Trafik Cezaları
Trend

47/1-c Trafik Cezası Nedir? Trafik İşaretlerine Uymama Cezası

47/1-c trafik cezası trafik levhalarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle özetlemek gerekirse trafik işaretlerine uymama cezası denir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1-c nedir, 47/1c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1c nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca trafik işaretlerine uymama cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47/1-c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47 1 c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, yasaktır.

47/1-c TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddenin c bendindeki hüküm yukarıdaki gibidir. Yani trafik levhalarına uymama cezası olarak kabul edilmektedir.

Kanunda bahsedilen trafik işaretleri ve levhaları çok geniş bir hükümdür. Aklınıza gelebilecek gerek yatay gerekse de düşey işaretlerin tamamını kapsamaktadır. Örneklendirecek olursam.

  • Sağa dönülmez levhası olan yerden sağa dönmek
  • Düz şerit çizgisi bulunan yolda şerit değiştirmek
  • Yol ver levhası bulunan kavşakta ilk geçiş hakkı olan araca yol vermemek
  • Park etmenin yasak olduğu yere araç park etmek
  • Trafik ışıklı işareti kırmızı yanarken geçmek

Gördüğünüz üzere trafik kurallarının tamamını kapsayan bir hükümdür. Ancak bu kavramları ilgilendiren doğrudan hükümlerde vardır.

Örneğin taşıt giremez levhası olan bir yolda bu levhayı dikkate almazsanız size 47/1c maddesinden değil 46/2-h maddesinden ceza yazılır neden mi?

Çünkü 46/2h: ters yönde araç kullanma cezasıdır. Her ne kadar ters yön işaretini ihlal etseniz de doğrudan bir hüküm olduğu bu işlem 47-1c olarak yapılmaz. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/

Başka bir örnek daha vermek istiyorum. Trafik ışıkları da ışıklı işaretler olarak trafik literatüründe yerini almaktadır. Siz kırmızı ışık yandığında geçerseniz kırmızıda geçerseniz size 47/1-b maddesinden cezai işlem uygulanır.

Çünkü 47/1-b: kırmızı ışık ihlal cezasıdır. Işıklı işaret levhalarını ihlal etseniz de size 47 1c değil doğrudan hüküm bildirdiği için 47/1b maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/47-1-b-trafik-cezasi-nedir/

Peki 47 1c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1c 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 47/1-c 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-c690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-c cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 47/1c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1c beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1c ceza maddesi ise 47/1-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1c kusur oranı
47-1c kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1c kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Ancak ihlal edilen işaret ve levhaların hükümlerine göre asli kusur da sayılabilmektedir. Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/47-1-c-kusur-orani/ bu yazıyı hazırladım sizlere.

47/1-c İtiraz Dilekçesi Örneği

47/1-c itiraz dilekçesi örneğinden önce itiraz ettiğiniz ceza ile ilgili olarak bir çalışma yapmanız gerekiyor. Kısacası ihlal yapmadıysanız bunu kanıtlamanız gerekiyor.

Nasıl bir çalışma gerekiyor örnek vermek gerekirse; Sağa dönüş yasağı olan yerden sağa döndüğünüze dair bir 47/1c cezası tarafınıza tebliğ edildiğini kabul edelim.

İhlalin yapıldığı adrese gidip trafik işaret ve levhalarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir yasağın olduğunu gösteren levha veya işaret yok ise hemen sizin gelmiş olduğunuz yolun ve dönüş yaptığınız istikametin fotoğraflarını çekin.

Hazırlayacağınız dilekçenizde ek olarak bu görüntüleri sunarak haklılığınızı kanıtlayabilirsiniz. İkinci bir yöntemden de bahsetmek istiyorum.

Bu ceza araç plakanıza yazıldıysa. 47/1-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1c trafik cezası itirazı
47 1c trafik cezası itiraz dilekçesi

Hiç bir delil sunmadan yine de ben ücretsiz 47-1c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1c Sıkça Sorulan Sorular

47/1-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1c trafik cezası sorgulama ve 47/1c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1c ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1c maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1c itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1c ceza yazılır mı?

47 1c sürücülere yazılır. Elbette araç plakasına yazılması durumunda ceza araç sahibine gidecektir.

47-1c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-c 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1c cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1c itiraz dilekçesi indir

47-1c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Bu konuyu birde benim içeriğiminden esinlenerek kendi sitesinde yayınlayan tanınmış bir haber sitesinde okumak isterseniz buyurun burada: https://www.milliyet.com.tr/gundem/47-1-c-trafik-ceza-kodu-nedir-madde-47-1-c-cezasi-ne-kadar-2020-6195733

4.7 69 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 69 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
287 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Mehmet Salih
Mehmet Salih
Yazıya Puanım :
     

Dilekçe örneğini alabilir miyiz.

frktkl
frktkl
Yazıya Puanım :
     

47/1-C Ceza maddesine göre ihlal edilen işraret ve levhalara uyulmadı şeklinde bir tebligat gelmiş fakat ne bir resim var nede ihlal yapıldığı düşünülen yerde levha itiraz edip kanıt gösterebilrimiyiz.

Ercan
Ercan
Yazıya Puanım :
     

merhaba
dilekçe örneğini gönderebilir misiniz

Uğur akın
Uğur akın
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 47/1c cezasına itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz

Efe
Efe
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ; 14.01.2021 tarihinde gece saat 3:24 de kamyon giremez levhasi bulunan yolda ceza yedim kullandigim araç tır çekici. Otoban çıkışında iki araç icin ayri resim bulunurken bu yolda sadece kamyon giremez levhası bulunuyor tır için bir levha yok mahkemeye bu sekilde itiraz etsek kabul olurmu önceki deneyimlerinize istinaden soruyorum birde itiraz dilekçesi gönderirseniz sevinirim iyi çalışmalar

Eda
Eda
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 47/1-c cezası itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz? Tebligatta “trafik işaretlerine ve levhalara uymadı” yazıyor. böyle bir hata yapmadığımı düşünüyorum, itiraz etmem gerek o sebeple, teşekkür ederim.

En son 3 yıl önce tarafından Eda düzenlendi
Rıza SELİM
Rıza SELİM
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi günler kullandığım şirket aracına trafiği tehlikeye sokacak şekilde arka arkaya şerit değiştirmek adında ceza gelmiş ama cezada görüntü bulunmuyor bende makas attığımı hatırlamıyorum cezayı trafik müfettişi kesmiş itiraz edebilir miyim edebilirsem nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

Yeter
Yeter
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 47/1c cezasına itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz

Hüseyin Sarı
Hüseyin Sarı
Yazıya Puanım :
     

47 1c için 144 lira Fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış bı ceza geldi hız yapmadım kırmızı ışıkta geçmedim makas ta atmadım bunun hangi sebepten dolayı olduğunu ve hangi gerekçeyle iptal ettirebilecegimi söyleyebilir misiniz mahkemeye itiraz ücretsiz mi dilekçe örneği de istiyorum

Sitede ismim gözükmesin yazmak istemedim
Sitede ismim gözükmesin yazmak istemedim
Yazıya Puanım :
     

47 1/C maddesinden ceza yemişim ama neyden yedim bilmiyorum ve herhangi bi kural ihlali yapmadım örnek ücretsiz itiraz dilekçesi atabilir misiniz zahmet olmazsa teşekkürler

Abdurrahman Sülük
Abdurrahman Sülük
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 47/1-c cezası itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz? Tebligatta sadece trafik işaretlerine uyulmadığı yazıyor.

Oguz
Oguz
Yazıya Puanım :
     

Merhaba e devlet uzerinden ihlal cezasi gordum gerekce yok itiraz nasil edebilirim dilekce ornegi gondermisiniz

Gürel Duruel
Gürel Duruel
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 47/1-c cezası itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz? Tebligatta sadece trafik işaretlerine uyulmadığı yazıyor.

Mustafa Metin
Mustafa Metin
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, 47/1-c cezası itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz? Tebligatta sadece trafik işaretlerine uyulmadığı yazıyor.

Hasan
Hasan
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba. Kamyon şoförüyüm. 19.10.2020 günü İstanbul Avrupa yakasından Ankara istikametine gitmek için YSM Köprüsüne geçiş yapmak istedim ancak trafik levhalarını takip ederek gitmeme rağmen kapalı kavşaklar sebebiyle FSM ye giriş yaptım ve polis tarafından aracım durdurularak 47/1-c maddesi gereğince cezai işlem yapıldı. Aracın köprü geçişine izin verdi ve araç plakasına ceza yazılmaz dedi. Netice ne olur bilgilerinizi rica ediyorum..

muhoo
muhoo
Yazıya Puanım :
     

merhaba,
13.03.2020 tarihinde yazılan trafik cezası 01.04.2020 tarihinde tarafıma tebliğ edildi.
araç man çekici (tır) not kısmında ”Trafik işaret ve levhalarına uymamak” yazıyor fakat ihlal yeri kısmında ”D100 KARAYOLU 54 YÖNÜ MERKEZ BANKASI KARŞISI (AĞIR TAŞIT YASAK SAAT İHLALİ) yazıyor yasak 16:00 da başlıyor ceza saatı 15:04
Konu ile ilgili itiraz edebilir miyiz ve dilekçe örneği göderir misiniz?

Cengizhan
Cengizhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey kırmızı ışıktan geçtiğim için ceza geldi ama ceza yediğim yerde hicbir şekilde kamera yoktur ve eve gelen ceza kağıdında resimli değil bu şekilde ceza yazabilir ler mi bilgilendirirseniz sevinirim

Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

Çok bilgilendirici bir metin, teşekkürler, 47/1-c cezası itiraz dilekçe örneği gönderir misiniz?

Ayhan
Ayhan
Yazıya Puanım :
     

Mrb .. bugün hes kodu almak için e devlete girdim. Trafik cezam varmı diye bir bakmak istedim. Aralık 2019 da 47/1c cezasını gördüm.108 TL. Ama bana ceza yedim diye ne msj geldi nede teblig edildi. Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Cezayı yediğim yer TEM bağlantı yolu yzaıyor. Ve çok uzun zaman oldu.

Canberk
Canberk
Yazıya Puanım :
     

Merhaba; 47/1-C için dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu