Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1228 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-g cezası ne kadar

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Binikiyüzyirmisekiz Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2g kusur oranı
46-2g kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2g trafik cezası itirazı
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 73 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 73 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
243 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Zeliha
Zeliha
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar 46 2g itiraz dilekçesi gönderirseniz minnettar kalırım saygılar

Zeliha
Zeliha
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar 46 2g dilekçe örnegi gönderirseniz sevinirim çok teşekkürler şimdiden

Hasan
Hasan
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem dilekce ornegi gonderirmisiniz.

Ahmet .erkepci
Ahmet .erkepci
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi gunller dilekce ornegi vere bilirmisiniz

Ahmetcan kesen
Ahmetcan kesen
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46-2/g itiraz dilekcesi rica edebilirmiyim ve nereye gönderecegimi söylerseniz sevinirim

Recep
Recep
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46-2/g itiraz Dilekçesi rica edebilirmiyim

osman bayam
osman bayam
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G itiraz dilekçesi rica edebilir miyim dedim ama dediğime pişman ettiniz.
bir dilekçe ornegi için elli dereden su getiriyorsunuz valla kusura bakmayın yakıştıranmadım yok abone ol yok saga git sola git

En son 1 ay önce tarafından osman bayam düzenlendi
Alpaslan Sezer
Alpaslan Sezer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ben de 46/2-G itiraz dilekçesi rica edebilir miyim?

Alpaslan Sezer
Alpaslan Sezer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Çok teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

Esat
Esat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler rica etsem 46/2-G itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz?

ömer şahin
ömer şahin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyigunler ahmet bey rıca etsem dilekce örneği gönderirmisiniz

Denizhan bindal
Denizhan bindal
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey rica etsem bana 46-2-g itiraz dilekçesi gönderir misiniz

elif s.
elif s.
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

 bana da 46/2-G itiraz dilekçesi gönderir misiniz. Teşekkürler

En son 1 ay önce tarafından elif s. düzenlendi
elif s
elif s
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

gelmemiş tekrar alabılırmıyım sıze zahmet

emre dinçer
emre dinçer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet Bey. Rica etsem bana da 46/2-C itiraz dilekçesi gönderir misiniz. Teşekkürler

izzet
izzet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey iyi günler rica etsem 46/2-G itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz?

ersoy kılıçer
ersoy kılıçer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi akşamlar 46/2 g itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

serhat işler
serhat işler
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey dilekçe örneği rica edebilir miyim teşekkür ederim şimdiden.

Hüseyin Sayar
Hüseyin Sayar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Maalesef bazı bilgisiz ve araba kullanmayı bile bilmeyen zat-ı muhteremlerin fahri trafik müfettişliği yapmaları ve yol durumunu ve o andaki araç trafik akışkanlığını göz önüne almadan sırf egolarını tatmin etmek için böyle ağır cezalar yazabiliyorlar. Sizin açıkladığınız gibi, cezayı yiyenin kamera görüntüleri ile itiraz edeceklerine, tam tersi olarak bu müfettiş in kendi araç kamerası olması mecbur olmalı ve bunu delil olarak sunması gerekli olmalıdır. Ben 62 yaşında bir insan olarak nasıl slalom yapabilirim. Trafiği tehlikrye düşürmeden ayna kontrolü ve sinyal ile bir veya iki defa şerit değiştirmiş olabilirim. Bu kadar ağır bir ceza bu kadar kolay yazılamamalıdır. Ahmet bey bende… Devamını Oku »

Yunus emre
Yunus emre
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey aynı dertten müzdaribim dilekçe örneği yollayabilir misiniz ?

taner gulentas
taner gulentas
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey dilekçe örneğini gönderebilir misiniz? Teşekkürler

Sinan
Sinan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,

İtiraz dilekçesi rica edebilir miyim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu