Trafik Cezaları
Trend

56/1-b Trafik Cezası Nedir? Dar Yolda Geçiş Üstünlüğü

56/1-b trafik cezası dar yollarda karşıdan gelen aracın geçişini zorlaştırmak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Dar yolda geçiş üstünlüğü kuralına uymama trafik ceza maddesine 56 1 b denir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 56/1b nedir, 56/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 56-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 56 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 56/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Ayrıca dar yollarda ilk geçiş hakkının kimde olduğunu ve karşıdan gelen trafikle karşılaşmalarda araç sürücülerinin uyması gereken kuralları sizler için açıklayacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 56/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

56 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 56/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 56/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

56/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

İki yönlü trafiğin kullanıldığı taşıt yollarında karşı yönden gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmamak, gerektiğinde sağa yanaşıp durmamak, dağlık ve dik yokuşlu karayollarında karşılaşma halinde, çıkan araç için geçiş güç veya mümkün değilse, güvenli geçişi sağlamak üzere, inen araçların, varsa önceden sığınma cebine girmemesi, sığınma cebi yoksa sağ kenara yanaşıp durmaması, gerektiği hallerde geri gitmemesi, yasaktır.

56/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

56/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 56. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani dar yollarda ilk geçiş hakkı cezasıdır.

Peki 56 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

56/1b 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 56/1-b 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 15 ehliyet ceza puanı vardır.

56/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
56/1-b690,00 TL517,50 TL15 ehliyet ceza puanı vardır.
56/1-b trafik cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 56/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 56 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Dar Yolda Geçiş Üstünlüğü Kuralı

 • Gelen trafikle karşılaşma iki yönlü dar yollarda mümkündür
 • Aynı anda geçişin zor olduğu dar yollarda sürücüler geçiş kolaylığı sağlamak zorundadır.
 • Gerekiyorsa sürücüler araçlarıyla yolun sağına yanaşmak,
 • Geçişe yine imkan tanımıyorsa durmak zorundadırlar.
 • Yokuş ve dağlık yolarda, yokuş aşağı inen araçlar çıkış yapan araçlara geçiş kolaylığı sağlamak zorundadır.
 • Eğer aracıyla sağa yanaşmasına rağmen yukarı çıkan araç geçemiyorsa, aşağı inen araç geri geri gelmek zorundadır.

Özellikle belirtmek istediğim yeri anlamışsınızdır arkadaşlar. Yokuşlu yollarda ilk geçiş hakkı yokuş yukarı çıkan aracındır.

Eğer yol yokuş veya dik değilse kim geri gidecek 🙂 Nitekim karayolları trafik yönetmeliği bu durumu da açıklığa kavuşturmuştur.

 • Motorsuz araçlar → motorlu araçlara
 • İş makineleri → traktörlere
 • Traktörler → kamyonlara
 • Kamyonlar → otobüslere
 • Otobüsler → kamyonetlere
 • Kamyonetler → minibüslere
 • Minibüsler ise otomobilllere

İlk geçiş hakkını vermelidir. Özetleyecek olursak dar yollarda ilk geçiş hakkı otomobillerindir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

56/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 56/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 56 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

56-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
56-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 56/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 56/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 56 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

56/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

56 1b ceza maddesi ise 56/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 56/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

56-1b kusur oranı
56-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 56 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbette ki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 56 1 b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

56/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

56/1-b itiraz dilekçesi yazmadan önce size kötü bir haber vereyim. Eğer araç içi kameranız yok ise bu tarz yerlerde yazılan cezalar yerleşim yerlerinden uzakta tabiri caizse dağlık taşlık alanlarda yazılan trafik cezasıdır.

Yani kamera kaydı bulmanız gerekiyor diyeceğim ama bulmanız mucize. Her fırsatta söylüyorum kendi haklılığınızı kanıtlamanın peşinde koşmak çok zor ancak imkansız değil. Zira mucize gibi bir durum olur kamera kaydı bulmak.

Ancak 56/1-b trafik cezası araç plakasına yazıldıysa. Cezanın tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 56/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

56/1b trafik cezası itirazı
56 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 56-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 56-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

56/1b Sıkça Sorulan Sorular

56/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

56 1b trafik cezası sorgulama ve 56/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

56-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

56-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

56/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 56-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

56 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 56-1b itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 56 1 b ceza yazılır mı?

56 1b sürücülere yazılır. Araç plakasına yazılan cezaları hariç tutmakta yarar var.

56-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

56/1-b 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 56/1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 56-1b cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

56/1b itiraz dilekçesi indir

56-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 56-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


56 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mehmet
mehmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 100 metrelik, çok hafif (yaklaşık 5 derecelik) bir yokuş olan dar bir yolda sürekli karşıma çıkan bir hanımefendi var. ben aşağı iniyorum, kendisi yukarı çıkıyor. yolun 80 metresini gitmişken bile yola dalıp selektörler ile geri geri gitmemi bekliyor benden. aracımdan inip ne yapmak istediğini sorduğumda “ben yokuş yukarı çıkıyorum, geçiş hakkı bende” diyor. yola bakıyorum, yol yokuş sayılmaz bile. bir ikincisi kendisi yola girer girmez, yani 10uncu metrede hemen solunda benim girebileceğim bir cep var. hanımefendi o cebi geçiyor ve benim o yola girerken yanından geçtiğim, yani artık ardımda kalan cebe geri giderek girmemi bekliyor. şimdi burada yapılması gereken… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu