Trafik Cezaları
Trend

46/2-g Trafik Cezası Nedir? Makas Atma Cezası

46/2-g trafik cezası ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmek olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle makas atma cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2g nedir, 46/2-g cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2g trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2g nasıl ödenir?

Ücretsiz 46/2-g trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere makas atma cezası itiraz dilekçesi paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-g trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2g itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-g maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2g dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-g Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, yasaktır.

46/2-g TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-g nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani makas atmanın cezası olarak tanımlanmıştır.

Aslında bu ceza yazılırken tamamen görevlinin inisiyatifinde olan bir durum. Çünkü ardı ardına şerit değiştirmekle ardı ardına tehlikeli şerit değiştirmedeki tehlikeli kavramı göreceli bir kavramdır.

Nitekim bu söylediklerim sosyal medyada gördüğümüz kendini bilmezlerin serserice yaptıkları hareketleri kapsamamaktadır. Hatta onların ehliyetlerine ömür boyu el konulmalıdır!

Peki 46 2g cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2g 2019 yılında 1002 lira iken yapılan 226 liralık zamla birlikte 46/2-g 2020 yılında 1228 tl trafik cezası olmuştur. Ehliyet ceza puanı bulunmamaktadır.

46/2-g trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 1340 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-g1340.00 TL1005 TLEhliyet ceza puanı bulunmamaktadır.
46/2-g cezası ne kadar

Unutmadan söylemeliyim! 46/2g ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2g cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-g İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2g trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2g beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2G BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2g beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2g maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2g cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2g ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2g Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2g ceza maddesi ise 46/2-g kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2g maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2G KUSUR ORANI
46-2G KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2g kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2g-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2-g kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-g İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-g itiraz dilekçesi örneği paylaşmadan önce yapmanız gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız lazım.

Araç içi kameranız varsa bunu kanıtlayabilirsiniz. Cezanın yazıldığı mevkide iş yeri varsa kamera görüntülerinde sizin tehlikeli şekilde şerit değiştirmediğiniz görülüyor ise bu da işinize yarayacaktır.

46/2g cezası araç plakasına da yazılabilir. Ancak 46/2-g trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2g cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2G TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2g trafik cezası itiraz dilekçesi

Bu yukarıda söylediğim sebepler iptal gerekçesidir. Benim delilim yok yine de ben ücretsiz 46-2g itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2g ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2g Sıkça Sorulan Sorular

46/2-g ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2g trafik cezası sorgulama ve 46/2g tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2g ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2g ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2g cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2g maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2g cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2g itirazınızı kabul etmez ise 1340.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2g ceza yazılır mı?

46 2g sürücülere yazılır. Ancak makas atma cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Her ne kadar sürücülere yazılan bir ceza maddesi de olsa bir nevi araç sahibinin sorumluluğundadır.

46-2g Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-g 2020 yılında 1340.00 tl ödemediğiniz her ay 61,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 1.289,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2g cezası 3691,5 tl yanlış okumadınız! Üçbinaltıyüzseksendört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2g itiraz dilekçesi indir

46-2g itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2g itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


Özellikle fahri trafik müfettişleri tarafından en çok yazılan ceza maddeleri arasında bulunan 46 2 c Adıyaman Emniyet Müdürlüğü sayfasında da yerini almıştır. Detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. http://www.adiyaman.pol.tr/fahri-trafik-mufettislerinin-trafik-kural-ihlali-tespit-tutanagi-duzenleyebilecegi-kanun-maddelerinde-yapilan-degisiklikle

46 2g trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 225 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 225 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
580 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet
Ahmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar tarafıma 46-2g maddesinden haberim olmadan ceza kesilmiş.cezanın iptali başvurusu için dilekçe gönderirmisiniz

Özkan AKBABA
Özkan AKBABA
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2g itiraz dilekçesini gönderirseniz çok sevinirim.

hüseyin alğan
hüseyin alğan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

Nnn
Nnn
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, bugün 46/2 g den ceza yazmışlar ve ceza maddesini okuduğumda büyük şaşkınlık yaşadım çünkü hiç bir hareketim olmadı ve çevirmeye girdiğimde bana devam et dediler ehliyet ruhsat BİLE istemediler ve arkamdan ceza yazmışlar sanırım günlük limitlerini doldurmaya çalışan bir memur arkadaş henüz dolduramamış.. hiçbir kanıt ve delil yok itiraz dilekçesi konusunda yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler

Nihan nur
Nihan nur
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
30 gün önce

Görüntüyü ben dilekçemde onlardan isteyeceğim sonuçta mobeselere ben ulaşamıyorum hepsinin incelemesine diye bir itirazda bulunmak isterim ama araç abimin üstüne abimin mi itirazı gerek sürücü olarak benim mi, bir de teşekkür ederim

Ayberk
Ayberk
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Emniyetin elinde hiç bir görüntü olmadığına eminim ricam itiraz dilekçesini tarafıma atabilirmisiniz 😊

Ahmet
Ahmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar.
46-2G den dolayı tarafıma ceza gelmiş. İtiraz için dilekçe gönderebilir misiniz.
Teşekkür ederim.

Mustafa Sönmez
Mustafa Sönmez
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba;
Herhangi bir kaza sebebiyeti ve kamera görüntüleri olmamakla beraber itiraz etmek istiyorum rica etsem maili benimle de paylaşabilir misiniz ?

ERCAN GÜVEN
ERCAN GÜVEN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2g itiraz dilekçesini gönderirseniz memnun olurum

ARSLAN ÇİBİK
ARSLAN ÇİBİK
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

46-2g itiraz dilekçesini gönderirseniz memnun olurum

YASİN
YASİN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G itiraz dilekçesini indiremedim tarafıma mail atar mısınız

veysel
veysel
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

bende alabilir miyim itiraz dilekçesini ve nereye nasıl başvuracağım hakkında bilgilendirebilirmisiniz

veysel
veysel
Yanıtla  veysel
1 ay önce

dilekçe örneğini mail adresine gönderebilir misiniz

sefa yastımoğlu
sefa yastımoğlu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar
Talihsiz bir olay tarafıma 46/2-G trafik cezası geldi. O saatte yoğun trafik vardı dur-kalk şeklinde gidiyordum. Cezaya dair herhangi bir görüntü, kayıt ve delil yok. Eminim riskli makas hareketi yapmadım. Cezaya itiraz dilekçesi gönderebilirsiniz. Teşekkür ederim.

ömer faruk çiftbudak
ömer faruk çiftbudak
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba Ahmet Bey yardımlarınız için teşekkürler. hem makas atma hem de park cezası için örnek dilekçe gönderebilir misiniz. iyi çalışmalar

osman uğur şahan
osman uğur şahan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2 h cezası plakama yazılmış.emniyetten görüntü istesem verirler mi.bu ceza neye göre yazılıyor.itiraz dilekçesi verir misiniz

atilla Fırat
atilla Fırat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

slm Ahmet bey banada bir seferde iki ceza birden uygulanmış bugün elime geçti. 46/2G ve 47/1D olarak tek ceza makbuzunda kesilmiş. toplam 1360.00 tl. buna itiraz etmek istiyorum nasıl yapabilirim

veysel erkan
veysel erkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben de alabilir miyim itiraz dilekçesinden

Umut Genç
Umut Genç
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2g den yazmışlar rica etsem itiraz dilekcesı bnada yollayabilirmisiniz

Ahmet
Ahmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2g den ceza yazılmış biraz önce gördüm edevletten benim öyle bir durumum olmadı zaten benim arabam Volvo S40 spor bir araba değil ki otomatik vitesli bir araba nasıl oluyor bu iş anlamıyorum

Cemil Kurt
Cemil Kurt
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46/2-g’den 1228 tl fahri müfettişten ceza gelmiş. Buna itiraz etmem mumkunmudur.yardimci olursaniz sevinirim..

behcet yıldırım
behcet yıldırım
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey 46/2-g ceza gelmiş ve ben ne makas attım ne de başka bi durum zaten aracımda öyle bi araç değil grant vitara jeep bi araç İtiraz dilekçesini bana da yollar mısınz.

YUNUS Türksever
YUNUS Türksever
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi Akşamlar Ahmet Bey 46/2-g ve 47/1-a maddelerinden aynı anda ceza gelmiş ve ben ne makas attım Ne De uyarı işaretlerine ve görevli kişilerden kaçmadım. İtiraz dilekçesini bana da yollar mısınz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu