Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

  • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

  • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1B KUSUR ORANI
47-1B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

  • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 52 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 52 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
170 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Murat elaldı
Murat elaldı
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler. Fotoğraf sız kırmızı ışık cezası normal midir böyle bir ceza geldi itiraz etsek faydası olur mu
Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

caner
caner
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

bana dilekçeyi mail atarsanız sevinirim. şeritte ışık lambaları olmazken ceza yazıldı 1 daha geçtiğimde ışık lambası koymuşlar?!

Mustafa
Mustafa
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İşiğa 10 15 metre kala sarı yandı güvenli durma mesafesi kalmadığından bende geçtim ve ekipler ceza yazdılar hocam sarıda geçtiğime eminim itiraz etmek istiyorum

Batuhan
Batuhan
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 28 Mayıs dönel kavşak da 47-1B cezası yedim , yeşil ışıkta geçtiğime eminim.
Fakat öğrenmek istediğim şey teblikat fotoğraflı mı fotoğrafsız mı gönderildiği?

Şener Yılmaz
Şener Yılmaz
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

40 gün önce bana trafik cezası kesilmiş ve yeni e devlete bakınca haberim oldu 40 gündür evime bir ceza bildirisi bile gelmedi daha bugün bir polis kimliğime baktı ben de eve gelince araştırdım ceza yazılmış mı diye çünkü şüphelendim ve yalnızca 40 gün önce kesilmiş olan cezamı gördüm yani ceza bildirisi falan göndermediler evime ne yapmam gerekiyor? Dava mı açmam gerekiyor yoksa başka bir çözümü var mı?

Nihat Çıtak
Nihat Çıtak
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1b trafik cezasına itiraz edicem yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim

Aslan Ömer yılmaz
Aslan Ömer yılmaz
8 ay önce

Merhaba Aslan Ömer Yılmaz ben 19.05.2020 günü Amasya’da 47 1bden ceza yemişim bugün e devlette gördüm ancak o gün eşim doğum sancısı gelmiş aniden Amasya doğuma ambulansla hastaneden sevkedilmişti bende ambulans arkasında yetişmek için ceza yemişim bunun affı olmazmı mecburi bi durumdu çünki

Ahmet Karatay
Ahmet Karatay
8 ay önce

Cezaya itiraz edecem

HANFİ YUNUSOĞLU
HANFİ YUNUSOĞLU
8 ay önce

SARI IŞIKTA GEÇTİĞİNİ SÖYLÜYOR EŞİM EDS TARAFINDAN GELEN 288 LİRALIK BİR CEZAM VAR E DEVLETTE GÖRÜNÜYOR CEZA MİKTARI VE YERİ İHLAL GEREKCESİDE MEVCUT AMA EŞİM ISRARLA SARID AGECTİĞİNİ SÖYLÜYOR EVE DAHA TEBLİĞGAT GELMEDİ GELEN TEBLİGGATTA RESİM MEVCUT OLUYOR MU BİLMİYORUM.NE YAPMAMI ÖNERİRSİNİZ.
TEŞEKKÜR EDERİM

Ökkeş
Ökkeş
9 ay önce

Kırmızı ışıkta durmamak rağmen ceza gelmiş.

Fatih
Fatih
9 ay önce

Merhaba 29.3.2020evimin önündeki kırmızı ışık cezası e-devlet öğrendim Pazar günü saat 19.03de yazilqn bir ceza yanlız anne baba yaşlı oldundan virüsde biz evdeydik her cumartesi pazar oldu gibi dışarı olmadı biryerde ceza gelmesi çok ilginç kavşakta kamera kaydı yok yanlız annem ve baba şahittir biz evdeydik nasıl bir itraz da buluna bildirim

Mehmet özek
Mehmet özek
9 ay önce

Merhabalar. Bugun e devlet üzerinden plakama 47/1b ceza yazıldgı maili geldi. 21 nisan 2020 tarihinde. Işık ihlalim kesinlikle yok. Ve arac kameram var. Yazılı olarak tebliğ olmadı. Nasıl itiraz edebilirim?

Hüseyin Bozkurt
Hüseyin Bozkurt
9 ay önce

Bir insan karşısında polisi göre göre kırmızıda gecermi. Ogün kaza başka bir kaza olmustu poliste oradaydı. Elinde m akina gelene gidene ceza yazmış. Ben kırmızı da geçmediği me adım kadar eminim itiraz etmeliyim mi teşekkürler

Hüseyin Bozkurt
Hüseyin Bozkurt
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Görüntüyü polis tenmi alacağız nereye müracaat etmeliyim teşekkürler size 5 değil 10 yıldız veriyoruz teşekkürler

Hüseyin Bozkurt
Hüseyin Bozkurt
9 ay önce

47/1-b ceza maddesine nasıl itiraz edilir

Enes
Enes
10 ay önce

Tekirdağ/çorlu
Eds
》Saniye göstermiyor.
》Yeşil ışık yanıp sönmüyor.
》 Araç yeşilde geçerken aniden sarı yanıyor.
》 Eds flaş patlıyor

Yaklaşık 1 saat önce başıma geldi bununla 1 ay içinde 2. Ceza

# Aracın önü yeşilde gecti arkası sarıya yakalandi.
Lütfen yardımcı olur musunuz Ahmet bey

Muhammet mamak
Muhammet mamak
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Kirmizi isiktan son anda gectim firenin tutmadi sari yandiginda gectim ama kirmizi yanmis

Muhammet mamak
Muhammet mamak
Yanıtla  Muhammet mamak
9 ay önce

Arababin onu sarida arkasi kirmiziya yakalandi

ilhami turan
ilhami turan
10 ay önce

mehaba ahmet bey.
bugün (21.04.2020) e postamı açtığımda adıma kayıtlı araca ceza yazıldığını öğrendim. e devletten sorguladığımda 30.03.2020 saat 18:09 ve 01.04.2020 saat 18:09 da aynı kavşakta 47/1B maddesinden 288 tl ceza yediğimi öğrendim…
ben trafik kurallarına son derece uyan biriyim sarı ışıkta bile genellikle geçmem. tek ihlal ettiğim kural cep telefonu ile konuşmaktır. bu cezaların video görüntüsünü talep edebilir miyim. bunu nasıl yaparım.
selamlar.

Tuğba
Tuğba
10 ay önce

Kırmızı ışık cezasına nasıl itiraz edebilirim

Abdulkadir
Abdulkadir
10 ay önce

47/1-B den tarafıma 288TL ceza 13.03.2020 tarihinde Tutanak Seri-Sira No MA-****** düzenlenmiş. Ceza detaylarını nasıl öğrenebilirim.
Eğer kırmızı ışık ise geçme ihtimalim sıfır.
O gün için hatırladığım ışıklardan hemen sonra emniyet kontrol noktası oluşturulmuştu. Zaten yavaş akıyordu trafik. Araçla yavaş geçtikten sonra bir süre daha yavaşladım ve yanlış giden bir şeyin olmadığını düşünerek devam ettim yoluma.
Bildirim 11.04.2020 tarihinde geldi.
Bu durumda yapılması gereken nedir?
Şimdiden teşekkür ederim.

Abdulkadir
Abdulkadir
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
10 ay önce

Merhaba Ahmet Bey,
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
Maalesef araç içi kameram yok.
En yakın zamanda alıcam.
Görünen o ki en yakın zamanda Trafik Denetleme Büro Amirliğine gitmem gerekecek.
İyi günler dilerim.

Soner polat
Soner polat
10 ay önce

Selam kırmızı ışık yanmadan hatta sarıda durdum ama arabanın burnu biraz boyalı alanda kaldı arkada araba vardı eds den ceza gelirmi

mehmet
mehmet
11 ay önce

tek kırmızı da yaya yoksa gecilmesi ceza mıdır

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu