Trafik Kazası Kusur Oranları

84/k Ktk 59. Madde Kusur Oranı Yerleşim Yeri Dışında Park Etmek

Ktk’nun 59 maddesi kusur oranı, karayolları trafik kanunun 59. Maddesinde belirtilen yerleşim yeri dışında park ederek trafik kazasına sebebiyet verme ihlaline 59. Madde kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle ktk 59 kusur oranı oranı, şehir dışı sayılan yollarda, durmak, duraklamak veya park etmek trafik mevzuatlarında 84/k maddesi olarak da tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu trafik mevzuatı 59. madde kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 59. Madde kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere trafik mevzuatı 59 kusur oranı nedir? ktk nun 59 maddesi itiraz işlemi nasıl yapılır? 59. Madde kusur oranı yüzde kaç? 59. Madde asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya trafik mevzuatı 59 etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 59 Kusur Oranı Ne Demek?

“Duraklama ve park etme” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 59. Maddesidir. Daha net bir ifadeyle “yerleşim yeri dışında park etme” demektir.

Yerleşim birimleri dışındaki karayolunda, zorunlu haller dışında duraklamak veya park etmek, zorunlu hallerde gerekli önlemleri almadan duraklamak veya park etmek, yasaktır.

ktk ktk 59 kusur oranı

Trafik kanununa göre yerleşim yeri sayılan bölgelerin dışında kalan karayollarında, duraklamak, durmak veya park etmek olarak tanımlayabiliriz.

Yerleşim Birimi Dışı Nedir?

Yerleşim biriminin, trafik işaret ve levhalarıyla belirlenmiş olan karayolu sınırının bitimi ile başlangıcı arasında kalan yerlere yerleşim birimi dışı veyahut yerleşim yeri dışı denir.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

ktk 59 Kusur Oranı Yüzde Kaç?

ktk 59 kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki trafik mevzuatı 59 neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, K.Y.T.K 59. maddesi her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 59. Madde trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise ktk 59 %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 59. Madde %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 59.madde %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. trafik mevzuatlarında KTK 59 oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 59. Madde tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından trafik mevzuatı 59 asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

59. Madde Asli mi Tali mi?

59. Madde asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde ktk 59 birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer komisyonu ktk 59 maddesini değerlendirmeye almamaktadır. Çünkü asli kural ihlali sayılan maddelerden biridir.

KTK 59. Maddesi Trafik Cezası

Evet dostlar trafik mevzuatı 59 trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri trafik mevzuatı 59 kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı ktk 59 cezası yazmıyorlar.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
59. Madde690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
KTK 59. Madde 2024

59. Madde İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 59. madde trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 59. madde beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

59-maddesi beyanla trafik cezası ödeme nedir
59-maddesi beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 59. madde maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 59. madde cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 59. madde ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

Kaza tespit tutanağında 59-maddesi maddesince kusur verilip. Birde üzerine 59. Madde ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

59. Madde İtiraz Dilekçesi Örneği

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Yerleşim yerleri dışında emniyet şeritleri veya banketler zorunlu hallerde kullanılabilir. Ancak zorunlu hal, telefonum çaldı dörtlülerimi açtım durdum şeklinde olmamalıdır.

Eğer zaruri bir sebeple durmanız, duraklamanız veya park etmeniz gerekiyorsa: aracınızın 50 metre gerisine ve en az 150 metre geriden gelen araçların göreceği şekilde engel işareti koymanız gerekmektedir.

Tüm bu tedbirleri almanıza rağmen ceza yazılmış veya trafik kazasında kusur verilmiş ise itiraz sonucu değiştirir.

Bir de maddi olarak hata yapılması durumu var. Şöyle ki 59. Madde trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 59. madde cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani trafik mevzuatı 59 ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben trafik mevzuatı 59 maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak ktk 59 uzman görüşü alın. Bireysel olarak ktk 59 itiraz etmek için “59. Madde kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

59-maddesi kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 59-maddesi kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası ktk 59 kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? ktk 59 Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak ktk 59 maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 59. Madde trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

59-maddesi itiraz sbm iletişim
84/k ktk 59. Madde kusur oranı yerleşim yeri dışında park etmek 1
59-maddesi itiraz sbm iletişim
84/k ktk 59. Madde kusur oranı yerleşim yeri dışında park etmek 2

Ktk ktk 59 itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz trafik mevzuatı 59 ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.2 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.2 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ziya
Ziya
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba bende kamyonla hastelere çarşaf çekiyorum yine burgun işimizi yaptık ve hastane çıkışında ana yolla çıkarken araç sağ tarafımdan sürdüm araca araçları çektik bir kenara polis çağırdık ve tutanak tutuk ve beni 100 de 100 kusurlu buldu artı kazada araçların hiç fotolarida çekmedik polis kendi kafasına göre yazmış ve çizmiş bilir kişi beni suçladı koca kamyonu ana yola çıkarken sağ tarafımda yola kendini Bi an önce cikim diye benim bisikletligime dayandı ve kaldi benim bunda nasıl kusurlu çıktım anlamadım benim mazot depomun olduğu bölüme girdi ne yapmam gerek bu konuda teşekkürler efendim ben soforum şirket soforuyum

Aysun
Aysun
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,normal istikamette giderken sağdaki otoparka girip parkettim.Sonra oradan çıkarken yine geldigim yola çıktım 8-10 metrelik bir yol.Ama 2 dk.birini beklemek icin rica ederek raksi duragina girmek durumunda kaldim.Girdigim ve çıktığım yerde hicbir levha yok.Ama inceleme yaptigimda çıkış istikametiminin yol başlangicinda yani arkamda kalan bir levha olduğunu gördüm.otoparktan çıkarken onu görmem imkansız artı tam orada taksi durağı var ve taksilerde oradan çıkıyor.Bu cezaya anlam veremedim Fahri müfettiş 46/2h cezası yazmış.Herhangibir resim vs yok direk adres ve ceza maddesi var.Ne yapmaliyim?adliyeye gidip dilekce vereyimmi? Teşekkürler.

Cafer Demirci
Cafer Demirci
Yazıya Puanım :
     

17.05.2021 tarihinde Osmaniye Devlet bahçeli bulvarında 57/1 E den ceza geldi 144 tl. Ben hiç kazaya falan karışmadım cezanın neden geldiğini anlayamadım.

Oğuzhan
Oğuzhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey , bu kadar kişiye yardımcı olduğunuz için ve böyle bir dönemde ücretsiz olarak bu bilgilendirmeleri sağladığınız için kendi adıma öncelikle teşekkür etmek istiyorum , konuya gelicek olursam maddi hasarlı bir trafik kazası geçirdik bir avm’nin otoparkından çıkarken gine avm içerisindeki yolda avm’nin kapalı otoparkına devam eden kısımdaki yoldan gelen ( hız sınırı 20 tabelası mevcut )hızlı araç bize aşırı fren yaparak fren izleride mevcut fotoğraflarda ortadan çarptı bu durumda bize ve karşı tarafa kusur dağılımı nasıl olur ? teşekkürler, iyi çalışmalar.

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,

Aracımın geçmişte bir kazası olmuş ve bu kaza sırasında sigorta şirketi kaza anı km bilgisini sehven yanlış girmiş. Üzerinden 5 sene geçmiş. Bu yanlış km bilgisini ben nasıl tramerde düzelttirebilirim? Sigorta şirketinin KM bilgisini sehven yanlış girdiğine dair elimde dilekçe mevcut. Sigorta şirketi zaman geçtiği için bu kaydın düzeltilemediğini belirtiyor. Ben nereye başvurabilirim düzeltilmesi için?
Yardımınızı ve yönlendirmenizi bekliyorum.
Saygılarımla

Mehmet M.
Mehmet M.
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey Merhabalar,

Geçtiğimiz günlerde maddi hasarlı bir trafik kazasına karıştım. Araç %100 kusurlu iken çocuğu sakinleştirmeye çalıştığım esnada başında olmadığımdan tutanağa kırmızı ışıkta devam etti şeklinde yazmış. Kamera kayıtlarına ulaştım, karşı tarafın suçlu olduğu net bir şekilde görülüyor. Kırmızı ışık söz konusu değil. Sigortalar %50 kusur dağılımı yaptılar, itiraz ettim %100 kusurlu bulundum. Şimdi kamera kayıtlarına ulaştık ve yargıya götüreceğiz konuyu. Hangi mahkemede, hangi davayı açarsak en kısa şekilde çözüme ulaşırım? Burada davayı Tramer komisyonun kararına açmalıyım? Taraf kim burada yardımcı olursan sevinirim.

Muhammet bayram
Muhammet bayram
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ben 2 kez alkolden ehliyet verdim promillerim 100 üzerinde mahkemelere çıktım adli para cezası aldım duruşmalarım devam ediyor ama ben ehliyetim yokken mecburiyetten araç sahibi annemde yanımdayken araç kullandım uygulamaya denk geldim ehliyetsizlikten 2475 tl idari para cezası verdi benim için herhangi tekrar bir mahkeme çıkma durumu olur mu sadece polis memurlarının yazdığı para cezasını 15 gün içinde ödemem yeterlimidir?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu