Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2h Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2h kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen ters yönde araç kullanmak 46/2-h kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle trafikte ters istikamete girmenizin sonucunda trafik kazası meydana geldiyse, bu ihlaliniz 46 2h kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2h kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-h kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2h kusur oranı nedir? 46/2h itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-h kusur oranı yüzde kaç? 46/2-h asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2h etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2h Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘h’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “ters yönde araç kullanmak” demektir. Kısaca ters yönde gitme kusur maddesidir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça tek yönlü karayollarında araçların ters istikamette sürülmesi, yasaktır.

ktk 46/2h kusur oranı

Toplum olarak ne yazık ki trafik kurallarını hiçe saymakta neredeyse birbirimizle yarışır hale geldik. Özellikle son zamanlarda trafik cezalarının artmasıyla gözle görülür bir farkındalık başladığını söyleyebilirim.

Ancak kurallara uymamızın en büyük sebeplerinden biriside trafik cezaları, trafik güvenliği amacından yoksun bir şekilde sadece para vermemek için uyduğumuz kurallar oldu.

Özellikle ters yönde gitme durumlarında;

 • 1 metre gittim
 • Bir sokak ileriye gidecektim
 • Evimin önü
 • Diğer yol çok uzaktı
 • 2 dakika girip çıkacaktım

Gibi gerekçelerin kanunda hiç bir karşılığı yoktur. Eğer böyle bir ihlal yapmanız durumunda trafik kazasına sebebiyet verdiyseniz sorumluluktan kurtulamazsınız!

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2h Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2h kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2h neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2h her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-h trafik kusuru işlemiş ise;

 • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2h %50 oranında
 • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-h %75 oranında
 • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2h %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2h oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-h tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2h asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-h Asli mi Tali mi?

46/2-h asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2h birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

ASLI KUSUR NE DEMEK AÇIKLAMASI
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2h maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlalleri değerlendirmektedir. Eğer karşı araç sürücüsü tali ihlallerden birini yapmışsa sbm tramer komisyonu bu durumu dikkate almayacaktır.

46/2-h Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2h trafik cezası yazılır. 1340.00 tl (Binikiyüzyirmisekiz Lira) para cezası ve Ehliyet ceza puanı bulunmamakdar. Kolluk kuvvetleri 46 2h kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2h cezası yazmıyorlar.

46/2-H TRAFIK CEZASI TERS YÖNDE ARAÇ KULLANMAK OLARAK BILINMEKTEDIR. 1340.00 LIRA CEZA YAZILMAKTADIR. 46/2H ITIRAZ DILEKÇESI VE 46 2H NEDIR SIZLER IÇIN AÇIKLADIM
46/2-h nedir 46/2h trafik cezası ters yön cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2h maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-h ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-h trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-h-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2h ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence çok az mesafe gittim 46 2h maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Muhakkak 46/2h uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2h itiraz etmek için “46/2-h kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2H KUSUR MÜTALAASI YANI UZMAN GÖRÜŞ RAPORU NASIL ALINIR TAHKIM BAŞVURUSU YAPARKEN 46-2H KUSUR ORANI DEĞIŞTIRME IŞLEMLERI
trafik kazası 46/2h kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2h Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

 • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu (Kusur Raporu)
 • Eksper Raporu
 • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2h maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-h trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2H ITIRAZ SBM ILETIŞIM
46-2H ITIRAZ SBM ILETIŞIM

Ktk 46/2h itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2h ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 159 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 159 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
369 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Furkan
Furkan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba, E-devlet üzerinde 46/2-H cezası gözükmekte, fakat kaza durumu yok. Öncelikle bu cezayı şimdi ödesem itiraz sonucuna göre geri alma imkanım olur mu? İkinci olarak ceza belgesi elime ulaşmadı sadece e-devlet üzerinde gözükmekte. İtiraz dilekçesini şimdi yapabilir miyim? İtiraz dilekçesini gönderebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Mustafa
Mustafa
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalr Ahmet bey. Bana da ayni sekilde ters yon cezasi geldi. Fakat bulunduğum yer sincan saraycik toki yani yeni yerlesim yeri yollari yeni yaptilar ve ne levha nede bir yol isareti yok. Hergun kullanilan yol olmasina ragmen 15.01.2021 de ben dahil 10 larca kisiye ceza yazmislar. Ve bu sekilde uyari levhasi olmadigi icin ceza geldi. Bu cezayi nasil yazdilar nerden gorduler bilinmiyor. Kamera zaten yok polis araci dahi olmayan yer . Sonuc plarak ceza geldi.Banada atbilirmisiniz itiraz dilekcesini

Mahmut demir
Mahmut demir
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2h diye bana ceza gelmiş
Sürekli gittiğim yol 20 metre gidip göbekten kendi şeridime giriyordum

Diğer dönüş yaklaşık 800 metre ötede ve yol gayet sakin ve sessiz kalabalıkta yok

Bir itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz teşekkürler

Dursun
Dursun
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba. Ben de ters yöne gitmekten 1339 tl ceza yedim. Gittiğim yolda hiç ters yön tabelasi yoktu. Üstelik diger yol yapım aşamasındaydı. Itiraz etmem ise yarar mi? Bende bir dilekçe örneği alabilir miyim?

Rıza
Rıza
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ben sadece dükkanım oninde yedim kaza filan yok ortada fahri müfettiş yazmış nasıl itiraz ederim

Tuğrul Tuğracıoğlu
Tuğrul Tuğracıoğlu
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey dilekçe örneğinden alabilirmiyim teşekkürler

Ufuk
Ufuk
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba, kaza durumu söz konusu değil ve ayrıca araç kiralık ceza bana yansıtılmış ben bu durumda itiraz yapma hakkına sahip miyim? Eğer evet ise itiraz dilekçesini gönderebilir misiniz? Teşekkür ederim.

Nurettin
Nurettin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey itiraz dilekçesi göndere bilirmisiniz

Nurettin
Nurettin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ahmet bey 31.12.2020 de e devlet üzerinden gördüm ters yön cezası diye ben ters yone asla girmedim itiraz edeceğim tebliğ kağıdı geldigindemi yoksa gidip itiraz edeyimmi

Ebubekir
Ebubekir
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet Bey, Kasım ayında Organıze sanayi girişine 1 km kala mesafede emniyet şerit ihlaliyle ilgili cezai işlem uygulanmış. Bölge Kocaeli fakat Cezai işlem uygulayan il İstanbul. Bu duruma itiraz edilmesi için ne yapabilirim

Ebubekır
Ebubekır
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Bunun icin nereye baş vurmam gerekir

Tuygan
Tuygan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey bende 46/2H itiraz dilekçe örneği rica edebilirmiyim?

Rifat görgü
Rifat görgü
Yanıtla  Tuygan
1 ay önce

Selamün aleyküm Ahmet bey banada itiraz dilekcesi göndere bilirsiniz teşekkür ederim

Recep Özmen
Recep Özmen
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bana da ters yön cezası gelmiş 28/12/2020 tarihinde fakat o gün ben motoru hiç kullanmadım resim çekiyorlar mi yoksa kafalarına göre yazabiliyor lar mi

Ferit güneş
Ferit güneş
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba beyfendi ben kaç senedir aynı gittiğim yol bugun ters tabelası asılmış fakat surekli gittiğim için farketmedim ceza kesilmiş buna dair bir dilekce mevcut mu

Şeyhmus
Şeyhmus
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ters yön ceza itiraz dilekçe örneği alabilir iyim

Hilal Seher
Hilal Seher
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet bey itiraz dilekçesini göndermeniz mümkün müdür

Aydın Baysal
Aydın Baysal
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey ters şeritte gitme ile ilgili itaraz dilekçe örneği alabilirmiyim?

AYDIN
AYDIN
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Ahmet bey üstteki açıklamalarınızın tamamını okudum çok faydalı bilgiler emeğinize sağlık. Benim durumum şöyle bir kaza söz konusu değil jandarma kolluk ekibi plakaya ceza yazmış ve adrese göndermişler. Yeni tebliğ edildi tarafıma tutanakta belirlenen yerde şerit çizgileri yok köy yolu sadece mavi içerisine beyaz ile yön göster bir tabela var. Yani ihlal yapmış bulunmaktayım. Bu durumda itiraz etmem matıklı mı kaybedersem bir de maheme masrafı ödeyeceğim sonuçta. ( video yada foto var mı bilmiyorum,ceza makbuzunda yazmıyor foto ve video var diye. Bilgisayar sorgusu işaretlenmiş sadece. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim


M. Ali yildirim
M. Ali yildirim
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey iyi aksamlar Ben izmir bucada ikamet ediyom fahri mufettis Bana gaziemir caddesinde ters yönde gitmekten 1228 tl ceza yazmis e devlet ten gördüm simdi Ben Ana caddede hic ters yönden gitmedim ne yapabilim itiraz nereye edebilirim

Ali
Ali
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi atarmısınız

Halil Çiçekdağ
Halil Çiçekdağ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey bende itiraz etmek istiyorum nasıl yapacam

ALİ EMRAH ŞAHİN
ALİ EMRAH ŞAHİN
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/2h cezası banada geldi rica etsem örnek itiraz dilekçesi banada gönderir misiniz

HÜLYA YALÇIN
HÜLYA YALÇIN
Yanıtla  ALİ EMRAH ŞAHİN
1 ay önce

Merhaba😊Aynı dilekçeden ben de alabilirmiyim

Arslan okan
Arslan okan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 ay önce

Merhabalar Ahmet bey bende dilekçe örneği alabilir miyim mümkünse?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu