Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1378 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1378 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
3.8K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Bilal Dadak
Bilal Dadak
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar. Batman merkezde yaşıyorum 21 Aralık 2021 günü saat 11.23’te park cezası yazılmış. Aynı polis memuru 13 dakika sonra tekrar ceza yazmış. İki adet ceza tutanağı düzenlenmiş. Buna uygun bir dilekçeye ihtiyacım var. Teşekkür ederim.

Fatma
Fatma
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 24.12.2020 de yolcu taşıtlarının belirtilen levhalara iki yönden 15 metrelik mesafe içine park etmekten 132.00 TL para cezası geldi ama sadece tutanak mevcut fotoğraf veya başka birşey yok itiraz etsem iptal olurmu

Burak balta
Burak balta
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

73/C – 46/2-G maddesinden fahri müfettişler tarafından ayrı ayrı iki suçtan ceza yemişim , cezayı belirtilen adresi çok iyi bilirim ve yolları bozuk arabam da normal araçalara kıyas alçak bir araç. Bu yolda makas atmak imkansız , nasıl bir yola başvurabilirim

Mesut BALTA
Mesut BALTA
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

73/c ve 46/2-g nedeni ile traflk cezası olduğunu tesadüfen bugün e devlet den gördüm.24.12.2020 de tebliğ tarihi yazıyor,sorgulama yaptığımda.böyle bir tebliğ almadım.itiraz dilekçesi için yardımcı olabilir misiniz.itiraz sürem azaldı galiba.

Erdem
Erdem
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhaba,

20.07.2020 tarihinde Esenyurt otoban gişelerinden 50CC lik motorsikletimle geçerken ceza yemişim. 47/1 C şeklinde ceza geldi adrese fakat hiçbir resim v.s. yok. Gerçekten hiçbir kusur işlemeden göndermişler cezaları. 3 gün için peşpeşe yazmışlar aynı madde de ve hepsi de 18:40 aynı saate. Motorumun maksimum hızı zaten 50 km/saat yokuş yukarı 30 ile gidebiliyor sadece. Gişelerde hafif rampa hızdan da yazılmadığını düşünüyorum. Rica etsem itiraz dilekçesi iletebilir misiniz.

Teşekkürler.

Mehmet
Mehmet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Fahri mufettis servis minubusumuze 46/2 ters yon cezasi ancak yanlis bir ceza olduguni dusunuyoruz ve sulh mahkemesine itiraz edecegiz(sahsi olarak). Bu durumla ilgili bir dilekce ornegi var mi acaba

Tesekkuer

ÖZGE
ÖZGE
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,

aracım arızalanmıştı emniyet şeridinde durmak zorunda kaldım üstelik trafik poliside yanıma gelmişti , üzerinde 10 geçti trafik cezası geldi , bununla i,lgili bir dilekçe örneğiniz var mıdır ?
yardımcı olabilir misiniz ?
teşekkürler

Erdinç
Erdinç
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

03.01.2021 tarihinde uygulama noktasinda polis cevirmesinde durduruldum izin belgesini gosterip yoluma devam ettim polis hicbirsey soylemedi fakat bugun baktigimda e-devlete arkamdan 30/1-b maddeli ceza yazmislar
314 TL cam filmi yada egsoz yaziyo maddeyi arastirdigimda fakat aracimda 1 numara film olmasindan dolayi belli belirsiz olmasina ragmen ve egsoz olmamasina ragmen boyle bi cezaya nasil itiraz edebilirim ve sonuc ne olur acaba ? Yardimci olursaniz sevinirim

ali murat çelebi
ali murat çelebi
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

74/b için dilekçe örneği gönderirmisiniz

Alper Tolga hakanoğlu
Alper Tolga hakanoğlu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı ışık fahri müfettiş vakası Ahmet bey yardımcı olabilir misiniz

Mehmet doğan
Mehmet doğan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey öncelikle yardımlarınıza dolayı teşekkür ederim.çok isabetli bir kararla ne sanlara yardımcı oluyorsunuz.benim ehliyetimi alkolden dolayı aldirmistim fakat sudge eğitimine ve psikoteknik dosyasını aldım.aracla giderken durdurdular ve ceza yazdılar ehliyetin o iptal diye ,bu cezaya itiraz edebilir miyim.ceza yemeden önce ehliyetimi hakettim fakat trafik borcum var ,yapılandırın.ayrica araç sahibinede ceza yazildi.itiraz hakkım varmi.

Mehmet doğan
Mehmet doğan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Teşekkür ederim ilginizden dolayı

orhan
orhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

taşıt yolu üzerinde geçiş yolları üzerinde park etmek 61/1-c konu ile ilgili itiraz dilekçesi gönderirsenizmemnun olurum.Saygılarımla

BAYRAM
BAYRAM
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

AHMET BEY MRB
01/12/2020 TARİHİNDE SEYİR HALİNDE İKEN CEP TELEFONU KULLANMAKTAN 288 TL PARA CEZASI GELMİŞ.BU CEZA DİYARBAKIR DA İKEN OLMUŞ FAKAT BEN 3 YILDIR DİYARBAKIR’A GİTMİŞ DEĞİLİM.ARACIMDA O TARİHTE DİYARBAKIR’A GİTMEMİŞ. İTİRAZ DİLEKÇESİNİ MAİL ADRESİME ATABİLİR MİSİNİZ?

isa
isa
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

abonelıgı onayladım fakat maıl adresıme dilekçe örneği gelmedi ahmet bey yardımcı olursanız sevınırım

Metin Öz
Metin Öz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ellerinize sağlık. Dilekçe örneğini bende alabilir miyim? Teşekkür ederim. Birde araç eşimin üzerine ama itiraz başvurusunu ben yapmak istiyorum. Dilekçede bunu belirtsem ve muhattabin kendim oldugunu belirtsem yeterli olurmu.

En son 1 ay önce tarafından Metin Öz düzenlendi
Yılmaz
Yılmaz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar. edevlet ten ceza sorgusu yaptığımda 6 gün önce 67 1/c den ceza aldığımı gördüm. Ceza yediğim yer mahallenin işlek olmayan bir sokağı. 10 gündür bu sokakta kaynanamlarda kalıyoruz. Sokakta kamera yok. Muhtemelen ceza delil olmadan yazılmış. Kimseyle de trafik kaynaklı münakaşa veya bir durumum olmadı. Genelde sinyal vermeye dikkat eden biriyim. Bu durumda itirazım olumlu sonuç verir mi? Cezayı Fahri trafik müşaviri yazmış. Dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim. Saygılarımla

En son 1 ay önce tarafından Yılmaz düzenlendi
Yılmaz
Yılmaz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Bu durumda cezayı yazanın kanıt sunması gerekmez mi? Trafik cezası geldiğinde fotoğraf kanıtıyla geliyor sonuçta. İhbar yeterli midir ceza azmak için? Sonuçta sinyal verip vermediğimi ispatlayamam. Saygılarımı sunuyorum.

Samet
Samet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Trafiği tehlikeye sokacak kontrolsüz çoklu şerit değiştime 46-2c den 1228 tl ceza gelmiş bu maddeye itiraz etmek istiyorum

Tugay Batman
Tugay Batman
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2gden ceza yemişim itiraz dilekçesi örneği yollayabilir misiniz? Teşekkürler

erkan
erkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

51.2A maddesinden trafik ceza tebliği gelmiştir. 70 km hız sınırı olan yerden 78 km hız ile geçtiğimden dolayı ceza yazılmıştır. bu konu ile ilgili olarak Sulh Ceza Mahkemesine verilmek üzere dilekçe örneği istiyorum.

Aydın GÖKÇE
Aydın GÖKÇE
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar ben işyerime dönüş bulunan bir noktadan 100 mete önce emniyet şeridine girdim ve polis tam dönüş yapacağım noktaya aracını koymyuş. Kesik çizgilerde tam anlaşılır değil açıkcası. Art niyet seziyorum ceza kotamızı dolduralım gidelim gbi açıkcası. Fotoda yok ortada sadece ceza geldi. İtriaz dilekçesi örenği alabilir MİYİM . Birde kararın bozulma ihtimali nedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu