Trafik Kazası Kusur Oranları

52/1b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

52/1b trafik maddesi trafik kazalarında tali kusur ihlali olarak kullanılmaktadır. 52/1-b kusur oranı olarak tanımlanmaktadır.

52/1b kusur oranı, KTK 52. Maddesinde belirtilen yol ve trafik durumuna göre davranmamak 52/1-b kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle hava şartlarının veya yol şartlarının gerektirdiği şekilde araç kullanmama sonucun da trafik kazasının meydana gelmesinde sebep olan araç sürücülerine verilen trafik ihlal maddesi 52 1b kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 52 1b kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 52/1-b kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 52 1b kusur oranı nedir? 52/1b itiraz işlemi nasıl yapılır? 52/1-b kusur oranı yüzde kaç? 52/1-b asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 52 1b etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 52/1b Kusur Oranı Ne Demek?

“Hızın gerekli şartlara uygunluğunu sağlamak” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 52. Maddesi 1. Fıkrası ‘b’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “yol ve trafik durumuna göre davranmamak” demektir.

Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak, zorundadırlar.

ktk 52/1b kusur oranı

Genel de tek taraflı trafik kazalarında kullanılmaktadır. Heni hep duyduğumuz bir kavram vardır “direksiyon hakimiyetini kaybetmek” tam olarak trafik mevzuatındaki karşılığı bu maddedir.

Veya karlı havalarda aracınız kaymaya başlar başka bir araca vurmak zorunda kalırsınız trafik polisleri raporunda bu ihlali yaptığınızı belirtir.

Birden fazla araçlı kazalarda ise ani gelişen olaylarda duramayıp çarpma fiilinde de başvurulan hüküm bu oluyor.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

52/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

52/1b kusur oranı yüzde yirmi beş (%25) olarak kabul edilir. Peki 52 1b neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 52-1b her zaman için %25 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 52/1-b trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 52/1b %25 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 52/1-b %50 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 52-1b %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 52 1b oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 52/1-b tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 52 1b asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

52/1-b Asli mi Tali mi?

52/1-b tali kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 52/1b ikinci derecede sorumlu anlamına gelir. Tali kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı tali kusur rehberi hazırladım.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/tali-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer komisyonu 52/1b maddesini değerlendirmeye almamaktadır. Çünkü 52-1b tali maddelerden biridir.

Bu durumda tramer merkezine ve sigorta şirketine yapacağınız itirazlar sonuçsuz kalacaktır. O zaman ne yapmamız gerekiyor biz hakkımızı arayamayacak mıyız dediğinizi duyar gibiyim.

Kesinlikle hakkımızı arayacağız cevabı yazımın devamında!

52/1-b Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 52 1b trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 15 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 52 1b kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 52/1b cezası yazmıyorlar.

51/2-b trafik cezası hız sınırını %30 ile %50 arasında geçmek olarak bilinmektedir. 3. 135,00 lira ceza yazılmaktadır. 51/2b itiraz dilekçesi ve 51 2b nedir sizler için açıkladım
51/2-b nedir 51/2b trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 52-1b maddesince kusur verilip. Birde üzerine 52/1-b ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

52/1-b trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/52-1-b-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 52 1b ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 52 1b maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 52/1b uzman görüşü alın. Bireysel olarak 52/1b itiraz etmek için “52/1-b kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

52-1b kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 52-1b kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 52/1b kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 52/1b Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 52/1b maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 52/1-b trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

52-1b itiraz sbm iletişim
52/1b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
52-1b itiraz sbm iletişim
52/1b kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 52/1b itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 52 1b ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.8 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.8 6 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
22 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Erdal Duranoğlu
Erdal Duranoğlu
Yazıya Puanım :
     

Selam Ahmet bey kamyonumu birine sattım bu kişi kapora vererek iki gün sonra parayı getirip devir alacağım diyerek kamyonu evinin önüne götürmek için kamyonu götürdü bu kişi benim iznim ve haberim dışında kamyonla Yük taşımaya gitmiş ve kamyonla kaza yaparak hayatını kaybetti 52/1-b kusurlu bundu şimdi bana yüklediği yükün kaskosu zararını gidermem için dava açtı ve SGK sigortasız işçi çalıştırdım diye bana ceza kesti bu durumda kendimi nasıl savunmam ve hicbirseyle alakam olmadığı halde tüm ibreler beni gösteriyor bu durumdan nasıl çıkabilirim şimdiden teşekkürler .

Murat Sevinç
Murat Sevinç
Yazıya Puanım :
     

Merhaba önündeki 2 arac kaza yapmış ve ben bunları gözümü güneş almasindan dolayı görmedim ve çarptım ve arka koltukta oturan çocuğum hafif yaralandi simdi bana 52 1b olarak kusur vermiş ler e devletten gözüken kaza tespit tutanağı daha almadım ne yapmam gerekir

İlyas erbaç
İlyas erbaç
Yazıya Puanım :
     

52/1cezasi almışım haberim. Yok e devlet ten bakınca gördüm yapmalıyım

Nilgün Toksoy
Nilgün Toksoy
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 3 aracın karıştığı kazada öndeki aracın aniden fren yapmasıyla aramızda mesafe kalmayacak şekilde durabildim. Arkadan gelen araç hızla araca vurdu ve sekerek ondekine vurdum ve kafa travması ile hastaneye kaldırıldım 3. Araç 51/1B kusurlu olarak ben ise arkadan çarpma sonucu tutanağı böyle tutmuşlar polis tutanağında şuan suçlu tamamen benim üç araç benim sigortamdan yapıldı. Ve değer kaybınin 4te 1 ini alabirim bu durumda itiraz hakkım var mıdır. Lehime sonuçlanır mı kusur oranı duzeltilirmi teşekkürler

Büşra
Büşra
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey

Yokuş aşağı indiğim bir yolda sağımda tali yoldan sola dönmek isteyen bir araç aniden çıktı ve çarpıştık. Aracı asla görmedim. Hatta indiğimde rengini gördüm. Benim sağ tarafım diğer aracın tüm önü hasar aldı. 521 b ihlali aldım. Karşı taraf 84f ihlali aldı. Yoldaki azami hız 30 km/s miş ama ben biraz daha hızlıydım buna göre. Ama 50 den fazla değilimdir kesin. Birde aracın çıktığı yerde görüş açımda yol kenarına park etmiş araçlar vardı. Yani ordan bir yol çıktığını dahi anlayamazdım. Hava yağmurlu yerler hadis ıslaktı. Sizce bana yazılan %25 e itiraz etmelimiyim. Şimdiden teşekkür ederim cevabınız için.

Melih
Melih
Yazıya Puanım :
     

Selamlar 52/1b sen raporda benim kusurum geçiyor karşı tarafın ise kontrolsüz şerit değiştirme, ehliyet ,plaka, kask, sigorta ve bir madde daha vardı tam hatırlamadığım için yazmadım kusur oranı acaba kaç hesaplanır Aşağı yukarı?

En son 3 yıl önce tarafından Melih düzenlendi
Ulvi cankaya
Ulvi cankaya
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey,
Benim herhangi bir kural ihlalim yok. Karşı taraf 52/1b trafik polisinin tutanağına gore sigorta şirketi bu tali kusurdur. Sizin zararın %25 ini öderim diyor. Bu nasıl mümkün olur. İki tarafında trafik sigortası HDİ. Bu tali kusurdur ben ancak bu kadar öderim diyor. Benim ihlalim yok.

Karadenizli
Karadenizli
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey;
Hafif bir rampa şeklinde sarı çizgi ortasında beyaz çizgi ile ayrılmış sokaktan düz seyir halindeydim.Seyir halinde olduğum sokağa bana göre soldan bağlantılı sokaktan aniden bir araç çıktı ben daha frene basamadan çarpıştık ve beni kendi gittiği tarafa doğru döndürdü ve beraber durduk.Benim aracımda hava yastıkları patladı aracın önü hasar aldı.Diğer aracında sağ tarafı hasar aldı.Maddi hasarlı bir kaza oluştu.Diğer araç sürücüsüne 57/1-b bana ise 52/1-a kural ihlali yaptığımızı yazmışlar.sizce buna itiraz etmeli miyim?benim aracımın değer kaybı fazla olacak bunu tahsil etme imkanım olur mu?

Ergün
Ergün

Öncelikle yapılan bir çok yorumu ve cevapları okudum ve insanların sorunlarına yardımcı olduğunuz için şahsım adına Ahmet bey size çok teşekkür ediyorum. İş yerim başka bir ilçede ve iki yönlü karayoluna sahip hız limiti 90 km bu gün işten eve gelirken önümde ki aracın hızı 60 km civarlarında seyrediyordu bende ilerde trafik çevirmesini gördüm trafik çevirmesi ile aramızda 600 metre bir mesafe vardı vitesi boşa attım 80 km hızla giderken önümdeki aracı solladım ve trafik çevirmesinde durdum memurlar ehliyetimi isteyip hatalı sollama yaptınız dedi ve 54/1-B ceza yazdılar yolda herhangi bir sollama yapmayınız levhası yoktu ama asfaltta ki çizgi kesiksiz… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu