Trafik Cezaları
Trend

52/1-b Trafik Cezası Nedir? Nasıl İtiraz Edilir?

Ktk 52/1-b karayolların da araç sürücülerinin yolun havanın ve trafik durumunun gerektirdiği şekilde araç kullanmama trafik ceza maddesi olarak tanımlanır. 52 1 b maddesi hakkında merak edilen tüm sorular ve cevapları

52/1-b trafik cezası yol ve trafik durumuna göre davranmamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. 52 1 b kısaca aracınızı yolun, havanın ve trafik durumunun gerektirdiği şekilde kullanmama trafik ceza maddesidir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 52/1b nedir, 52/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 52-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 52 1b nasıl ödenir? Ücretsiz 52/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 52/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

52 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 52/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 52/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

52/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak, yasaktır.

52/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

52/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 52. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani dikkatsiz ve tedbirsiz araba kullanma cezasıdır.

Kısa bir örnek vermek istiyorum bu konuda. Yasal hız limitleri şehir içinde bildiğiniz üzere 50 km/h ama her şartta hızınız 50 olmak zorunda değil. Hava yağışlıysa yollar kayganlaşacaktır fren ve durma mesafeniz uzayacaktır.

Bu durumu öngörerek aracınızı kullanmanız gerekir. Ancak trafik mevzuatlarında belirli bir hız belirtmeksizin sadece kontrollü sürüş yapacak şekilde dikkatli olmayı hükmetmiştir.

Peki 52 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

52/1b 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 52/1-b 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 15 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
52/1-b132 TL99 TL15 ehliyet ceza puanı vardır.
52/1-b trafik cezası ne kadar

Haklısınız arkadaşlar! Yüz otuz iki Lira belki caydırı değildir ama olası bir trafik kazasını önlemek için araç hızımızı yolun yapısına göre düşürmemiz lazım.

Unutmadan söylemeliyim! 52/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 52 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

52/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 52/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 52 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

52-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
52-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 52/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 52/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 52 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

52/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

52 1b ceza maddesi ise 52/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 52/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

52-1b kusur oranı
52-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 52 1b kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 51-2a kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

52/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

52/1-b itiraz dilekçesi işlemleri için detaylı bir çalışma gerekiyor. Neden diye düşünebilirsiniz. Haklısınız şöyle açıklayayım;

Kavşakta veya normal seyir ettiğimiz bir yolda hava yağışlıysa, kar veya yağmur yağması fark etmez aracımızı kaydırabiliriz.

Her ne kadar trafik kazası olmasa bile bu durumlarda tehlikeli bir duruma sebebiyet verildiği için 52/1b maddesinden görevliler ceza yazar. Haksız da değiller.

Ama böyle bir durum yokken yazılan cezalar iptal edilebilir. Bunun için ceza nerede yazıldıysa oradan kamera görüntüsü almamız lazım.

Örneğin x caddesi y iş yeri önü cezanın tarihi ve saatinde y işyerinden görüntü temin ederek böyle bir ihlal yapmadığınızı kanıtlamanız gerekiyor aksi halde bu ceza iptal olmaz.

Ancak 52/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 52/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

52/1b trafik cezası itirazı
52 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 52-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 52-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

52/1b Sıkça Sorulan Sorular

52/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

52 1b trafik cezası sorgulama ve 52/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

52-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

52-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

52/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 52-1b maddesinden dolayı el konulmaz.

52 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 52-1b itirazınızı kabul etmez ise 132 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 52 1 b cezası yazılır mı?

52 1b sürücülere yazılır ama plakaya yazıldıysa araç sahibine ceza gönderiilir.

52-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

52/1-b 2020 yılında 132 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 52-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 52-1b cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

52/1b itiraz dilekçesi indir

52-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 52-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


52 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 1 oy
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
SavaŞ kaya
SavaŞ kaya
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe

ismail çağrı oran
ismail çağrı oran
5 ay önce

çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu