Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2G BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2G KUSUR ORANI
46-2G KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2G TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 185 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 185 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
493 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Hamit
Hamit
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Selamun aleyküm abi itiraz dilekçesi örneğini göndere bilirmisin

satı
satı
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
19 gün önce

selam merhaba 46/2-g dilekçe örnegi gönderebilirmisin rica etsem

Muratcan sağlam
Muratcan sağlam
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2g itiraz tutanağı yollarmisiniz hocam halam ile arabayı sanayiye götürüyorduk ilerde döner kavsakdan dönmek için şerit değiştirdik 2 Aracada fahri müfettiş tarafından ceza gelmiş itiraz edicem mahkeme fahri müfettişden kamera kaydı istemezse olan bize olucak .

Isa
Isa
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ayni ceza maddesinden bende ceza yedim ve bana cezayi yazan kisi bir fakri mufettis daha oncedende bir ceza yazmisti ve suan son yazidigi ceza ile benim hic bir alakam yokcezanin yazildigi saatte ben farkli bir yerdeydim bu fahri mufettis kasten ceza yaziyor bana ne yapmaliyim

Deniz
Deniz
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi gunler Ahmet Bey dilekce ornegini gonderebilir misiniz rica etsem?

Hakan semiz
Hakan semiz
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Slm bana 46/2g ceza kesildi bu nedir ve iptal ettire biliyormuyuz

Ahmet Karaaslan
Ahmet Karaaslan
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba öncelikle yazı için teşekkürler,

sizden ricam örnek dilekçeyi banada gönderir misiniz.

Alparslan
Alparslan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, örnek dilekçe den mümkün se bende rica edebilir miyim. 46/2g

Ahsen
Ahsen
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bana da atabilir misiniz

Nebi
Nebi
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, Örnek dilekçeden mümkünse bende rica edebilirmiyim

Reşat
Reşat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Banada ayni sebepten ceza kesilmis bana dilekce ornegini atabilirmisiniz. Birde cezayi odedikten sonra mi itraz edelim yoksa odemeden mi? 15 gun icinde %25 indirimli halini odeyip itiraz mi etmek gerekiyor

Anıl Korkmax
Anıl Korkmax
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe öğreniği gönderebilirmisiniz.

Baris
Baris
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb banada dilekce ornegi gonderirmisiniz 46/2g

En son 1 ay önce tarafından Baris düzenlendi
İlker
İlker
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 g itiraz dilekçe örneği rica ediyorum

fatih selim
fatih selim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi geceler Ahmet bey 46/2g itiraz dilekçesinin örneğini gonderebilirmisiniz

Fatih selim
Fatih selim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey 46 2g itiraz dilekçesi örneği gonderebilirmisiniz?

tgb
tgb
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

maileme itiraz dilekcesi gönderirmisiz

Faruk AKKOÇ
Faruk AKKOÇ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba
46/2 G cezasina ıtiraz tutanağı ve ıtiraz süreci hakkında bilgi alabilirmiyim
Teşekkürler

Serdar şafak
Serdar şafak
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Rice etsem itiraz dilekçesi bize de gönderir misiniz?

Serdal
Serdal
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneği nden Bana da gönderebilir misiniz

Sefa
Sefa
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam ben makas atan biri değilim çok acelem olsa bile sinyal veririm bana makas cezası yollamış bana dilekçe yollasan

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu