Trafik Kazası Kusur Oranları

47/1b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

47/1b kusur oranı, KTK 47. Maddesinde belirtilen kırımızı ışıkta geçme hükmü olan 47/1-b kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafik ışıkları kırmızı yanıyor iken kavşağa girmeniz sonucunda meydana gelen kazalardaki ihlal maddesi 47/1-b kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 47 1b kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 47/1-b kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 47 1b kusur oranı nedir? 47/1b itiraz işlemi nasıl yapılır? 47/1-b kusur oranı yüzde kaç? 47/1-b asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 47 1b etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 47/1b Kusur Oranı Ne Demek?

“Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 47. Maddesi 1. Fıkrası ‘b’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “kırımızı ışıkta geçmek” demektir.

Araç sürücüleri kırmızı ışık kuralına uymak, zorundadırlar.

ktk 47/1b kusur oranı

Ne yazık ki ülkemizde trafik güvenliğine ve trafik kurallarına inanç ve güven kültürü henüz oluşmamıştır. Zaman Zaman düşünüyorum bir araç sürücüsü nasıl olur da bilerek ve isteyerek trafik ışıkları kırmızı yanarken geçmeyi düşünür hatta geçer anlamış değilim!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47/1b kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 47 1b neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 47-1b her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 47/1-b trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1b %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1-b %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 47-1b %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. Genelde şöyle bir kanı var karşıdaki adam kırmızıda geçti ben suçsuzum sonuçta karşıdaki kişi aracıyla trafik ışıklı işaretlerine uymasa da kazanın bir kavşakta meydana geldiği gerçeğini değiştirmez.

Her ne kadar sürücü kendisine yeşil ışığın yanması ile hareket etmiş olsa da yol ve trafik durumunu göz önünde bulundurarak kavşağın tamamiyle geçişine imkan verdiğine emin olmadan kavşağa girmemesi gerekir. Şeklinde danıştayın emsal kararı vardır.

Bu sebeple siz yeşil ışıkta da geçseniz kırmızıda geçen araca çarparsanız tali kusur ihlalleri kapsamında kazada kusurlu sayılırsınız. Fark bir detaydan daha bahsetmek istiyorum.

Kazada her iki sürücü de yeşil ışıkta geçtiğini beyan ederse ne olur?

Fiziken böyle bir şey mümkün değildir. Muhakkak iki sürücüden biri kırmızı da geçmiştir ancak suçunu inkar etmektedir. Peki bu şartlarda kusur kimde?

 • Kazaya dair video kaydı temin edilemiyorsa
 • Hangi sürücünün ihlal yaptığı belirlenemiyorsa
 • Sürücüler beyanlarından karşılıklı iddalarda bulunuyorsa
 • Riziko eşit derecede paylaştırılır
 • Rizokonun eşit şekilde paylaştırılması: Her iki sürücüyede %50 – %50 şeklinde kusur verilir.

47 1b oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 47/1-b tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 47 1b asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

47/1-b Asli mi Tali mi?

47/1-b asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 47/1b birinci derecede sorumlu anlamına gelir. asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 47-1b maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir.

47/1-b Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 47 1b trafik cezası yazılır. 314.00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 47 1b kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 47/1b cezası yazmıyorlar.

47/1-b trafik cezası ve 47/1b itiraz dilekçesi hazırlayabilmeniz için yapmanız gereken bilgileri içermektedir.
47/1-b nedir 47/1b trafik cezası kırmızı ışık cezası

Kaza tespit tutanağında 47-1b maddesince kusur verilip. Birde üzerine 47/1-b ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

47/1-b trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/47-1-b-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 47 1b ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 47 1b maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 47/1b uzman görüşü alın. Bireysel olarak 47/1b itiraz etmek için “47/1-b kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

47-1b kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 47-1b kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 47/1b kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 47/1b Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 47/1b maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 47/1-b trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

47-1b itiraz sbm iletişim
47/1b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç) 1
47-1b itiraz sbm iletişim
47/1b Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç) 2

Ktk 47/1b itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 47 1b ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 7 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
38 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Nebi
Nebi
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-B den babada ceza yazılmış. Fakat kırmızı ışıkta geçmiyorum. İtiraz için itiraz dilekçesi paylaşabilir misiniz. E- devlette gördüm cezayı. itiraz için tutanağın bana ulaşması gerekiyor mu? E devlet üzerinden itiraz yapmak mümkün müdür?

mehmet zorbaz
mehmet zorbaz
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Selamlar. 46/2-G maddesine istinaden ceza yazmışlar. Buna itiraz etmek istiyorum. itiraz dilekçesi konusunda yardıma ihtiyacım var.

mehmet zorbaz
mehmet zorbaz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Ahmet bey dilekçe örneğini bende rica edebilir miyim lütfen

Murat kıl
Murat kıl
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İstanbul avcılar Firuzköy bulvarında kırmızi ışıkta geçmişim diye 47.1b maddesine göre 314 TL ceza kesilmiş buna nasıl itiraz ederim veya nasıl yapilandirabilirim

Deniz özkan
Deniz özkan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba balıkesirden yazıyorum
47/1-B maddesi üzerinden plakama ceza kesilmiş. ama ben kırmızıda geçmedim. nasıl itiraz edebileceğim konusunda bilgi ve dilekçe paylaşmanız mümkün olursa çok sevinirim.
iyi çalışmalar dilerim

Deniz özkan
Deniz özkan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba balıkesirden yazıyorum
47/1-B maddesi üzerinden plakama ceza kesilmiş. ama ben kırmızıda geçmedim. nasıl itiraz edebileceğim kon
usunda bilgi ve dilekçe paylaşmanız mümkün olursa çok sevinirim.
iyi çalışmalar dilerim

Hakan
Hakan
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Örnek belge atabilirmisiniz

Didem Yener
Didem Yener
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba
47/1-B maddesi üzerinden plakama ceza kesilmiş. ama ben kırmızıda geçmedim. nasıl itiraz edebileceğim konusunda bilgi ve dilekçe paylaşmanız mümkün olursa çok sevinirim.
iyi çalışmalar dilerim

Sefa Kadir demirbaş
Sefa Kadir demirbaş
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri trafik müffettişi makas dan ceza yollamışta 1339 tl İtiraz dilekcesini ve yanina eklemem gerekenleri mailden gönderir misiniz efendim ?

Taner demir
Taner demir
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi atarmisiniz

ebru
ebru
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

itiraz dilekçesini banada atarmısınız

Burak
Burak
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba e devlete baktığımda 47-1b den ceza yazıldığını gördüm kırmızı ışık yeri zamanı biliyorum fakat yeşilde geçtiğime eminim itiraz ımı nereye nasıl yaparım ?

Fatih
Fatih
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1-a cezası yazılmış fakat bana kimse dur ve benzeri el işareti etmedi bekçileri vardı aşağıda grup komseri ile konuştum her hangi bir sorun olmaz dedi

Şeyhmus Kılıç
Şeyhmus Kılıç
8 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Bana 47-1b den ceza yazılmış. Ben mersinde yaşıyorum. Ceza Antalyada yazılmış. O tarihte Mersin’deyim. Ne yapılabilir acaba

Cumali OFLUOĞLU
Cumali OFLUOĞLU
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı da durduk yeşilden gectik ama flaş patladı. Benle beraber 4, 5 arac gectik. E devlet ten ceza yazıldığını gördüm. Ne yapmam lazım.

Salih
Salih
9 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sevgili Ahmet bey kardeşim, Merhaba e devlet üzerinden motoruma dolayısı ile de şahsıma ters yön yani 46-2h ve 78-1b den 1360 tl yazıldığını gördüm. Ters yöne girdigim doğrudur. ( Gün sokağa çıkma yasağının olduğu gün mesafe 15 metre kuryeyim konum itibariyle,) ama kafamda kaskım var A101 e giriş yaptım Burdada kaskı çıkarmadan kameralara görünmüşümdür. Buradaki görüntuýü bulursam ceza düşüme uğrar mı 78-1b yi bana keyfi çakmışlar.

Salih
Salih
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Aynen bu şekilde video kaydı buldum şikayrt dilekcesine bir kaç tane olay saatindeki kasklı resmimi koydum ve davamı açtım Her şey için tesekkurler. Sonucu sizlerle paylaşacağım

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu