çıkmadım.simdi bu ceza bana tebliğ edilmiş mi yoksa adresime tebliğin grlmesini beklemeli miyim?eğer tebliğ tarafima e tebliğ edilmiş sayiliyorsa. cezayi ödemeden itiraz edebileceğim bir mercii varmı?yoksa cezayı… Devamını Oku »

Recep GüLeryüz
Recep GüLeryüz
1 ay önce

Sanrım yanlışlık ile girmiş olmalıyım … asla bilerek ters yön yada trafik ihlali yapmadım

Süleyman KARASU
Süleyman KARASU
1 ay önce

Ters yöne girme itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz.

mutlu karaca
mutlu karaca
1 ay önce

merhaba itiraz dilekçesi alabilirmiyim. syg

Veli yel
Veli yel
1 ay önce

Ters yöne girne iptal itiraz dilekçesi gonderirmisniz

buse
buse
1 ay önce

merhaba,
ters yöne giriş sebebiyle kesin trafik cezasına itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz? iyi günler

Dilek
Dilek
1 ay önce

Ters yöne girme itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Yasin okur
Yasin okur
1 ay önce

Haksız yere ters yön cezası kedildi.

SeZer
SeZer
1 ay önce

Ters yön trafik cezası iptal dilekçesi

Ahmet YAZICI
Ahmet YAZICI
1 ay önce

Size bazı resimleri whatsapp ve mail olarak gönderdim. Inceleme yapıp dönüş yapmanız mümkün mü… LÜTFEN

Ahmet yazıcı
Ahmet yazıcı
1 ay önce

Merhaba itiraz dilekçesi rica ediyorum.

erhan aydın
erhan aydın
1 ay önce

bana da ters yön cezası vermişler

Yasin
Yasin
1 ay önce

Ben kucukcekmecede dükkanıma yakın bir caddeden sürekli gectim. Normalde cadde 200 metreyse 190 metresi çift yön son 10 metresi tek yöne dusuyor. Orda eds varmış ben farkedemedim sürekli gectim bana cezalar 8 ay sonra gelmeye basladi. Bunun için itiraz etme hakkım varmıdır

Davut deniz
Davut deniz
1 ay önce

Abi banada geldi bu ceza. Hergün geçtiğim yol nasıl oluyor bu

Arif
Arif
1 ay önce

Ahmet bey galiba mail adresi hatalı yazmışım. Şimdi düzelttim. Tekrar gonderirmisiniz.

Arif
Arif
1 ay önce

Merhaba Ahmet bey. Bulunmadigim bir şehirde 46/2-h cezası yemişim, ve bu cezayı tesadufen e devletten ogrendim.ceza tarihi 16.04.2020.yani yaklasik 1 ay olmus.Ama ben o tarih’de evimden disari cikmadim aracimda otopark ta idi.fakat kanitlamam icin geriye donuk 20 gunluk kamera kaydi var.trafikten soruşturdum fahri trafik müfettişi elektronik ortamda yazmış. Yani araç model renk gibi birşey yok sadece plaka okumuş ve yazmış. Nasıl bir yol izlemem gerek. Ceza eve postayla ulaşmadı henüz.itiraz dilekçesi örneği gonderirmisiniz? O şehir içinde aracımın bulunmadığı için dilekçe de pts isteyebilirmiyim mahkemeden?

Arif
Arif
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Somut bir delili nasıl bulacağım ki, evden dışarı çıkmadım.hem cezanın yazıldığı şehre girebilmek için özel seyahat belgesi gerekli. Benim ve aracımın böyle bir belgesi yok.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı