Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1146 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1146 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
3.4K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
fatih öztürk
fatih öztürk
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , fahri müfettişin 46/2-F yazdığı cezaya itiraz etmek istiyorum,birden fazla sayıda kanıt ve delil olmadan cezanın iptalleri var, emsal örnek vermek isterim, emsalleri nasıl gösterebilirim, sonuçta onlar da sulh ceza mahkemeleri cezayı kanıt ve delil olmadığından iptal etmiş, teşekkürler

fatih öztürk
fatih öztürk
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

    
Merhaba , fahri müfettişin 46/2-F yazdığı cezaya itiraz etmek istiyorum

Hakkı
Hakkı
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , fahri müfettişin 47/1-B yazdığı cezaya itiraz etmek istiyorum.

yusuf
yusuf
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi çalışmalar, sokağa çıkma yasağı olan pazar günü evimde olmama rağmen trafik cezası yediğimi öğrendim. İtiraz etmek istiyorum.

Levent
Levent
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik müfettişi 73/C den ceza yazmış. Nasıl bir dilekçe yazabilirim?

Ziya Oktay
Ziya Oktay
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay Gelsin Ahmet Bey Bundan Tam 1 Ay önce Konyanın Bir Ilcesine Gittim Ve Ters Yönden Ceza Gelmiş Bana Ve Mobese Veya Bir Kamera görüntüsü ile Yalnız yol çift şeritli Ve ben iyi hatırlıyorum Yol üzerinde herhangi bir işaret görmedim ters yön gibisinden aksine araçlar o yön üzerinden gidiyordu Birde Şöyle Bir Durum Var Araç Babamın Üzerine ama Faal sürücüsü hep benim buna itiraz etmek istiyorum şu pandemi döneminde 1288 lira çok para ve Hakli olduğumu düşünüyorum Cezalar 7 ile15 gün ıçerisinde Gelir diye Bir Tabir var Yalniz Bu ceza 30 gün sonra geliyor ne yapmam gerikiyor Efendim Bilgileriniz Benim… Devamını Oku »

Yeşim Eras
Yeşim Eras
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik müfettişlerince yazılan cezalara karşı dava nereye açılmalıdır ?

Oğuz
Oğuz
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2-h trafik cezası na itiraz etmek istiyorum dilekçenin örneğini gönderir misiniz ?

Bekir CANPOLAT
Bekir CANPOLAT
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği istiyorum.

Yusuf
Yusuf
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Fahri Trafik Müfettişi tarafından 31.12.2020 tarihinde 73/A maddesine (Kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde; su,çamur ve benzerlerini sıçratmak suretiyle araç sürmek.) bağlı olarak ceza yedim. O tarihte bulunduğum yerde yağmur, su birikintisi vs yoktu, İnternet üzerinden hava durumuna falan bakılarakta ıspatlanabilir ve gönderilen cezaya dair ellerinde herhangi bir fotoğraf mevcut değil. Kaldı ki kendim de kamu personeliyim ve kamu kurum ve kişilere neden saygısızca araç süreyim. Bu konu da bana dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

mehmet şakrak
mehmet şakrak
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

MERHABA İYİ ÇALISMALAR 34 HY 2357 PLAKALI ARACIM İLE 29/11/2020 TARIHINDE ESKİ TOPBASI CADDESİ ÜSKÜDAR 73/C MADDESİNDEN CEZA YAZILMIS FAKAT BANA GELEN BİR TUTANAK RESİM MAKBUZ VS OLMADI BEN BUNU E DEVLETTE FARK ETTİM BUNUN İLE İLGİLİ LÜTFEN BANA EVRAK VEREBILIRMISINIZ

En son 14 gün önce tarafından mehmet şakrak düzenlendi
Gökhan
Gökhan
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. 51 2b ve 61 1 a maddelerinde ceza yemişim. Rica etsem mailime itiraz dilekçe örneği yollar misiniz

Erhan özak
Erhan özak
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İstanbul bayrampaşada evimin orda park yasağı olmayan ara bir sokağa, ne bir arac ne bir yayayı engellemicek sekilde aracımı park etmiştim.
Fahri müfettişin biri işguzarlık yapıp 67/1 a dan ceza tutanağı düzenlemiş. Bana fotoğrafsız bir tebliğ yapıldı.

raşit
raşit
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

51/2b den ceza aldım. ama hicbir uyarı levhası görmedim. dilekçe gönderebilir misiniz

Gamze Nur
Gamze Nur
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yanlış plaka numarasına trafik cezası ödedim

Ömer ali ölmez
Ömer ali ölmez
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey araç muayenem bitti oğlum muayeneye götürüyor hidrolik direksiyon aracın direksiyon zor dönüyor diye arac trefige çıkamaz ben tamir için parça beklerken trafiğe takılıyor ve ben trefiğe çıkamaz ibaresini orda gördüm yalvardım yakardım ceza yazdılar nasıl itiraz edebilirim

Zeki
Zeki
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba! Ters yöne girmekten trafik cezası yedim nasıl bir dilekçe yazmam lazım

Rıdvan
Rıdvan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba her gün işe gittiğim yolda eminet şeridi ihlali itiraz dilekçesi örneği gonderirmisiniz. Ve sormak istediğim itiraz için mahkeme dosya ücreti ödeyecek miyim?

Serkan
Serkan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İst merter de tek yön oldugunu bilmedigim bi sokak içinde oto tamircisine girdim ve çıkışda diger yöne giden bir çok araç gibi bende giderken karşıdan trafik ekip otosu geldiresim çekti ve ters yönde oldugumuzu söyledi camı açıp açıklama yapsam da tamam dedi ama yinede ter yön 1339 tl ceza yazmış edevletden gördüm nasıl ve ne şekilde itiraz edebilirim ki o sokakda günde binlerce araç gidip geliyor ki sokakdaki tamirci bile şaşırdı şimdiden teşk ederim

Cihangir ÖZDEMİR
Cihangir ÖZDEMİR
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey keşke her yoruma ayrı ayrı gönderme ile uğraşmasaydınız.
Bize de lazım bu dilekçe ama.
Size zahmet.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu