Trafik Cezaları
Trend

47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık Cezası

47/1-b trafik cezası kırmızı ışıkta geçmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle kırmızı ışık cezası da denilmektedir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1b nedir, 47/1-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1b nasıl ödenir?

Ücretsiz 47/1-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca sizlere kırmızı ışıkta geçme cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47 1b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47/1b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık kuralına uymamak, yasaktır.

47/1-b TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani kırmızı ışık cezasıdır.

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerden trafik denetimleri de nasiplendi.

  • EDS: Elektronik Denetleme Sistemleri (EDS kırmızı ışık cezası)

Mobesse sistemleri üzerinden yapılan denetimler ve sabit eds noktalarıyla neredeyse ihlaller anlık olarak cezai işleme dönüşüyor.

2020 yılında yeni FTM (Fahri Trafik Müfettişleri) alınmasıyla birlikte bu ceza maddelerinde çok ciddi bir miktarda artış oldu. Hemen FTM’ler suçlu ilan ediliyor.

Acaba hiç aynaya bakıyor muyuz tek suçlu onlar mı? İhlal yapan, kuralları hiçe sayan sürücülerin hiç mi kabahati yok! Bana kalırsa ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Herkes üstüne düşen sorumluluğun farkında olmalıdır.

Yeşil ışıkta geçmemenin cezası var mı?

Son günlerde bu soruyu çok fazla duymaya başladım. Evet arkadaşlar kırmızı ışıkta geçmek neyse yeşil ışıkta da geçmemek o dur. Genel olarak trafik ışıklı işaretlerine uymamak olarak tanımlanır 47 1 b maddesi.

Peki 47 1b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 47/1-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 47/1b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Kırmızı ışıkta geçen sürücülerin ehliyetine el konulduğunu biliyor muydunuz?

Son bir yıl içerisinde birden fazla ışık ihlali yaptıysanız ehliyetinizi kaptırabilirsiniz.

  • Son bir yılda 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • Son bir yılda 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • Son bir yılda 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
47-1b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1b ceza maddesi ise 47/1-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1B KUSUR ORANI
47-1B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/47-1-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 47-1b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

47/1-b İtiraz Dilekçesi Örneği

47 1b itiraz dilekçesi örneği konusunda sizlere yardımcı olacağım. Ancak samimiyetle bir ricam olacak, kendi vicdan muhakemenizden beraat etmenizdir.

Kırmızı da geçmenin cezası iptal olsa da olmasa da kesinlikle böyle bir ihlal yapmadığınızı ve sehven hata sonucu böyle bir cezayla karşı karşıya geldiğinizi var sayıyorum.

Sizi durdurmadan plakanıza bu işlem yapıldıysa. 47/1-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

Bu durumda elbette ceza iptal. Ayrıca söz konusu ihlalin aksini kanıtlayacak herhangi bir somut bir dayanağınız yok ise şahsi fikrim itiraz etmeyin arkadaşlar.

47/1B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
47 1b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 47-1b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1b Sıkça Sorulan Sorular

47/1-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1b trafik cezası sorgulama ve 47/1b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1b maddesinden dolayı el konulur! Bir yıl içinde

  • 3 kez ihlal ederseniz 30 gün
  • 6 kez ihlal ederseniz 45 gün
  • 9 kez ihlal ederseniz 60 gün

Ehliyetinize el konulur.

47 1b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1b ceza yazılır mı?

47 1b sürücülere yazılır. Ancak kırmızı ışık cezası arabanın plakasına da yazılabilir. Yani araç sahibine tebliğ gider.

47-1b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 47-1b maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1b itiraz dilekçesi indir

47-1b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 52 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 52 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
170 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
İbrahim
İbrahim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Öncelikle kolay gelsin İyi çalışmalar. Kayseri’den Niğde’ye giderken Niğde yolu üzerinde 47 / 1-b cezası drone ile yakalandigima dair ceza geldi. Fakat benim sorum şu olacak; ışıklara gelmeden önce uzaktan ışıklardan yeşil yanıyordu bende hızımı düşürmeden yeşil ışığı geçerim diye tahmin ettim fakat ışıkları geçeceğim sırada ışıklar sarı ve daha sonra kırmızı yandı. Benim hızımı azaltıp durmam trafik akışında problem olacağı noktasında bilgi okudum. Bu noktada bir itiraz etme gibi bir durum söz konusu mu? İkinci olarak ışık sisteminde süre belirtir uyarıcıların bulunması zorunlu mu? Mesela bazı illerde trafik ışıklarının süreleri varken Kayseri’de bu süre bulunmamakta bu noktada bilginiz var… Devamını Oku »

İbrahim
İbrahim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Bir önceki yazılarınıza istinaden şifahi olarak itiraz edilmez diye yazmışsınız. Peki dron görüntüsünü isteme gibi bir durum söz konusu mu?

İbrahim
İbrahim
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Teşekkür ettim verdiğiniz bilgilerden dolayı. İyi çalışmalar

MUHAMMED
MUHAMMED
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

MALATYADA DR OLARAK ÇALIŞMAKTAYIM İSTANBULDAN ÜSKÜDARDAN KIRMIZI IŞIKTA GEÇME CEZASI YEDİM FAKAT BELİRTİLEN TARİHTE HASTANEDE KORONA SERVİS NÖBETÇİSİYDİM VE ÇALIŞIYORDUM ARABAM OTOPARKTA DA PARK HALİNDEYDİ SULH CEZA HAKİMLİĞİNE İSTANBULA İTİRAZ ETTİM NÖBETÇİ O GÜN OLDUĞUMU DA KANITLADIM FAKAT İTİRAZI KESİN OLARAK REDDETMİŞLER BU AŞAMADA NE YAPILABİLİR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM AÇIKÇASI HAKSIZ BİR ŞEKİLDE BU CEZAYI ÖDEMEK İSTEMİYORUM TEŞEKKÜR EDERİM

Muzaffer
Muzaffer
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Döner kavşakta kırmızı yanarken polis memuru devam et dedi ve geçtim ama olaydan 10 gün sonra kırmızı ışıkta geçme cezası geldi nasıl bir dilekçe ile itiraz edebilirim ve kamera görüntülerine ulaşabilirmiyim olay saatinin trafiğe gitsem yoksa kanıtım yok

Çağlar Eren
Çağlar Eren
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler dilerim. 47-1b cezası geldi ve FTM tarafından hazırlanmış. Verilen ceza zamanında evde olamama rağmen kesilmiş. İtiraz dilekçesi örneği gönderebilirmisiz.
Teşekkürler.

hasan
hasan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

47/1 b itiraz dilekçesi gönderirmisiniz bana da

Talha
Talha
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben bugün ters yöne girdim karşıdan trafik polisi geldi sokakta mobese yoktu bana geri dön ters yönde ilerliyorsun dedi bende hemen geri döndüm acaba evraklarını almadan veya mobese olmadan yazabilir mi ceza

Ahmet
Ahmet
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1 b itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

HAKAN ÇAĞLAYAN
HAKAN ÇAĞLAYAN
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba trafik kontrol noktasında polisin işaretiyle yoluma devam ettim daha sonra trafik kontrol noktası olması sebebiyle zaten trafik yoktu ve makas durumu kesinlikle yoktu fakat polis bey hem kaçma cezası hemde makas cezası yazmış dilekçe örneği paylaşır mısınız?

Mustafa ARDIÇ
Mustafa ARDIÇ
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sürekli geçtiğim (20 yıl) kavşakta kırmızı ışık cezası yediğimi e-devletimden öğrendim. Oysaki ben çok dikkat ederim. Kırmızıda gelmediğine eminim. Yazan yanlış yazdı diye düşünüyorum. En kötü ihtimalle sarıda geçmiş olabilirim. İtiraz etmelimiyim. Nasıl edebilirim.

Gökhan
Gökhan
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar izmirde büyük depremin olduğu an eve yetişebilmek için son anda kırmızı ışıkta geçtim çevirme vardı ve ceza yazdılar bu gibi durumlarda herhangi bir esneme payı yok mudur doğal afet olduğundan dolayı

En son 3 ay önce tarafından Gökhan düzenlendi
Gökhan
Gökhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
3 ay önce

Evet

Hulusi Alptekin
Hulusi Alptekin
3 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb, 29.07.2020 tarihinde 47/1-b ceza kesilmiş, kırmızı da geçmiş olmam mümkün değil… ayrıca herhangi bir ihbar gelmedi bugüne kadar, bugün edevlet hesabıma düşmüş, itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz? Suçun subut bulması durumunda ihbarın yapılmaması ve zamanında ödeme yapamadığımdan indirimden de faydalanamıyorum… İhbar yapılmamasından ötürü de ne yapmalayım.. Teşekkürler, saygılar…

Mehmet Ali
Mehmet Ali
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler.13 10 2020 tarihinde Kırmızı işık kuralına uymamak (47/1-B) ceza geldi. Trafik kural ihlalini fahri trafik müfettişin ce tespit edilmiştir diyor. Ankara da itiraz için hangi mahkemeye müracaat etmem gerekir. Dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim Saygılar sunarım

Kadir
Kadir
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kirmizi isikta beklerken trafik polis kavsaga dogru yaklasmami istedi yaya gecidini gectim trafik polisinin isaretetiği yere kadar geldim. Ftm tarafindan sahsima 47/1b maddesinden ceza yazilmis. Olay yerinde mobese,kirmizi isik kamerasi mevcut. Bu yazilan cezayi iptal ettire bilirmiyim.

Selahattin Kart
Selahattin Kart
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sa bana 27.09.2020 tarihinde kırmızı ışık cezası kesilmiş. erken ödeme bu tarihten itibaren mi geçerli oluyor yoksa tebliğin adresime ulaşmasından sonra mı başlıyor. Ayrıca bu ceza 235 TL olması gerekmiyor mu

En son 4 ay önce tarafından Selahattin Kart düzenlendi
Mehmet
Mehmet
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47 1 b cezasi geldi dun ogrendim e devletten ve aksam odedim eve ceza kagidi gelirmi 21 09 tarihli

En son 4 ay önce tarafından Mehmet düzenlendi
Aykan
Aykan
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

EDS bulunan kavşakta kırmızı ışık yanmasına rağmen durmamın daha riskli olduğunu düşünerek geçiş yaptım. Fotoğraflı ceza geldi. Cezada kırmızı ışık sonrası geçiş süresi 1804 milisaniye yazıyor. 2 saniyeden bahsetmişsiniz daha önce. Bu yönetmelikle belirlenmiş resmi bir süre midir? İtiraz edildiğinde iptal olur mu? Teşekkür ederim.

Kerim Ali Duran
Kerim Ali Duran
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı ışık ihlali cezası 288 TL. Ama kesinlikle biliyorum ki kırmızıda geçmedim zaten fotoğraf da durur vaziyetteyken çekilmiş gözüküyor bununla alakalı ben de itiraz dilekçesi istiyorum.

hasan
hasan
Yanıtla  Kerim Ali Duran
1 ay önce

itiraz ettiniz mi sonuç ne oldu?

Nazım
Nazım
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Kırmızı ışık ihlal dilekçe örneği rica etsem mail adresime iletir misiniz teşekkürler.

Nevzat ates
Nevzat ates
6 ay önce
Yazıya Puanım :
     

47/1 b itraz dilekçe ornegi atarsaniz sevinirim kolay gelsin

Mustafa
Mustafa
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Aracım ile seyir halindeyken ışık kırmızıya döndü, çocuğum araçta uyuduğu için frene hafif bastım ve aracın 40-50 cm i ışığı geçti ancak ben durdum ve geri gelerek ışığın yeşile dönmesini bekledim. Ancak eds aracın fotoğrafını çekmiş ve hızımı 15 km/s olarak Belirleyerek ışıktan geçmişim gibi ceza yazmış. İtirazda bulunsam video incelenip ışıktan geçmediğim görülürse ceza iptal olur mu ? Yoksa arabanın dikiz aynasına kadar olan kısmının ışık çizgisini geçmesi ceza yazmak için yeterli mi ? Cevaplarsanız sevinirim. Eğer iptal olabilirse itiraz etmeyi düşünüyorum. Bir de iptal olmazsa mahkeme giderleri vs ne kadar bana ekstra maddi kayıp olarak yansıt?

Mustafa Şafak
Mustafa Şafak
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey ana yolda seyir halinde şehir içi hız limiti dahilinde ilerlerken trafik ışığı yeşil yanmaktaydı ve geçiş esnasında sarıya döndü ve geçerken o esnada görevli polisin işaret ederek aracımın plakasını aldığını farkettim ve ilerledim ayrıca kavşaktada mobese kamerası bulunuyor daha sonra e – devletten ceza yazıldığını gördüm siz nasıl yorumlarsınız lütfen bana ceza itiraz dilekçe örneği gönderirmisiniz

Serkan ruhi karli
Serkan ruhi karli
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Ahmet bey merhaba ben corum osmancik ilcesinden samsun istanbul karayolundan ilerlerken 60 km ile eds şipşak cekerek ceza yedim. Ama ben eminimki gecerken kirmiziya donmeden sarida gectim bu tam cizgiye geldigimde saridan kirmiziya döndü nasil durabilirim ki ve belli saniye suresi yokmu? Adresime tebligat gelmedi daha gelen tebligatta resim varmidir gönderiyorlarmi ne yapabilirim acele bilgi yardiminda bulunurmusunuz. Tesekkur ederim

Serhat
Serhat
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 ay önce

Selamun Aluykum ahmet bey serkan beyle sorunumuz ayni para cezasını geçtik ceza puanı da var itirazınızı nereye yapacaz osmancık yaktın bizi

En son 6 ay önce tarafından Serhat düzenlendi
hakan
hakan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

Merhabalar bana da bugün 46/2-g maddeli fahri müfettiş tarafından yazılan ceza geldi , rica etsem bana da itiraz dilekçesinin örneğini gönderebilirminiz

serdar
serdar
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
2 ay önce

   
Ammet Bey, merhabalar;
46/2-H CEZASINI Haksız yere yediğimi düşünmekteyim. İtiraz dilekçesi nasıl temin edebilirim.
Teşekkürler…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu