Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

53/1b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

53/1b kusur oranı yüzde kaç sizler için detaylı anlatım. Sola dönüş kurallarına riayet etmemek %75 oranında asli kusurdur. Ktk 53/1-b

53/1b kusur oranı, KTK 53. Maddesinde belirtilen sola dönüş kurallarına uymamak 53/1-b kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle hatalı sola dönüş manevrası sonrası meydana gelen trafik kazalarında kural ihlal maddes 53 1b kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 53 1b kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 53/1-b kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 53 1b kusur oranı nedir? 53/1b itiraz işlemi nasıl yapılır? 53/1-b kusur oranı yüzde kaç? 53/1-b asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 53 1b etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 53/1b Kusur Oranı Ne Demek?

“Dönüş kuralları” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 53. Maddesi 1. Fıkrası ‘b’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “sola dönüş kurallarına uymamak” demektir.

Sola dönüş kurallarına riayet etmemek, yasaktır.

ktk 53/1b kusur oranı

Sola dönüş trafik kazası, durumlarında görevli trafik polisleri 53 1 b maddesinden kusur vermekte çekinmez. Aslında çok genel bir tabirdir. Peki sola dönüş manevrası nasıl yapılır?

Trafikte sola dönüş kuralları

 • Sola dönüş işaretini vermek (Sol sinyali yakmak)
 • Dönüşe başlamadan önce dönüş şeridine ya da yolun en sol şeridine girmek
 • Dönüş esnasında trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde hızımızı azaltmak
 • Geniş bir kavisle dönüş yapmak
 • Sola dönülür dönülmez şerit değiştirmeden sağdan ilerlemeye devam etmek
 • Sola dönüşlerde sağdan gelen araçlara ilk geçiş hakkını vermek

Trafikte güvenli sola dönüş kuralları bunlardır arkadaşlar. Bu kısımda en önemli maddeyi tekrar hatırlatmak istiyorum. Trafikte sola dönüşler geniş kavisle yapılır.

İkinci önemli detay ise sola dönüş yaparken sağınızdan gelen aracın ilk geçiş hakkı olduğunu bilmemiz gerekiyor. Nitekim sola dönüş manevrasıyla meydana gelen kazaların çoğunluğu sağdan gelen araçlarla çarpışmayla oluyor.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

53/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

53/1b kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 53 1b neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 53-1b her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 53/1-b trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 53/1b %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 53/1-b %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 53-1b %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 53 1b oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 53/1-b tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 53 1b asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

53/1-b Asli mi Tali mi?

53/1-b asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 53/1b birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 53-1b maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmemektedir. Ancak diğer araç size çarpsa dahi tramer bu ihlali dikkate almıyor bunun için itiraz etmek gerekiyor. Yazımın sonunda itiraz işlemlerinde yapmanız gerekenlere değineceğim.

53/1-b Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 53 1b trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 53 1b kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 53/1b cezası yazmıyorlar.

53/1-b trafik cezası ve 53/1b itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
53/1-b nedir 53/1b trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 53-1b maddesince kusur verilip. Birde üzerine 53/1-b ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

53/1-b trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/53-1-b-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 53 1b ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 53 1b maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 53/1b uzman görüşü alın. Bireysel olarak 53/1b itiraz etmek için “53/1-b kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

53-1b kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 53-1b kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 53/1b kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 53/1b Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 53/1b maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 53/1-b trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

53-1b itiraz sbm iletişim
53/1b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
53-1b itiraz sbm iletişim
53/1b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 53/1b itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 53 1b ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.1 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.1 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
30 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet Mutlu
Ahmet Mutlu
Yazıya Puanım :
     

53/1b trafik cezası sola dönüş cezası yemişim. Herhangi bir kural hatası yapmadığıma eminim. İtiraz dilekçesi örneği ve nereye başvurmam gerektiği hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

Onur
Onur
Yazıya Puanım :
     

Merhaba sola döndüğüm esnada yukarıdan gelen motosiklet sağ arka kapıdan bana vurdu ve bana yüzde yüz hata verdiler sizce bunun için nasıl bir yol izlemeliyim

Ahmet
Ahmet
Yazıya Puanım :
     

iyi günler mesaide olduğum, aracımın otoparkta olduğu saatlerde plakama 53/1-b madde ile ceza yazılmış. itiraz dilekçesi örneği rica edebilir miyim

Hasan kara
Hasan kara
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar. Bisikletim ile bisiklet yolu bulunmadığı için yolun kenarından ilerlerken karşıdan gelerek sola dönen araç bana yaya geçidinde çarptı. Bisikletimde ışık yoktu ancak Yol üzerinde fazlaca aydınlatma vardı. Araç sürücüsüne sola dönüş kurallarına uymamaktan rapor tutuldu. Karşılıklı olarak şikayetçi olduk. Bu kazada benim kusurum olabilir mi.

Hilmi
Hilmi
Yazıya Puanım :
     

Merhaba lar ben pazar günü trafik kazası geçirdim Kaşı taraf hafif derecede yaralandı aslında sadece kafasını cama çarptı hastaneye götürüldü ufakbi pansumandan sonra çıktı Bana 53/1b karşı tarafa 52/1b verilmiş kaza tutanaginda Benim ihlalim sola dönüş kurallarına uymamak olarak geçiyor karşı tarafa ise arcin hızını Oranla ve teknik,Ozelligine Gorus, yol,hava, trafik,Dumunun gereken şartlara uymadığın dan kusurlu çıkıyor şimdi buna göre suç oranları ne oluyor

hakan
hakan
Yazıya Puanım :
     

İyi günler,

sola dönüş yapacağım esnada aşırı süratli, hiçbir koruyucu önlem almamış ve ehliyetsiz motor sürücü ile sol kapıdan kazamız gerçekleşti, trafik polisleri 53//1-b olarak beni kusurlu bulmuşlardır, bu durumdaki tutanağa karşı tarafın ehliyetsiz şekilde araç kullanmasından dolayı itiraz hakkımız varmıdır?

Ayhan
Ayhan
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar kolay gelsin trafikte sol serit te ilerlerken dar aci alip sola donerken sagimdaki arac sag seritte. Sola seridimi ihlal ettiginden dolayi kaza meydana geldi kusur olayi nasil isler teşekürler

Zafermahmurkurt
Zafermahmurkurt
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 53 1-b itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz. Resim yoksa keyfi yazılmış olabilir trafik müfettişi tarafından.

Cihat
Cihat
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 53 1-b itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz. Resim yoksa keyfi yazılmış olabilir trafik müfettişi tarafından.

mülayim
mülayim
Yazıya Puanım :
     

53/1b kusur oranı için kaza tespit tutanağına itiraz edecez dilekçe örenği gönderebilirmisniz.

volkan yılmaz
volkan yılmaz
Yazıya Puanım :
     

ahmet bey merhaba danısmanlık hizmeti alşmak istiyoruz. iLETİŞİM bilgilerinizi pylaşırmısınız lütfen veya sizde arayabılırısınız ***

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu