Trafik Kazası Kusur Oranları

56/1b Kusur Oranı Nedir? Dar Yollardaki Trafik Kazası

56/1b kusur oranı, KTK 56. Maddesinde belirtilen karşıdan gelen aracın geçişini zorlaştırmak 56/1-b kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle kaplamanın dar olduğu yollarda ilk geçiş hakkı olan araca geçiş kolaylığı sağlamayarak trafik kazası olmasında sebep olan ihlale 56 1b kusur oranı olarak tanımlanır.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 56/1-b ilgili maddesi gereğince yapılmıştır. Tramer bilgilendirmesi ise bu şekildedir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 56 1b kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 56/1-b kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 56 1b kusur oranı nedir? 56/1b itiraz işlemi nasıl yapılır? 56/1-b kusur oranı yüzde kaç? 56/1-b asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 56 1b etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 56/1b Kusur Oranı Ne Demek?

“Şerit izleme, gelen trafikle karşılaşma, araçlar arasındaki mesafe, yavaş sürme ve geçiş kolaylığı sağlama” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 56. Maddesi 1. Fıkrası ‘b’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “karşıdan gelen aracın geçişini zorlaştırmak” demektir.

İki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yollarında karşı yönden gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmamak, gerektiğinde sağa yanaşıp durmamak, dağlık ve dik yokuşlu karayollarında karşılaşma halinde, çıkan araç için geçiş güç veya mümkün değilse, güvenli geçişi sağlamak üzere, inen araçların, varsa önceden sığınma cebine girmemesi, sığınma cebi yoksa sağ kenara yanaşıp durmaması, gerektiği hallerde geri gitmemesi, yasaktır.

ktk 56/1b kusur oranı

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

56/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

56/1b kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 56 1b neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 56-1b her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 56/1-b trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1b %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1-b %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 56-1b %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 56 1b oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 56/1-b tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Tazminata etkisi bakımından 56 1b asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

56/1-b Asli mi Tali mi?

56/1-b asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 56/1b birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 56-1b maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Ancak karşı araç sürücüsü hızlı ise tramer karşı araca kusur vermiyor ne yazık ki. Tek çare ise itiraz etmek.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası 54 1 a kusur oranı itirazı nasıl yapılır 2024


56/1-b Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 56 1b trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 15 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 56 1b kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 56/1b cezası yazmıyorlar.

56/1-b trafik cezası karşıdan gelen aracın geçişini zorlaştırmak olarak bilinmektedir. 690,00 lira ceza yazılmaktadır. 56/1b itiraz dilekçesi ve 56 1b nedir sizler için açıkladım
56/1-b nedir 56/1b trafik cezası dar yolda geçiş üstünlüğü

Kaza tespit tutanağında 56-1b maddesince kusur verilip. Birde üzerine 56/1-b ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

56/1-b trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/56-1-b-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 56 1b ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 56 1b maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 56/1b uzman görüşü alın. Bireysel olarak 56/1b itiraz etmek için “56/1-b kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

56-1b kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 56-1b kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 56/1b kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 56/1b Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 56/1b maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 56/1-b trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

56-1b itiraz sbm iletişim
56/1b kusur oranı nedir? Dar yollardaki trafik kazası 1
56-1b itiraz sbm iletişim
56/1b kusur oranı nedir? Dar yollardaki trafik kazası 2

Merak ettiğiniz 56 1b ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 2 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 2 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

Selamlar hayırli akşamlar diliyorum öncelikle Ahmet bey ismim ahmet bugün bı kaza yaptık fotoğrafları ve yakındaki fabrika dan kamera kayıtları var elimde hata oranlarını hesaplama şansınız varmıdır çok teşekkür ederim hayırlı akşamlar diliyorum tekrardan

atilim
atilim
Yazıya Puanım :
     

ben kaza yaptım beni %100 kusurlu bulmuşlar nasıl itiraz ederim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu