Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi nasıl indireceğinizi yazımın sonunda açıkladım öte yandan 46/2-g maddesi ile ilgili sorularınızı da sorabilmeniz için bir bölüm oluşturdum.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1825.00 TL1368.75 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2g kusur oranı
46-2g kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Trafik cezası itirazı
46/2-h trafik cezası itiraz dilekçesi indir 2021

Trafikle alakalaı soru sorma platformu
ahmet merkepçi’ye soru sor

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1825.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1825.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 36124.50 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 g Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 277 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 277 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
886 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
merve
merve
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba ben de itiraz dilekçesi rica ediyorum.

Çagatay
Çagatay
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G itiraz dilekçesi alabilirmiyim

Furkan
Furkan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam dilekcenin ornegini alabilir miyim ve ayrica bu cezadan kurtulma sansim varmidir?

Necip Kösehan
Necip Kösehan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey 02.10.2020 tarihinde fahri trafik müfettişi tarafıma 46/2-g den ceza yazmış. Tarafıma 16.10.2020 tarihinde tebliğ edildi. İnternette 10 gün içinde tebliğ zorunlu diye bazı yorumlar okudum.Tebliğ tarihi 10 günlük süreyi geçtiği için itiraz edebilirmiyim. Örnek itiraz dilekçesini de gönderebilir misiniz

Erman
Erman
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-g itiraz dilekçesi alabilir miyim

HARUN TARAK
HARUN TARAK
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

trafik polisini tek gidiş tek geliş normal bir yolda yavaş gittiği için sollamaktan 46/2g kurall ihlali cezası yazılmış. buna uygun dilekçe örneği nedir? itiraz edildiğinde kamera kaydı olmadığı takdir de karşılıklı şekilde delil olmazsa da ceza iptal edilebilir mi ?

İnci KILIN
İnci KILIN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 g cezası için itiraz dilekçesi ornegi gonderebilir misiniz

Can
Can
Yanıtla  İnci KILIN
1 yıl önce

Bende alabilir miyim

nejdet çakçak
nejdet çakçak
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, bende itiraz dilekçesi rica edebilir miyim? teşekkürler

Seyhan
Seyhan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bana 46/2-H cezası kesilmiş buna nasil itiraz edebilirim ?

Bekir Yorulmaz
Bekir Yorulmaz
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-H itiraz dilekçesi göndermenizi rica ederim,
iyi çalışmalar

Erdem
Erdem
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar 27.09.2020 tarihli saat 20:25 de kayıtlara geçmiş, tarafıma ceza geldi fahri polis tarafindan kesilmiş. Fakat o saatlerde başka bir yerde bi firmadan yemek siparişi geçmişim yemegin teslim edilme saati 20:45 sizce itiraz etmelimiyim? Saatler ilgili firmanin sitesinde gozukmektedir. İtiraz dilekcesini tarafima iletebilirseniz sevinirim.

ahmet
ahmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi gönderir misiniz?
Tecrübelerinize dayanarak soruyorum, elimde bir delilim yok fakat itirazda bulunursam fahri müfettişin bu hareketi yapmış olduğuma dair bir görüntü kayıt yok ise iptal ettirme şansım nedir?

Bülent
Bülent
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2g itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz

Bülent
Bülent
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Göremedim gönderdiğiniz dilekçe örneğini acaba mail adresinde mi hata yaptınız

Cengiz
Cengiz
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Gençliğimde bile trafiği tehlikeye düşürecek şekilde makas atmamış bir kişi olarak 67 yaşımda makas atmam mümkün değil. Makas atma genellikle yüksek hızlarda atılır. Radar Hız kaydım yok. Kamera görüntüsü de yok ancak yine de caza yazılmış. İtirazım halinde ceza iptal edilebilir mi. 46/2g icin itiraz dilekcesi örneği gönderebilirmisiniz

Osman
Osman
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği atabilirmisiniz

Enver Çelik
Enver Çelik
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb Ahmet bey bana da itiraz trafik dilekçesi yazabilrmisiniz ters yön levhası görmediğim bana 1228 ceza geldi mahalle arasında teşekürler

Onur
Onur
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bende bir ceza dilekçesi rica ediyorum

Baran yiğit
Baran yiğit
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Bana yollarmısınız

Recep
Recep
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği gönderir misiniz?

Recep Gürbüz
Recep Gürbüz
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar hocam, 46/2g itiraz dilekçe örneğini mailime yollarsanız sevinirim.

Recep Gürbüz
Recep Gürbüz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Ahmet Bey, gelen kutumu ve gereksiz klasörümü kontrol ettim gelen bir mail bulamadım tekrar gönderir misiniz  46/2g dilekçe örneğini. Teşekkürler…

hamza
hamza
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

benim mail adresime de atarmısınız

1 4 5 6 7 8 20

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu