Trafik Cezaları
Trend

31/1-b Trafik Cezası Nedir? Dijital Takograf Cezası

31/1-b trafik cezası ticari araçların takoğraf kullanmaması, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısacası takograf cezası başka bir ifadeyle taksimetre cezası diyebilirim.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 31/1b nedir, 31/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 31-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 31 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 31/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 31/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

31 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 31/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 31/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

31/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksi otomobillerinde ise taksimetre bulundurmamak, kullanmamak veya kullanılır şekilde bulundurmamak,

31/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

31/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 31. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir.

Burada takograf veya taksimetre olarak bir ayrım söz konusu. Kanun maddesinde net olarak belirtildiği üzere kamyon, otobüs gibi büyük araçlarda takograf, şehir içi yolcu taşımacılığı yapan sarı ticari dediğimiz taksilerde ile taksimetre cihazı bulunmak zorunda.

Sadece bulundurulması önemli değil çalışması da önemlidir. Hatta çalışmasının yanı sıra kullanılması gerekmektedir.

Peki 31 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

31/1b 2019 yılında 488 lira iken yapılan 110 liralık zamla birlikte 31/1-b 2020 yılında 598 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

31/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 652 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
31/1-b888.00 TL666.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
31/1-b cezası ne kadar 2023

Unutmadan söylemeliyim! 31/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 31 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2023

Güncel 2023 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

31/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 31/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 31 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

31-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
31-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 31/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 31/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 31 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

31/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

31 1b ceza maddesi ise 31/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz.

31-1b kusur oranı
31-1b kusur oranı yüzde kaç

31/1b sadece bir ihlal maddesidir. 31 1b yüzde olarak kusurlu sayılmaz. Şöyle düşünebilirsiniz. Diyelim ki bir trafik kazası meydana geldi. Elbette aracınızın türüne göre zorunlu olan bu taksimetre veya takograf görevlilerce kontrol edilecektir.

Ancak takograf çalışmıyor veya bozuk diye kazadan dolayı kusur verilemez. Çünkü takograf çalışsaydı bu kaza olmayacak mıydı? Elbette yine olurdu ancak bir kural ihlali olduğu için cezai yaptırım uygulanır.

31/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

31 1b itiraz için işimiz zor diyebilirim. Teknik bir cihaz sonucunda sonucu açık ve net.

  • Taksimetre var mı?
  • Taksimetre çalışıyor mu?
  • Taksimetre açık mı?

Bu üç sorunun cevabına evet diyebiliyorsanız ceza yazılmaz ancak yine de yazıldı diyorsanız. Taksimetre kayıtlarıyla itiraz edilmesi gerekmektedir. Aynı şeyler takograf içinde geçerli.

31/1-b araç plakasına yazılmaz çünkü durdurulup denetim ve kontrol yapılmadan böyle ihlal tespit edilemez. Ancak bir denetim esnasında ihlal tespit edildi ve bu duruma rağmen uygulamadan kaçarsanız plakanıza yazılabilir. Nitekim başka bir araç böyle bir ihlal yapması sonucu sehven sizin plakanıza böyle bir ceza gelebilir.

Bu durumda 31/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 31/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

31/1b trafik cezası itirazı
31 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 31-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 31-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

31/1b Sıkça Sorulan Sorular

31/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

31 1b trafik cezası sorgulama ve 31/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

31-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

31-1b ceza maddesinden dolayı Eksikllikleri tamamlanıncaya kadar araçlar trafikten men edilir.

31/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 31-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

31 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 31-1b itirazınızı kabul etmez ise 888.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 31-1b ceza yazılır mı?

31 1b sürücülere yazılır. Sürücü gerek taksimetreyi gerekse de takografı kontrol edecek çalıştığından emin olacak ve kullanmak koşuluyla trafiğe çıkabilir.

31-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

31/1-b 2020 yılında 888.00 tl ödemediğiniz her ay 29,90 tl faiz işler. Örneğin 31-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 627,90 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 31-1b cezası 1794 tl yanlış okumadınız! Binyediyüzdoksandört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

31/1b itiraz dilekçesi indir

31-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 31-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


31 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.4 40 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.4 40 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
154 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ibrahim kocakoç
ibrahim kocakoç
Yazıya Puanım :
     

31/1-b takogaf dan ceza yedim. ama sürücü olarak bana ceza yazıldı aynı zamanda sahıbı oldugum sirkete de ceza kesılmiş. yani arac surucusu ile arac sahıbı aynı kişi neden ayrı ayrı ceza kesildi. buna itiraz edebilirmiyim kanunda bunun aykırılıgına dair madde var mı

Oğuz
Oğuz
Yazıya Puanım :
     

Başkasının dijital kartı ile polis çevirmesine yakalandım araç ben kullanıyordum ama arkadaşın kartı takılıydı onun kartı alındı şimdi sonuç ne olur

Ahmet Şimşek
Ahmet Şimşek
Yazıya Puanım :
     

İyi günler bana takagrof ceza yedim cekiciden
Dorseyede aynı cezayı yazmış bu nasıl bir bana anlatabilir misiniz

gülsüm
gülsüm
Yazıya Puanım :
     

31-1b itiraz dilekçesi

Recepcan Akçin
Recepcan Akçin
Yazıya Puanım :
     

Takoğrafım çalışır durumda sürücü kartımda takılı kağıt bitti değiştirmek için süre istedim vermedi ceza yazdı nasıl bi dilekçe yazayım

Ahmet Poyraz
Ahmet Poyraz
Yazıya Puanım :
     

Hem şöfor hem şirket sahibiyim 31-1b den hem şahsıma hemde şirketime değişik zamanlarda ceza yazıldı bir kaç defa mahkemeye verdim iptal ettirdim bazı mahkemeler şoför şirket sahibi ise ikinci bir ceza yazılamaz diyor. Bazı mahkemelerde yazıla bilir diye iptal etmiyor. sizin bu konu hakkındaki görüşünüz veya bildiğiniz bir kanun maddesi örnek bir mahkeme kararı var mıdır Ben mahkemeye Anayasa Mahkemesi Kararı sunmama rağmen şirketime yazılan ceza iptal edilmedi yapılacak başkaca bir yöntem itiraz edilecek bir yer makam var mıdır. Bu hakimler neden yasaları farklı farklı uyguluyor Anayasa Mahkemesi Başkanlığından: Esas Sayısı    : 2012/106 Karar Sayısı  : 2012/190 Karar Günü  : 29.11.2012 İTİRAZ YOLUNA BAŞVURAN… Devamını Oku »

Ahmet poyraz
Ahmet poyraz
Yazıya Puanım :
     

Takografta şoförün kartı takılı şoför benim yanımda rapor alınca onun ismi çıktı ama polis cezayı bana yazdı yani suç işleyen şoför ceza bana yazıldı bu ceza iptal olurmu?
Ayrıca aynı yerde bir ceza daha yazdılar biri 31/ 1b takograf çalışmamasın dan diğeri de 49/3 Takogfaf süre ihlalinden peki takograf çalışmıyorsa süre ihlalini nasıl tespit ettiniz demezler mi adama bu konuda yardımcı olabilir misiniz nasıl bir yol izlemem lazım dilekçe örneği yada başka şekilde

emir mungan
emir mungan
Yazıya Puanım :
     

selamlar otobüsümün dijital takografı sabaha karşı 3-4 gibi aniden arıza verdi. araçta yolcular vardı. o saatte ne bir atölye açık ne de gelebilecek bir usta vardı. sabah 5 gibi amasya trafik kontrole durumu izah etmeme en yakın yerde takograf arızasını gidereceğimi belirtmeme rağmen hem geçici izin belgesi hem de 31/1 b den ceza kesti.
aracın ilerlemesini engelleyecek bir durum yoktu.
cezanın mücbir sebepten haksız olduğunu düşünüyorum.
elimde takografı aynı gün sabah 9 gibi değiştirdiğime dair belge ve fatura mevcuttur.
itiraz etmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz.

Devrim
Devrim
Yazıya Puanım :
     

Yanlışlık ile yazıldı bana cebren yane nasıl puanim geri gelsin diye itiraz ederim takoda 3 şoför yazdım.kart benim ile kendim otogar çıkışına gittim çıkış almaya otda yanlış anlaşılma sonucu polis bana ceza yazdı kendimi anlatmama ve tagoraf ciktiyi alıp gelmeme fırsat vermeden yazdı dilekçe örneği için şimdiden teşekkürler

BEDİRHAN YILMAZ
BEDİRHAN YILMAZ
Yazıya Puanım :
     

S.A. Araç sahibiyim araçta tako mevcut ve çalışıyor olmasına rağmen şehir içinde ve araç boşken tako kullanmamaktan dolayı şöföre ve araç sahibine ceza yazıldı buna itiraz etmek istiyorum.ne yapmam lazım.

kadir korak
kadir korak
Yazıya Puanım :
     

Slm abi takograf calistigi halde trafik 31/1b ceza yazdı aday sürücü olduğum için puanım biti ehliyetimi komple iptal etiler takomda İhlal yoktu takoda adimin yanlış yazılmış oldugu için ceza yedim ihlal hiç yoktu ceza makbuzun da ki açıklamada şöyle yazıyordu otobüs kamyon ve cekicileerde takoğraf kullanmamak idari mahkemeye itirazda bulunduk başka yapacak bise varımdır şimdiden teşekkürler

Metin Öztürk
Metin Öztürk
Yazıya Puanım :
     

İyi günler Ahmet bey bugün kardeşimin takografii içindeydi aracı ben kullanıyordum trafik ceza yazdı 31/1.b den 652 TL cezayı kesti araç sahibinede gelirmi ceza araç trafikten men edililiyormu teşekkürler

En son 2 yıl önce tarafından Metin Öztürk düzenlendi
Osman özen
Osman özen
Yazıya Puanım :
     

Bir sorum olacak takografdan ceza yedim eski kağıt takograf ve onu takmadan sürüş yaptım trafik uygulamasında durdurdular ve ehliyetimi aldı pilakayi ve ehliyet bilgilerini girerek 652 TL ceza kesti ve onu şirket yatırdı makbuzuda elimizde yatırıldığı halde benm e devlet de hala gözüküyor faiz bile işlemiş bu ceza kime kesilir sirketemi yoksa ehliyetemi

Hüseyin a
Hüseyin a
Yazıya Puanım :
     

Tako muayenesinde 652 lira ceza 20 puan ve 7 gün izin belgesi verildi muayene yapıldıktan sonra , başka bir yere trafik şube , veya tescil ettirmem gerekir mi.

Mehmet Alİ
Mehmet Alİ
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, çevirmede evrak ve takograf raporu istenildi takograf yeni nesil olduğu için rölantide rapor vermiyormuş , durumu izah ettim 4,5 dakika müsade isteyip bi telefon görüşmesi yapacağımı belirttim ve telefondan destek alıp rapor çıkarttım almadı ,süre ,hız, dinlenme ihlali söz konusu değil ancak memur arkadaşlar yinede 31/-b takograf kullanmamak diye ceza yazmışlar, itiraz edlebilirmi

En son 2 yıl önce tarafından Mehmet Alİ düzenlendi
Fırat
Fırat
Yazıya Puanım :
     

Başka sürüş kartıyla kısa mesafe yaptım ve 652 TL ceza uygulandı karta el konuldu ve kart sahibine de 6 bin lira cezadan bahsediyolar doğrumudur?bide örnek itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz?

Veysel Güngör
Veysel Güngör
Yazıya Puanım :
     

Mrb dünyalar güzeli aselin babası
Ben tır veysel GÜNGÖR tır sahibi ve aynı aracımın şoförlüğünü yapıyorum
Sabah hiç diğital takodaki sürüş kartına dikkat etmeden aracımla hareket ettim akşam üstü polis kontrolünde kardeşimin sürüş kartının takılı olduğunu memur arkadaşla öğrendik
Tutanak tutuldu 652 tl ceza yazıldı ve kardeşimin kartına el konuldu bir anlık dalgınlıkla geeçeklelen bu okayda kartı ulaştırma bakanlığından alacak kardeşiniz dedi ve beni yolcu etti
Şimdi bizim izlememiz gereken yol nedir
Engin bilgilerinizden yararlanmak isteriz.
Teşekkürler

Merve Çakmak
Merve Çakmak
Yazıya Puanım :
     

Bizim şirkete de aynı maddede ceza kesilmiş ancak biz taahhütname ile “aracı İBB sınırları dışına çıkarmayacağımız ve takograf cihazı taktırmayacağımızı taahhütname ile beyan etmişiz.” Bu belgeyi sürücü göstermediğinden takograf kullanmamaktan ceza kesmişler.

Sadık
Sadık
Yazıya Puanım :
     

Cok iyi bir yazı olmuş

Orhan AYDOĞAN
Orhan AYDOĞAN
Yazıya Puanım :
     

slm kullandığım araç takosu arızalıydı yolda trafik denetiminde ceza banamı kesilir yoksa araç sahibinemi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu