Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

 • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b288 TL216 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.

Iki yüz seksen sekiz Lira ama erken ödeme indirimi var. Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

 • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
 • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
 • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2020

Diğer ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1b kusur oranı
47-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1b trafik cezası itirazı
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

 • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
 • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
 • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 288 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 288 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Sadece bir kaç saniye içerisinde abone olarak, bana destek verebilirsiniz.
Desteğinizi bekliyorum :)

ahmet merkepçi google news aboneliği
Etiketler

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Merhaba 29.3.2020evimin önündeki kırmızı ışık cezası e-devlet öğrendim Pazar günü saat 19.03de yazilqn bir ceza yanlız anne baba yaşlı oldundan virüsde biz evdeydik her cumartesi pazar oldu gibi dışarı olmadı biryerde ceza gelmesi çok ilginç kavşakta kamera kaydı yok yanlız annem ve baba şahittir biz evdeydik nasıl bir itraz da buluna bildirim

  1. Merhaba Fatih, söylem olarak yapılan savunmaları soyut kalıyor. Aracın ceza yazıldığı zaman diliminde başka yerde olduğunu veya park halinde olduğunu kanıtlayıcı somut dayanak sunmalısın. Evinizin önünü gören hiç iş yeri kamerası yok mu?

 2. Merhabalar. Bugun e devlet üzerinden plakama 47/1b ceza yazıldgı maili geldi. 21 nisan 2020 tarihinde. Işık ihlalim kesinlikle yok. Ve arac kameram var. Yazılı olarak tebliğ olmadı. Nasıl itiraz edebilirim?

  1. Merhaba Mehmet, itiraz sürecin ceza tebliğ edildikten sonra başlıyor. Örnek dilekçe gönderdim gerekli olan boş alanları doldurup, araç içi kameranı bir cd olarak hazırla dilekçenin eki olarak başvuru yaparken ver. Mahkemeden mobesse kameralarının da incelenmesini talep edebilirsin.

 3. Bir insan karşısında polisi göre göre kırmızıda gecermi. Ogün kaza başka bir kaza olmustu poliste oradaydı. Elinde m akina gelene gidene ceza yazmış. Ben kırmızı da geçmediği me adım kadar eminim itiraz etmeliyim mi teşekkürler

  1. Hüseyin bahse konu ışıkla kavşaktan video görüntüsü alabilirmisin? Bulabilirsen görüntüyü izleyip ona göre itiraz dilekçesi hazırlayıp itiraz edebilirsin. Kendi adıma konuşayım ben olsam böyle yapardım.

   1. Görüntüyü polis tenmi alacağız nereye müracaat etmeliyim teşekkürler size 5 değil 10 yıldız veriyoruz teşekkürler

    1. Adli bir konu olmadığı için polislerin böyle bir şeyle ilgileneceğini zannetmiyorum. Çevredeki iş yerlerinden kavşağı gören görüntü bulmaya çalış.

  1. Merhaba Hüseyin, kırmızı ışık cezasına itiraz için yapman gereken bir takım işlemler vardır. Öncelikle itiraz sebebini göre bu işlemler belirlenecek. Esas olarak mı itiraz ediyorsun usul olarak? Yoksa sadece itiraz etmek için mi itiraz ediyorsun ?

 4. Tekirdağ/çorlu
  Eds
  》Saniye göstermiyor.
  》Yeşil ışık yanıp sönmüyor.
  》 Araç yeşilde geçerken aniden sarı yanıyor.
  》 Eds flaş patlıyor

  Yaklaşık 1 saat önce başıma geldi bununla 1 ay içinde 2. Ceza

  # Aracın önü yeşilde gecti arkası sarıya yakalandi.
  Lütfen yardımcı olur musunuz Ahmet bey

  1. Merhaba Enes, Eds sistemleri yaklaşık 2000 mili saniye ye ayarlıdır yani sen ışıklı kavşakta geçişine başladığın esnada kırmızı ışık yanar yanmaz ceza yazılmaz 2 saniye sonra ceza yazılır. Bahsetmiş olduğun kavşaktan video görüntüsü bulabilir misin?

   1. Kirmizi isiktan son anda gectim firenin tutmadi sari yandiginda gectim ama kirmizi yanmis

    1. Merhaba Muhammet, kavşakları yaklaşırken yavaşlamak zorundayız. Eğer yasal hız limitleri dahilinde seyretmiş olsaydın frenlerinin tutmama gibi durum olacağını zannetmiyorum.

 5. mehaba ahmet bey.
  bugün (21.04.2020) e postamı açtığımda adıma kayıtlı araca ceza yazıldığını öğrendim. e devletten sorguladığımda 30.03.2020 saat 18:09 ve 01.04.2020 saat 18:09 da aynı kavşakta 47/1B maddesinden 288 tl ceza yediğimi öğrendim…
  ben trafik kurallarına son derece uyan biriyim sarı ışıkta bile genellikle geçmem. tek ihlal ettiğim kural cep telefonu ile konuşmaktır. bu cezaların video görüntüsünü talep edebilir miyim. bunu nasıl yaparım.
  selamlar.

  1. Merhaba İlhami, cezayı yazan birime yazılı başvuru yapabilirsin, yazılan cezaya dair fotoğraf var ise sizinle paylaşılmasını talep edin. Ancak fotoğraf olacağını pek sanmıyorum. Bence cezanın yazıldığı yer de var ise kamera kayıtlarına ulaşmaya çalış.

  1. Merhaba Tuğba, kırmızı ışıkta geçmediğini gösterecek bir video kaydı gerekli söylem olarak yapacağın itirazlarda sonuç değişmeyecektir. Ayrıca aracının ceza yazıldığı an başka bir yerde olduğunu kanıtlayabilirsen de iptal olur.

 6. 47/1-B den tarafıma 288TL ceza 13.03.2020 tarihinde Tutanak Seri-Sira No MA-****** düzenlenmiş. Ceza detaylarını nasıl öğrenebilirim.
  Eğer kırmızı ışık ise geçme ihtimalim sıfır.
  O gün için hatırladığım ışıklardan hemen sonra emniyet kontrol noktası oluşturulmuştu. Zaten yavaş akıyordu trafik. Araçla yavaş geçtikten sonra bir süre daha yavaşladım ve yanlış giden bir şeyin olmadığını düşünerek devam ettim yoluma.
  Bildirim 11.04.2020 tarihinde geldi.
  Bu durumda yapılması gereken nedir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Abdulkadir, ceza bilgilerini silerek yayınlıyorum bilgin olsun. Cezanın yazıldığı yerden video kaydı temin etmelisin aksi halde bu ceza iptal. Araç içi kameran var ise dilekçe örneği gönderiyorum dilekçenin eki’nde videoyu sulh ceza hakimliğine sunabilirsin. Cezanın yazıldığı değil tebliğ edildiği tarih önemli ayrıca en yakın trafik denetleme büro amirliğine giderek detaylı bilgi alabilirsin.

   1. Merhaba Ahmet Bey,
    Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
    Maalesef araç içi kameram yok.
    En yakın zamanda alıcam.
    Görünen o ki en yakın zamanda Trafik Denetleme Büro Amirliğine gitmem gerekecek.
    İyi günler dilerim.

    1. Rica ederim. Trafik ışıklarını gören güvenlik kamerası var ise o da olur ayrıca cezaya dair en doğru bilgi için denetleme bürosundan bilgi almak gerek.

 7. Selam kırmızı ışık yanmadan hatta sarıda durdum ama arabanın burnu biraz boyalı alanda kaldı arkada araba vardı eds den ceza gelirmi

  1. Merhaba Soner, ışıklarda yaya geçidi çizgisi var mıydı? Eğer yaya geçidi çizgisi üzerinde durduysan ve yazılan ceza 47/1-b yani kırmızı ışık ihlal cezası ise itiraz etmelisin. Farklı bir durum varsa belirt tekrar değerlendirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı