Trafik Cezaları
Trend

31/1-b Trafik Cezası Nedir? Dijital Takograf Cezası

31/1-b trafik cezası ticari araçların takoğraf kullanmaması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası takograf cezası başka bir ifadeyle taksimetre cezası diyebilirim.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 31/1b nedir, 31/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 31-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 31 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 31/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 31/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

31 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 31/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 31/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

31/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,

31/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

31/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 31. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir.

Burada takograf veya taksimetre olarak bir ayrım söz konusu. Kanun maddesinde net olarak belirtildiği üzere kamyon, otobüs gibi büyük araçlarda takograf, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan sarı ticari dediğimiz taksilerde ile taksimetre cihazı bulunmak zorunda.

Sadece bulundurulması önemli değil çalışması da önemlidir. Hatta çalışmasının yanı sıra kullanılması gerekmektedir.

Peki 31 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

31/1b 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 31/1-b 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
31/1-b598 TL448,5 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

Beşyüzdoksansekiz Lira ama erken ödeme indirimi var arkadaşlar.

Unutmadan söylemeliyim! 31/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 31 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

31/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 31/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 31 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

31-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
31-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 31/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 31/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 31 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

31/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

31 1b ceza maddesi ise 31/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

31-1b kusur oranı
31-1b kusur oranı yüzde kaç

31/1b sadece bir ihlal maddesidir. 31 1b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Şöyle düşünebilirsiniz. Diyelim ki bir trafik kazası meydana geldi. Elbette aracınızın türüne göre zorunlu olan bu taksimetre veya takograf görevlilerce kontrol edilecektir.

Ancak takograf çalışmıyor veya bozuk diye kazadan dolayı kusur verilemez. Çünkü takograf çalışsaydı bu kaza olmayacak mıydı? Elbette yine olurdu ancak bir kural ihlali olduğu için cezai yaptırım uygulanır.

31/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

31 1b itiraz için işimiz zor diyebilirim. Teknik bir cihaz sonucunda sonucu açık ve net.

 • Taksimetre var mı?
 • Taksimetre çalışıyor mu?
 • Taksimetre açık mı?

Bu üç sorunun cevabına evet diyebiliyorsanız ceza yazılmaz ancak yine de yazıldı diyorsanız. Taksimetre kayıtlarıyla itiraz edilmesi gerekmektedir. Aynı şeyler takograf içinde geçerli.

31/1-b araç plakasına yazılmaz çünkü durdurulup denetim ve kontrol yapılmadan böyle ihlal tespit edilemez. Ancak bir denetim esnasında ihlal tespit edildi ve bu duruma rağmen uygulamadan kaçarsanız plakanıza yazılabilir. Nitekim başka bir araç böyle bir ihlal yapması sonucu sehven sizin plakanıza böyle bir ceza gelebilir.

Bu durumda 31/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 31/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

31/1b trafik cezası itirazı
31 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 31-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 31-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

31/1b Sıkça Sorulan Sorular

31/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

31 1b trafik cezası sorgulama ve 31/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

31-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

31-1b ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

31/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 31-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

31 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 31-1b itirazınızı kabul etmez ise 598 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 31-1b ceza yazılır mı?

31 1b sürücülere yazılır. Sürücü gerek taksimetreyi gerekse de takografı kontrol edecek çalıştığından emin olacak ve kullanmak koşuluyla trafiğe çıkabilir.

31-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

31/1-b 2020 yılında 598 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 31-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 31-1b cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

31/1b itiraz dilekçesi indir

31-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 31-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


31 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Sadece bir kaç saniye içerisinde abone olarak, bana destek verebilirsiniz.
Desteğinizi bekliyorum :)

ahmet merkepçi google news aboneliği
Etiketler

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. 31/1b maddesine nasıl itiraz edebilirim itiraz dilekçesinin yazılışı nasıl olmalıdır yardımcı olurmusunuz.

   1. Biraz önce e postayı yanlış yazmışım birde buna yollarmısınız zahmet olmassa

 2. Ahmet bey Merhabalar.Kamyonumuzda şoför çalışmakta. Kendisi takoğrafı kullanmamış. Uygulama esnasında raporlar istenmiş şoförde takoğraf kağıdı almadı demiş. 598 tl şofore ceza ve 20 puan. Kesilmiş. Muhtemelen araç sahibi ben olduğum için bana da kesilmiştir. Birde araç trafikten men mi oluyor acaba. Takoğrafımız çalışıyor bi sıkıntı yok. Herhangi bir yere başvuru yapmam gerekli mi

  1. Merhaba Murat, takograf kullanmamak sürücünün sorumluluğundadır bundan dolayı sana ceza yazılmaz. Eğer takograf gerekli ayarlamaları ve kontrolleri yapılmış haldeyse, çalışmasına engel bir durum yoksa araç sahibine ceza yazılmaz.

 3. Hocam otobüste diğer şoförün takografı takılı olup bu yüzden trafik denetimin de ceza yememle ilgili (31/1-B) maddesi uyarınca yediğim ceza ile ilgili bir itiraz dilekçesi yazabilir miyim?

  1. Merhaba Yalçın, tabi ki de itiraz hakkın var ancak cezan iptal olmaz. Çünkü sürücü olarak araçla hareket etmeden önce takografını ve ehliyetini kontrol etmek zorundasın. Yine de itiraz etme hakkını kullanmak istersen ben sana örnek dilekçe gönderiyorum.

 4. merhaba
  31/1 b den ceza kasilmiştir. fakat takograftaki eksiklik 1 sene öncesine ait olup ve nedenini belgelendirmeme rağmen ceza kesilmiştir. belgede ki durum tanzim tarihi ile olay tarihinin aynı olmaması.

  saygılarımla

 5. 31/1-b maddesine istinaden araçta takoğraf olmasına ve kayıt yapmasına rağmen yazılan cezaya itiraz dilekçesi talebim var

  1. Merhaba Merve, bu cezanın yazılmasıyla ilgili detaylar var. Takograf olabilir, kayıt yapabilir ama görevli takograf çıkıtısı istediğinde sürücü vermemişse ceza yazılır. Yine de ben örnek dilekçe gönderiyorum takıldığın bir nokta olursa bilgi verirsin.

 6. adg.karabacak@hotmail.com selamlar ben Ali karabacak ceza tarihi 21/11/2019 araç tır yer AYDIN Söke Koçarlı kavşağı sağa dönüşte kırmızı ışığı kaçırdım 1,2 saniye onun için ayrı ceza yedim ama takograf çalışıyordu ben dijital fotoğraf,dan nasıl rapor alınmasını bilmiyordum rapor veremedigim için de ayrıca bir ceza daha yazdı ve toplamda 723tl ceza artı 40 ceza puanı düştü cevabınızı bekliyorum inşallah takografı bari Yok edebilirsem çok iyi olur abi zaten maddi durumum iyi değil size şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ali, her ne kadar kullanımını bilmesen de görevliler takograf çıktısı istediğin vermen gerekir, kısacası tır şoförü olarak takografdan dolayı bir ceza hükmünü bilmemen şaşırtıcı açıkçası. Yanlışlık yok itiraz etsen de sonuç alman çok zor. Keşke o an dijital takogrof kullanan diğer şoför arkadaşlardan birini arayarak bilgi alıp çıktı almaya çalışsaydın. Tavsiyem %25 indirim ile ödemendir.

 7. Merhaba Ahmet bey ;
  Aracımız akaryakıt tankeri.Bütün muayeneleri yeni olup Karayollarında taşıma yapmasına mani hiç bir kusuru bulunmamakta.07.03.2020 tarihinde trafik polislerince yapılan yol kontrolünde takografta kulanım vb bigilerin kontrolü için rapor almamam istendi.Bende her kontrolde olduğu gibi faal sürücünün kartının takılı olduğu takograftan sürücü raporunu yazdırıp verdim.Poli genç ve tecrübesiz olduğu için diğer meslektaşına gösterdi.Meslektaşıda Denetim istasyonunda bulunan diğer mesai arkadaşalarını götürüp gösterdi.Bni içeriye çağırıp elime Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak, ibaresinin geçtiği 31/1-B TRAFİK CEZA MADDESİ’ne istinaden kesilmiş ceza makbuzunu verdiler.Ben her ne kadar takograf ın faal ve muayenesinin yeni olduğunu ,kendilerinin raporu teknik incelemeye vakıf olmadıklarını belirtsemde dinletemedim.Bana -Takografın arızalı olduğunu söylemekte ısrar ettiler.Ben bunun muayenesinin yeni olduğunu evrak ile ispat ettim ve farklı verileri cezasının yazıldığı saate kadar olduğu şekli ile tekardan takograftan yazdırıp verdiğimde bana cevaben cezanın yazıldığının artık iptal edemeyeceklerini söylediler.Mahkemeye nasıl ittiraz edeceğimi ve nasıl dilekçe yazılacağını bilmiyorum.yardımcı olabilirmisiniz.ellimde rapor ve ceza tutanağı mevcud.aynı zamanda araç ait olduğu şirketede yazıldı.

  1. Merhaba Aydın, yapacaklarını anlatıyorum eksiksiz bir şekilde bu evrakları Sulh Ceza Hakimliğine sunmalısın;

    1- Takografın muayenesi (kalibrasyon) yapıldığını ve güncel olduğunu gösteren evrak
    2- Cezanın yazıldığı tarih ve saate ait takograf çıktısı
    3- Ceza tutanağı fotokopisi
    4- Ehliyet fotokopisi
    5- Ruhsat fotokopisi
    6- İtiraz dilekçesi

   Dilekçende özetle; takografının kalibrasyonu olduğunu, cezanın yazıldığı anda aktif olarak kullandığını ve bu söylediklerinin kanıtı olarak dilekçenin eki kısmında sunduğun evrakların kontrol edilmesini talep etmelisin

  1. Takograf ticari araçlar için gereklidir. Benim aracım ticari değil bundan dolayı takograf cezasına itiraz dilekçesi istiyorum.

   1. Haklısın Ömer, ticari amaçlı yük ve yolcu taşımacılıklarında geçerli. Kamyonetinin tescil türü hususi değilse kaybedeceğin bir davayı engellemek istedim evraklarını. Ben sana matbu trafik cezası itiraz dilekçesi örneği gönderiyorum gerekli düzenlemeleri bunun üzerinde yaparak başvuru yapabilirsin.

   2. Madde 98 ve 99 ticari araçlar için geçerlidir. Hususi kamyonlar için değil.

    1. Ömer, Trafik Yönetmeliğinin 98. maddesini ve 99. maddesini gayet iyi biliyorum aracın hususi olarak tescilli ise herhangi bir problem yok itiraz edebilirsin. 🙂

  2. Merhaba Ömer, öncelikle ruhsatının resmini ve sana yazılan cezanın fotoğraflarını bana mail atmanı rica ediyorum. Evraklarını kontrol edelim takograf gerekiyor mu gerekmiyor mu kontrolünü sağladıktan sonra itiraz dilekçeni birlikte hazırlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı