Trafik Kazası Kusur Oranları

56/1a Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

56/1a kusur oranı, KTK 56. Maddesinde belirtilen şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak 56/1-a kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle şerit izleme veya şerit değiştirme kurallarına uyamama sonrasında kazanın meydana gelmesindeki ihlaller 56 1a kusur oranı olarak tanımlanır.

Değerli Hak Sahibi; Kusur değerlendirmeniz Karayolları trafik kanunun K.Y.T.K. 56/1-a ilgili maddesi gereğince yapılmıştır.

Eğer tramer sonucunda böyle bir cümleyle karşılaşıyorsanız. %100 kusurlusunuz demektir!

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 56 1a kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 56/1-a kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım, bu yazımda sizlere 56 1a kusur oranı nedir? 56/1a itiraz işlemi nasıl yapılır? 56/1-a kusur oranı yüzde kaç? 56/1-a asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 56 1a etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 56/1a Kusur Oranı Ne Demek?

“Şerit izleme, gelen trafikle karşılaşma, araçlar arasındaki mesafe, yavaş sürme ve geçiş kolaylığı sağlama” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 56. Maddesi 1. Fıkrası ‘a’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak” demektir.

Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak, yasaktır.

ktk 56/1a kusur oranı

Şehir içinde saatte 50 km/h hızla seyir ederken bir saniye de 13.88 metre yol alırız. Hani trafik kazalarında bir anlık hata deriz ya bir saniye içerisinde sonucun nerelere vardığına dikkatinizi çekmek istiyorum.

Şerit değiştirmeden önce sinyal vermek elbette ki temel bir kuraldır. Ancak sadece sinyal vermenin yeterli olmadığını biliyor muydunuz?

Trafik yönetmeliğine göre, aracın sağ, sol ve iç aynasından gireceğimiz şeridi kontrol etmemiz gerektiğini belirtmiştir.

Hatta, “sürücünün başını çevirip bakması suretiyle ön, arka ve yanlarda trafik durumu kontrol edilir” demiştir.

Eminim ki bu cümleleri okurken hadi canım! diyebilirsiniz. Resmi mevzuat sitesinden trafik yönetmeliğinin 137. maddesini okumanızı tavsiye ederim 😉

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

56/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

56/1a kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 56 1a neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 56-1a her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 56/1-a trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1a %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 56/1-a %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 56-1a %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 56 1a oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 56/1-a tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Trafik kazasındaki suçluluk veya sorumluluk oranı hesaplama
Trafik kazalarında kusur oranı hesaplama


Tazminata etkisi bakımından 56 1a asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

56/1-a Asli mi Tali mi?

56/1-a asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 56/1a birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 56-1a maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Nitekim karşı araç sürücüsü asli kusur sayılmayan bir ihlal yaptıysa tramer size %100 kusur verir.

Hakkınızı aramak için itiraz etmekten başka çareniz yoktur.

Trafik kazası kusur oranı itirazı sigorta tahkim başvurusu örnekleri
Trafik kazası kusur oranı itirazı nasıl yapılır kusur oranı itirazı nereye yapılır


56/1-a Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 56 1a trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 56 1a kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 56/1a cezası yazmıyorlar.

56/1-a trafik cezası şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak olarak bilinmektedir. 690,00 lira ceza yazılmaktadır. 56/1a itiraz dilekçesi ve 56 1a nedir sizler için açıkladım
56/1-a nedir 56/1a trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 56-1a maddesince kusur verilip. Birde üzerine 56/1-a ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

56/1-a trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/56-1-a-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 56 1a ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 56 1a maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 56/1a uzman görüşü alın. Bireysel olarak 56/1a itiraz etmek için “56/1-a kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

56-1a kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 56-1a kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 56/1a kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 56/1a Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 56/1a maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 56/1-a trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

56-1a itiraz sbm iletişim
56/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
56-1a itiraz sbm iletişim
56/1a kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Merak ettiğiniz 56 1a ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 8 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 8 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
24 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kamer
Kamer
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 2 gün önce zincirleme kaza oldu nasıl oldu hatırlamıyorum ben bayılmışım ama raporda 56/1-a – 84/1-d olarak kusur durumu gelmiş ben anlamadım yardımcı olurmusun

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

56/1a serit ihlaliden dolayı duran araca çarptık aracımdaki yolcu benim sigorta şirketime dava açtı ve kazandı sigorta şirketi bana rücu edebilir mi teşekkürler

Hasan gokce
Hasan gokce
Yazıya Puanım :
     

Şerit ihlali 56/1a dan tutanak tutuldu.ben itiraz etmek istiyorum

Gürkan ulutas
Gürkan ulutas
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey banada 56/1 a itiraz dilekçesi yollaya bilirmisiniz

Şule özkan
Şule özkan
Yazıya Puanım :
     

Size zahmet ceza itiraz diklekçesi bana da gönderebilir misiniz?

Miraç
Miraç
Yazıya Puanım :
     

Motorsiklet sürücüsüyüm şerit değiştirmeye çalışan araç sol arka kapısı tarafında çarpışma oldu burda suçlu kimdir.

Sami
Sami
Yazıya Puanım :
     

Seyir halinde ilerlerken sinyal verip yan yola döndüğümüz halde 56 1a dan ceza yazılmış. itiraz dilekçesi gönderirmisiniz.cezayı ödeyip mi itiraz edeceğiz.detayda verirseniz sevinirim

Yalçın
Yalçın
Yazıya Puanım :
     

52 1/b karşı taraf bende ise 53/1b küsur var ve şikayetçi oldum tazminat ve kusur oranı nasıl olur sizce ?

Taha
Taha
Yazıya Puanım :
     

56 1 a dan ceza geldi polisler kara yolunda durup kafasına göre orada ceza kesiyor bizim öbür araçlarada geldi abime babama ve arkadaşlarımıza da yazmışlar yardımcı olurmunuz

Serkan alkan
Serkan alkan
Yazıya Puanım :
     

Ayni madde ile arkadan iki seritli bir yolda sag tarafta giderken herhangi bir serit ihlali degistirme yokken arlamdan arac carpti tutanaklarde resimlerde bana carpanin beyani bile tutanakta var iken ben nasil %50 kusurlu oluyorum buna itiraz edecegim mahkeme ile sonuc ne olur sizce ne yapmaliyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu