Trafik Cezaları
Trend

47/1-c Trafik Cezası Nedir? Trafik İşaretlerine Uymama Cezası

47/1-c trafik cezası trafik levhalarına uymamak, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle özetlemek gerekirse trafik işaretlerine uymama cezası denir.

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 47/1-c nedir, 47/1c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 47-1c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 47 1c nasıl ödenir? Ücretsiz 47/1-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim. Ayrıca trafik işaretlerine uymama cezası itiraz dilekçesi örneği paylaşacağım.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 47/1-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

47/1-c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 47/1-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 47 1 c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

47/1-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak, yasaktır.

47/1-c TRAFİK CEZA MADDESİ

47/1-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 47. maddenin c bendindeki hüküm yukarıdaki gibidir. Yani trafik levhalarına uymama cezası olarak kabul edilmektedir.

Kanunda bahsedilen trafik işaretleri ve levhaları çok geniş bir hükümdür. Aklınıza gelebilecek gerek yatay gerekse de düşey işaretlerin tamamını kapsamaktadır. Örneklendirecek olursam.

  • Sağa dönülmez levhası olan yerden sağa dönmek
  • Düz şerit çizgisi bulunan yolda şerit değiştirmek
  • Yol ver levhası bulunan kavşakta ilk geçiş hakkı olan araca yol vermemek
  • Park etmenin yasak olduğu yere araç park etmek
  • Trafik ışıklı işareti kırmızı yanarken geçmek

Gördüğünüz üzere trafik kurallarının tamamını kapsayan bir hükümdür. Ancak bu kavramları ilgilendiren doğrudan hükümlerde vardır.

Örneğin taşıt giremez levhası olan bir yolda bu levhayı dikkate almazsanız size 47/1c maddesinden değil 46/2-h maddesinden ceza yazılır neden mi?

Çünkü 46/2h: ters yönde araç kullanma cezasıdır. Her ne kadar ters yön işaretini ihlal etseniz de doğrudan bir hüküm olduğu bu işlem 47-1c olarak yapılmaz. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/

Başka bir örnek daha vermek istiyorum. Trafik ışıkları da ışıklı işaretler olarak trafik literatüründe yerini almaktadır. Siz kırmızı ışık yandığında geçerseniz kırmızıda geçerseniz size 47/1-b maddesinden cezai işlem uygulanır.

Çünkü 47/1-b: kırmızı ışık ihlal cezasıdır. Işıklı işaret levhalarını ihlal etseniz de size 47 1c değil doğrudan hüküm bildirdiği için 47/1b maddesinden işlem yapılır. Detaylı bilgi; ahmetmerkepci.com/47-1-b-trafik-cezasi-nedir/

Peki 47 1c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

47/1c 2019 yılında 108 lira iken yapılan 24 liralık zamla birlikte 47/1-c 2020 yılında 132 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

47/1-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 144 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
47/1-c690,00 TL517,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
47/1-c cezası ne kadar 2024

Unutmadan söylemeliyim! 47/1c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 47 1c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

47/1-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 47/1c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 47 1c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

47-1c beyanla trafik cezası ödeme nedir
47-1c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 47/1c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 47/1c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 47 1c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

47/1c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

47 1c ceza maddesi ise 47/1-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 47/1c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

47-1c kusur oranı
47-1c kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 47 1c kusur oranı %25 “tali kusur” sayılır. Ancak ihlal edilen işaret ve levhaların hükümlerine göre asli kusur da sayılabilmektedir. Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/47-1-c-kusur-orani/ bu yazıyı hazırladım sizlere.

47/1-c İtiraz Dilekçesi Örneği

47/1-c itiraz dilekçesi örneğinden önce itiraz ettiğiniz ceza ile ilgili olarak bir çalışma yapmanız gerekiyor. Kısacası ihlal yapmadıysanız bunu kanıtlamanız gerekiyor.

Nasıl bir çalışma gerekiyor örnek vermek gerekirse; Sağa dönüş yasağı olan yerden sağa döndüğünüze dair bir 47/1c cezası tarafınıza tebliğ edildiğini kabul edelim.

İhlalin yapıldığı adrese gidip trafik işaret ve levhalarını kontrol etmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir yasağın olduğunu gösteren levha veya işaret yok ise hemen sizin gelmiş olduğunuz yolun ve dönüş yaptığınız istikametin fotoğraflarını çekin.

Hazırlayacağınız dilekçenizde ek olarak bu görüntüleri sunarak haklılığınızı kanıtlayabilirsiniz. İkinci bir yöntemden de bahsetmek istiyorum.

Bu ceza araç plakanıza yazıldıysa. 47/1-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 47/1c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

47/1c trafik cezası itirazı
47 1c trafik cezası itiraz dilekçesi

Hiç bir delil sunmadan yine de ben ücretsiz 47-1c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 47-1c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

47/1c Sıkça Sorulan Sorular

47/1-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

47 1c trafik cezası sorgulama ve 47/1c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

47-1c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

47-1c ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

47/1c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 47-1c maddesinden dolayı el konulmaz.

47 1c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 47-1c itirazınızı kabul etmez ise 690,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 47-1c ceza yazılır mı?

47 1c sürücülere yazılır. Elbette araç plakasına yazılması durumunda ceza araç sahibine gidecektir.

47-1c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

47/1-c 2020 yılında 690,00 tl ödemediğiniz her ay 6,60 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 138,60 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 47-1c cezası 396 tl yanlış okumadınız! Üçyüzdoksanaltı Lira ödemek zorunda kalırsınız.

47/1c itiraz dilekçesi indir

47-1c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 47-1c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


47 1c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

Bu konuyu birde benim içeriğiminden esinlenerek kendi sitesinde yayınlayan tanınmış bir haber sitesinde okumak isterseniz buyurun burada: https://www.milliyet.com.tr/gundem/47-1-c-trafik-ceza-kodu-nedir-madde-47-1-c-cezasi-ne-kadar-2020-6195733

4.7 69 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 69 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
287 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
halil aycıl
halil aycıl
Yazıya Puanım :
     

61/1-N ve 47/1-c maddesinden iki ayrı ceza yazılmış, e devletten görüdm 5 ay geçmiş.
sizce resimsiz bu cezalara itirazdan birşey çıkarmı, nereye yapılmalı? ödemesek gecikme cezası ne zaman yansımaya baslar?

İsmail alkın
İsmail alkın
Yazıya Puanım :
     

Merhaba trafikten çekilmiş çekme belgeli motorsikletimize 47/1-C plakaya ceza yazılmış itirazımız geçerli olur mu nasıl yapabiliriz

şule ışıdı
şule ışıdı
Yazıya Puanım :
     

merhaba 47/1-c trafik cezası plakaya kesildi itiraz edebilirmiyiz bilgi lütfen

Cumali karakus
Cumali karakus
Yazıya Puanım :
     

Sarıdan kırmızıya dönerken kavşak içinde drone la görüntü alınarak kırmızıda geçtiğim için ceza yazıldı buna itiraz edebilir miyim

YASİN
YASİN
Yazıya Puanım :
     

47/1c plakaya yazmış e devlette gördüm döndüğüm sokak da levha yoktu itiraz edebilir miyim

Melih
Melih
Yazıya Puanım :
     

Ustadim bana da bir sikayet dilekcesi gonderir misiniz???

Emre Aptoula
Emre Aptoula
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar
16.04.2021’de ihlal yapmışız tebliğe göre. Ceza bugün SMS ile tebliğ edildi. İtiraz edebilir miyiz?
Bir de cezayı indirimli ödemek için söz konusu 15 günü hangi tarihten itibaren hesaplamalıyız?

Son olarak örnek itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Lütfi Baranok
Lütfi Baranok
Yazıya Puanım :
     

Aynı cezaya bende nasibimi aldım.
Bana da itiraz dilekçe örneğini gönderebilirmisiniz.
Teşekkür ederim.

Engin acar
Engin acar
Yazıya Puanım :
     

47/1c itiraz dilekçesi alabilirmiyim sırf polisle diyolağa girdim diye bu maddeden ceza yazdı yolda harhangi bir kusurum olmamasına rağmen

özlem ö.
özlem ö.
Yazıya Puanım :
     

itiraz dilekçesi örneği gönderirmisiniz.teşekkürler

Yücel
Yücel
Yazıya Puanım :
     

Hocam itiraz dilekçesi yollayabilirmisiniz ?

zafer çakır
zafer çakır
Yazıya Puanım :
     

merhaba hocam tramvay yolunda gidiş istikametinde ters şerit değil yani kullanmak üzere 100 metrelik bir yolu geçmek için kullanmış bulundum trafik polisi tarafından 47/1-c maddesinden ceza yazılmış bu maddeye göre trafik ceza puanı işlemesi gerekmez mi bu işlemesi için durdurması gerekmez mi kafamda deli sorular .

Sezer
Sezer
Yazıya Puanım :
     

Hocam,bahsedilen sokak adı yanlış ise itiraz edebilir miyiz? Ayrıca dilekçe örneğini ben de alabilir miyim?

sinan
sinan
Yazıya Puanım :
     

merhablar hocam dilekçe öğreneği alabilir miyim.

Akın Savaş
Akın Savaş
Yazıya Puanım :
     

Hocam örnek itiraz dilekçesi atabilir misiniz?

Ehlican
Ehlican
Yazıya Puanım :
     

47/1c cezası yedim hocam bi dilekçe atabilirmisiniz

Mustafa
Mustafa
Yazıya Puanım :
     

Mrb bende 47/1-C cezası yedim bi dilekçe atabilirmisiniz

Ayhan
Ayhan
Yazıya Puanım :
     

47/1-b cezası ywdim ve herzman gecdigim yer resim yok ceza var Bende itiraz dilekçe alabilirmiyim ve neye yollaman gerekiyor

Levent YOLDAŞ
Levent YOLDAŞ
Yazıya Puanım :
     

47/1-c dilekçe örneğini gönderebilirmisiniz rica etsem. e- devlette gözüküyor.daha adresime tebliğ edilmedi. itiraz edicem fakat idari para cezası tutanağı yok şu an elimde,sadece e-devlette bilgileri var. gelir idaresi başkanlığı internet sitesinden cezayı ödemelimiyim ? Ödeme yaparsam ve Sulh Ceza Mahkemesi kararı iptal ederse ÖDEDİĞİM PARAYI NASIL GERİ ALICAM ? Çok Teşekkürler

Oğuz
Oğuz
Yazıya Puanım :
     

E devlet üzerinden gördüm cezayı ama daha elime makbuz gelmedi itiraz için hangi tarih göz önüne alınmalıdır dilekçe örneği yollarsanız sevinirim

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu