Trafik Cezaları

53/1-b Trafik Cezası Nedir? Sola Dönülmez Cezası

53/1-b trafik cezası sola dönüş kurallarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle hatalı sola dönülmez cezası olarak da tanımlanabilir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 53/1b nedir, 53/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 53-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 53 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 53/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 53/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

53 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 53/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 53/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

53/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Sola dönüş kurallarına riayet etmemek, yasaktır.

53/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

53/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 53. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani hatalı sola dönüş ceza maddesidir.

Sola dönüş yaparken bir takım kurallara uymak zorundayız. Sola hatalı dönmek ve sola dönülmez levhasının olduğu yerden sola dönmek farklı kavramlardır.

Burada en büyük anlam karmaşası ters yön cezalarıyla dönüş yasağı cezalarının fahri trafik müfettişleri tarafından bir birine karıştırılmasıdır.

Çünkü sola dönmenin yasak olduğu yola dönmek cezai işlemi gerektirir. İhlal maddesi ise 47/1-c yani trafik işaret ve levhalarına uymamaktır 196.00 lira.

Zaman zaman fahri trafik müfettişleri zaman zaman da görevli trafik zabıtaları 46/2-h ceza maddesinden yani ters yöne girme cezasından işlem yapmaktadırlar 1823.00 lira. Bu durumda mağduriyetlere sebep olmaktadır.

Peki 53 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

53/1b 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 53/1-b 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

53/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
53/1-b196.00 TL147.00 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
53/1-b cezası ne kadar 2022

Haklısınız arkadaşlar! Yüzotuziki Lira ama erken ödeme indirimi var

Unutmadan söylemeliyim! 53/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 53 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

53/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 53/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 53 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

53-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
53-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 53/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 53/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 53 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

53/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

53 1b ceza maddesi ise 53/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 53/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

53-1b kusur oranı
53-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 53 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 53-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

Trafik kazasında sola dönüş ihlali hakkında detaylı bilgi için: ahmetmerkepci.com/53-1-b-kusur-orani/ sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

53/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

53/1-b itiraz dilekçesi hazırlamadan önce sizi bir kaç konu da uyarmak istiyorum. En çok karıştırılan ve hata yapılan trafik ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

  • Sola dönüşün yasak olduğu yerden dönmek
  • Sola dönerken dar kavisle dönmek
  • Ters yöne girmek

Bu yukarıda izah etmeye çalıştığım üç kavramı 53/1b maddesiyle ilişkilendirebilirsiniz ancak tam anlamıyla ters yolda araç sürmek kavramı doğru değildir. Dolayısıyla cezanızla ilgili olarak tam anlamıyla yaptığınız fiili kontrol etmekte fayda var.

Gerekli değerlendirme yapıldıktan sonra itiraz dilekçesi yazımına başlamalısınız. Aksi halde harcadığınız zaman boşa gidebilir. Bu bahsettiğim inceleme konusunda merak etmeyin ben sizlere yardımcı olacağım.

Ancak 53/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 53/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

53/1b trafik cezası itirazı
53 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 53-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 53-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

53/1b Sıkça Sorulan Sorular

53/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

53 1b trafik cezası sorgulama ve 53/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

53-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

53-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

53/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 53-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

53 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 53-1b itirazınızı kabul etmez ise 196.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 53-1b ceza yazılır mı?

53 1b sürücülere yazılır. Ancak radar cezaları arabanın plakasına da yazılabilir.

53-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

53/1-b 2020 yılında 196.00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 53-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 53-1b cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

53/1b itiraz dilekçesi indir

53-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 53-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


53 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 16 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 16 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
62 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Selim
Selim
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba; 53/1-b itiraz dilekçesi göndemenizi rica ederim teşekkürler.

Yusuf
Yusuf
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhabalar

Her gün kullandığım okul yolunda, sola dönüş için kırmızı ışıkta bir müddet bekledim ve yeşil ışık yandığında diğer araçlar ile birlikte sola döndüm, 2 gün sonra e-devlette gördüm ki aracıma 53/1-b den dolayı trafik cezası düzenlenmiş. Kesinlikle kural ihlali yapmadım. (50 metre ileride polis ekipleri vardı.)

S-1- İtiraz için ceza tebligatının gelmesini mi bekleyeyim? (fotoğraf var mı diye)
S-2- Ödeme yapıp mı itiraz edeyim yoksa ödeme yapmadan mı itiraz edeyim?
S-3- Ödeme yapmadan itiraz edersem iptal olmaz ise indirimli ceza ödeme hakkım yanıyor mu?
S-4- Rica etsem 53/1-b trafik cezama itiraz ile ilgili bir dilekçe gönderebilir misiniz?

Yusuf
Yusuf
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Ceza tebliği için yazılı olarak elime ulaşması mı gerekiyor, yoksa e-devlet te görmek tebliğ tarihi için yeterli mi?

Veysel Tepeli
Veysel Tepeli
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler;
Bana 53-1b ‘den ceza geldi
Ama ceza makbuzunda yazılı kavşakta sola dönülmez diye bir işaret yok ve nihayetinde orası bir kavşak. Ancak ters yöne girmem gerek ki onu da hayatımda yapmadım.

İsmail
İsmail
10 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey sola dönüşün yasak olduğu yerden döndüm bana ters yön cezası kesilmiş nasıl itiraz edebilirim

Muhammed Ali balun
Muhammed Ali balun
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben sokak tan cadde.ye çıkıyordum trafik aracı sağdan geliyordu ve ben yola baktığımda araç yoktu ben tam yola girecektim korna sesi duydum ve yola girmedim durdum trafik aracı sağ tarafıma yanaşıp ne yapıyorsun dedi sizi görmedim ve eğer hatam varsa özür diliyorum demem e rağmen ver ehliyetini diyerek ceza yazacam dedi neden yazıyorsun dedim trafiği tehlikeye attigin için yazıyorum dedi ve bende burda trafik işareti bile yok nasıl olurda trafiği tehlikeye atıyorum ben ilk baktığımda yol boştu demek hızlı geldiğin için fark etmedim sizi dememe rağmen ginede ceza yi yazdı itiraz edebilirmiyim sizden cvp bekliyorum şimdiden teşekkürler

Beşir
Beşir
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba bana da örneği iletir misiniz

Minel
Minel
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey banada bir itiraz dilekçesi örneği gonderirmisiniz hatalı sola dönüşte ceza yazmışlar ama herkesin döndüğü yerden döndüm bir hata yaptığımı dusunmuyorum

Serkan
Serkan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler itiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiniz

Serkan
Serkan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi akşamlar bugün bi kazaya karıştım sola dönüş kural ihlalinden suçun hepsini bana vermişler bu nasıl iştir anlamadım polis otosu diyemi böyle bi karar aldılar anlamadım inceleyebilirmisiniz

Bünyamin TORUN
Bünyamin TORUN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba; 53/1-b itiraz dilekçesi göndemenizi rica ederim teşekkürler.

Sami
Sami
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

53/1-b itiraz dilekce ornegi gonderir misiniz

Ömer
Ömer
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet abi merhabalar kontrolsüz kavşakta sola dönüşümü nerdeyse tamamladığın esnada soldan gelen araç hem geçiş üstünlüğü bende olması hemde aşırı süratli olması sebebiyle (8-9m fren izi var) bana sol arka kapıdan vurdu tutanak sonucu kusurlu olarak %100 beni buldular (53/b1 maddesi ile) karşı taraf sürücüsü emekli trafik polisi tanıdıklarını çağırarak Tutanağı ona yaptırdılar ben kazanın şoku vede çocuğumun korkması sebebi ile o anda pek dikkat etmedim ama tutanakta dar kavisle dönüş olarak çizilmiş daha yeni bir kazaya karıştım pek işleyişin nasıl olduğunu bilmiyorum maddi olarak sıkıntılı bir süreçteyim senden ricam bana bir yardımcı olurmusun?

Elif Bulut
Elif Bulut
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler.
Rica etsem 53/1-b trafik cezası ile ilgili örnek bir dilekçe gönderebilir misiniz?

Ergin Y
Ergin Y
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhabalar, bana da 53/1-b den ceza gelmiş öyle bir ihlalimin olduğunu hatırlamıyorum. İtiraz etmek istiyorum.Bana dilekçe örneği gönderirmisiniz? Teşekkürler.

Ergin Y.
Ergin Y.
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

hmet Bey bana da 53/1-b den ceza gelmiş öyle bir ihlalimin olduğunu hatırlamıyorum. Bana dilekçe örneği gönderirmisiniz? Tşkler

Hasibe
Hasibe
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi günler Ahmet bey, sokak arasinda lehva yokken bana da 53/1-b den ceza gelmiş. Bana dilekçe örneği gönderebilirmisiniz? Simdiden tessekur ederim.

Veli
Veli
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler kolay gelsin, ben tali yoldan ana yola girerken hiç bir uyarı levhası olmadığından sola dönerek yola devam ettim, ileride trafik polisi önümü keserek,ters yöne girme cezasi olarak 1228 TL ceza yazdılar, buna nasıl itiraz edebilirim? Bir dilekçe örneği verebilir misiniz?

Veli
Veli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Örnek dilekçe örneği için teşekkür ederim, ben tali yoldan girdiğimde kesinlikle hiç bir uyarı levhası yoktu , yola girerken sola dönerek devam ettim , aslında sağa donulmesi gerekiyormuş ,ama kesinlikle hiç bir uyarı levhası yoktu.

Veli
Veli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Trafiğin akışı o yondeymis , sola doğru gidildiğinde trafiğin tersine doğruymus,yol agac ve aydınlatmaya bölünmüştü ,sağa gidip 500 metre ilerdeki kavşaktan dönüp sola geçmek gerekiyormuş , ben tali yoldan gelip direk sola döndüm ve 30 metre ilerde her iki yol birleşti ve beni orda durdurup ceza kestiler

Veli
Veli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Kesinlikle işaretleme levhası yoktu, refuj başını bilmiyorum ben tali yoldan girdiğim için, cevaplarınız için teşekkür ederim

Veli
Veli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Hiç bir tane levha olmaması yeterli bir neden değil mi?

Muhammed Ata Güneş
Muhammed Ata Güneş
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey bana da 53/1-b den ceza gelmiş öyle bir ihlalimin olduğunu hatırlamıyorum. Bana dilekçe örneği gönderirmisiniz? Tşkler

Lale Savtekin
Lale Savtekin
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Sola dönüş yasağı olmayan yerde işaret vererek döndüğüm halde, bana 53/1-B arkadan bana çarparak kaza yapmama sebep olan araca da 56/1-C maddesinden kusur verilmiş.Bu tutanağa itiraz etmek istiyorum. Dilekçeye nasıl ulaşabilirim?

Lale Savtekin
Lale Savtekin
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Tamam nereye gönderebilirim. Sitede dosya ekleme seçeneğini göremedim.

Fatih duman
Fatih duman
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

E5 üzerinde dörtyol isiklarinda trafiği tehlikeye sokmadan 4 5 araç sola 2. Şerit yaparak girdik ekip varmis benim plakayı anons edip bana ceza kesildiğini söyledi. Engelli aracı bide 18.30 da olay oldu 20.00de tutunak tutulmuş. Pozitif ayrımcılık yapıldığını söyleyerek itiraz etsem nasıl olur.

Fatih
Fatih
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Teşekkürler. Sonuçtan haberdar ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu