Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2G BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2G KUSUR ORANI
46-2G KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2G TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 225 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 225 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
580 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İbrahim
İbrahim
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende aynı ceza mahduruyum örnek alabilirmiyim rica etsem

Nurettin aslan
Nurettin aslan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey emailime 46 2g itiraz dilekçe örneği gönderirmisiniz.

Raci
Raci
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği gönderebilir misiniz lütfen

ataberk yatır
ataberk yatır
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

rica etsem dilekçenin örneğini gönderebilir misiniz teşekkürler

Uğur
Uğur
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 46/2h den ceza yedim bana itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Gökhan Bayraktar
Gökhan Bayraktar
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği gönderebilirsiniz şimdiden teşekkürler

Bülent karaca
Bülent karaca
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , 46/2g itiraz dilekçesi etsem bana da gönderir misiniz?

Mert buğra ateş
Mert buğra ateş
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, Bende söz konusu olan cezanın mağduruyum, Olayı özetleyecek olursam, sancaktepedeki arkadaşımın ofisine ilk defa gidiyor olmamdan dolayı konumdan bakıyorum gideceğim konuma şile otoyolu üzerinde en sol şeritte sehir ederken sağdan, sancaktepe çıkışından gideceğimi sonradan farkedip aynalarımı kontrol edip 3 şerit değiştirip sağdaki çıkışa girdim yolu kontrol ettim ve sinyal vermedim. Sivil ekipler tarafından ceza yazıldı muhtemelen. 1228 TL, bu cezaya itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz rica etsem İyi çalışmalar.

Mert buğra ateş
Mert buğra ateş
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Anlıyorum dilekçeyi gönderebilirmisiniz?

Sercan
Sercan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende aynı şekilde ceza yedim 1228 lira makas atmadığım şekilde banada dilekçe örneği gönderirmisin

Alihan Akkılıç
Alihan Akkılıç
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam 46/2g itiraz dilekçesi etsem bana da gönderir misiniz?

Ercan
Ercan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar bana da bugün 46/2-g maddeli fahri müfettiş tarafından yazılan ceza geldi , rica etsem bana da itiraz dilekçesinin örneğini gönderebilirminiz

MUSTAFA
MUSTAFA
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, d-300 karayoluna bağlı Saray Çatal kavşakta 46/2-g maddesi gereği, Fahri Trafik Müfettişi tarafından 18.10.2020 tarihinde 1228 tl idari para cezasına çarptırıldım.Ancak İligili kavşakta makas atma olarak da tanımlanan ihlali yapmadım.Kavşakta bulunan mevcut mobese görüntüleri incelenirse görülecektir. Bu maddeyle ilgiili bir itiraz dilekçesi de bana gönderebilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler.

Mustafa
Mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Sağolun

Erol acun
Erol acun
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Banada atarmisin

Özcan
Özcan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, rica etsem bana da 46/2 g ile ilgili itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

Özcan
Özcan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Hocam, maile düşmemiş tekrar rica etsem?

erhan özgür ergün
erhan özgür ergün
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben makas falan atmadım nasıl olurda Batman – Hasankeyf Karayolu üzerinde makas atılır polis noktasında durdum ön cam’da film olduğundan dolayı 288₺ Ceza kesildi 7gün içinde filmi kaldırmam için aracıma trafikten men yazdı ve memleketim olan midyat’a dönüşümde ise direk çıkardım ve 26.10.2020 tarihinde pazartesi günü yatırdım ve sonrasında 09.11.2020 tarihinde tarafıma mail yolu ile bu ceza bilgisi geldi.

En son 3 ay önce tarafından erhan özgür ergün düzenlendi
Ünal Bedir
Ünal Bedir
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İstanbul Tem otoyolu Ümraniye katılım mevki sabah 07.48 de ataşehirden fam köprüsü çıkışına kadar yaklaşık 15 km %70 trafik yoğunluğunda sabahın o trafik Sıkışıklığnd tampon tampon gidilen bi Yolda 16+1 servis minübüsle makas nasıl atılır. İnanamıyorum. 07.48 saatinde Yürümeyen bir yol olduğunu bilmeyen yoktur. Bu makas atma maddesinden plakaya yazılmış. Bir fahri müfettişin önüne geçtik galiba kıl oldu yazdı madde açık birden fazla atabilmişsem böyl bir yürümeyen yolda onunda beni takip edebilmesi gerekir. Böyle keyfi çocuğumun rızkını nasıl yiyebilir bunubize gönderen kardeşim sen bu cezayı yazmışsın da tende sabah saatinde koca servis arabası nasıl makas atar demiyonmu fahri olacak **..… Devamını Oku »

Özden
Özden
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği mümkünse gönderir misiniz?

Necip
Necip
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem itiraz dilekçesi gönderirmisin

Mehmet
Mehmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

46 2g den bende ceza yedim rica etsem itiraz dilekçesi atarmısınız

Çetin
Çetin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba banada gönderir misiniz 46/2 g itiraz dilekcesini

Burak Erol
Burak Erol
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

kardeşim merhaba

banada atarmısın dilekçe örneğini

iyi akşamlar

Ugur Demirci
Ugur Demirci
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2g itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Samet şimşek
Samet şimşek
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

İtiraz dilekçesini gönderebilirsiniz

BAYKAL ACAR
BAYKAL ACAR
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

46-2g itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

Engin
Engin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Merhaba. 46/2-G itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu