Trafik Cezaları
Trend

46/2-c Trafik Cezası Nedir? Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası

46/2-c trafik cezası tehlikeli şekilde şerit değiştirmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafik ve yol durumunu göz önünde bulundurmadan şerit değiştirme cezasıdır.

46/2c: şerit değiştirme kurallarına uymamak

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2c nedir, 46/2-c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2c nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, yasaktır.

46/2-c TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme olarak tanımlanmıştır.

Arkadaşlarım tamamen yoruma dayalı bir ceza diyebilirim. Neden mi?
Tehlikeli şerit değiştirmemenin tanımı tamamen kişisel yorumlara dayalıdır. Çünkü bana göre tehlike şerit değiştirmek böyle olur, başkasına göre şöyle olur.

Tehlikeli Şerit Değiştirmek Nedir?

  • Sinyalsiz şerit değiştirme
  • Aniden şerit değiştirme
  • Hatalı şerit değiştirme

Gibi durumlarda görevlinin inisiyatifine kalarak size tehlikeli şerit değiştirme cezası yazabilir.

Peki 46 2c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2c 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-c 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-c314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-c cezası ne kadar 2021

Haklısınız arkadaşlar, tamamen yoruma dayalı ancak, ceza yazılıyor. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2C BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2c ceza maddesi ise 46/2-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2C KUSUR ORANI
46-2C KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2c kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-c-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2c kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-c İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-c tehlikeli şerit değiştirme cezası itiraz işlemlerine başlamadan önce size üzülerek bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Neden diye düşünüyorsunuz değil mi? Hemen açıklıyorum. Yazımın başlangıcında size söylediğim gibi tamamen göreceli bir kavramdır. Yani siz ne yaptınız da bu ceza size yazıldı, bunu cezayı yazan kişiden başka kimse bilemez.

Ancak ceza nerede yazıldıysa, o mevkide kurallara uygun olarak aracınızla seyrettiğinize dair video kaydı temin edebilirseniz bu ceza iptal olur.

Eğer plakanıza bu maddeden cezai işlem uygulandıysa, 46/2-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2C TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2c Sıkça Sorulan Sorular

46/2-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2c trafik cezası sorgulama ve 46/2c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2c ceza maddesinden dolayı araç trafik men edilmez.

46/2c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2c maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2c itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2c ceza yazılır mı?

46 2c sürücülere yazılır. Elbetteki araç durdurulmadan plakaya bu işlem yapılırsa ceza araç sahibine gider.

46-2c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-c 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2c cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2c itiraz dilekçesi indir

46-2c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 50 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 50 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
194 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
serdar
serdar
12 gün önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba sıgorta mudurlugun onunden ana yola cıktım cıkarken solumda yanı arka kısmıma dusen mevkıden arac gelmedıgınden yola ınerken sol serıte gectım az ılerledıgımde arkamdan hızlı sekılde beyaz lınea arac sellektor yaptı bende anı serıt degıstırmemek ıcın bıraz hızı mı yukselttım sagımdan gecer dıye dusundum zaten az ılerden sola donus yapacagımdan ve sehır ıcı radar bolgesı oldugundan 30 km hızla sol serıtte devam ettım arkamdakı aynı arac ısrarla sellektör ve kornaya bastı bende bılınclı sekılde yol vermedım kendısı sıvıl polıs aracıymıs sanırım asayıs polısıydı 3 sıvıl anons yaparak saga cekmemı soyledı cektım ruhsat plaka ehlıyet sorgusundan bırsey bulamadı sonra aracın plasını… Devamını Oku »

M.B
M.B
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Bu cezayı kimler yada kameralar mi yazabiliyor? 46/2c maddesinden ceza yedim itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz?
Teşekkürler

Tayfun AKDAĞ
Tayfun AKDAĞ
19 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2c maddesinden ceza yedim itiraz dilekçesi örneği gönderir misiniz

Salih
Salih
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
17 gün önce

Bana da yollar mısınız

aytaç
aytaç
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
6 gün önce

banada atarmısınız lütfen fahri müfettiş tarafından banada bugün ceza geldi

Selçuk
Selçuk
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar ,46/2-c için itiraz dilekcesi yapabiliyomuyuz , nasıl ve ne zamana sonuclanir

Ali pelvan
Ali pelvan
20 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar 46-2c 47-1a ceza dilekçesi gönderebilir misiniz

Enes Erol
Enes Erol
22 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Rica etsem 46/2c itiraz dilekçesi alabilirmiyim

Özkan
Özkan
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi akşamlar.46/2-C itiraz dilekçe örneği göndermenizi rica ederim ayrıca cezayı yazdıran kendi sivil aracıyla normal polis memuru böyle bir hakkı var mı çünkü kendisi sol şeridi ihlal ediyordu onu solladim diye sana ceza yazdıracagim dedi ve yazdırmış buna nasıl itiraz edebiliriz

En son 23 gün önce tarafından Özkan düzenlendi
bilal egemen kaya
bilal egemen kaya
23 gün önce
Yazıya Puanım :
     

sevgili yazarım bir ara bu arkadan ceza yazmaları kaldırılmıştı yada dedillendirmek zorundaydılar.şimdi bununla ilgili değişiklik oldu mu bilmiyorum ama paso ceza tutanağı geliyor. Enson ceza 46/2 c konu ile ilgili bilgilerinizi rica ediyorum

Oguz
Oguz
25 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Ani şekilde şerit değiştirmekten ceza yazildi, bu durum tehlikeli şerit değiştirmek ile ayni midir? Ani serit degistirme göreceli bir kavram degilmidir?buna ilişkin kabul edilen itiraz dilekce ornegi varsa atar misin

Osman
Osman
28 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Hocam iyi akşamlar.46/2-C itiraz dilekçe örneği göndermenizi rica ederim

mehmet
mehmet
30 gün önce
Yazıya Puanım :
     

46/2 c fahri trafik müfetişi cezasına itiraz dilekcesi gönderebilirmisiniz

MURAT
MURAT
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-C İTİRAZ DİLEKÇE ÖRNEĞİ GÖNDERMENİZİ RİCA EDİYORUM

deniz
deniz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba. sıkışık bir trafikte sağ şeritten sol şeride geçtim. geçerken sinyal verdim ve sol şeritteki aracın yol vermesini bekledim. trafik polisi hemen önümdeydi ve aracımın plakasını aldı. bende neden plakamı aldınız diye sorduğumda şerit ihlali cevabını verdi. bugün ceza kağıdında 46/2-c maddesini gördüm. madde açıklamasında diğer sürücüleri tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek diye tarifliyor. trafik sıkışık olduğu için tüm araçların hızı 1-5km arasındaydı. burada diğer araçları tehlikeye düşürecek bir şerit ihlali yok. cezaya itiraz etmek istiyorum. yardımcı olabilir misiniz?

teşekkkürler.

TURGAY DALLIÖZ
TURGAY DALLIÖZ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

teşekkürler Ahmet bey,46/2-C den bana da 21/12/2020 tarihli Denizliden ayrıntısı belli olmayan bir mahalden (kamera kaydı var) bilgisiyle bir ceza geldi.Tebliği 2 gün önce yapıldı,bunu mecbur bıraktıkları için ödemeyi düşünüyorum ama yine de itiraz etmek istiyorum,çünkü ayda 5000 km yapan biriyim ve o bölgede ciddi bir hata yapmadığımı düşünüyorum.Ödeme yapmakla birlikte itiraz hakkım düşer mi,ödeyeceğim rakam indirime girer mi,öğrenmek istedim.Dilekçe örneği gönderirseniz memnun olurum

TURGAY DALLIÖZ
TURGAY DALLIÖZ
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
24 gün önce

Ahmet bey yanıt mailiniz bana düşmedi tekrar gönderirmisiniz rica etsem

Oguz
Oguz
Yanıtla  TURGAY DALLIÖZ
27 gün önce

Ben de denizlide ayni cezayi yedim (istasyon üçgen cikis tarafi yaziyor)15.01.2021 tarihli kamera kaydi vardir yazıyor, itiraz ettiniz mi sonuc ne oldu

Yavuz
Yavuz
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46/2 C cezası yedim fakat Ftm olduğunu bildiğim caddede kesinlikle kural dışı harekette bulunmadım nasıl itiraz edebilirim ? İyi çalışmalar . Teşekkürler

mehmet
mehmet
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
30 gün önce

ahmet bey her önüne gecen araca ftm ceza yazma yetkisimi var.böyle sacam kural olurmu .ftm kanıtlasın o zaman.nerde kural hatası yapılmıssa

İsmail arslan
İsmail arslan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Önümde ilerliyen araç anayolda en sol şeritte kavşağa yaklaşınca aniden sinyalle beraber fren atınca sağım serbest olduğundan sağladım arkamdan gelen araçtaki fahri müfettiş ceza göndermiş 46/2 c itiraz etsem kabul edilebilirmi? nasıl bir dilekçe vermem lazım

Emre
Emre
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba ben de itiraz da bulunacağım. İtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olabilir misiniz ? Şimdiden teşekkürler

Aydin
Aydin
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Çok saçma şeyler var ve bu 46 2 c denilen kendilerinin uydurduğu ceza sistemide bunlardan birisi.. inisiyatife göre bol keseden ceplerini dolduruyorlar. Resmen hırsızlık yapılıyor.. 288 tl nin ne demek olduğunu bunlar anlamıyor… para kolay kazanılmıyor.. sacma sapan şeylere böyle cezalar yazmak da ne demek..

İsa arslan
İsa arslan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İyi günler bende ard arda şerit değiştirme yüzünden ceza yazılmış ama hayatımda hiç trafik cezam yok fahri müfettiş yazmış dilekçe örneği yollarsanız sevinirim

Fatih Gultekin
Fatih Gultekin
Yanıtla  İsa arslan
19 gün önce

Beb de alabilir miyim dilekce ornegi?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu