Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

  • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b427.00 TL320.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-b cezası ne kadar 2022

Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

  • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1b kusur oranı
47-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1b trafik cezası itirazı
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

  • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 86 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 86 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
362 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Önder ÇAKI
Önder ÇAKI
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

evet

Yılmaz
Yılmaz
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aracım evimin önünde park halind iken kadıköyde cezayemişim fahri trafik müşaviri tarafından 47 1 B neyapmalıyım

Yusuf Kuş
Yusuf Kuş
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ters yöne girme cezasi itiraz dilekçe örneği

Önder ÇAKI
Önder ÇAKI
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
29 gün önce

hocam bana da dilekçe örneği 47/1-b gönderir misiniz

ÜNAL
ÜNAL
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

KIRMIZI IŞIĞI GEÇMEYİP ANCAK KIRMIZI ŞERİDIND ÖNÜNDE BULUNAN ŞERİDİ İHLAL ETMEK (TEKERİN ŞERİDİN ÜSTÜNE GELMESİ ) 47/1-B DEN CEZA YAZILIMI VE YA KANUNU DAYANAĞ VARMI. SONUÇTA KIRMIZI IŞIĞI GECMİYİYOSUN

Birol
Birol
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 47/1-a dan Keyfi Yazılan Ceza- Olay şöyle gelişti. 150 metrelik 2 şeritli bir yol düşünün. Yolun tam sonunda Çekici bir aracı çekmek için uğraşıyor Tek şerridi park etmiş araçlar ile kapalı oraya park eden araçlardan birisi te TRAFİK POLİSİnin aracı çekiciye 4 5 araba uzakta.. Refakat ediyor büyük ihtimalle. Yolu kapattıkları için hemen doluyor ve iş uzuyo millet kornalara basıyor. bende basıyorum.. Polis memuru da aracından iniyor bende iniyorum tabi yüksek sesle plis te bende ŞU YOLU 150Metre geriden kapatsanız da kimse girmese kimse boşuna beklemese.. Yolu kapatıyrosunuz zaten bunu şuradan yapsanız da kimse ÇIKMAZ yola girim Beklemese diyorum..… Devamını Oku »

Birol
Birol
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Malesef ki itiraz Süresini kaçırdım işten vakit bulamadığım için, Dedğiim gibi karakola gittim amirine durumu ilettim polis memuruna ulaşamadım.. Amiri özellikle şunu yaptı cezayı eline alıp bunu kimin yaptığına baktı bir yerde bu şahsiyetsize hesap soracaktır veya bunu bir kenara not edecektir ki adamın sabıkası kabarınca bilecek ki bu adam buna meilli.. Kendimi hakimin yerine köyuyorum bu elemanı hapse bile atmalı devletin gücünü kötüye kullananlara örnek olsun diye.. Cezayı tabi ki Ödedim, olay yerindeki MBSE incelediğimde tam olayın geçtiği mekanı görmemekte, fakat cezanın saati itibari ile kamera izlendiğinde sayın saygıdeğer polis Memuruna kimse şunu demez mi Biraden yolu KAPATMIŞSIN adam… Devamını Oku »

mehmet
mehmet
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

FAHRİ müfettiş kasten 2. kez bana ceza yazdırıyor arabada bulunanlar şahit ışıkta konvoyca beklememe rağmen ceza geldi nasıl itiraz edecem.

Salim atcıoglu
Salim atcıoglu
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri müfettiş kırmızı ışık ihlal itiraz dilekçe örneği

Adem
Adem
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Yararlı

Murat. Kır
Murat. Kır
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Henüz resmi bi tebliğ yapılmadı sadece e posta da gördüm

Arif görür
Arif görür
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Önümüzde ufak bir kaza vardı ışıkların orda kırmızı ışık yanıyordu bekliyorduk yeşil yanınca geçtik arkadan ceza geldi yeşil yanarken çekilmiş fotoğraflar bile var dilekçe örneği yollarmısınız

enes koca
enes koca
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

önümdeki arac ışıkları gecince yolun ortasında durdu bende o arada yeşil yanarken yarısını gectim durdum aracın yarısı ışıkları geçmiş durumda öndeki araç ilerleyince devam ettim trafik polisi ışıkları görmediği halde arkamdan ceza yollamış hiçbir görüntü belge yoktur itiraz dilekcesini nasıl yazmalıyım.

1 6 7 8

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu