Trafik Cezaları
Trend

31/1-b Trafik Cezası Nedir? Dijital Takograf Cezası

31/1-b trafik cezası ticari araçların takoğraf kullanmaması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası takograf cezası başka bir ifadeyle taksimetre cezası diyebilirim.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 31/1b nedir, 31/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 31-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 31 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 31/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 31/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

31 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 31/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 31/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

31/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,

31/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

31/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 31. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir.

Burada takograf veya taksimetre olarak bir ayrım söz konusu. Kanun maddesinde net olarak belirtildiği üzere kamyon, otobüs gibi büyük araçlarda takograf, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan sarı ticari dediğimiz taksilerde ile taksimetre cihazı bulunmak zorunda.

Sadece bulundurulması önemli değil çalışması da önemlidir. Hatta çalışmasının yanı sıra kullanılması gerekmektedir.

Peki 31 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

31/1b 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 31/1-b 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

31/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 652 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
31/1-b652.00 TL489 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
31/1-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 31/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 31 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

31/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 31/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 31 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

31-1B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
31-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 31/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 31/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 31 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

31/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

31 1b ceza maddesi ise 31/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

31-1B KUSUR ORANI
31-1B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

31/1b sadece bir ihlal maddesidir. 31 1b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Şöyle düşünebilirsiniz. Diyelim ki bir trafik kazası meydana geldi. Elbette aracınızın türüne göre zorunlu olan bu taksimetre veya takograf görevlilerce kontrol edilecektir.

Ancak takograf çalışmıyor veya bozuk diye kazadan dolayı kusur verilemez. Çünkü takograf çalışsaydı bu kaza olmayacak mıydı? Elbette yine olurdu ancak bir kural ihlali olduğu için cezai yaptırım uygulanır.

31/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

31 1b itiraz için işimiz zor diyebilirim. Teknik bir cihaz sonucunda sonucu açık ve net.

  • Taksimetre var mı?
  • Taksimetre çalışıyor mu?
  • Taksimetre açık mı?

Bu üç sorunun cevabına evet diyebiliyorsanız ceza yazılmaz ancak yine de yazıldı diyorsanız. Taksimetre kayıtlarıyla itiraz edilmesi gerekmektedir. Aynı şeyler takograf içinde geçerli.

31/1-b araç plakasına yazılmaz çünkü durdurulup denetim ve kontrol yapılmadan böyle ihlal tespit edilemez. Ancak bir denetim esnasında ihlal tespit edildi ve bu duruma rağmen uygulamadan kaçarsanız plakanıza yazılabilir. Nitekim başka bir araç böyle bir ihlal yapması sonucu sehven sizin plakanıza böyle bir ceza gelebilir.

Bu durumda 31/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 31/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

31/1B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
31 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 31-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 31-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

31/1b Sıkça Sorulan Sorular

31/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

31 1b trafik cezası sorgulama ve 31/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

31-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

31-1b ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

31/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 31-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

31 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 31-1b itirazınızı kabul etmez ise 652.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 31-1b ceza yazılır mı?

31 1b sürücülere yazılır. Sürücü gerek taksimetreyi gerekse de takografı kontrol edecek çalıştığından emin olacak ve kullanmak koşuluyla trafiğe çıkabilir.

31-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

31/1-b 2020 yılında 652.00 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 31-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 31-1b cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

31/1b itiraz dilekçesi indir

31-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 31-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


31 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 17 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 17 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
68 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet nur Özdemir
Mehmet nur Özdemir
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kırmızı ışık ihlali yaptım polis beni durdurdu dijital tako rapor istedi takograf kağıdı bitmiş diye 886,00 araç şahsımın olduğu haldede 598,00 bana yazmış bu durumda itiraz hakkım varmı

erhan
erhan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ben tokadan ceza yedım ve odedım calıstgım yere yedgım ceza gelmıs sımdı o cezayıdmı odeyecgız

Erdoğan
Erdoğan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb ahmet bey digital ehliyet başvurusu yaptım daha gelmedi başvuru kağıdı verdiler ehliyet gelene kadar bu belgeyi göstersem yinede ceza yazılırmı

Rahmi
Rahmi
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Eski tako ile yeni dijital takoyu karşilaştırdı 30 dakika fazla kullandın diyerek ceza yazdı toplam kullanma 8: buçuk saat ceza makbuzunu imzala dedi imza atmadım tartıştık ceza ödememek için ne yapmalıyım teşekkürler

Adnan tunc
Adnan tunc
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba aracim sirket araci ve dijital takograf var ford transit ruhsatta kamyon diye geciyor digital karti olmayan biri bu araci kullanirsa ve trafikta polisler cevirirse cezasi nedir arac men edilirmi yoksa sadece para cezasimi kesilir
Tesekkur edeeim

Adnan tunc
Adnan tunc
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Teseekkur ederim

Mehmet Özcan
Mehmet Özcan
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Gaziantep nurdağında takoğraf çıktısı istedi verdim.yanlız iki gün öncesi çıktıydı.unuttum yeni çıktı yazıp takoğrafa koymadım bana 31/1-b ‘den ceza yazdı takoğrafım çalışıyordu .vardı da ,bu maddeden neden yazdı ? Nasıl itiraz edeyim? İtiraz dilekçesi gönderirmisiniz bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum

EMRULLAH YILDIZ
EMRULLAH YILDIZ
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin ahmet bey 07/07/2020 tarihinde takografta kağıt olmadığı için cezai işlem uygulandı bir hafta sonra 14/07/2020 tarihinde tekrar takograftan ceza yazıldı takograf arizaliymis çalışmıyor diye yazıldı ama takografta arıza weya uyarıcı bir şey yoktu bizimde bilgimiz yoktu buna itiraz etme hakkımız Mümkün mü acaba cvp bekliyorum teşekkürler saygılar

Durmuş Alperen
Durmuş Alperen
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi örneğini mail adresime gönderebilir misiniz? Takografı kullanmama rağmen belirsiz süre göründüğü için ceza yazıldı.

Adem
Adem
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

31/1b itiraz dilekçesi örneği

Alaattin
Alaattin
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba,

arkadaşım tır şoförü 11.06 da denetimde rapor çekiliyor raporda 13.05 de başka kullandığı bir araçda takografın kapalı olduğu bildirilerek 31/1-b den ceza yazıyor.Yaklaşık 1 ay sonra böyle bir ceza normal mi?Ceza indirimli öedendi.İtiraz edilir mi?

Alaattin
Alaattin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Soyle açayım A aracinin takografinin 13.05.2020 kapali oldugu gerekcesiyle 11.06.2020 de B aracina ceza yazilmasi haklimi.(B aracindan cekilen raporda B aracinda sorun yok ama sen A aracinda 1 ay once kapali kullanmışsın diyerek ceza yemis)

murat
murat
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

selam dijital ehliyetim yok iken ceza yazıldı bunada itiraz hakkı varmıdır teşekkürler

Ümit
Ümit
8 ay önce

Kolay gelsin. Bi sorum olacak. Manisa da bir uygulamada sorgulama yapilmışım, herhangi bi eksik yok. Ceza yazmışlar bana benim hiç haberim bile yok eve kâğıtta gelmedi taa 10 ay sonra e devlete girince gördüm bu işte 31/1b maddesi filan yazıyo 488 lira yazmış ehliyet numaramda var e devlette arabanın plakasida yazıyor. Napmam lazim

Umit
Umit
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Sayin abim eve tebligat gelmedi. Ne olacak bu durumda indirimli filan odeme durumu ne olacak. Kolay gelsin

Fatih Çamdibi
Fatih Çamdibi
9 ay önce

31/1b maddesine nasıl itiraz edebilirim itiraz dilekçesinin yazılışı nasıl olmalıdır yardımcı olurmusunuz.

Fatih Çamdibi
Fatih Çamdibi
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Biraz önce e postayı yanlış yazmışım birde buna yollarmısınız zahmet olmassa

Fatih Çamdibi
Fatih Çamdibi
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Gelmedi abi

Murat toprak
Murat toprak
9 ay önce

Ahmet bey Merhabalar.Kamyonumuzda şoför çalışmakta. Kendisi takoğrafı kullanmamış. Uygulama esnasında raporlar istenmiş şoförde takoğraf kağıdı almadı demiş. 598 tl şofore ceza ve 20 puan. Kesilmiş. Muhtemelen araç sahibi ben olduğum için bana da kesilmiştir. Birde araç trafikten men mi oluyor acaba. Takoğrafımız çalışıyor bi sıkıntı yok. Herhangi bir yere başvuru yapmam gerekli mi

Yalçın
Yalçın
9 ay önce

Hocam otobüste diğer şoförün takografı takılı olup bu yüzden trafik denetimin de ceza yememle ilgili (31/1-B) maddesi uyarınca yediğim ceza ile ilgili bir itiraz dilekçesi yazabilir miyim?

Mustafa
Mustafa
9 ay önce

merhaba
31/1 b den ceza kasilmiştir. fakat takograftaki eksiklik 1 sene öncesine ait olup ve nedenini belgelendirmeme rağmen ceza kesilmiştir. belgede ki durum tanzim tarihi ile olay tarihinin aynı olmaması.

saygılarımla

merve
merve
9 ay önce

31/1-b maddesine istinaden araçta takoğraf olmasına ve kayıt yapmasına rağmen yazılan cezaya itiraz dilekçesi talebim var

ALİ
ALİ
10 ay önce

adg.karabacak@hotmail.com selamlar ben Ali karabacak ceza tarihi 21/11/2019 araç tır yer AYDIN Söke Koçarlı kavşağı sağa dönüşte kırmızı ışığı kaçırdım 1,2 saniye onun için ayrı ceza yedim ama takograf çalışıyordu ben dijital fotoğraf,dan nasıl rapor alınmasını bilmiyordum rapor veremedigim için de ayrıca bir ceza daha yazdı ve toplamda 723tl ceza artı 40 ceza puanı düştü cevabınızı bekliyorum inşallah takografı bari Yok edebilirsem çok iyi olur abi zaten maddi durumum iyi değil size şimdiden teşekkür ederim.

AYDIN
AYDIN
11 ay önce

Merhaba Ahmet bey ; Aracımız akaryakıt tankeri.Bütün muayeneleri yeni olup Karayollarında taşıma yapmasına mani hiç bir kusuru bulunmamakta.07.03.2020 tarihinde trafik polislerince yapılan yol kontrolünde takografta kulanım vb bigilerin kontrolü için rapor almamam istendi.Bende her kontrolde olduğu gibi faal sürücünün kartının takılı olduğu takograftan sürücü raporunu yazdırıp verdim.Poli genç ve tecrübesiz olduğu için diğer meslektaşına gösterdi.Meslektaşıda Denetim istasyonunda bulunan diğer mesai arkadaşalarını götürüp gösterdi.Bni içeriye çağırıp elime Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak, ibaresinin geçtiği 31/1-B TRAFİK CEZA… Devamını Oku »

Mehmet Ömer Saygin
Mehmet Ömer Saygin
1 yıl önce

Hususi bir kamyonum var. 31/1b den ceza kestiler. İtiraz etmek istiyorum.

Mehmet Ömer Saygin
Mehmet Ömer Saygin
Yanıtla  Mehmet Ömer Saygin
1 yıl önce

Takograf ticari araçlar için gereklidir. Benim aracım ticari değil bundan dolayı takograf cezasına itiraz dilekçesi istiyorum.

Mehmet Ömer Saygin
Mehmet Ömer Saygin
Yanıtla  Mehmet Ömer Saygin
1 yıl önce

Madde 98 ve 99 ticari araçlar için geçerlidir. Hususi kamyonlar için değil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu