Trafik Cezaları
Trend

47/1-c Trafik Cezası Nedir? Trafik İşaretlerine Uymama Cezası

47/1-c trafik cezası trafik levhalarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle özetlemek gerekirse trafik işaretlerine uymama cezası denir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1-c nedir, 47/1c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1c nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca trafik işaretlerine uymama cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47/1-c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47 1 c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, yasaktır.

47/1-c TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddenin c bendindeki hüküm yukarıdaki gibidir. Yani trafik levhalarına uymama cezası olarak kabul edilmektedir.

Kanunda bahsedilen trafik işaretleri ve levhaları çok geniş bir hükümdür. Aklınıza gelebilecek gerek yatay gerekse de düşey işaretlerin tamamını kapsamaktadır. Örneklendirecek olursam.

  • Sağa dönülmez levhası olan yerden sağa dönmek
  • Düz şerit çizgisi bulunan yolda şerit değiştirmek
  • Yol ver levhası bulunan kavşakta ilk geçiş hakkı olan araca yol vermemek
  • Park etmenin yasak olduğu yere araç park etmek
  • Trafik ışıklı işareti kırmızı yanarken geçmek

Gördüğünüz üzere trafik kurallarının tamamını kapsayan bir hükümdür. Ancak bu kavramları ilgilendiren doğrudan hükümlerde vardır.

Örneğin taşıt giremez levhası olan bir yolda bu levhayı dikkate almazsanız size 47/1c maddesinden değil 46/2-h maddesinden ceza yazılır neden mi?

Çünkü 46/2h: ters yönde araç kullanma cezasıdır. Her ne kadar ters yön işaretini ihlal etseniz de doğrudan bir hüküm olduğu bu işlem 47-1c olarak yapılmaz. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/

Başka bir örnek daha vermek istiyorum. Trafik ışıkları da ışıklı işaretler olarak trafik literatüründe yerini almaktadır. Siz kırmızı ışık yandığında geçerseniz kırmızıda geçerseniz size 47/1-b maddesinden cezai işlem uygulanır.

Çünkü 47/1-b: kırmızı ışık ihlal cezasıdır. Işıklı işaret levhalarını ihlal etseniz de size 47 1c değil doğrudan hüküm bildirdiği için 47/1b maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/47-1-b-trafik-cezasi-nedir/

Peki 47 1c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1c 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 47/1-c 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-c144.00 TL108 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-c cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1C BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
47-1c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1c ceza maddesi ise 47/1-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1C KUSUR ORANI
47-1C KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1c kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Ancak ihlal edilen işaret ve levhaların hükümlerine göre asli kusur da sayılabilmektedir. Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/47-1-c-kusur-orani/ bu yazıyı hazırladım sizlere.

47/1-c İtiraz Dilekçesi Örneği

47/1-c itiraz dilekçesi örneğinden önce itiraz ettiğiniz ceza ile ilgili olarak bir çalışma yapmanız gerekiyor. Kısacası ihlal yapmadıysanız bunu kanıtlamanız gerekiyor.

Nasıl bir çalışma gerekiyor örnek vermek gerekirse; Sağa dönüş yasağı olan yerden sağa döndüğünüze dair bir 47/1c cezası tarafınıza tebliğ edildiğini kabul edelim.

İhlalin yapıldığı adrese gidip trafik işaret ve levhalarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir yasağın olduğunu gösteren levha veya işaret yok ise hemen sizin gelmiş olduğunuz yolun ve dönüş yaptığınız istikametin fotoğraflarını çekin.

Hazırlayacağınız dilekçenizde ek olarak bu görüntüleri sunarak haklılığınızı kanıtlayabilirsiniz. İkinci bir yöntemden de bahsetmek istiyorum.

Bu ceza araç plakanıza yazıldıysa. 47/1-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1C TRAFIK CEZASI ITIRAZI
47 1c trafik cezası itiraz dilekçesi

Hiç bir delil sunmadan yine de ben ücretsiz 47-1c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1c Sıkça Sorulan Sorular

47/1-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1c trafik cezası sorgulama ve 47/1c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1c ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1c maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1c itirazınızı kabul etmez ise 144.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1c ceza yazılır mı?

47 1c sürücülere yazılır. Elbette araç plakasına yazılması durumunda ceza araç sahibine gidecektir.

47-1c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-c 2020 yılında 144.00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1c cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1c itiraz dilekçesi indir

47-1c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Bu konuyu birde benim içeriğiminden esinlenerek kendi sitesinde yayınlayan tanınmış bir haber sitesinde okumak isterseniz buyurun burada: https://www.milliyet.com.tr/gundem/47-1-c-trafik-ceza-kodu-nedir-madde-47-1-c-cezasi-ne-kadar-2020-6195733

4.6 32 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.6 32 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
98 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Tayfun Alptekin
Tayfun Alptekin
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Bilgilendirici yazı İçin öncelikle teşekkürler. 47/1c’den trafik polisi tarafından durdurularak sürücü belgeme ceza yazıldı. Ancak tarafıma herhangi bir ceza tutanağı düzenlenmedi. E-Devlet üzerinden cezanı görürsün denilerek gönderildim ve memurun dediği gibi e-devlette aynı gün gözüküyor. Benim sormak istediğim sürücü belgeme yazılan ceza tarafıma imza karşılığında tebliğ edilmesi gerekmez miydi? Plakaya yazılsa arkamdan yazılabilir ancak durdurup yazdığında tutanak verme ve imzalatılması gerekmez miydi? Bunu öne sürerek esastan iptal isteyebilir miyim?Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

Yüksel ÇETİN
Yüksel ÇETİN
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekcesi

Cem
Cem
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sadece ceza maddesi 47 1c yazıyor. Ceza araba sahibi eşime gelmiş ama ben kullanıyorum. Cadde ismi yaİyor ama hangi kavşak, hangi mevkide, Hangi trafik işaretini ihlal ettiğim yazmıyor. Üstelik o saatte başka mahalledeydim. Mobeselere ulasamadigim için kanitlayamam. İtiraz etsem faydası olur mu?

Cem
Cem
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Neden ve nasıl ceza yediğimi anladım tesekkur ederim. İtiraz dilekçesi gönderirseniz sevinirim.

TARKAN ERGÜVEN
TARKAN ERGÜVEN
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1c itiraz dilekçesi örnek gönderebilirsiniz ve dilekçeyle nereye başvuru yapmam gerekiyor

Mustafa
Mustafa
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi lütfen.

Bülent
Bülent
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47 1b ve 471c aynı anda yazılablirmi sadece kırmızıda geçince

Şivrani
Şivrani
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Biraz önce e devlet den baktığım da ceza yediğim gözüküyor 19/06!/2020 öğün arabamla ise geldim 8:30ile 6:30 çalışıyorum İstanbul /silivri de cezam tem otoyolu samandıra da gözüküyor e devletten bu nasıl ola bilir ben ıse başladığım saat de ceza yemiş gözüküyorum saat 08 30 ceza kesilmiş elime ulaşmadı daha kagit ne yapmaliyim

Şivrani
Şivrani
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
8 ay önce

Alabilirsem iş yeri kamarasin dan bı foto çekerim tabi park alanı gösteren kamara varsa is arkadaslarimi sait göstersem olur mu

Alev BAKIR
Alev BAKIR
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1c itiraz dilekçesi istiyorum

Recep
Recep
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Konu gayet açık ve net anlatılmış Ortada bir emek olduğu kesin emeğinizi çalan haber sitelerinede yazıklar olsun bu arada elinize sağlık

ali serdar
ali serdar
8 ay önce

20.05.2020 tarihinde yasak olduğu gün hastaneye gitmekte olduğumuz gün bize ceza yazılmış 47/1.c bununla ilgili itirazımı belirtmek isterim.

Altuğ
Altuğ
9 ay önce

47/1-C itarz dilekçesi

LEVENT BAŞER
LEVENT BAŞER
9 ay önce

5.AYIN 10NUNDA BARİKATLA KAPATILMIŞ YOLUN ORDAN GEÇERKEN BARİKATLAR AÇILMIŞ VAZİYETTEYDİ BENDE ARACIMLA GEÇTİM TRTAFİK POLİSİ ÇEVİRDİ VE CEZA YAZDILAR BİRDE 20 PUAN CEZA PUANI YAZMIŞLAR CEZAYA NASIL İTİRAZ EDERİM TEŞEKKÜRLER

murat ekşi
murat ekşi
9 ay önce

düşünün trafik sıkı araçlar ard arda bende trafik lambasının tam ortasındayım önümdeki araç 57 plaka ben 34 plakayım memur arkadaslar pusuya yatmış ceza kesmek için ışık yanınca geşiş yaptık trafik lambasının yeşil yandığındanda haberim yok önümdeki araç ilerleyınce bende devam ettim aracım ticari taksi bu arada memur beni çevirdi buyrun memeur bey dedim ehliyet ruhsat verdim ihlalden sana ceza keseceğim dedi şaşırdım tmm ama haksızlık yapıyorsunuz deyınce durumu izah ettim anlamak istemedi ve cezayı kesti çünkü günluk bıtırmesı gereken ceza koçanları vardı kurban arıyordu haklı haksız farketmez önemli olan ceza yazmaktı gunluk lımıtı doldurmaktı.ogün vergi cezasına çalıştık şunu düşündüm mülkün… Devamını Oku »

ahmet
ahmet
9 ay önce

ahmet bey merhaba ben bingölde ikamet ediyorum 20 nisan 2020 47/1-c den 132 tl elazığda ceza yediğimi e devlet üzerinden öğrendim. İtiraz dilekçesi talebinde bulunacaktım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. bu arada araç eşimin adınadır.

HÜSEYİN AVNİ ÇEBİ
HÜSEYİN AVNİ ÇEBİ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

ahmet bey merhaba 47/1-c den 132 tl elazığda ceza yediğimi e devlet üzerinden öğrendim. İtiraz dilekçesi talebinde bulunacaktım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. bu arada araç eşimin adınadır.

Hüseyin Çıkın
Hüseyin Çıkın
10 ay önce

Ahmet bey merhaba istanbuldan sapancya gelirken otoban üzerinde ızmit dogu-bati sapanca vs bütün girişler kapalı.
Bende sapanca da yola koyulmuş bariyerlerin arasında n gişelerde polis vardır nereden gideceğimi sorayim diye gişelere gittim ne polis ne birşey başka gidecek hiç bir yol ve şehre nereden girileceğini belirten hiç bir ibare yok. Bende gişeden geçtim evim zaten gişelere 1 km geçtim evime gittim bugün bana 47/1-C maddesinden ceza gelmiş

Hüseyin Çıkın
Hüseyin Çıkın
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

Evet dogru

Ramazan
Ramazan
10 ay önce

Ahmet Bey Merhaba
Plakaya İzmir’den ceza kesilmiş,bir ay öncesinden bugün gördüm e-devlet’ten.Fakat araç İstanbul’da, hiç İzmir’e GİTMEDİ.
İzmir trafik şubeyi aradım durumu anlattım,Sulh ceza mahkemesine itiraz da bulun dedi.
Bu durumda ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Ramazan
Ramazan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

Dilekçe gelmemiş tekrar göndere bilir misiniz?

Hakan Demircan
Hakan Demircan
10 ay önce

selamlar
Bana 11.01.2020 tarihinde ceza yayilmıs.Bana ceza tutanaği gelmedi.E devletime hasbelkader 1 buçuk ay sonra girdim.Asil ceza 132 faiziyle beraber 156 tl olmuş.Tutanağın elime gecmesini bekliyeyim mi.tutanak elime gecer mi.Tutanak elime geçtiginde %25indirimden faydalanabilir miyim

Mehmet
Mehmet
10 ay önce

İyi akşamlar internet üzerinden nasıl itiraz edebilirim?

Aslı Orman
Aslı Orman
10 ay önce

İtiraz dilekçesi talebinde bulunacaktım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu