Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

  • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

  • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1B KUSUR ORANI
47-1B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

  • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 52 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 52 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
170 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Yunus Emre
Yunus Emre
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneği maile gönderir misiniz lütfen

Yunus Emre
Yunus Emre
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar mail adresime gönderebilir misiniz dilekçe örneğini? Teşekkürler

emin
emin
21 gün önce
Yazıya Puanım :
     

banada gönderir misiniz
tskler.

Erol sayan
Erol sayan
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

KIRMIZI IŞIK CEZASIMA İTİRAZ DİLEKÇESİ YOLLAYABİLİRSENİZ SEVİNİRİM…

Ibrahim sağlık
Ibrahim sağlık
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

47b1 ceza yedim

Ali
Ali
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem bir47/1-B itiraz dilekçesi örneği gönderirmisiniz

Akın
Akın
24 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem bir47/1-B itiraz dilekçesi örneği gönderirmisiniz

Muhammed Enes ağar
Muhammed Enes ağar
29 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar, mümkünse dilekçeyi tarafıma göndermeniz mümkün müdür? Emeğiniz için teşekkürler

siyer karslı
siyer karslı
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar dilekçeyi bana da gönderebilir misiniz?

hayrullah
hayrullah
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-b itiraz dilekçesi gönderebilirmisiniz

ümit
ümit
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

çorlu şehir merkezi girişinde bulunan ışıklı kavşakta yeni yapılan yol genişletme çalışması sonrasında belediye ve karayolları her hangi bir belirgin uyarı yapmadan dönüş ve doğru geçiş yönlerine birer şerit ilavesi yaptılar yapılan uygulama sonrası eds neredeyse her eski şeritlerden geçiş ve dönüş yapan araçlara ceza göndermeye başladı halktan çok tepki gelince 3 gün öncesi belirgin şekilde şerit ayrımı dubalarla yapıldı ve artık eds normale döndü fakat bize kesilen cezalar tebliğ edildi ne yapmamız gerekiyor? saygılarımla

özkan
özkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

iyi günler 17.12.2020 14.02’de plakaya 47/1-b cezası kesilmiş. bana her hangi bir tebliğ de yok. tesadüfen e-devlet üzerinden 15.01.2021 tarihinde fark ettim. bir kırmızı ışık ihlali yapıp yaptığıma dair emin değilim normalde kurallara harfiyen uyan biriyim. kamu çalışanı olduğum için o gün o saatte oradan araçla geçmiş olma ihtimalim de düşük. bir ihlalde bulunmuş isem de kanıtı olduğu sürece cezayı ödemeye de razıyım ama ihlalin olduğundan ve o gün o saatte araçla oradan geçtiğimden de emin olmak istiyorum. aksi takdir de cezayı ödemek istemiyorum. bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekli. yardımcı olursanız sevinirim.

Ömer
Ömer
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Trafik cezası yesimisim kırmızı ışık fakat motorum adiyaman plaka ben Bursa’da yemisim cezayı ama cezanın düzenlendiği şehir Adıyaman görünüyor

Kazım
Kazım
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam merhaba e-devlette EHS ihbar tutanağı diye 47/1-b cezası gelmiş . Bu cezanın fahri müfettişlerce yazılmış olduğunu düşünüyorum ayrıca ilgili kavşakta EDS olduğunu da düşünüyorum bu durumda EDS varsa ve kırmızı yanarken faal oluyorsa oradan ceza gelmiş olması gerekmez mi? Yani EDS’den yazılmadıysa dolayısıyla kırmızı ihlali olmamıştır EDS devreye girmeden tutulan müfettişin tutanağı geçersiz olmaz mi? Ayrıca bu ceza plakaya mi yazıldı onun detayları yok.ehliyet puan cezası yazılır mi?
Birçok yorumunuzda video kaydına erişirseniz diye yazmışsınız bu videolara vatandaş olarak erişme şansımız var mıdır? Varsa ne şekilde?
Teşekkürler .

erkut
erkut
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
27 gün önce

değerli dostum ben de çorlu da trafik ışığında geçmişim. Hayatımda ilk defa şiddetli bir şekilde diş ağrısı yaşadım bunun için çorlu daki diş hastenesine gittim gecenin bilmem kaçı .canım ile cebelleşirken geçmişim hem de üstelik iki defa bir tanesi geldi diğeri gelir mi bilmiyorum ben bu cezalara diş ağrımı mazaret gösterek itiraz edebilirmiyim bir de bu itiraz da çok zaman alıyor mu

ilhami keskin
ilhami keskin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ben sarıda gectim 47/1b ceza geldi kırmızıda gecti diye ne yapmam lazım

samet
samet
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

pdf i atabilir misiniz ?

ilhami keskin
ilhami keskin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

ben sarı lamba yanarken yeşil yanmadı idi sarıda geçtim ama bana gelen ceza 47/1b yani kırmızı ışık da geçti diye yazılmış bunun hakkinda bilgi alabilirmiyim itiraz hakkim olurmu veya sarı ışık ihlalinin cezası düşük olmazmı.

Süleyman Berk
Süleyman Berk
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar hocam kavsaga yaklasirken hızım 30 km idi son anda sarida gectim sag tarafa döndüğümde polis radar ile hiz kontrolü yapiyordu radar araci vardi 100 metre ilerde beni durdular kirmizida gectiniz ehliyeti verin diye verdim dedim ki kanıtınız var mi benim yanimda sahidim var drone ile kontrol yapiyoruz dediler 1. drone ile yapilan kontrollerde ceza makbuzunda dron ile yapiliyor yazmak zorunda degil mi ikincisi görüntü yok iken beni görmüyor iken nasil kirmizida gectigimi anladi 3. İse gayet üsluplu konusmama ragmen artislik yapma lan diye bagirabilir mi

Muhammet acar
Muhammet acar
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey Samsun Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Ulaşım Trafik Düzenleme Kurulu(UTDK) toplantısında, Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan, ilk etapta Atatürk Bulvarı Üniversite-Tekkeköy arasındaki kavşaklar, 100’üncü Yıl Bulvarı, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı, Abdullah Gül Bulvarı, Barış Bulvarı, 2’nci Bulvar, Akdeniz Caddesi, Karadeniz Caddesi üzerinde bulunan sinyalize kavşaklarda sinyal diyagramında bulunan sarı ışık fazı 3 saniye olacak şekilde uygulama yapılacak,  devamında ise diğer sinyalize kavşakların düzenlemeleri yapılacak.” Samsun Büyükşehir Ulaşım dairesi Başkanı Kadir Gürkan, açıklamasının son bölümünde ise, “Yeni uygulamalarımız da dikkate alınarak sürücülerimizin ve yayalarımızın trafik güvenliği için trafik işaret ve işaretçilerine uymaları büyük önem arzetmektedir” hatırlatmasında bulundu. Kaynak: SAMSUN’DA… Devamını Oku »

Muhammet acar
Muhammet acar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Evet polis memuru da onayladı durakcaktin. Dedi ön koltukta 2 yaşında çocuğumun olduğunu annesinin kucağında anı sert firen yapılmayacak durumda olduğumu söyledim yine de cezayı kesti yardımcı olursanız sevinirim lütfen?

mustafa gürsaçlı
mustafa gürsaçlı
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhabalar İstanbuldan merzifona gelirken akşam 8,30 da ilk ışık sarı yanıp sönüyordu durdum baktım kırmızı yanmıyo ik
ikinci ışıkta sarı yanıp sönerken tam geçiyoken kırmızı yandı durdum ama ceza geldi zaten ben geçmedim burda yanıltma yetersizlik var ceza iptal olurmu

MUSTAFA
MUSTAFA
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

ŞEHİR İÇİ AVUKAT BY MUHTEMELEN VARDIR

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu