Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

47/1c Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

47/1c kusur oranı, KTK 47. Maddesinde belirtilen trafik levhalarına uymamak 47/1-c kusur oranı denir. Başka bir ifadeyle trafik levhalarına uymama durumlarında meydana gelen trafik kazalarında ihlal maddesine 47/1c kusur oranı denilmektedir.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 47 1c kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 47/1-c kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 47 1c kusur oranı nedir? 47/1c itiraz işlemi nasıl yapılır? 47/1-c kusur oranı yüzde kaç? 47/1-c asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 47 1c etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 47/1c Kusur Oranı Ne Demek?

“Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 47. Maddesi 1. Fıkrası ‘c’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “trafik levhalarına uymama” maddesi demektir.

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, yasaktır.

ktk 47/1c kusur oranı

Çok geniş bir kavrama sahiptir. Yol ver levhasına uymamakta bu kavrama dahildir park yasak işaretine uymamakta bu kavrama dahildir.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

47/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47/1c kusur oranı yüzde yirmi beş (%25) olarak kabul edilir. Peki 47 1c neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 47-1c her zaman için %25 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Eğer siz park etmenin yasak olduğu bir alanda aracınızı park etmeniz sonucu kaza meydana gelmişse bu durumda 47 1 c maddesi %25 oranınada kabul edilir.

Ancak siz dur levhasına uymayarak kavşağa girmeniz sonucu trafik kazası meydana geldiyse 47 1 c maddesi %75 oranında kabul edilmektedir.

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 47/1-c trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1c %25 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 47/1-c %50 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 47-1c %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. Nitekim bu genel bir hükümdür. Yukarıda vermiş olduğum örnekte olduğu gibi ihlalin kapsamının asli ihlaller mi yoksa tali ihlaller mi kapsamında olduğuna bakılır.

47 1c oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 47/1-c tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 47 1c asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

47/1-c Asli mi Tali mi?

47/1-c tali kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 47/1c ikinci derecede sorumlu anlamına gelir. Ancak ihlal edilen trafik işaret levhası asli hükümleri kapsıyor ise 47-1c asli kusur kabul edilir.

Tali kusur nedir? Asli Kusur Nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli ve tali kusur rehberi hazırladım.

Tali kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir
Asli kusur ne demek açıklaması
asli kusur nedir

Asli kusur için: ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer komisyonu 47/1c maddesini park levhasına uymamak, tümsek işareti, azami hız levhası gibi konusu tali ihlalleri ilgilendiren ihlalleri değerlendirmeye almamaktadır. Çünkü bu durumda 47-1c tali maddeleri kapsamaktadır.

Ancak ana yol – tali yol, dur levhası, yol ver işareti, tramvay hattı gibi ihlalin niteliği asli hükümlerde olan durumlarda sbm tramer komisyonu dikkate alır.

47/1-c Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 47 1c trafik cezası yazılır. 690,00 tl (Yüzotuziki Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 47 1c kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 47/1c cezası yazmıyorlar.

47/1-c trafik cezası trafik levhalarına uymamak olarak bilinmektedir. 690,00 lira ceza yazılmaktadır. 47/1c itiraz dilekçesi ve 47 1c nedir sizler için açıkladım
47/1-c nedir 47/1c trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 47-1c maddesince kusur verilip. Birde üzerine 47/1-c ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

47/1-c trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/47-1-c-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 47 1c ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 47 1c maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Okuduklarınızdan da anlaşılacağı üzere böyle bir itiraz için, muhakkak 47/1c uzman görüşü alın. Bireysel olarak 47/1c itiraz etmek için “47/1-c kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

Elbette böyle bir destek almadan da itiraz edebilirsiniz ancak sonucunu öngöremediğiniz sonuçlarla karşılaşmak istemiyorsanız söylediklerime kulak verin.

47-1c kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 47-1c kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 47/1c kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 47/1c Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 47/1c maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 47/1-c trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

47-1c itiraz sbm iletişim
47/1c kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
47-1c itiraz sbm iletişim
47/1c kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 47/1c itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 47 1c ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 15 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
68 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Burak
Burak
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar motorum 125cc lik trafik te kurallara uymama cezasi yazılmış üstelik ard ard iki kere iki gün için nasıl itiraz edebilirim

Selman
Selman
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 47 1 c icin dilekce irnegi alabilirmiyim

Didem
Didem
Yazıya Puanım :
     

47 1 c den banada ceza yazilmis. Puan falan dusmemis tutanakta oyle bisey gormedim. Ancak itiraz etmek istiyorum. Rica etsem banada 47 1 c ye uygun dilekçe orbegi gonderebilirmisiniz

Berk
Berk
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 47/1-c maddesi dilekçe örneği alabilir miyim

Yunus ışık
Yunus ışık
Yazıya Puanım :
     

Girmediğim bir sokaktan 47/1_c den ceza geldi nasıl itiraz ederim ne gerekli teşekkürler

Derya mert
Derya mert
Yazıya Puanım :
     

47/1c için nasıl itiraz edebilirim

Arif çay
Arif çay
Yazıya Puanım :
     

Merhaba. 47/1-c için itiraz dilekçesi alabilir miyim?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu