Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1146 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1146 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
3.4K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Cgdm
Cgdm
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

28.12.2020tarihinden 46/2-G den trafik cezası yazmışlar. Tebliğ tarihi 09.01.2021 dir
O tarihte böyle bir kural ihlali yapmadim. Ceza iptali için nasıl bir dilekçe verebilirim.Elimde ispat anlamında herhang birşey yoktur.Trafikte ekip otosu arabasini farketmeme rağmen böyle bir durumu neden yapayım ayrıca. Keyfe kader yazmaya başlamışlar artık.Donuslerinizi bekliyorm

Sercan
Sercan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba,

Yeni yılın gelişiyle beraber vergi borç durumumu kontrol amaçlı e-devlete girişimde hiç tanımadığım bir plaka ile ehliyetime 23/09/2020 tarihinde 23/2-a maddesinden ceza yazılmış olduğunu gördüm. Olayla ve plaka ile hiç bir alakam yok, tarafıma ulaşmış bir tebligat da yok. Böyle bir yanlışlık nasıl yapılmış olabilir.Nasıl bir yol izlemem gerekli?

İyi Çalışmalar.

Murat Kaya
Murat Kaya
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi akşamlar sağlıklı bir yıl dilerim. Fahri bir müfettişin yazdığı 46/2-F den ceza geldi ancak tutanağın üzerinde ihlal resmi filan yok yani bir delil yok buna itiraz etmek istiyorum dilekçe örneği gönderebilirmisiniz acaba. Bu arada emeklerinize sağlık bu şekilde insanlara ücret talep etmeden faydalı olmak çok güzel bir şey herşey gönlünüzce olsun.

veli sezer
veli sezer
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

selamlar. benim durumum şu.. 25/11/2020 tarihinde istanbul selimpaşa-değirmenköy arası kuzey güney istikametinde aşılan taşıma sınırı 51/2-B maddesinden 112 km/h e ceza kesilmiş 598 tl. yollanan fotoğrafta sadece aracımın arkadan çekilmiş görüntüsü bulunmamakta ve hangi bölgede ceza yazıldığı belli değil. ben bu cezanın usulüne uygun yazıldığı kanısında değilim. radar araçlarında ya da uygulama yapılan yerlerde uyarı olması zorunlu diye biliyorum. bu durumda uyarı işareti olmayan radar cihazı ile resmen tuzak kurulmuş bu saatte yapılan tüm uygulamalar için. buna nasıl itiraz edeceğim konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Muharrem
Muharrem
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , fahri müfettişin 46/2-H yazdığı cezaya itiraz etmek istiyorum. Cezada her hangi bir mahalle, cadde, sokak ismi dahi yer almıyor. Aracımda kamera yok maalsef, olsa dahi mevkii belli değil, nerede yazıldığını da bilmiyorum.

sema nur
sema nur
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

trafik cezasına itiraz dilekçe örneği

Mustafa dur
Mustafa dur
16 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Slm haberim olmadan 05.01.2021 tarihinde FTM tarafından araç plakama 74/B maddesince 652₺ ceza kesilmiş bana bir tebliğ ulaşmadı bı rastlantı sonucu e-devlette gördüm bu konuda itiraz etme gibi durumum varmı bilgi verirseniz sevinirim

Tolga
Tolga
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi çalışmalar trafik polisinin bulunduğu trafik lambalarında 47/1-B den ceza yazmışlar araçüstü kamera kayıtlarım mevcut bunun ile ilgili dilekçe örneği verebilirmisiniz ?

Tolga
Tolga
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
17 gün önce

Nereye gönderdiniz bulamadım.

Gökhan
Gökhan
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , fahri müfettişin 46/2-H yazdığı cezaya itiraz etmek istiyorum.

Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
16 gün önce

Merhaba bana gelen herhangi birşey yok.

Eda
Eda
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik müfettişi tarafima mahalle arasi girilmez girilmez levhali yola girdiğim için ceza yazmış.. itiraz için.nasil bir dilekçe örneği yazmaliyim

ARMAN
ARMAN
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

onay maili geldi ancak onayla dediğimde ana sayfasına yönlendiriliyor sitenin

ARMAN
ARMAN
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İtirraz edicemde yine haksız yere ceza yazmışlar verirseniz sağoluuun

SELİN ŞAHİN
SELİN ŞAHİN
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba
10/12/2020 20:54 saat ve tarihinde genel hizmet polisi tarafından Tuzla devlet Hastanesi önünde tehlikeli şekilde şerit değiştirip trafiği tehlikeye atacak şekilde araç kullanmaktan ceza yazılmış , ancak ben Erenköy ‘de oturuyorum ve sokağa çıkma yasağının başlamasına 5 dakika kala tuzla tarafında olmam mümkün değil, kaldı ki kamera kaydı da yok. Cezayı indirimli olarak ödedim fakat tamamen asılsız olan bu cezayı iptal ettirmek istiyorum.

glhn
glhn
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

ticari arabamı aldıktan 2 gün sonmra src cezası yazıldı. araba ticari anlamda henüz faaliyete girmermişti bu sebepten hem araç sahibi olan ben hem de arabayı kullanan yakınıma ceza yazıldı cezaya itiraz etmek istiyorum.

Özlem özyilmaz
Özlem özyilmaz
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi calismalar 46/h-2 ters yon icin 47/1-f ye dönüşmesi için itiraz dilekçesi ornegi verebilirseniz çok sevinirim

Neyyir
Neyyir
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. Evde izolasyonda olduğum süre içerisinde eşim ile kayınbiraderim adıma kayıtlı otomobil ile dışarı çıkıyorlar. Ehliyetsiz olan kayınbiraderim aracı kullanıyor ve eşim yanında oturuyor. Jandarma trafik ekipleri durdurup hem kayınbiraderime hem de araç adıma kayıtlı olduğu için bana ceza keserek aracı eşime teslim ediyorlar. Benim haberim ve suçum olmadığı için bana yazılan 2698 TL’lik kısma itiraz etmek istiyorum. İtiraz dilekçesi ve görüşlerinizi paylaşır mısınız?

Neyyir
Neyyir
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
17 gün önce

Çok teşekkür ederim fakat Anayasa Mahkemesi’nin bir kararı var aşağıda linki verdim. Bu emsal karar cezanın iptali itin yeterli olmaz mı?

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/03/20130306-9.htm

gökhan güneş
gökhan güneş
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

adresine mail olarak formu iletebilirseniz sevinirim.tşklr

Murat Can GÜRBULAK
Murat Can GÜRBULAK
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. ben 06.01.2021 tarihinde bir kazaya karıştım kaza olduktan sonra araçtan indim ve 5-10 dakika kadar süre şoka girdim ve aklıma hiç birşey gelmedi akabinde trafik polisleri geldi araçların fotoğrafını çektirdikten sonra araçları kenara çektirdi.Tespit tutanağı hazırlandıktan sonra trafik polisi bana ve karşı taraftaki araç sürücüsüne 81/1-a maddesinden 314tl trafik cezası uyguladı ben bu cezayı iptal ettirebilirmiyim ve ettirebilirsem örnek bir dilekçe formu göndermeniz mümkünmüdür çünkü bunu kanıtlayabilecek somut bir delilim yok.

Murat Can GÜRBULAK
Murat Can GÜRBULAK
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
18 gün önce

araçları kaza yerinden güvenli yerlere çektik başka birşey yok.

Murat Can GÜRBULAK
Murat Can GÜRBULAK
Yanıtla  Murat Can GÜRBULAK
18 gün önce

ayrıca kazayı benim yapmama rağmen ceza araç sürücüsüne yani babamın adına kesilmiş ancak ceza tutanağına bana imza attırdı trafik polisi nasıl bir yol izlemeliyim acaba.

recep karakoyun
recep karakoyun
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

hocam hiç bu cezalardam anlamam 1228tl bi cezam var nsl itiraz edebilirim

Can
Can
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ftm tarafından 46/2-F cezası kesilmiş. Bana tebliği 28/12 tarihinde oldu. İtiraz süresi devam ediyor. Fotoğraf veya video kanıtı için itiraz etsem sulh cezaya olumlu sonuç alabilirmiyim?

Hasan
Hasan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
16 gün önce

Ahmet bey fahri mufettislerin kestigi cezada delil sunmalari gerekiyormu ? Kafalarina gore ceza kesiyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu