Trafik Cezaları
Trend

31/1-b Trafik Cezası Nedir? Dijital Takograf Cezası

31/1-b trafik cezası ticari araçların takoğraf kullanmaması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası takograf cezası başka bir ifadeyle taksimetre cezası diyebilirim.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 31/1b nedir, 31/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 31-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 31 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 31/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 31/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

31 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 31/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 31/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

31/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,

31/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

31/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 31. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir.

Burada takograf veya taksimetre olarak bir ayrım söz konusu. Kanun maddesinde net olarak belirtildiği üzere kamyon, otobüs gibi büyük araçlarda takograf, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan sarı ticari dediğimiz taksilerde ile taksimetre cihazı bulunmak zorunda.

Sadece bulundurulması önemli değil çalışması da önemlidir. Hatta çalışmasının yanı sıra kullanılması gerekmektedir.

Peki 31 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

31/1b 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 31/1-b 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

31/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 652 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
31/1-b888.00 TL666.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
31/1-b cezası ne kadar 2023

Unutmadan söylemeliyim! 31/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 31 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

31/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 31/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 31 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

31-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
31-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 31/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 31/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 31 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

31/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

31 1b ceza maddesi ise 31/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

31-1b kusur oranı
31-1b kusur oranı yüzde kaç

31/1b sadece bir ihlal maddesidir. 31 1b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Şöyle düşünebilirsiniz. Diyelim ki bir trafik kazası meydana geldi. Elbette aracınızın türüne göre zorunlu olan bu taksimetre veya takograf görevlilerce kontrol edilecektir.

Ancak takograf çalışmıyor veya bozuk diye kazadan dolayı kusur verilemez. Çünkü takograf çalışsaydı bu kaza olmayacak mıydı? Elbette yine olurdu ancak bir kural ihlali olduğu için cezai yaptırım uygulanır.

31/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

31 1b itiraz için işimiz zor diyebilirim. Teknik bir cihaz sonucunda sonucu açık ve net.

  • Taksimetre var mı?
  • Taksimetre çalışıyor mu?
  • Taksimetre açık mı?

Bu üç sorunun cevabına evet diyebiliyorsanız ceza yazılmaz ancak yine de yazıldı diyorsanız. Taksimetre kayıtlarıyla itiraz edilmesi gerekmektedir. Aynı şeyler takograf içinde geçerli.

31/1-b araç plakasına yazılmaz çünkü durdurulup denetim ve kontrol yapılmadan böyle ihlal tespit edilemez. Ancak bir denetim esnasında ihlal tespit edildi ve bu duruma rağmen uygulamadan kaçarsanız plakanıza yazılabilir. Nitekim başka bir araç böyle bir ihlal yapması sonucu sehven sizin plakanıza böyle bir ceza gelebilir.

Bu durumda 31/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 31/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

31/1b trafik cezası itirazı
31 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 31-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 31-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

31/1b Sıkça Sorulan Sorular

31/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

31 1b trafik cezası sorgulama ve 31/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

31-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

31-1b ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

31/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 31-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

31 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 31-1b itirazınızı kabul etmez ise 888.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 31-1b ceza yazılır mı?

31 1b sürücülere yazılır. Sürücü gerek taksimetreyi gerekse de takografı kontrol edecek çalıştığından emin olacak ve kullanmak koşuluyla trafiğe çıkabilir.

31-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

31/1-b 2020 yılında 888.00 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 31-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 31-1b cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

31/1b itiraz dilekçesi indir

31-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 31-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


31 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.4 40 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.4 40 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
154 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Fadıl
Fadıl
Yazıya Puanım :
     

Slmlr digital ehliyetim içindeydi ben navigasyon a bakarken Arkadaş kullanıyordu ceza yedik yanlız kartını ticaret odası sindan alırsın dediler ne yapmalıyım

Özgün
Özgün
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar dijital takofraflı aracımız var şöför işi bıraktı şuan sürücü kartlı kimse yok aracı kısa mesafelerde kartsız kullansak ilerki zamanlarda şöför geldiğinde olası bi durumda polis o hatalardan dolayı ne kadar ceza yazar

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Takograf içerisindeki sürücü kartı ile sürücü farklı kartı degiştirmeyi unuttuk sürücüye 652 TL ceza yazıldı şirkete ceza gelirmi

Murat
Murat
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bugün 31/b den 652 tl ceza yedi şöförüm takograftan sigortalı çalışanım acaba şirkete ceza gelirmi

Selçuk doğdu
Selçuk doğdu
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ben sivasda 31 1 b den ceza yedim araç sahibi benim çift ehliyet vardi ehliyet sahibi tırı kullaniyidi süre ihlâli de yokdu ehliyeti koymayı unuttuk ve trafik memuruna söyledim anlamak istemedi ceza y31 1 b ceza yazdı buna itiraz edebilirmiyim yardımci olursa sevinirim

Sefa BULUGİL
Sefa BULUGİL
Yazıya Puanım :
     

Babamın dijital kartiyla trafik polislerine yakalandim bununla ilgili işlem ne olur bize

Emrak
Emrak
Yazıya Puanım :
     

Mrb aracımız 27 lik sultan aracta takograf var 25.02.2021 tarihinde tuvturk muayene yaptırdık ve gecti. O anda memur kalibrasyon belde istedi takografın verdım ve bu sene 10 ayda bıtecegını soyledı daha 8 ay oldugunu o zaman yaptırırız dedım. Neyse muayeneden gectık fakat 11.04.2021 tarihinde burada tokograf muayene sının bitmiş oldugunu soyledı trafıkcı ve ceza yazdı bende bitik olamaz arac muayeneden gectı bitik olsa gecmez dedım fakat bıtmıs takograf muayenesi ve tuvturk bildirdim cezayı kabul etmiyorlar ve cezayı bana yazdı bana yazması dogru mu nasıl yol izlerim. Tesekkurler

Erdal
Erdal
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey polisler kartsız sürüşten 2021 ocak ayından 31/1-b maddesinden 652 tl ceza yazdılar. İşin anormal olan yanı ben bu araba üzerinde 10 şubat 2021 de çalışmaya başladım… Bunda bir anormallik yok mu? Nasıl bir müdahalede bulunabilirim. Şimdiden teşekkürler…

Musa
Musa
Yazıya Puanım :
     

Hocam sabah kalktım araç QUT te idi çıkardım yola çıktım 1 saat sonra polis durdurdu ceza yazdı anlamadım niye yazdı anlamadım araç yatarda QUT almak yanlışmıdır tşk

Muhammed
Muhammed
Yazıya Puanım :
     

3.sene önçesine dair araçı ehliyetsiz kullandığımız tagodan tespist edip cezai işlem gerçeklettirdi trafik 31/1-b bukadar geriye dönük ceza yazma işlemi varmı itirazda bulunsak sonuç lehimize dönerimi

Hakan yapacık
Hakan yapacık
Yazıya Puanım :
     

Takogradan geriye dönük tarihden ceza kesti 31/1-B

Cabbar demircali
Cabbar demircali
Yazıya Puanım :
     

Hocam benim sorum yolda trafik ekibi aracı durdurdu takograf açıktı 2 gün onceden muayenehanesinde yapildi takograf kalibrasyonda yapıldı yolda araç durduruldu benden çıktı istendi takograftan cikti alamadim bana 31/1b maddesinden 652 tl ceza yazıldı . Nasıl itiraz edebilirim yardımcı olursanız sevinirim

İsmail MURATOĞLU
İsmail MURATOĞLU
Yazıya Puanım :
     

 
UTC saati uyumlu değil diye ceza yazmışlar. Aracın kalibrasyon belgesi var

İsmail MURATOĞLU
İsmail MURATOĞLU
Yazıya Puanım :
     

UTC saati uyumlu değil diye ceza yazmışlar. Aracın kalibrasyon belgesi var

Burak arsu
Burak arsu
Yazıya Puanım :
     

Şirkette çalışıyorum hem bana hem şirkete 31/1-b ceza yazdilar ben itiraz etsem cezam iptal olurmu yoksa 2 sde iptal olmazmi

Ennnnn
Ennnnn
Yazıya Puanım :
     

Arabanın eski sahibi takografla oynatmış bunun cezası ne kadardır

Öner Pişkin
Öner Pişkin
Yazıya Puanım :
     

Hafta tatili hafta içinde her hangi bir gün olabilirmi

Ufuk ay
Ufuk ay
Yazıya Puanım :
     

Out tan 31 /1b cezası yedim araç trafikten men olurmu

Murat Dilsiz
Murat Dilsiz
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle iyi günler. Uzun yol şöförüyüm. Takoğraf cihazı gün içinde seyir halindeyken bilinmeyen bi nedenle out yazısı ile 40-50 dakika çalışmamış. Daha sonra çevirme yapıldı ktk 31-1b uyarınca ceza yazıldı. Ceza yazıldığı anda takoğraf cihazı çalışır durumdaydı. Bunun seyir halinde kısa süreli çalışmaması cezaya yer verir mi? Nasıl itiraz etmem gerekir?

Doğan çınar
Doğan çınar
Yazıya Puanım :
     

Iyi aksamlar başka biir dijital kartla 598 tl cezai islem uygulandim ama takorafta takili olan karta el konuldu cezayi kabul ediyorum lakin kartı nasil alabilirim ve kart sahibine ceza gelirmi aydinlatirsaniz sevinirim teşķler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu