Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

  • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

  • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1b kusur oranı
47-1b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1b trafik cezası itirazı
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

  • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 69 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 69 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
316 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Cüneyt
Cüneyt
4 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba! Kolay gelsin kırmızı ışıkta geçtiğime dair ceza geldi .ben ışıklarda bekliyordum malum trafik vardı ışık yeşil oldu ve ben sola doğru gitmek için hareket. Ettim ama karşıdan gelen araçlar yol vermediği için ortada kaldım sonra geçtim ama arkamdaki Işık kırmızı oldu ve ben geçtim bu yüzden ceza gelmiş itiraz edebilirmym yazarsanız çok sevinirim .

Buse
Buse
7 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar sabah 05.30 da kırmızı ışıkta geçtiğime dahir evime ceza geldi ama sabah 5.30 da evde olmamam gibi bir durum söz konusu değildir fotoğraf ve benzeri kanıtlayıcı bir şeyde yok itiraz etmek istiyorum 10.05.2021 tarihinde ceza yenilmiş ama bugün 05.06.2020 tarihinde elime ulaştı itiraz örneği gönderebilirmisiniz birde nereye göndericez bu itirazı

Buse
Buse
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
7 gün önce

Kanıt olarak arkadaşıma attığım mesaj var o saatten önce uyuyorum yazıp uyumuşum yani bu kanıt olarak geçermi

Mustafa
Mustafa
11 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey Bana mail olarak kirmizi isikta gectigimi belirten kodla (471B) seklinde mesaj geldi ama bir fotografli posta yoluyla bir ceza gelmedi birinci sorum bu erken odeme surem nezaman baslar ikincisi itiraz nasil edicem ucuncu sorum evime posta geldikten sonrami yoksa hemenmi itiraz etmekmi gerekiyor

elif
elif
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, hastaneye giderken kırmızı ışıkta geçmem sebebiyle trafik cezası kesilmiş. Örnek dilekçe gönderir misiniz?

ergün ışık
ergün ışık
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba krımızı ışıkta geçtiğime dair e devlet üzerinden ceza gelmiş dün itibariyle yaka kamera kaydı bulunuyor denmiş itirada mahkeme masrafı vs oluyor mu haksız çıkılması halinde ? bende itiraz dilekçe örneği rica edebilir miyim ? teşekkür ederim şimdiden iyi günler

Tarık tosun
Tarık tosun
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sari ışık yanarken hızımda olduğu için geçtim ve ceza yemişim nasil oluyorsa insanları soymaktan başka bir şey bilmiyormu bu devlet ayıptır ya ben orda fren yapsam daha kötü bir sonuçla karşılaşırım o anda fren yapıp duracagima geçmenin daha uygun olduğunu tespit ettiğim için geçtim ben kırmızı ışık gormedimki arkandan ceza geliyor soygundan başka birşey değil bu cezaya nasıl itiraz edebilirim benim yemeğe ekmeğim yok ya

Hatice
Hatice
18 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı ışık cezası kesilmiş Fahri müfettiş tarafından. İtiraz ettiğimde haksız bulunursam mahkeme masraflarını da mı öderim? Video gibi kayıt yoksa itirazım kabul edilir mi? Trafik kurallarına uyarım ama son anda kırmızı olup da duramayıp geçtiğim oldu 😟

Fatih Taşçı
Fatih Taşçı
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba

11 Mayıs’ta ceza gelmiş. Acil ambulansla amcamı hastaneye götürüyorduk bizde arka arkaya ambulansla birlikte geçtik. Gerçi görüntü vs edevlette göremedim ama o saatte ordan geçtiğimizden eminim. Bu cezayı iptal ettirme şansımız varmı nasıl yol izleyebiliriz..
Teşekkürler..

Ersin
Ersin
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Sarı ışık yanarken geçtim.Otomayik ceza göndermişler.Bende anlamadım.Sulh ceza hâkimliğine başvurmam gerekiyor değil mi?47/1-B Ceza maddesi yazıyor .

Sezgin
Sezgin
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey samsunda bi lambaları olan babadan sari isik yanarken geçtim ve babanın karşısında memurlar duruyordu ama lambalari görmesi mümkün değil öyle bi acidaydilar ve beni ilerde ekip arkadaşları durdurdu kırmızıda gecmissiniz arkadaslar görmüş dedi bende sarida gectigimi söylememe rağmen ehliyetimi alıp kirmizi ışık cezası yazmışlar bende kirmizi ışıkta gectigime dair kanıtıniz yada resim varsa ödemeye razıyım dedim cezayı yazmışlar nasıl bir yol izlemem lazım

Ferdi
Ferdi
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler kırmızı ışıkta geçmememe rağmen kırmızı ışık cezası yazıldı ki kırmızı olmadığına eminim arabada ki arkadaşlarımda yeşil yandığını gördü polis memuruna durumu ibraz etttim o da itiraz edebileceğimi söyledi örnek itiraz dilekçesini mail adresime ulaştırabilmeniz mümkün müdür acaba?

En son 22 gün önce tarafından Ferdi düzenlendi
Enes
Enes
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. kırmızı ışıkta geçtiğimi söyleyerek ceza yazdı. İtiraz ettim. Birini telefonla aradı polis. Sonra Sarı ışık olduğunu söyledi. Kamera görüntüsünü nasıl alırız. Eğer sarı ışıksa ceza var mı. Sonuç olarak ceza yazmış oldular. Nasıl itiraz ederiz. Teşekkürler.

hüseyin kıymaz
hüseyin kıymaz
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Kırmızı ışıkta geçmediğimiz halde ben ve bizim gibi asynı yolda yanımızda istikamet eden 6 araca daha yani toplam 7 arabaya trafik polisi durdurup kırmızı ışıkta geçme cezası yazdı ceza maddesi 47/1-B bu cezayı nereye ve nasıl bir dilekçe yazarak itiraz edebilirim

1 5 6 7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu