Trafik Cezaları
Trend

47/1-c Trafik Cezası Nedir? Trafik İşaretlerine Uymama Cezası

47/1-c trafik cezası trafik levhalarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle özetlemek gerekirse trafik işaretlerine uymama cezası denir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1-c nedir, 47/1c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1c nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca trafik işaretlerine uymama cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47/1-c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47 1 c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, yasaktır.

47/1-c TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddenin c bendindeki hüküm yukarıdaki gibidir. Yani trafik levhalarına uymama cezası olarak kabul edilmektedir.

Kanunda bahsedilen trafik işaretleri ve levhaları çok geniş bir hükümdür. Aklınıza gelebilecek gerek yatay gerekse de düşey işaretlerin tamamını kapsamaktadır. Örneklendirecek olursam.

  • Sağa dönülmez levhası olan yerden sağa dönmek
  • Düz şerit çizgisi bulunan yolda şerit değiştirmek
  • Yol ver levhası bulunan kavşakta ilk geçiş hakkı olan araca yol vermemek
  • Park etmenin yasak olduğu yere araç park etmek
  • Trafik ışıklı işareti kırmızı yanarken geçmek

Gördüğünüz üzere trafik kurallarının tamamını kapsayan bir hükümdür. Ancak bu kavramları ilgilendiren doğrudan hükümlerde vardır.

Örneğin taşıt giremez levhası olan bir yolda bu levhayı dikkate almazsanız size 47/1c maddesinden değil 46/2-h maddesinden ceza yazılır neden mi?

Çünkü 46/2h: ters yönde araç kullanma cezasıdır. Her ne kadar ters yön işaretini ihlal etseniz de doğrudan bir hüküm olduğu bu işlem 47-1c olarak yapılmaz. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/

Başka bir örnek daha vermek istiyorum. Trafik ışıkları da ışıklı işaretler olarak trafik literatüründe yerini almaktadır. Siz kırmızı ışık yandığında geçerseniz kırmızıda geçerseniz size 47/1-b maddesinden cezai işlem uygulanır.

Çünkü 47/1-b: kırmızı ışık ihlal cezasıdır. Işıklı işaret levhalarını ihlal etseniz de size 47 1c değil doğrudan hüküm bildirdiği için 47/1b maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/47-1-b-trafik-cezasi-nedir/

Peki 47 1c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1c 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 47/1-c 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-c144.00 TL108 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-c cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1C BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
47-1c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1c ceza maddesi ise 47/1-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1C KUSUR ORANI
47-1C KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1c kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Ancak ihlal edilen işaret ve levhaların hükümlerine göre asli kusur da sayılabilmektedir. Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/47-1-c-kusur-orani/ bu yazıyı hazırladım sizlere.

47/1-c İtiraz Dilekçesi Örneği

47/1-c itiraz dilekçesi örneğinden önce itiraz ettiğiniz ceza ile ilgili olarak bir çalışma yapmanız gerekiyor. Kısacası ihlal yapmadıysanız bunu kanıtlamanız gerekiyor.

Nasıl bir çalışma gerekiyor örnek vermek gerekirse; Sağa dönüş yasağı olan yerden sağa döndüğünüze dair bir 47/1c cezası tarafınıza tebliğ edildiğini kabul edelim.

İhlalin yapıldığı adrese gidip trafik işaret ve levhalarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir yasağın olduğunu gösteren levha veya işaret yok ise hemen sizin gelmiş olduğunuz yolun ve dönüş yaptığınız istikametin fotoğraflarını çekin.

Hazırlayacağınız dilekçenizde ek olarak bu görüntüleri sunarak haklılığınızı kanıtlayabilirsiniz. İkinci bir yöntemden de bahsetmek istiyorum.

Bu ceza araç plakanıza yazıldıysa. 47/1-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1C TRAFIK CEZASI ITIRAZI
47 1c trafik cezası itiraz dilekçesi

Hiç bir delil sunmadan yine de ben ücretsiz 47-1c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1c Sıkça Sorulan Sorular

47/1-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1c trafik cezası sorgulama ve 47/1c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1c ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1c maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1c itirazınızı kabul etmez ise 144.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1c ceza yazılır mı?

47 1c sürücülere yazılır. Elbette araç plakasına yazılması durumunda ceza araç sahibine gidecektir.

47-1c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-c 2020 yılında 144.00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1c cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1c itiraz dilekçesi indir

47-1c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Bu konuyu birde benim içeriğiminden esinlenerek kendi sitesinde yayınlayan tanınmış bir haber sitesinde okumak isterseniz buyurun burada: https://www.milliyet.com.tr/gundem/47-1-c-trafik-ceza-kodu-nedir-madde-47-1-c-cezasi-ne-kadar-2020-6195733

4.7 53 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 53 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
197 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Nurettin
Nurettin
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-c

Şeyma Özcan Arslan
Şeyma Özcan Arslan
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47-1c itiraz dilekçesi

MustaMustafa Tekmen
MustaMustafa Tekmen
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende ihtiraz dilekcesi rica ediyorum.Her hangi bi kusurum olmadığına eminim.

Okan
Okan
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, bende sizden itiraz dilekçesi rica edecektim. Teşekkürler şimdiden, yardımlarınız için.

Fatih Demir
Fatih Demir
14 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba;

ben de itiraz dilekçesi rica ediyorum gönderir misiniz bana da?

İyi çalışmalar…

Gökhan
Gökhan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ben de 47/1-c maddesi ve ters şeritten ceza yedim ama yolda trafik levhası bulunmuyor. İtiraz dilekçesi alabilir miyim. Bir de gereken belgeler ve ekler ne olmalı?

Melis
Melis
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47/1c itiraz dilekçesi örneği atabilir misiniz?

hüseyin akbaş
hüseyin akbaş
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba itiraz dilekçesini ve detaylarını atabilir misiniz

Melis
Melis
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-c için Ftm ihbarı için itiraz dilekçesi ve nereye itiraz etmem gerektiği hakkında bilgi verir misiniz?

Yusuf Can
Yusuf Can
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende bir itiraz dilekçesi rica edebilir miyim? Ve nasıl başvuracağım belirtebilir misiniz? Teşekkürler

Arif Yaşar
Arif Yaşar
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende itiraz dilekçesi örneği alabilirmiyim

yusuf özekinci
yusuf özekinci
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Banada gönderirmisiniz

Yasemin
Yasemin
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende bir itiraz dilekçesi rica edebilir miyim? Ve nasıl başvuracağım belirtebilir misiniz? Teşekkürler

İsmail
İsmail
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47-1c itiraz dilekçesi gönderirmisniz resimli bir delil kanıt yok gelen cezada

İsmail
İsmail
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
24 gün önce

Gelmedi hocam

ali
ali
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

rica etsem 47/1-c itiraz dilekçesini gönderirmisiniz

afife acar
afife acar
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba, dilekçe örneğini göndermenizi rica ediyorum

Serkan
Serkan
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Ankara karşıyaka mezarlığı icerisinde 47/c den Fahri Polis Müfettişi ceza yazmış. Hayatımda mezarlıkta ceza yiyen hic duymadım. Dilekçe örneği gönderebilirmisiniz.

Hami
Hami
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yazıya Puanım :
471c itiraz dilekçesi rica ediyorum teşekkürler

Serkan
Serkan
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey Ankara karşıyaka mezarlığı icerisinde 47/c kapsamında ceza geldi . Hayatımda mezarlıkta ceza yiyen hic duymadım itiraz edecegim ornek dilekçe gonderebilirmisiniz

Enes
Enes
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba itiraz dilekçesi alabilirmiyim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu