Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1228 TL921 TLEhliyet ceza puanı bulunmamakdar.
46/2-g cezası ne kadar

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır. Binikiyüzyirmisekiz Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2g kusur oranı
46-2g kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2g trafik cezası itirazı
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1228 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1228 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3684 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 88 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 88 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
273 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Oğuz Saykı
Oğuz Saykı
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba rica etsem itiraz dilekçesi örneği yollar mısınız ?

cemil altunbaş
cemil altunbaş
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-g

Emrullah Er
Emrullah Er
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ,şekerpınar’dan ataşehir’e doğru giderken iki yan yana seyreden tırı solladıktan sonra önümdeki sol şerit ihlali yapan araçtan kurtulup tekrar emniyetli şekilde sağ şeride girmek için sinyal vererek emniyetli bir şekilde şeritleri arka arkaya değiştirdim, daha sonra yine normal 90 kilometre hızda sağ şeritten seyrime devam ettim. Fakat arkadan gayet hızlı gelen beyaz bir araç ben de genellikle 90 kilometreye geçmeden araç kullandığım için yanımda durup bakıp ondan sonra son sürat ile yoluna devam etti, büyük ihtimal o kişiydi.Ne eds l er hız kontrol kameralarında en ufak bir kusurum yok. O kadar elektronik sistemin olduğu yerde bu kişi… Devamını Oku »

Emrullah Er
Emrullah Er
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Hızlı yorum için öncelikle sağolun.Ama kırmızı ışıkta beklerken,arabasına çarpılıp ,20 metre aracı savrulup ,sonra yetmezmiş gibi birkaç kırmızı ışık ihlali daha yapıp kaçan şahsa takipsizlik verilen bir yerde ki canlı yaşadım,eds ler kameralarda çıkmayan şeye bir objektif yaklaşım yokmudur.Kanun bu adamın yorumu mu?

Emrullah Er
Emrullah Er
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Ok

Sezer
Sezer
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Tarafıma 46/2-G cezası geldi FTM tarafından gönderilmiş. İtiraz dilekçesini gönderilebilirsiniz.

Yigit
Yigit
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar… 46/2-g trafik cezası geldi FTM tarafindan yazılmis dilekce ornegi gonderirmisiniz tesekkurler…

ergün sert
ergün sert
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

selam,

ahmet bey  46/2-G itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

bana yazılan ceza önümdeki araçtan yol istediğim ve sonrasında bikaç şerit değiştirdiğim için olmuş olabilir. ama bana ceza yazmak için aynı suçu o da işledi yoksa önünden geçen birinin ilerde bikaç kez daha şerit değiştireceğini bilipte plakasını almaz değil mi bu şekilde itiraz dilekçeme yazayım mı?


Ergun sert
Ergun sert
Yanıtla  ergün sert
3 ay önce

Ahmet bey örnek dilekçe atar mısınız 46/2g

Oğuzhan Yazıcı
Oğuzhan Yazıcı
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey;

Öncelikle bu kadar açıklayıcı ve insanlara yardımcı olduğunuz için teşekkürler.

benim bir maruzatım olacaktı.

09.06.2020 tarihinde FTM tarafından 46/2-G trafik cezası yazılmış. 22.06.2020 tarihinde tebligat elime ulaştı.İşe giderken devamlı kullandığım bir cadde olan Bostancı ilçesi Emin Ali Paşa caddesinde olmuştur. Gidiş Geliş tek şerit olup sollamaya veya ard arda şerit değiştirmeye olanak tanıyan bir cadde olmamasına rağmen böyle bir ceza yazılmış. İtiraz etmek istiyorum. Bu konuda yardımlarınızı bekler ve saygılar sunarım.

Oğuzhan Yazıcı
Oğuzhan Yazıcı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Ahmet bey öncelikle teşekkür ederim cevap için.

kayıt olarak maalesef elimde bir delilim yok. keşke araç kameram olsaydı.
fakat caddenin görüntüleri var elimde dün çekmiş olduğum. sağlı sollu park araçlar var ve gidiş geliş tek şerit. minibüslerde kullanıyor o caddeyi, minibüs yolundaki metro çalışmasından ötürü.

Oğuzhan Yazıcı
Oğuzhan Yazıcı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Peki Ahmet bey tavsiyeniz nedir acaba?

dilekçe ile itiraz hakkı kullanmak istiyorum.

yardımcı olursanız sevinirim

Sueda Duruel
Sueda Duruel
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Tarafımıza 46/2-G cezası geldi.Cezayı yediğimiz bulvarda birkaç yüz metrede trafik ışığı var.Dolayısıyla bunun gerçekleşmesi için bulvar uygun değil.Şuan herhangi bir delilimiz yok cezayı hemen ödedik 15 gün içinde de ücretsiz itiraz hakkkımızı kullanmak istiyoruz.Dilekçe için bize örnek atabilir misiniz ?

Zeynep fişenk
Zeynep fişenk
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sabahın 09.3 ünde, işe giderken o saçma mesai trafiğinde üstelik! makastan yediğim cezanın saçmalığı peki?? üstelik bayanım böyle bir performansımda yok. Hakkımı arayacağım bana dilekçe gönderirseniz çok mutlu olurum

Deniz Gümüş
Deniz Gümüş
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2f cezası geldi. Tamamen keyfi geldi itiraz dilekçesi gönderir misiniz

Tamer
Tamer
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler ben 46/2-g makas atma ccezası yedim. Yalnız böyle bir ihlal falan yaptığımı hatırlamıyorum ve ceza saatinde arkadaşımın dükkanda idim ben bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim ceza daha bana tebliğ edilmedi muhtarada gelmemiş

Tugrul
Tugrul
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem dilekçeyi gönderebilir misiniz?

Enes
Enes
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Çalışmalarınızı devamını diliyorum sizi destekliyorum. Rica etsem itiraz dilekçesi örneği mail adresime gönderirmisiniz. Teşekkürler

Enes
Enes
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. 29 Mayıs günü Avrupa Otoyolu Edirne istikameti Başakşehir/İstanbul da orta şeritte giderken sağ şeritteki arabayı video çekiyordum şöför koltugundada değildim en sağdan (emniyet şeridi) gelen sivil polis aracı bizi görüp yavaşlayıp arkamıza gelip plakalarımızın fotoğrafını çekip ceza yollamış maddesi de “46/2-G” makas atmaya giriyor ama video hala elimde sivil araç gelip geçtiği sonra yavaşlayıp arkamıza geldiği belli ve bu durumda ben hiç şerit değişmedim ve ayni şeritte, ayni hızımla devam ettim buna nasıl itiraz edebiliriz yardımcı olur musunuz?

mehmet erol
mehmet erol
4 ay önce

merhaba, araç kameram yok, ispatlama şansım yok ama yinede itiraz etmek istiyorum. kesinlikle kurallara uyan biriyim, itiraz dilekçe örneği gönderebilirmisiniz,

Ege Şahan
Ege Şahan
4 ay önce

Merhabalar, bana da makas cezası gelmiş fahri müfettiş tarafından yazılmış. Kesinlikle makas atmadım zaten İstanbulda sabah 7:15 trafiğinde e-5 yanyolda makas atabilecek herhangi biri olabileceğini de düşünmüyorum. Cezayı yazan fahri müfettişin görevi kötüye kullandığını düşünüyorum gelen tebligatta ne bir not ne bir resim hiçbirşey yok. Cezanın kanıtı bulunmadan böyle bir ceza yazılabilir mi?
İtirazda bulunacağım örnek bir dilekçe örneği paylaşabilirseniz sevinirim bunun yanında kendisine görevi kötüye kullandığı için herhangi bir dava açmam yada yaptırımda bulunmam mümkün müdür?

Ege
Ege
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Yeniden merhabalar, cevabınız için çok teşekkür ederim. Ne yazık ki suçlayanın suçu ispat etmesi yerine suçlananın suçsuzluğunu ispatlamasının gerekmesinin bir akıl tutulması olduğunu düşünüyorum. Biri size zarar vermek istese sabah akşam fahri trafik müfettişi üzerinden ceza yazıp gönderebilir o zaman herhangi bir ispat yükümlülüğü de yok nasıl olsa.
 
Suçsuz olduğumdan kesinlikle eminim 14 senelik ehliyetimde park cezası harici cezam yok bu nedenle yine de itiraz edeceğim. Bu arada dilekçeye ulaşamadım sanırım junk a düştü ve farketmeden sildim. Yeniden göndermeniz mümkün olur mu acaba? Teşekkür ederim şimdiden.

Hakan
Hakan
4 ay önce

Çalışmalarınızı çok beğeniyorum. Rica etsem itiraz dilekçesi örneği mail ime gönderirmisiniz. Teşekkürler

Emirhan
Emirhan
4 ay önce

Makas cezam gelmiş ama atmadim

Mucahit arıcı
Mucahit arıcı
4 ay önce

Nasıl itirazda buluncam 46/2-g cezası uygulamışlar

Rıdvan AYYILDIZ
Rıdvan AYYILDIZ
4 ay önce

Merhabalar ceza yediğim saatte orada değilim. Çünkü ceza saatinden 8 dk öncesinde evden çıkarken WhatsApp konuşmalarım var daha ve aracta video çekmiş haldeyim nasıl bir itirazda bulunmam gerekli.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu