Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıda bulunan örnek itiraz dilekçesini hemen indirebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları, yazımın sonunda bulunan soru sor bölümünden sorabilirsiniz.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır..

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1474 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1474 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Elif KILIÇ
Elif KILIÇ
3 yıl önce

Kızkardeşim 2018 temmuz ayında benim aracımla alkollü olarak kaza yaptı ehliyetine 6 ay süre el konuldu. Ancak ehliyetini geri almadılar cezasının bitimi sonrası araç kullanmaya başladı ancak 20 şubat 2020 tarihinde trafik polisi çevirdi 36/3-B ye göre ceza yazdı araç sahibi olarak bana da aynı maddeye göre ceza yazdı. Kardeşim trafik kazası geçirdiğinde ambulansla hastaneye götürüldü ehliyetsiz araba kullanmaktan ceza yazdılar ehliyeti vardı ve yanındaydı ama kimse ondan istemedi sonrasında karakola ifade için gittiğinde ifadesini alan polis o cazanın bir şekilde yazılacağını polisin çok uğraşmamak adına öyle yazdığını söylemiş. Ehliyetini geri almadılar bende cesa süresinin bitiminde arabayı kullanmasına izin verdim.… Devamını Oku »

hatice
hatice
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

merhabalar itiraz dilekçe örneği gönderebilirmisiniz?

Barış
Barış
3 yıl önce

eklemeyi unuttuğum bir ayrıntıyı daha paylaşmak istiyorum. park ettiğim yaya kaldırımında yayaların geçmesi için en az 1 buçuk metreye yakın alanda bıraktım.

Barış
Barış
3 yıl önce

merhaba Ahmet Bey. Dün aracımı çektiler. Park ettiğim yer yol ile aynı hizada olan kaldırım. Yeni yönetmeliğe göre kusurlu 9 park haricinde ceza yazılır ama araç çekilemez diye biliyorum. Aracımı park ettiğim yer yönetmelikteki bölgelerin dışında. Ayrıca cadde de park yasağı tabelasıda bulunmuyor. Cezaya itiraz etmemin bir faydası olur mu? Bu bağlamda itiraz dilekçe örneğini benimle paylaşabilir misiniz? Teşekkürler. iyi çalışmalar.

Halil CORUK
Halil CORUK
3 yıl önce

Merhabalar Ahmet bey. Öncelikle vatandaşlara gösterdiğiniz ilgiden dolayı size şahsım adıma teşekkür ediyorum. Benim de 2016 tarihinde Çorum Osmancık ilçesinde peş peşe konan Tedes radarlarına yakalandım ve 4 adet trafik cezası ödemek zorunda kaldım. Bende cezaları yatırıp cezalara itiraz ettim ama 15 gün itiraz süresini kaçırmışım ve Sonuç olarak bana gelen cevap ta 5326 sayılı Kab.Kan.15/2 mad.de ‘Kesintisiz fiille işlenebilen Kabahatlerde, bu nedenle idari yaptırım kararı verilinceye kadar fiil tek sayılır’ hükmü yer almaktadır. Mevcut olayda da kesintisiz olrk dvm edn bir kab. eylemi ile ilgli olrark sürücüye idari yap.kararı uyglnmışkn, kesintiye uğramadan devm edn aynı eylm ile ilg birdn… Devamını Oku »

Halil CORUK
Halil CORUK
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

İyi geceler Ahmet bey;
Ben radara 2016 mayıs ayında yakalanmışım cezalar ve tebliğ ise 2016 Eylül Ekim arasında ayrı ayrı bir iki haftada geldi
Ben itirazımı ocak 2017 de yaptım.

Halil CORUK
Halil CORUK
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Teşekkür ederim. Sizlere de iyi geceler. Yarın adliyeye gitmeyi düşünüyordum, Kıymetli görüşleriniz de ışık tutacaktır. İKarar bana 22.02.2020 de geldi sanırım cumaya kadar vaktim var.

Halil CORUK
Halil CORUK
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Teşekkürler Ahmet bey .

Olcay Fırat
Olcay Fırat
3 yıl önce

Hocam selamlar, saygılar.
Kullandığım şirket aracına fahri müfettiş tarafından “61/1-g kurallara uygun halde parkedilmis araçların çıkmasına engel olmak” diye ceza kesilmiş. Parkettigim yer yol kenarı ve diğer araçların parketmesi de yasak. Sadece dortlulerimi yakarak 5 dakika durdum. Şimdi bu fahri arkadaş fotoğraf çekmemiş ise itiraz etsem fotoğraf olmadığından itirazım kabul olur mu? Yoksa 100 TL için uğraşmaya değmez mi bilemedim. Yani bende fotoğraf yada vidyo kaydı yok. Açıkçası itiraz kabul olmazsa masraflar bana kalmasın istiyorum. Teşekkürler. Hayırlı günler.

Olcay Fırat
Olcay Fırat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Teşekkürler hocam ödedim 🙂

Levent
Levent
3 yıl önce

Mrb araç plakama ters yönde araç kullanma diyerek Fahri müfettiş tarafından ceza yazılmış. Yalnız sıkıntı şuki yazılan ilçede ceza makbuzundaki sokak ismi yok. Başka bi ilçede var. Ve oradaki sokakta tek yön benim ne yapmam gerekiyor?itirirazda bulunsam nasıl bir dilekçe yazmam gerekiyor iyi çalışmalar.

levent
levent
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Yazılan adres Ankara Çankaya bölğesinde ama cezaya Ankara Mamak yazılmış. Yani Ankara Çankaya bölgesindeki sokak aslında tek yön cezaya uyuyor. Ama tek hata Mamak bölgesinde uğurlu sokak diye bir sokak yok Çankaya bölgesinde var. O yüzden herangi bir fotoğraf çekemem çünkü Çankaya bölgesindeki sokak tek yön nasıl bi dilekçe yazmam gerekiyor?

levent
levent
Yanıtla  levent
3 yıl önce

Hatta numaramı yazıyım eğer müsait olursanız sizinle görüşme ihtimalim olursa sevinirim.

Emin
Emin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Merhaba truzim sirketi adina kullandigim arac yuzunden havaalani cikisinda sahsima ceza yedim bunun iptali icin yardimci olur musunuz. Nasil bir dilekce vermem herek

Emin
Emin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Sorun su ki aracin ve benim tum evrakalrimiz tamamdi yani haksiz yere ceza yemis bulunutoruz ustelik bu sekilde ipral olan arkadas cezalarda var ben sadece naail dilekce yazacagimi bilmiyorum. D belgesi tasima izni ve akliniza gelecek hersey mevcuttu. Ilhili belediyeden izin alamimiza gerek yoktu cnku biz sehir disina transfer yapiyorduk.

Emin
Emin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Ek 2/3 ten ceza yedik sadece izmirden aydin kusadasina transfer yapiyorduk tursab belgeleri d belgeleri benim belgelerim tamamdi bir tanr degil her gidisimizde yedik. Bazi arakadaslar iptal ettirmis ama filekce verirken me yazmam gerek bilmiyotum. Sahdima calismiyordum izmir sinirlari icimde ulasim saglamiyordum belgelerim tamamdi rezervasyonlu yolvu aliyprfum

Emin
Emin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Gonderdim numarami

Emin
Emin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Tesekkurlerr

Barış
Barış
3 yıl önce

Merhaba ben geçtiğimiz sene eylül ayında yaya geçidi ihlal olarak 1 ceza yedim ve önümde yaya olmadığı halde polis keyfe keder plakaya yazdığını düşünüyorum resim ve görüntü kaydı yok eminim mobese ve benzeride tok ve 488 tl lik bir ceza buna istinaden yaya geçidinin olduğu yerin sağı otobüs ve minübüs durakları ben bu cezaya eylül 20 sinde itiraz ettim adliyeden nasıl takibini sürdürebilirim?

Çınarcan Karacan
Çınarcan Karacan
3 yıl önce

Merhaba Ahmet Bey, 09.02.2020 tarihinde Simon Bolivar Bulvarı üzerinde Çağdaş Market Otopark girişinde (Aracım Otopark içerisinde) park etmek için geri manevra yapmaya çalışırken arkamdan İlhan Karakoç isimli fahri müfettiş yönetimindeki araç tamponuma kadar geldi ve dakikalarca korna basarak hem beni tahrik etmeye çalıştı hem de çevreye rahatsızlık vererek çevredekilerin de tepkisini topladı. İzin vermediği için manevra yapamıyor aracımı hareket ettiremiyordum. 2-3 dakika kadar bekledik hareket edemeden. Aracını biraz geri çekmesiyle manevra yaparak aracımı park edebildim. Sonrasında yanıma gelerek camını açtı ve ben sana göstereceğim diyerek gitti ve peşine 67/1-A maddesinden 288 TL para cezası geldi. Bu duruma nasıl itiraz edebilirim.… Devamını Oku »

elvan
elvan
Yanıtla  Çınarcan Karacan
2 yıl önce

çınarcan hocam merhabalar. bu adı geçen ilhan karakoç isimli şahıs bana da ceza yazmış. ayaş dan ankaraya dönüş istikametinde yol tek şeride düşürülmüşdü çalışma sebebi ile bu şahıs emniyet şeridinden gelip onca arabanın hakkını yiyip önüme geçmeye çalıştı bende yol vermedim ve orada sıkışıp kaldı. size sormak istediğim gri bir renault fluence miydi araba.hatırlıyormusunuz. cevap verirseniz cok sevinirim.

halil ibrahim sirem
halil ibrahim sirem
Yanıtla  Çınarcan Karacan
2 yıl önce

ilhan karakoç denen kişi bize de ceza yazmış. tatile gittiğimiz gün ceza kağıdı gelmiş. dönüşte itiraz etme süresi 10 günü geçtiğinden cezayı ödedik. fakat, şu bilinsin ki, durduğumuz yeri bilmeyecek kadar bilinçsiz değiliz. ödediğimiz para devlete helal ilhan karakoç mahlukatına haram olsun. bu gibi kendi hırsı ve ceza gücünü kullananlardan fahri müfettişlik alınmalıdır.

Serkan
Serkan
3 yıl önce

Merhabalar ben alkollü olduğum idda edilerek 0.27 promil alkollü çıktım 30 dk içerisinde kan tahlili verdim 0.01 çıktı dava açmaya gittiğimde ise itiraz dilekçesi istediler bu dilekçe örneğini nerden bulabilirim

Hamdi AYDIN
Hamdi AYDIN
3 yıl önce

Merhaba Yazınız için teşekkür ederim internetteki bilgi kirliliği arasında büyük makbule geçti. Bizim problemimiz jandarma tarafından yazılan ve eve gönderilen radar cezası 50 KM Hız sınırı olan iki yerleşim merkezi arası olan gidiş geliş şeklinde olan bir yol fakat bu 50 KM hız sınırına ait düzgün bir tabela RADAR öncesinde ki yaklaşık 2 km mesafede yani diğer yerleşim biriminin içine kadar bulunmuyor. 78KM saat ile hız sınırını %50 aşmak sebebi ile 1228 TL ceza kesilmiş bizde buna itiraz etmek istiyoruz. Radar bölgesinin 50 km hız sınırına uygun olmadığı yönünde elimizde fotoğraflar mevcut bunlar ile direk iptalini istemeyi düşünüyoruz fakat radar… Devamını Oku »

Emrah Acer
Emrah Acer
3 yıl önce

Ahmet bey
Merhabalar buğün saat 11:30 da trafik polisinin uygulamasına girdim ve arka plaka kare olduğu İçin uygünsüz diyererkbana app plaka cezası yazdılar 505 tl cıvarında ve ben polise itiraz ettim alakası yoktur diye ve dinlenmedi yazdı plaka orjinal T.C helegoramları var mührü ve kabartmaları bulanmaktadır nasıl bir yol takip etmem lazim ve Şumnu’da belirteyim araçı trafikten mem etti 7 süre tanıdı bana
Şimdiden ilginiz için teşekkürler

semih
semih
3 yıl önce

merhabalar trafikte giderken çevirme’ye girdim çevirme de emniyet kemerimin takılı olmadığını ve bunu için ceza yazacaklarını beyan ettiler bende araba inerken emniyet kemerimi takmış olduğumu ve bunu neden nasıl ellerinde delil olmadan kestiklerini sordumduğumda biz işimizi yapıyoruz siz sonra dan gidip itiraz edebilirsiniz dedi bunun için ne yapabilirim ?

İSMET NACİ ULUBEYİ
İSMET NACİ ULUBEYİ
3 yıl önce

İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. Bu iki ayrı cezayı aynı ceza makbuzuna yazması (Ceza tutanağı 1 adet) anlık yazılmış olmasına delil teşkil etmezmi sizce? cevabınıza şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

İSMET NACİ ULUBEYİ
İSMET NACİ ULUBEYİ
3 yıl önce

Öncelikle selam ve saygılarımla;
Oğlum yaya yoluna park yapmış araç içinde annesini beklerken çekici ile gelen polis aracı çekmesini söylemiş, oğlumda annem karşı dükkanda İKİ DAKİKAYA KADAR ÇEKİYORUM MEMUR BEY DEMİŞ, ve çekici gitmiş. Aradan iki saat geçtikten sonra edevletime mesaj geldi arac plakasına YAYA GEÇİDİ İHLALİ VE UYARI DİKKATE ALINMADI OLARAK 2 AYRI MADDEDEN ( 61/1-N —47/1-A ) CEZA YAZILMIŞ BU hukukimidir. itiraz etmelimiyim.

Uğur
Uğur
3 yıl önce

Ahmet bey merhaba, sayenizde plakama yazılmış olan cezam iptal olmuştu. Size çok ama çok teşekkür ediyorum. Arkadaşımın yapmış olduğu kaza sonucunda sigorta tarafından yapılan ödemeye ve trafik tutanağına itiraz etti cuma günü dediğiniz gibi oldu %50 kusurlu gözüküyordu itirazdan sonra kusuru %0 olarak değişti bugün. Exper veya trafik polisi tarafından tutulan tutanaklardaki yapılan yanlışlar ile ilgili çalışmalarınız ile ilgili size tekrar tekrar teşekkür ediyorum birçok insanın mağduriyetini gidermesi konusunda böyle bir platform oluşturmanız gerçekten harika. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Recep Arslan
Recep Arslan
3 yıl önce

Ahmet bey mail yollayacaktınız ? yarın ya da salı günü itirazımı yapmam gerekiyor..

RECEP ARSLAN
RECEP ARSLAN
3 yıl önce

Ahmet bey, Öncelikle nezaketiniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Lakin yaşanan olayda şöyle bir ayrıntı var..çarpmış olduğum kısımda yaklaşık 6-7 tane manuel açılıp kapanır duba var ve tamamı açık vaziyette.benim çarpmış olduğum duba ise arızalı olduğu için açık bırakılmış ve polis memuru da bu duruma şahit oldu, arızalı olduğunu hastane görevlileri bildirdiler.Benim kenara yaklaşırken farkedememiş olmam normal değilmi, nitekim dubaların kapalı olduğunu gördüm ama aracın ön kısımında bir tane daha açık duran duba varmış ve kör noktada kalmış, bu noktada 67/1-a da belirtilen suçlarda trafiği tehlikeye sokacak şekilde yazıyor, yani trafiği tehlikeye düşürecek bir şey yapmadım ki, hastane yönetiminin tedbir… Devamını Oku »

RECEP ARSLAN
RECEP ARSLAN
3 yıl önce

Çalışmış olduğum l-şirketin tarafıma tahsis ettiği kiralık araç ile Samsun Eğitim araştırma hastanesi poliklinikler arka giriş tarafında hastayı araçtan indirmem gerekiyordu lakin yolun sağ tarafındaki giriş kapılarına araçlar çekilmişti ve buralara yaklaşamadım.Kapıların karşı tarafında bulunan park alanı doluydu ve burada sakatlar için ayırılımış olan park alanının önündeki hareketli manuel mantar bariyerler indirilmiş vaziyetteydi, sakat olmayanlar da araçlarını bu alana park etmişlerdi.Yolu işgal etmemek için park etmiş olan araçların arka kısımına doğru aracı yaklaştırarak hastayı indirmeyi, sonra da aracı uygun bir yere parketmeyi düşündüm.Yaklaştığım kısımda aracı hareket ettirince bir şeye çarptığımı farkettim ve inip baktığımda hastane görevlileri tarafından da doğruluğu onaylanan,… Devamını Oku »

Burak ünlü
Burak ünlü
3 yıl önce

Öncelik merhabalar. Benim başıma bir olay geldi emniyet kemerim takılı bana emniyet kemeri takılı olmadığını beyan ederek ceza işlemi uyguladı ve ehliyet in ceza puani doldup ehliyetim iptal oldu. Ticari taksi soforuyum bu arada aracimda kamera mevcut ibb ait 3 gün sonra sulh ceza hakimligi ne dilekce verdim ibb ye gittim kamera kayitlari için ama savcının talebi üzerine bakilacagjni söylediler. Bununla ilgili beni bilgilendirme sansiniz varmı suan için isimden oldum bir ikincisi haksız yere ceza uygulandı bir nevi tuzak kuruyorlar insanlara bunun sonucu kaç günde belli olur 16.01.2020 dilekce verdim. Ne zaman netleşti yada ben nasıl bilgi alabilirim dosya ile… Devamını Oku »

Enes
Enes
3 yıl önce

Trafik cezasına nasıl itiraz edilir bilmiyordum. Yararlı konu gerçekten araç kullanan trafiğe çıkan herkesin bilmesi gereken şeyler bilgilendirme için teşekkürler.

Mehmet Yalçınkaya
Mehmet Yalçınkaya
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Ahmet bey bu değerli bilgi ve yönlendirmeleriniz için çok teşekkür ediyorum.25’2’2020 tarihinde l3 sınıfı motorsikletim le çift şeritli bölünmüş duble yol da seyir halinde iken radar a düştüm takildigim konu şu levhada hız limiti 70 km ama motorsiklet ler için 50 imiş ama motorsikletler her hangi bir uyarı bilgi levhası yok 1228 TL ceza yazıldı görsel var itiraz sürecim nasıl yapmalıyım sizce sonuç ne olur şimdiden teşekkürler …

Mehmet Yalçınkaya
Mehmet Yalçınkaya
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

AHMET BEY YOLU KOMPLE KONTROL ETTİM SADECE HİZ KONTROL 70 KM LEVHASİ VAR. CADDEYİ FOTOĞRAF LAYİP SULH CEZA HÂKİMLİĞİNE BASVURU YAPACAĞIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM

nuri
nuri
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

trafik itiraz ceza dilekçesi örneği istiyorum

Burhan
Burhan
Yanıtla  Mehmet Yalçınkaya
2 yıl önce

Sa ahmet bey 16 nisan 2020 Perşembe günü yaya gecidinden hizli gectigik icin saat 14 30 da ceza yemisim
O gün ordan gecerken say seritin hemen yanında otobüs durağında bir araç park etmisti
Harakete gecen arac oradan cikarken adamın kör noktasında kaldim
Adam bana carpmamasi icin mecburen gaza yüklendim adam bana çarpmasın diye
O siradada yaya gecidi ile aramda 5 metre yoktu ama yaya gecidinden kimse gecmiyordu
Sol seritte poliste benim hizli gectigimi sanip ceza yazmis
Ben magdurum bu konuda bana nasil yardimci olabilirsiniz
Bunu ispatlıyabilirim

Burhan
Burhan
Yanıtla  Burhan
2 yıl önce

Ahmey bey anlatamadim sanirim arac zaten yasak yerde park etmis ( otobüs duraginda) ordan cikarken beni gormedi bana çarpıyordu nerdeyse bende bana carpmasin diye gaza bastim o esnada zaten yaya gecidi ile aramda 5 10 metre yoktu yavaslasam adam carpacak siz olsanız ne yapardiniz ?

Elif
Elif
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 yıl önce

Cevre yolunda yeterli levha uyarı vs yokken 288 tl 51/2_a dan cezaya ugradım. İtiraz içi tardımınızaıhtıyacımız var

uğur
uğur
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

hocam merhaba motorsiklet imle giderken birisi aracı önüme kırdı ve kırmızı ışık ihlali yaptığımı söyledi sivil araç sivil şahiş emniyet te memur olduğunu ve kimliğini gösterdi sonra ehliyetimi istedi kimliği görünce ehliyetimi verdim sonra ehliyetimin fotoğrafını ve motorsiklet in plaka fotoğrafını çekti sonra biraz tartıştık ve sana bide ters yön cazası yazdırayım sen gör dedi ve çekti gitti nasıl bi yol izlemeliyim teşekkür ediyorum…

Ömer
Ömer
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Merhaba 46 2h diye bir ceza gördüm e devlette buna itiraz nasıl yapabiliriz yarımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

esra kalender
esra kalender
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Ahmet bey merhabalar…
Yanlış yere park etmekten dolayı iki kez üst üste ceza kesilmiş ve aralarında 30 dk var sadece bunun için itiraz etme şansımız var m? Nasıl yapabilirim?

DENIZ
DENIZ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Cok aciklayici bir yazi ahmet bey itiraz dilekce orneginizi bana da atabilirmisiniz?

Mk
Mk
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Merhabalar ben araç dışında telefonla konuşuyorken aracım kazalı ve parkta otururken yanıma gelen tanımadığım şahıs şikayet etmiş bunun üzerine trafik polisi gelerek alkol üfletmek istemiştir bende kendilerine aracım 1 saattir park halinde araç koltuğunda değilim seyir halinde değilim şeklinde konuşma yapıp üflemeği reddettim ve beni kelepçeliyip karakola götürdüler 44/1-B 48/9 47/1-A ceza kesilip yarım saat nezarethanede bekletip çıkartılar ve gitmeme söylediler hiçbir şekilde avukatıma ve yakınlarıma haber verilmedi ve vermemi engellediler ceza tutanağı elime aldığımda bu maddelerden ceza yazıp ihlal yerinide karakol adını yazıp karakola getirildiğim saati belirtmişler bu şekilde itiraz yapmaya hazırlanıyorum.

MK
MK
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

İhlal yeri olarak Karakol gösterilmiş ozaman bende karakoldan mı video gösterim? İddaa edilen olayın ihlal yeri farklı cadde bir sokaktır ablam avukat ama sulh mahkemesine hemde idari mahkemesine itiraz yapıyoruz gerekirse delil tespit keşif ve duruşma talep edecez.

MK
MK
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

48/9 Alkolmetreye üflememe den ehliyetim 2 yıl el konuldu aracım seyir halinde değil 1 saatten fazla da park halindeydi tutanakta da aracın seyir halinde olduğuna dair bir yazı yok ihlal yeri dediğim gibi polis karakol merkezi yazıyor bu durumda ben karakolun içinde mi ben araç kullanıyordum? Çok saçma 2 yıl ehliyetimin haksız yere alınmasından dolayı keşif isteyecem yanlız bu idare mahkemesi için.

Rüstem Ayılmazdır
Rüstem Ayılmazdır
Yanıtla  Enes
2 yıl önce

16 z **** aracıma trafik cezası gelmiştir.Ters yönde araç kullandığım söylenmiştir fakat ben bu biçimde bir eylem gerçekleştirmedim bu konuda itiraz hakkımı kullanmak istiyorum.46/2-h maddesine itiraz ediyorum.

Ahmet Denizmen
Ahmet Denizmen
Yanıtla  Rüstem Ayılmazdır
2 yıl önce

Eşim kavşakta 47/1c maddesinden ceza yemiş bu gün e-devletten mail geldi tutanağı beklemelimiyim. Nasıl itiraz edebilirim dilekçe örbeği gönderebilirmisiniz.

Hasan Harktı
Hasan Harktı
Yanıtla  Enes
2 yıl önce

51/2-A cezasına itiraz etmek istiyorum.

Murat
Murat
Yanıtla  Enes
2 yıl önce

Ben 51/2a cezasına göre 288 tl 22/04/2020 de ceza yedim 17/05/2020 tarihinde e devlet e gelmiş da ha eve gelmedi herkes burdaki radarı görmüyor nasıl bir dilekçe hazırlayabilirim saygılar iyi günler

Murat
Murat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Ama 10 iş günü içinde ceza yada belge vs bir sey gelmelidir

Murat
Murat
Yanıtla  Murat
2 yıl önce

Süresi varmı

1 2 3 88

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu