Trafik Cezaları
Trend

Yeni Trafik Cezası İtiraz Dilekçesi Örneği İndir

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda belirtilen kural ve kaidelerin ihlali sonucu düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanağına trafik cezası denir.

Yazımı okumaya başlamadan önce size güzel bir haberim var, bu yazımda trafik cezasına itiraz için ücretsiz dava nasıl açılır bundan bahsedeceğim 🙂

Eğer isterseniz aşağıdaki butona tıklayarak yorum kısmında talebinizi iletin. Mail olarak sizlere trafik cezası itiraz dilekçesi örneği göndereceğim.

Polis, Jandarma gibi kolluk kuvvetlerinin yanı sıra FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) gibi özel yetkili kişilerin tespit yetkileri doğrultusunda bu işlem uygulanır.

Nasıl gündelik hayatımızda, iş hayatımızda bizler sehven (istemeyerek, farkında olmadan) hata yapabiliyorsak, bu görevlilerde hata yapabilirler. Kısacası yanlışlıkla size trafik cezası yazılmış olabilir.

Eğer size bir trafik cezası gelirse, haksız veya yanlış yazıldığını düşünüyorsanız tek yapabileceğiniz şey dilekçenizi hazırlayıp itiraz etmek olacaktır.

Evet dostlar bu yazımda sizlere, itiraz dilekçesi nasıl yazılır, trafik cezasına nasıl itiraz edilir, nereye başvurmak gerekir, başvururken neler gereklidir, dava ücreti ne kadar, avukat tutmaya gerek var mı gibi en çok merak edilen soruların cevabını yazdığım bir rehber hazırladım.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Yaya, yolcu veya sürücü olarak her ne kadar farkında olmadan veya istemeden de olsa hata yapabileceğimiz gibi bu cezaları bizlere uygulayanlar da hata yapabilir. Bu hataları düzeltmek içinse izlemeniz gereken yol haritasını anlatacağım.

Trafik cezasına itirazınızı gerçekleştirebilmek için öncelikle idari para cezasının yani trafik cezasının tebliğ edilmiş olması gerekiyor. On beş gün içerisinde başvuru hakkınız var.

Ceza size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde öderseniz indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

%25 indirimli, kredi kartı ve taksitle ödeme gibi imkan sunan yeni ödeme yöntemleri için ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-odeme-yontemleri/ yazımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle sizin itiraz ettiğiniz konu nedir bunu bilmeniz gerekir.

 • Usulen itiraz
 • Esasen itiraz

Usulen İtiraz Yöntemleri

Usulen itiraz, geçmiş dönemlerde ceza makbuzu görevliler tarafından elle doldurulurdu ve makbuz üzerinde bilgiler hatalı veya eksik olabiliyordu. Bu tarz hatalar usulen bozma gerekçesi sayılmaktadır.

Yani esas olarak siz bir kural ihlali yapmış olabilirsiniz ama makbuzun hatalı veya eksik doldurulması iptal gerekçesidir.

Usul, esastan önce gelir.

Ahmet MERKEPÇİ

Günümüz teknolojisi sayesinde artık işlemlerin bir çoğu tabletler üzerinden yapılmakta usulen hatalar yok denecek kadar az.

Aklınızda bulunsun siz aracınızı hatalı olarak park etmiş olsanız görevliler gelip fotoğrafını çekip ceza yazabilir ama o makbuz doğru bir şekilde doldurulmamış ise her ne kadar fiilen kural ihlali yaptığınız sabitte olsa ceza iptal olur!

Esasen İtiraz Yöntemleri

Esasen itiraz, adında da anlaşılacağı üzere asıl sebepdir. Yani hakkınızda düzenlenen trafik cezasındaki madde de belirtilen davranışı yapmamışsanız ve bunu kanıtlayabiliyorsanız cezanız iptal olur.

Kanıtlayabiliyorsanız dedim çünkü son dönemde bir çok ilde başvuruda bulunduk, mobesse kameraları, EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) kayıtları gibi somut delil sayılabilecek, haklılığımızı gösterecek belge ve bilgilerin incelenmesi talebimiz genelde incelenmiyor veya temin edilemiyor!

Bu sebeple biz kendi haklılığımızı kanıtlamamız gerekiyor çünkü;

Aksi kanıtlanana kadar mevcut tutanak geçerlidir.

Sulh ceza hakimlikleri

Şeklindeki kararlar gün geçtikçe artmaktadır. Genelde sizlerden gelen maillerde ve telefonlarda, “Benim kural ihlali yaptığımı onlar kanıtlasınlar” veya “Fotoğrafı gelmedi cezam iptal olur mu” soruları bir hayli fazla.

Ne yazık ki Karayolları Trafik Kanunda;

 • Fotoğraf
 • Video
 • Ses kaydı
 • Herhangi bir döküman

İle kanıt gösterme durumu yoktur. Tespit edilmesi yeterlidir. Aksini sizin kanıtlamanız gerekmektedir. Peki o zaman ne yapmak lazım?

Araç içi kameranız var ise şanslısınız en iyi ispat yöntemlerinden biridir. Çevredeki iş yerlerinde veya konutlarda güvenlik kamerası varsa da şanlısınız buralardan video kaydı talep edebilirsiniz.

Ancak her ceza maddesinin itiraz sebebi aynı değildir.

Burada itiraz ettiğiniz madde hangisi ise detaylı bilgileri bulabilirsiniz; ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/

Somut bir delil temin ettiğiniz kabul ediyorum bir sonraki aşamaya geçiyorum.

Trafik Cezasına İtiraz İçin Ceza Ödenmeli Mi?

En çok merak edilen diğer bir konu ise trafik cezasının ödenip, ödenmemesi durumu.

Bu tamamen göreceli bir kavram. Çünkü başvuru usulünde ödenmeli veya ödenmemeli şeklinde bir hüküm yok.

Cezayı ödeyip mi itiraz edeyim yoksa ödemeden mi itiraz edeyim? Şeklinde bana soracak olursanız ödeyip itiraz edin arkadaşlar. Peki ama neden?

%25 indirim hakkınızı kullanabilmeniz için tebliğ edildikten sonra 15 gün süreniz var. Burası önemli 15 gün hafta içi, hafta sonu, resmi tatil falan fark etmiyor ne olursa olsun on beş gündür.

Bu hükümde istisna yok yani kanunda itiraz davası açılması durumunda gerekçeli karar çıktıktan sonra tekrar on beş gün süre tanınır demiyor. Anlayacağınız dostlar indirim hakkınız bitiyor.

Ben olsam ne yapardım, her ne kadar haklıda olsam %100 iptal edileceğini bilsem de önce %25 indirimle öderdim başvuru dilekçemi de bu yönde hazırlayıp “cezanın iptalini ve dilekçemin eki’nde sunmuş olduğum ödeme yaptığıma dair dekontta belirtilen ücretin tarafıma iadesinin yapılmasını” şeklinde başvuru yapardım.

Dava olumlu sonuçlandığı takdirde ödediğiniz tutar size geri ödenecektir.

Ceza iptal olmazsa indirim hakkınızı kaybetmemiş olursunuz.

Elbette ki bu benim fikrim isterseniz ödeme yapmadan dilekçe yazabilirsiniz. Başvurunuzu bu yönde yapabilirsiniz.

Ceza size tebliğ edilmemiş dahi olsa E-devlet üzerinden %25 indirimle ve taksitle nasıl ödeme yapılır yazımı okumanızı tavsiye ederim. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/

Trafik Cezası İtiraz Mahkeme Masrafları Ne Kadar?

Yazımın başında da belirttiğim gibi size, trafik cezasına itiraz için nasıl ücretsiz dava açılır bundan bahsedeceğim. Bu konuda çok fazla yanlış bilgi var. Ne yazık ki toplum olarak dava denilince tedirgin oluyoruz veya avukat olmadan bu işlemler yapılamaz gibi yanılgılara giriyoruz.

Aklımıza ilk gelen soru Dava Ücreti Ne Kadar?. Dostlar hakkınızı aramanız için illa avukat olmaya veya ücret karşılığında vekalet verip bir avukatla anlaşmanıza gerek yok!

Çünkü Sulh Ceza Hakimliklerinde dava açmak yani trafik cezasına itiraz etmek ücretsizdir!

Dostlar şaşırdınız değil mi? Dava denilince korkmaya, tedirgin olmaya bir dünya para gidecek kaygısına kapılmaya gerek yok!

Ancak davayı kaybederseniz bir miktar ücret ödemeniz gerekecek. Başvurunuzu mahkeme kabul etmedi diyelim gerekçeli karar çıktıktan sonra size tebliğ edilir. Bu tebligat gideri sizden alınır bir nevi pul parası. Yaklaşık 30-40 lira gibi bir rakam.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadım ama sonuçta siz il emniyet müdürlüğü personelinin vermiş olduğu kararı yargıya taşıyorsunuz ve kurumdan savunma isteniyor.

Eğer ki kurum barodan avukat talep ederse, vekille temsil edilirse karşı vekalet ücreti çıkar. Dediğim gibi bugüne kadar böyle bir durumla karşılaşmadım.

Artık yeter yazalım şu dilekçeyi açalım şu davayı dediğinizi duyar gibiyim 🙂

Arkadaşlar hakkımızın ve savunacağımız konunun ne olduğunu, işleyişin nasıl olduğunu bilmeden kafamıza göre hareket edemeyiz. Daha fazla sizi yormadan hemen dilekçe ve başvuru işlemlerini de anlatıp bitiriyorum.

Trafik Cezasına İtiraz Etmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • İtirazınızı belirten başvurusu dilekçesi
 • Trafik idari para cezası karar tutanağı
 • Tebligat tutanağı (ceza araç plakasına yazıldıysa)
 • Kimlik ve ehliyet fotokopisi
 • Ruhsat fotokopisi
 • Haklılığınızı gösteren fotoğraf, video gibi ek dökümanlar

Gerekli evrakları tamamladıktan sonra Sulh Ceza Hakimliğine başvurabilirsiniz. Peki hangi Sulh Ceza Hakimliğine?

İdari para cezasının tanzim edildiği ilin sulh ceza hakimliklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak arabanızla x şehrine tatile gittiniz bir süre sonra evinize ceza tebligatı geldi, itiraz için kalkıp x şehrine gitmenize gerek yoktur.

Bulunduğunuz ildeki adliyede muhabere yoluyla, bir nevi resmi kurum içi yazışma yöntemiyle başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Unutmayın ki haklılığınızı gösteren fotoğraf ve video gibi dokümanlar davanızın olumlu sonuçlanmasında size yardımcı olacaktır.

Hiç bir şekilde somut delil bulamadınız ve itiraz dilekçesi hazırladınız başvuru yapılamaz mı?

Başvuru yapabilirsiniz ancak sonucu değiştiremezsiniz.

Şunu unutmayın ki davanın reddine karar verildiği takdirde yargılama masrafları size kalacaktır.

Dilekçe Örneği

Dilekçe örneği konusuna gelecek olursak matbu dilekçe olmaz arkadaşlar. Her detay kendi içinde değerlendirilir. Eğer ısrarla matbu bir dilekçe istiyorsanız.

 • Trafik cezası tutanağının seri ve sıra numarası,
 • Tarihini
 • Adınızı ve soyadınızı
 • Ve gerekli evrakları

Bir araya getirerek özetle “tutanakta belirtilen ihlali yapmadım iptal edilmesini istiyorum” şeklinde başvuru yapabilirsiniz.

Elbette böyle bir dilekçe yeterli değil!

Her ne kadar avukat olmaya gerek yok desem de bu süreci doğru bir şekilde yönetmeniz gerekmektedir. Haklıyken haksız duruma düşmemek için, sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum kısmından yazarak sorabilirsiniz.

Son olarak arkadaşlar, trafik cezası itiraz telefon numarası bulunmamaktadır. Bu tarz paylaşım yapan kişi veya kişilere itibar etmeyin. İtiraz işlemleri sadece Sulh Ceza Hakimliklerine yapılmaktadır.

Son olarak trafik cezası itiraz dilekçesinde yazılacak bilgilerin hatalı olmaması için cezayı online olarak sorgulayın ve bilgileri teyit edin arkadaşlar.

E-devletten trafik cezası nasıl sorgulanır ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ Sizler için ekran resimleriyle anlattım.

Ayrıca emsal kararları ve başvurularımızda ki gerekçeli kararları sosyal medya hesabımdan paylaşmaktayım takip edebilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 1378 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 1378 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
3.8K Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Turgut
Turgut
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2 C ile tebliğat aldım buna itiraz etmek istiyorum ama siz bunu ben yapmadım demek yeterli değil kanıt ister demişssiniz peki bunu sen yaptın demek için delil istemiyormu

Korhan
Korhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneğini indiremedim. Rica etsem banada dönderirmisiniz?

Meriç
Meriç
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-h ceza yazılmış da itiraz dilekçesi örneği atabilirmisiniz

emre topçu
emre topçu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba fahri trafik müfettişi tarafından aracıma ,bulunmadığım bir yerde ve işte olduğum zaman içerisinde ceza kesilmiş itiraz etmek istiyorum . örnek dilekçe örneği gönderebilir misiniz ?

emre

cemil çetin
cemil çetin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

otoyol da eds cezalarına itiraz dilekçesi etkili ve esas bir dilekçe gösterirmisiniz çok teşekkür

Emrah
Emrah
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba fahri trafik müfettişi tarafından ters yön cezası gelmiş ve buna itiraz etmek istiyorum konuyla ilgili itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz şimdiden teşekkür ediyorum

Melihcan
Melihcan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ters yön cezasını nasıl itiraz edebilirim

Mehmet Saim Burçak
Mehmet Saim Burçak
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

04.12.2020 tarihinde Ç.kale Ayvacık’dan Ezine’ye giderken * plakalı kamyonet (eşime ait)ile 58 km hızla gittiğim için 51/2a maddesine göre 288 TL cezayı 13.01.2021 tarihinde İstanbu’daki ev adresimize tebliğ edilmiştir. Bu cezaya itiraz edebilirmiyiz edersek kazanma şansımız varmıdır. Dilekçe örneği yazabilirmisiniz.
İyi günler.

yunus
yunus
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar ahmet bey, istanbul trafil denetleme sube mudurlugu sivil trafik ekipler amirliği tarafından adıma trafik cezası gönderildi. 2 ay öncesinde aynı yolda ceza gelmişti ve bu ceza da aracımın fotorafı radar koridoruna giriş cıkış sürelerim gozukmekteydi. Fakat yeni gelen bu cezam da herhangi bir fotoraf kayıt vs bulunmamakta olup yalnızca ceza makbuzu vardır. 22/12/20 tarihli ceza 12/01/2021 tarihinde gelmişdir. Dilekçe yazmaya calısıyorum fakat bi türlü yapamıyorum kanun maddeleri istendiği için rica etsem yardımcı olabilir misiniz dilekçe konusunda ? 288 tl’lik ceza makbuzum var. Dönüş yapabilirseniz cok sevinirim. İyi günler dilerim.

vedat
vedat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

gaziantepte yaşıyorum hiç bir şekilde bulunmadığım ve aracımında bulunmadığı bursa ilinde fahri müfettiş tarafından 73/C maddesinden tarafıma ceza yazılmış itiraz dilekçe örneği gönderebilirseniz çok sevinirim ayrıca bursa da bulunmadığıma dair hangi delilleri mahkemeye sunmalıyım

Burak
Burak
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bugün fahri trafik müfettişi tarafından ters yöne girdiğim gerekçesiyle 1300 lira ceza yazılmış ben bu cezaya itiraz etmek istiyorum konuyla ilgili bir dilekçe örneği gönderebilirseniz çok sevinirim

Burak
Burak
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

şuan gelen bi e-posta yok rica etsem tekrar gönderebilir misiniz ?

yunus
yunus
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Ahmet Bry Burak Bey ile aynı durumu yaşadım. Ceza plakaya geldi araba benim üzerime değil ve sahibinin ehliyeti yok itirazı kimin adına yapmamız lazım

ibrahim yiğit
ibrahim yiğit
Yanıtla  Burak
1 ay önce

ahmet bey gelmedi.

Batuhan
Batuhan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey bende fahri müfettişin yazdığı cezaya itiraz etmek istiyorum . 16:30 ceza saati yazdığı vakit verdiği konumun çok farklı bir yerindeydim . Gerekli görüntü kayıtlarını 16:30 da olacak şekilde aldım . cezaya itiraz etmek istiyorum . Sizce başarılı olurmuyum .

Betül Kırdar
Betül Kırdar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Isparta dan yaziyorum 05.01.2021 tarihinde 74/b maddesi gereğince görevli ışık bulunmayan yerde yaya yol vermeme yaklaşırken yavaşlamamak suçundan ceza yazılmış yalnız trafikte her daim geçiş hakkı yolcuya ait oldugunu bilen biriyim ve sürekli bütün herkese yol veririm İzmir gibi bir yerde 5 yıl araç kullandım her daim yolcuya yol vermisimdir yalnız bundan dolayı ceza aldım buna itiraz etmek istiyorum dilekçe örneği varmıdır sizde birde davayı kazanabilirmiyim bu durumda somut delil oldugunu dusunmuyorum çünkü bana bildirilen evrakta yoktu yardımcı olursanız sevinirim

Bayram
Bayram
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-G motorumla normal bir şekilde önce sol şeride geçip daha sonra normal bir şekilde sağ şeride geçiş yaptım. Bunu trafiği aksatacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmek olarak yazmış.

Agah
Agah
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Ahmet Bey paylaştığınız değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Fakat kanıt olmadan ceza kesmek hak mıdır? Vatandaş hata yapmadığı halde ceza yemişse ve itiraz için vatandaş kanıtlamak zorunda ise yetkililer de cezayı neden yazdıklarını kanıtlamak zorunda değiller mi?

Alper
Alper
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Yayaya yol vermemekten kesilen trafik cezasına itiraz etmek istiyorum

vedat
vedat
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba olmadığım yerde ve saatte tarafıma ceza düzenlenmiş bununla ilgili dilekçe örneği gönderirmisiniz.

mahmut tekin
mahmut tekin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba , fahri müfettişin 46/2-H yazdığı cezaya itiraz etmek istiyorum.

Huseyin
Huseyin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Meraba 46 /c2 ceza yazmışlar kamera yoksa orda itiraz edersem haklı cıkarmıyım

Ersin
Ersin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi çalışmalar, anlamadığım bir sebepten 61/1-C maddesi gereğince fahri trafik müfettişi tarafından tarafıma ceza yazılmıştır. İtiraz için dilekçe örneği verebilir misiniz ?

Hüseyin
Hüseyin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2c maddesinden otoyol çıkış kavşağında ceza yediğimi e-devlet üzerinden öğrendim. Cezaya itiraz edebilir miyim ? Bununla ilgili dilekçe var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu