Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2G BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2G KUSUR ORANI
46-2G KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2G TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 185 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 185 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
493 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Murat
Murat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2 g itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Enes
Enes
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, herhangi bir delilim yok ama her gün kullandığım ve trafiğe tehlikeye atacak şekilde ardı ardına şerit değiştirmediğime eminim. 46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği iletmenizi rica ederim.

Çağrı
Çağrı
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Abi acil makas dilekçesi gönderirsen sevinirim. Bu arada aileminde içinde olduğu araçta bir devlet dairesine yetişmeye çalışıyordum ne gibi bir ispat sunmam lazım cezanın iptali için? Teşekkür ederim

Ağrı
Ağrı
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe alabilirmiyim?

Sema Dasıl
Sema Dasıl
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

günaydın
46/2-g iptal dilekçe örnegi gönderirseniz memnun olurum çok teşekkürler

Gülizar Düşer Çağlar
Gülizar Düşer Çağlar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba.a önce bana gelen cezayla şok olmuş durumdayım.Makas atmama imkan yok.Şerit değiştirmiş olabilirim o da sadece bir şerittir.Ya bu nasıl bir vicdansızlık anlamıyorum.nasıl itiraz edebilirim?yardım edin lütfen.Dilekçe mi yazmam gerekiyor?

Gülşah
Gülşah
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey emailime 46 2g itiraz dilekçe örneği gönderirmisiniz.çok teşekkürler

Engin
Engin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Abdullah kurt
Abdullah kurt
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey banada dilekç3 örneği gonderirmisin

Caner polat
Caner polat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46/2g itiraz dilekçesi rica etsem iletirmisiniz

Gokhan
Gokhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-g den ceza gelmiş nerde nasil yedim bu cezayi e devletten gordum hicbir aciklama yok. Dilekce ornegi gonderebilirmisiniz. Tesekkurler

Seçkin karacalı
Seçkin karacalı
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey bende fahri muhfettis tarafindan 46 2g cezasi yedim cezada halicioglu okmeydani yönü diyor ve bu yöndeki yollarin cok cok buyuk bi bolumu tek serit gidis seklinde benim bu cezaya bi itiraz hakkim var mı yada bana bi delil sunmadan nasil böyle bi ceza kesilebiliyor bi fikir verebilirmisiniz

En son 1 ay önce tarafından Seçkin karacalı düzenlendi
Adem
Adem
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba aracımin plakasına 46/2g maddesinden arkadan ceza yazmışlar herhangi bir kaza durumu yok ne yapmalıyım itiraz dilekçesi nasıl, lütfen yardım. Teşekkürler

Furkan Haki
Furkan Haki
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneğini rica edebilir miyim

duygu
duygu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

dilekçe örneği alabilirmiyim

Murat yüksel
Murat yüksel
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey 46/2g maddesinden banada trafik cezası geldi rica etsem itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

Erol
Erol
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler ahmet bey rica etsem 46/2-g itiraz dilekçe örnegi gönderirmisiniz.

Alperen
Alperen
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2g suçundan bugün tarafıma ceza kağıdı geldi.Rica etsem mailime itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz ?

melih
melih
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

rica etsem gönderir misiniz?

Okan
Okan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46 2g itiraz dilekçesi atabilir misiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu