Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

  • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

  • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1B KUSUR ORANI
47-1B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

  • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 66 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
222 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Osman İlhan
Osman İlhan
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Geçmiş dönemde kırmızı ışıkta geçtiğim için bana ceza yazılmış. Ancak ceza yediğim kavşağa baktığımda herhangi bir kamera yok ve ceza bana tebliğ edilmedi. Haliyle üzerine faiz binmiş. Ceza itirazım reddedilirse bana tebliğ edilmemesi gerekçesi ile faiz indirimi için başvurabilir miyim. İtiraz dilekçesi için teşekkürler.

Veysel
Veysel
9 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-b den ceza geldi fotoğrafta var yalniz hizimdan dolayi ve sari yandigini gördüğümden gecmek gereksinimi duydum. Fakat hata yapmışım dönüşü olabilir mi? sizce. Örnek itiraz alabilir miyim.

Adnan
Adnan
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey..47/1b itiraz dilekçesi yollarmisiniz..goruntu yok itiraz etmek istiyorum..fakat onlar kanıtlarsa geçtiğimi ceza katlanirmi..bu arada cezayı ödemem gerekirmi erken ödeme indirimini kaçırmamak için..teşekkürker

Pembe.Baran
Pembe.Baran
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey 47/1/b trafik cezasına itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz. Teşekkür ederim.

Barış
Barış
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kırmızı ışık kuralı ihlali cezası için itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz

Dilara K
Dilara K
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba kırmızı ışık kuralı ihlali cezası için itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz

Fikret AYAN
Fikret AYAN
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey aracım trafik cezasının yazıldığı tarihte garajdaydı. Ben de o tarihte işteydim. Buna rağmen ceza geldi. Ne yapmalıyım. İtiraz dilekçesiyle birlikte ne yapmam gerektiğini öğrenebilirmiyim..

çiğdem
çiğdem
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İTİRAZ DİLEKÇESİ ALABİLİR MİYİM SİZE ZAHMET

Murat
Murat
17 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey,ceza yediğim tarih ve saat te ev bulunduğum halde ,e devlete ceza düşmüş 47/1b ceza yazılan yerdede o gün hiç bulunmadım yardımcı olursanız sevinirim nappam gerek,yazilcaksa birde dilekçe örneği rica ediyrum

Ayaz
Ayaz
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Yağmurlu havada Motorsikletle seyir halinde iken tam ışığı geçiş çizgisinde ışık kırmızı yandı. Orda trafik ekibi vardı ama ceza yazıp yazmadığı konusunda emin değilim. Aynadan bakınca plakya baktığını sonra birşeyler yazdığını gördüm. Konuyla ilgili itiraz dilekçesi yazar mısınız?

Muhammed Berat
Muhammed Berat
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bende itiraz dilekçesi alabilir miyim

Erhan Özeren
Erhan Özeren
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bu gün fahri müfettiş ten 47 1B cezası gelmiş o saatlerde muhtemelen toplu taşıma aracında mesaiden çıkmıştı nasıl oldu anlamadım

Hakan Gülcemal
Hakan Gülcemal
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, tarafıma Kırmızı ışık ihlali yaptığım için ceza tutanağı gelmiş. Bana nasıl itiraz edeceğime dair bir dilekçe örneği atarsanız sevinirim.

Haldun Demirtaş
Haldun Demirtaş
26 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey, tarafıma Kırmızı ışık ihlali yaptığım için ceza tutanağı gelmiş. Bana nasıl itiraz edeceğime dair bir dilekçe örneği atarsanız sevinirim.

Mustafa eser
Mustafa eser
27 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı ışık geçme itiraz dilekçe örneğini gönderebilirmisiniz

İsa şen
İsa şen
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merabalar kırmızı ışık ihlali olarak bir tebligat geldi evine itiraz için dilekce örnegine nasıl ulaşabilirim teşekkürler

1 3 4 5

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu