Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2G BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2G KUSUR ORANI
46-2G KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2G TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 225 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 225 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
580 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yıldıray YAVAŞ
Yıldıray YAVAŞ
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar gidiş geliş yolunda ters yön diye ceza yemişim dilekçe atarmısınız

Hasan
Hasan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Makas atma cezasina itirazda bulunmam icin ne yapmam gerekiyor

Ercan
Ercan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46 2H itiraz dilekçesi alabilir miyim

Harun Şimşek
Harun Şimşek
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46 2g itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz

FİKRET TEVFİK PALANCI
FİKRET TEVFİK PALANCI
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey burası kòy tırafik jandarma hicbir delilyok 1228 cezayi yazmiş makas atmak diye buna nasil itiraz edebilirim dilekçe gecerli olurmu birde yazildigi tari 10.07.2020 şimdi e devletten gordum

Anıl
Anıl
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-G maddesine itiraz etmek istiyorum dilekçe gönderebilir misiniz ?

Ali AKMEHMET
Ali AKMEHMET
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrbalar Ahmet bey 46g2 ile ilgili bir dilekcede ben rica edebilirmiyim cildirmak uzereyim bu trafik mufetteşimidir ne dir her kim bana bu cezayi yazdiysa ALLAH a havale ediyorum eğer yüz yüze karşilassak onu ortadan ikiye bölerim feriştahı gelse elimden alamaz işimden evime gidiyrum ceza yazilmiş18.30trafiğin felç oldugu saat hizim 30 40km en fazla zaten yol gitmiyor kime makas atim alkol sigara bile kullanmiyrum 1228tl kefen parasi olsun yazan serefsize mubarek gecede coluğundan cocuğundan ciksin

Rıza
Rıza
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhalar Ahmet bey bende hatalı ceza yazildigina dair itiraz dilekçesi alabilir miyim

Burak
Burak
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2g itiraz dilekçesi

Mustafa
Mustafa
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey, Ktk 46/2g gereğince hakkımda ceza yazılmış. haksız olduğunu düşündüğüm için itiraz edeceğim, örnek dilekçe gönderebilir misiniz

Doğan
Doğan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey,
Hatalı ceza yazıldıgını düsünüyorum.
Dilekçe gönderir misiniz?

Metehan
Metehan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-G maddesine itiraz etmek istiyorum dilekçe gönderebilir misiniz ?

Evren
Evren
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-G maddesine itiraz etmek istiyorum dilekçe gönderebilir misiniz ?

Nuri Albayrak
Nuri Albayrak
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri müfettişin yazdığı makas atma cezasına itiraz dilekçesi

mustafa
mustafa
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Ahmet bey ilginize teşekkkür ederim,kedi ezmemek için ani fren yaptım arkamdaki araç bana vurma korkusuyla kızarak korna çaldı sellektör yaptı sanırım müfettişti bana 46/2G yazmış bir dilekçe rica etsem.

Döndü
Döndü
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhalar Ahmet bey bende hatalı ceza yazildigina dair itiraz dilekçesi alabilir miyim

Ali
Ali
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler 46/2-G maddesine itiraz etmek istiyorum örnek dilekçe gönderebilirmisiniz

İbrahim
İbrahim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Hocam bi dilekçede ben alabilir miyim

Mahmut
Mahmut
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi rica edebilirmiyim?

Kaan
Kaan
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bende alabilir miyim dilekçeyi

Tamer Yüksel
Tamer Yüksel
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1a , 46/2c den ceza yemişim aracın men olma durumu var diyorlar doğru mu ?

Mehmet
Mehmet
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 46/2-g den ceza yedim fakat öyle bir şerit ihlali(makas) yaptığımı düşünmüyorum kazaya filan sebep olmadım ama hatalı sollama yaptığımı kabul ediyorum. İtiraz etmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim. Birde 46/2-g itiraz dilekçesi alabilir miyim ? Saygılar.

1 5 6 7 8 9 13

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu