Trafik Cezaları
Trend

56/1-a Trafik Cezası Nedir? Trafikte Hatalı Şerit Kullanımı

56/1-a trafik cezası şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafikte hatalı şerit kullanımı cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 56/1a nedir, 56/1-a cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 56-1a trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 56 1a nasıl ödenir? Ücretsiz 56/1-a trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 56/1-a trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

56 1a itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 56/1-a maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 56/1a dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

56/1-a Nedir? Cezası Ne Kadar?

Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak, yasaktır.

56/1-a TRAFİK CEZA MADDESİ

56/1-a nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 56. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani trafikte şerit değiştirme ve şerit izleme cezasıdır.

Peki 56 1 a cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

56/1a 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 56/1-a 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

56/1-a trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
56/1-a690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
56/1-a trafik cezası ne kadar 2024

Trafik kazalarının meydana gelmesindeki en önemli etkenlerden biridir 56 1 a kuralı.

Unutmadan söylemeliyim! 56/1a ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 56 1a cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Trafikte Şerit İzleme ve Değiştirme Kuralları

  • Öndeki aracı geçerken
  • Dönüş manevrası yaparken
  • Durma, duraklama veya park ederken

Bu durumların haricinde, araç sürücülerinin iki şeridi birden kullanmaları yasaktır.

  • Kavşaklara yaklaşırken
  • Şehir içinde 30 metre kala
  • Şehir dışında 150 metre kala

Araç sürücülerinin şerit değiştirmeleri yasaktır. Ayrıca iki farklı kural daha vardır.

Sürücülerin kullandıkları araç cinsine göre tır, otobüs, kamyon gibi araçları hızına uygun olan şeritlerde sürmek zorundadırlar.

Son olarak da sinyal vermeden şerit değiştirmeleri yasak olduğunu belirtmekte fayda var.

Yukarıdaki kurallara uyulmadığında ise 56/1-a şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak tanımı yapılmaktadır.

56/1-a İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 56/1a trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var.

Özellikle son günlerde popüler olan 56 1a beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

56-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir
56-1a beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 56/1a maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 56/1a cezası olduğunu öğrendiniz.

Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 56 1a ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

56/1a Kusur Oranı Yüzde Kaç?

56 1a ceza maddesi ise 56/1-a kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 56/1a maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

56-1a kusur oranı
56-1a kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 56 1a kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 56-1a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

56 1a kusur oranına itiraz dilekçesi 56/1a maddesine itiraz nasıl yapılır
56/1-a kusur oranı nedir? Trafik 56/1a kusur maddesine itiraz nasıl yapılır


56/1-a İtiraz Dilekçesi Örneği

56/1-a itiraz dilekçesi hazırlamadan önce önemli bir konuyu açıklamam gerekli. Arkadaşlarım yukarıda şerit izleme veya şerit değiştirme kurallarını izah etmeye çalıştım.

Sizlerin de anlayacağı ve bildiği üzere şerit değiştirmek anlık bir olay bir kaç saniye içerisinde gelişmektedir. Böyle bir ihlal yapmadığınızı video kaydı olmadan kanıtlamanız mümkün değil.

Ya araç içi kameranızla ya da ihlalin olduğu yerde aracınızı gösteren video kaybı bulamazsanız bu ceza iptal olmaz.

Araç plakasına yazılan cezalarda 56/1-a trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 56/1a cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

56/1a trafik cezası itirazı
56 1a trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 56-1a itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 56-1a ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

56/1a Sıkça Sorulan Sorular

56/1-a ceza maddesi nasıl sorgulanır?

56 1a trafik cezası sorgulama ve 56/1a tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

56-1a ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

56-1a ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

56/1a cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 56-1a maddesinden dolayı el konulmaz.

56 1a cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 56-1a itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 56 1 a ceza yazılır mı?

56 1a sürücülere yazılır. Araç plakasına ceza yazılırsa işleten sıfatıyla araç sahibinin cezadan sorumlu olduğunu belirtmekte fayda var.

56-1a Makbuzunu ödemezsem ne olur?

56/1-a 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 56 1 a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 56-1a cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

56/1a itiraz dilekçesi indir

56-1a itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 56-1a itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


56 1a trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 19 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 19 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
70 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fethi Kutlay
Fethi Kutlay
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey.. ışıklı kavşakta kırmızı ışıkta en sağ şeritte yeşilin yanmasını bekliyordum..yeşil yanınca sol yanımdaki resmi plakalı kamyonla beraber kalkış yaptık.kamyon beni sıkıştırarak sol tarafımdan sürttü..trafik çağırdık.. bana 56/1-a kusurlu yazmışlar..nasıl bir yol izlemeliyim..

Servet küçükterzi
Servet küçükterzi
Yazıya Puanım :
     

dilekçe

Ömer Şahin
Ömer Şahin
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 54/1A maddesinden ceza yedim. İtiraz dilekçesini gönderebilir misiniz? birde nereye göndereceğimize dair bilgi verirseniz sevinirim.

Özlem İlik
Özlem İlik
Yazıya Puanım :
     

İyi çalışmalar 54/1-b itiraz dilekçesini gönderirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim

Erol
Erol
Yazıya Puanım :
     

54 1/b den plakama ceza yedim ve itirazda bulundum. Kamera kaydı varsa istedim lakin kolluk kuvveti diyeyim bu cezaya kamera kaydina gerek yok. Diye savunma yazmışlar. Benim cevap yazmama gerek var mı? Ve ya ne yapmalıyım

özgür esgicioğlu
özgür esgicioğlu
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey,bizlere çok faydalı bilgiler verdiginiz için teşekkür ederim. 54/1b itiraz dilekçesi talep ediyorum.Tesekkur ederim.

gökhan
gökhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. 56/1-a itiraz dilekçe örneğini paylaşabilir misiniz? Ayrıca elimde araç içi kamera görüntüleri var. Görüntüleri nasıl sunmam gerekir? cd ye mi yazdırmalıyım?

Murat AVCI
Murat AVCI
Yazıya Puanım :
     

56/1a maddesinden ceza yazılmış aracımda güvenlik kamerası yok ancak eds Mobese cihazları yol üzerinde mevcut bununla ilgili itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz cezayı emniyet yazmamış trafik müfettişleri yazmış saygılarımla

idris dede
idris dede
Yazıya Puanım :
     

54/1-b itiraz dilekçe örneğinden yollayabilir misiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu