Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

  • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b288 TL216 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

Iki yüz seksen sekiz Lira ama erken ödeme indirimi var. Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

  • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1b kusur oranı
47-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1b trafik cezası itirazı
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

  • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 288 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 288 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.5 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.5 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
70 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Kadir
Kadir
6 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Kirmizi isikta beklerken trafik polis kavsaga dogru yaklasmami istedi yaya gecidini gectim trafik polisinin isaretetiği yere kadar geldim. Ftm tarafindan sahsima 47/1b maddesinden ceza yazilmis. Olay yerinde mobese,kirmizi isik kamerasi mevcut. Bu yazilan cezayi iptal ettire bilirmiyim.

Selahattin Kart
Selahattin Kart
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sa bana 27.09.2020 tarihinde kırmızı ışık cezası kesilmiş. erken ödeme bu tarihten itibaren mi geçerli oluyor yoksa tebliğin adresime ulaşmasından sonra mı başlıyor. Ayrıca bu ceza 235 TL olması gerekmiyor mu

En son 7 gün önce tarafından Selahattin Kart düzenlendi
Mehmet
Mehmet
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47 1 b cezasi geldi dun ogrendim e devletten ve aksam odedim eve ceza kagidi gelirmi 21 09 tarihli

En son 21 gün önce tarafından Mehmet düzenlendi
Aykan
Aykan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

EDS bulunan kavşakta kırmızı ışık yanmasına rağmen durmamın daha riskli olduğunu düşünerek geçiş yaptım. Fotoğraflı ceza geldi. Cezada kırmızı ışık sonrası geçiş süresi 1804 milisaniye yazıyor. 2 saniyeden bahsetmişsiniz daha önce. Bu yönetmelikle belirlenmiş resmi bir süre midir? İtiraz edildiğinde iptal olur mu? Teşekkür ederim.

Kerim Ali Duran
Kerim Ali Duran
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı ışık ihlali cezası 288 TL. Ama kesinlikle biliyorum ki kırmızıda geçmedim zaten fotoğraf da durur vaziyetteyken çekilmiş gözüküyor bununla alakalı ben de itiraz dilekçesi istiyorum.

Nazım
Nazım
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı ışık ihlal dilekçe örneği rica etsem mail adresime iletir misiniz teşekkürler.

Nevzat ates
Nevzat ates
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1 b itraz dilekçe ornegi atarsaniz sevinirim kolay gelsin

Mustafa
Mustafa
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aracım ile seyir halindeyken ışık kırmızıya döndü, çocuğum araçta uyuduğu için frene hafif bastım ve aracın 40-50 cm i ışığı geçti ancak ben durdum ve geri gelerek ışığın yeşile dönmesini bekledim. Ancak eds aracın fotoğrafını çekmiş ve hızımı 15 km/s olarak Belirleyerek ışıktan geçmişim gibi ceza yazmış. İtirazda bulunsam video incelenip ışıktan geçmediğim görülürse ceza iptal olur mu ? Yoksa arabanın dikiz aynasına kadar olan kısmının ışık çizgisini geçmesi ceza yazmak için yeterli mi ? Cevaplarsanız sevinirim. Eğer iptal olabilirse itiraz etmeyi düşünüyorum. Bir de iptal olmazsa mahkeme giderleri vs ne kadar bana ekstra maddi kayıp olarak yansıt?

Mustafa Şafak
Mustafa Şafak
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ana yolda seyir halinde şehir içi hız limiti dahilinde ilerlerken trafik ışığı yeşil yanmaktaydı ve geçiş esnasında sarıya döndü ve geçerken o esnada görevli polisin işaret ederek aracımın plakasını aldığını farkettim ve ilerledim ayrıca kavşaktada mobese kamerası bulunuyor daha sonra e – devletten ceza yazıldığını gördüm siz nasıl yorumlarsınız lütfen bana ceza itiraz dilekçe örneği gönderirmisiniz

Serkan ruhi karli
Serkan ruhi karli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Ahmet bey merhaba ben corum osmancik ilcesinden samsun istanbul karayolundan ilerlerken 60 km ile eds şipşak cekerek ceza yedim. Ama ben eminimki gecerken kirmiziya donmeden sarida gectim bu tam cizgiye geldigimde saridan kirmiziya döndü nasil durabilirim ki ve belli saniye suresi yokmu? Adresime tebligat gelmedi daha gelen tebligatta resim varmidir gönderiyorlarmi ne yapabilirim acele bilgi yardiminda bulunurmusunuz. Tesekkur ederim

Serhat
Serhat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Selamun Aluykum ahmet bey serkan beyle sorunumuz ayni para cezasını geçtik ceza puanı da var itirazınızı nereye yapacaz osmancık yaktın bizi

En son 1 ay önce tarafından Serhat düzenlendi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu