Trafik Cezaları
Trend

Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıda bulunan örnek itiraz dilekçesini hemen indirebilirsiniz. Merak ettiğiniz soruları, yazımın sonunda bulunan soru sor bölümünden sorabilirsiniz.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır..

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1474 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1474 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4.2K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ersin yıldız
ersin yıldız
2 yıl önce

MERHABA BEN 24.09.2019 tarihinde ters yöne girdiğimden dolayı EDS den 1002 tl ceza ama ceza bana 05,03,2020 tarihinde tebliğ edildi kabahatler kanuna göre cezanın bana en geç yıl sonuna kadar tebliğ edilmesi gerekmezmiydi. ödmeyi yaptım şimdş dilekçe ile itiraz etmek istiyorum yardımcı olursanız çok menmum olurum.

hakan
hakan
2 yıl önce

4/10/2019 tarihinde 31/1-a dan şöförlük yaptıgım araca ceza yazıldı. polis sen git malsahibine gelecek dedi.2 mart 2020 de gib den elektronik tebliğ ile ögrendim ki ceza bana yazılmış ve günü geçmiş itiraz hakkım var mıdır

emre
emre
2 yıl önce

Merhaba yaya geçidinden geçerken sağımda otobüs zannedersem yolcu indiriyordu burda bir durak olduğunu zannetmiyorum.ilerde trafik polisleri çevirerek yaya geçidinden dikkatli geçmedin yaya vardı diye 598 lira ceza kesti halbuki ben burdan geçerken yavaşladım ve kornaya bastım otobüsten dolayı yayayı görmem mümkün değil.buna itiraz etsem bir sonuç alabilirmiyim?

emre
emre
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

anlıyorum araç içi kameram yok ve işin kötü yanı etrafta işyeri vs. yok. Diyosunuz %25 indirimden faydalan 🙂 verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

Tan Avcı
Tan Avcı
2 yıl önce

Ahmet Bey merhaba, bize Bahçelievler Mahmutbet Cad. yani tek şeritli yolda ardı ardına şerit değiştirme cezası geldi 1.228TL araç içi kameramız yok ama yol zaten tek şerit bunun için başka bir somut delil bulmamız gerekli midir. İtiraz edebilir miyiz.

mustafa gul
mustafa gul
2 yıl önce

tekrar merhaba ahmet bey
araştırıken şöyle bir itiraz gözüme takıldı anadolu da bır ılımızde sehır ıcerısınde yeterlı duraklama ve park alanı olmamasını gerekce gostererek ceza ıptalı paylasılmıs boyle bır durum soz konusu olabılır mı ve aynı zaman dılımıne aıt aynı kameradan 2 fotograflı eds cezası aldım ve bırınde arac plaka model bılgısı hatalı sızce usulden ıtıraz yeterlı mıdır yoksa aynı anda ıkı ceza kesılmeyecegı gerekcesıyle esas olarak mı ıtıraz edılmelı ve dılekcemde dayandırmam gereken kanun maddesı konusunda yardımcı olabılır mısınız

mustafa gul
mustafa gul
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

ilginiz için teşekkür ederim.
iyi çalışmalar, hayırlı günler.

Süleyman
Süleyman
2 yıl önce

ahmet abi benimde bir avukatlık işim var numaramı göndersem benide görüştürürmüsün avukat arkadaşınla allah ikinizdende razı olsun

mustafa gul
mustafa gul
2 yıl önce

öncelikle paylaşım için tesekkurler … 2019 mayıs ayında istanbul fatih millet caddesi üzerinde bir işletme açtım ve işletmemin önünde taralı alan ve eds bulunmaktaydı, yalnız yakınlarında mal yükleme ve yolcu ındırıp bındırmek ıçın duraklama veya park alanı olmadıgından bu taralı alanda orada gorevlı polıs ekıplerınınde ”bu kameralar plaka tanıma sıstemıne baglı ceza amaçlı kullanılmıyor” bılgısıne guvenerek (bu savunulacak bır durum degıl tabı) bu taralı alanda ihlalde bulundum. bu ıhlallerımın sonucunda ceza gelmemesıne de guvenerek bu alanda mal ındırmeye devam ettım ancak yaklasık 7 ay sonra cezalar once edevlet daha sonra posta yoluyla teblıg edılmeye baslandı. tahmın edebılecegınız gıbı cıddı sayıda… Devamını Oku »

Naci ERDOĞAN
Naci ERDOĞAN
2 yıl önce

23/01/2020 tarihinde Karayolları Trafik Kanunu 74/B maddesi ile tarafına trafik cezası kesilmiş. Bununla ilgili tutanak 02/03/2020 tarihinde tebliği edildi. Bununla ilgili belge, kayıt, fotoğraf yok. Ben bunu hatırlamıyorum. Tutanakta video kaydı var yazıyor. İtiraz etmeyi düşünüyorum. İtiraz dilekçesi örneği gönderirseniz memnun olurum.

Naci ERDOĞAN
Naci ERDOĞAN
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

dilekçe örneği gelmedi.
Video kaydı bana gelmedi.

çağlar
çağlar
2 yıl önce

Merhaba,

Fahri Trafik Müfettişi eşime 46/2g maddesinden ceza kesmiş. Ancak eşim şerit değiştirirken bile korkarak zor zor değiştirir kaldı ki araç ta 3,5 yaşında ve 2 aylık çocuk varken bu cezayı kesmiş. Anadolu Bulvarı Güvercinlik Mevkii yazmış adresi. Bu durumu nasıl ispat edebiliriz. Eşim yavaş gittiğim için birisi arkamdan selektör yapıp korna çaldı belki o yapmış olabilir dedi. Böyle bir şey olabilir mi fahri müfettişin keyfine göre işlem mi yapılacak. Az bir tutar da diil 1228 TL.

çağlar
çağlar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Söz konusu yol 4 şeritli bir yol ve çevresi arazi. Herhangi bir iş yeride bulunmamaktadır. Söz konusu mevkiiden 3 km önce radar kameraları var. Onun dışında herhangi bir ulaşabileceğimiz kayıt yok.

Gökhan Türkyılmaz
Gökhan Türkyılmaz
2 yıl önce

Merhabalar,

27.02.2020 tarihinde aracımın geçtiği güzergahtan 08:30 da73/C maddesi gereği yazılmış ceza geldi. Evet o saatte oradaydım ancak kesinlikle telefonla işim olmadı, o saate arama da gelmemiş ben de kullanmam… İtiraz etmek istiyor, yardımlarınızı rica ediyorum.

Mustafa Karagöz
Mustafa Karagöz
2 yıl önce

Merhaba,

56/1-C maddesinden ceza yazılmış. Fakat belirtilen cadde ve ya bulvarı o gün hiç kullanmadım. Nasıl itiraz etmeliyim, dilekçe örneğini nereden temin edebilirim ve hangi mahkemeye müracaat etmeliyim?

Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

mehmet ali ertan
mehmet ali ertan
2 yıl önce

Merhaba;
İtiraz için örnek dilekçe gönderebilir misiniz?
İyi günler.

mehmet ali ertan
mehmet ali ertan
2 yıl önce

Merhaba;
Ne olduğunu anlayamadığım.1.228 tl. lik radar cezası .Yer Kanuni Sultan Süleyman Bulvarı incek istikameti (5598)
01/03/2020 saat : 09.55
51/2_C maddesi

HÜSEYİN İBİŞ
HÜSEYİN İBİŞ
2 yıl önce

32/3 cezası yedim aracım orjinal lütfen 32/3 cezası ile alakalı itiraz dilekçesi için yardımcı olabilirmisiniz

gökhan
gökhan
2 yıl önce

merhaba ahmet bey. ilginç bir olay başıma geldi. Önümde araç varken sokak arasıda 30 km hızla devam etmekteyiz ve önümüze kavşak geldiği için iyice yavaşladık . Önümdeki araç 4 yol ağzından çok yavaş ilerlediği için sellektör yaptım . hızını artırmayınca hızımı artırarak geçtim. Arabayı geçince bana sellektör yapınca arabaları durdurduk ve tartıştık. adam daha sonra polis olduğunu belirtti ve arabasında inmeden uzaktan plakanın fotgrafını aldı ve ceza kestim bilgin oldu dedi. Böyle komik bir ceza kesme şekli olabilir mi kestiyse bile itiraz edebilir miyim. Şimdiden teşekkürler

Nazım
Nazım
2 yıl önce

Merhaba, ters yön cezasına itiraz etmek istiyorum. cezanın kesildiği gün hastanede refakatçi olduğuma dair rapor var, aracımı kullanan ben değilim, anahtar evdeydi ve olay 5 ay önce olduğu için kimin kullandığını kimse hatırlamıyor. Ayrıca, ceza bildirimindeki görselde araç ters yön tabelasını geçmemiş ters yön sokağa henüz girmemiş ve fren lambalarının yanmasından anladığımız kadarı ile hareket halinde de değil. Yani ters yön levhasını görünce sola manevra yaparak 1 metre bile ters yönde gitmeden dönme pozisyonunda. Bu kadar zaman sonra (üstelik 1 ay önce aracım ceza sorgusu yapılıp muayeneden geçti) bana ulaşan ceza doğal olarak farklı yollarla kendimi savunma hakkımı da ortadan… Devamını Oku »

Ebru
Ebru
2 yıl önce

Merhabalar,

Öncelikle çok teşekkür ederiz. Böyle bir uygulama yaptığınız için. Yanlış yerden döndüğüm gerekçesiyle 1228 Tl fahri trafik müfettişi tarafından bana bir ceza kesilmiş. Bahsedilen noktadan her zaman herkes dönüş yapıyor. Benzin istasyonunun çıkışı olması sebebiyle. Ben bu cezaya başvurmak istiyorum. Böyle bir hakkım olabilir mi? Ne yapmam gerekir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkür ederim.

Ebru
Ebru
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 yıl önce

Tamamdır. Ters yönde gitmedim. Ama dediğiniz gibi ceza maddesi o.

Bilal Dönmez
Bilal Dönmez
2 yıl önce

Ahmet bey merhaba, eşimin kullandığı araçta telefonla konuşma ihlalinden dolayı ceza geldi. ruhsat sahibi ben oldugum için ceza işlemi benim adıma düzenlenmiş. bize gelen tutanak bildirgesinde bu şekilde açıklama yapılmış fakat herhangi bir fotograf ispatı yok bir durum söz konusu.. ben bu durumda cezayı sabitleyen bir fotoğraf olmadığı için itiraz etsem nasıl bir sonuç elde ederim. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Aslı
Aslı
2 yıl önce

Merhaba! Bana hız sınırı 70 olan bir yerden 78 kmyle geçtiğim için 288 lira hız sınırı ihlal cezası verildi. İnternetten biraz araştırdım. Hız sınırlamasının %10 una kadar cezai işlem uygulanmadığı ve 3 km kadar da yanılma payı olduğu için itiraz edebileceğim yazıyor. Sizce itiraz etsem bu ceza iptal olur mu? Ceza bana bugün tebliğ oldu. Yoksa boş yere mi uğraşmış olurum? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Olcay Fırat
Olcay Fırat
2 yıl önce

Teşekkürler hocam ödedim 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu