Trafik Cezaları
Trend

46/2-c Trafik Cezası Nedir? Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası

46/2-c trafik cezası tehlikeli şekilde şerit değiştirmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafik ve yol durumunu göz önünde bulundurmadan şerit değiştirme cezasıdır.

46/2c: şerit değiştirme kurallarına uymamak

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2c nedir, 46/2-c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2c nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, yasaktır.

46/2-c TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme olarak tanımlanmıştır.

Arkadaşlarım tamamen yoruma dayalı bir ceza diyebilirim. Neden mi?
Tehlikeli şerit değiştirmemenin tanımı tamamen kişisel yorumlara dayalıdır. Çünkü bana göre tehlike şerit değiştirmek böyle olur, başkasına göre şöyle olur.

Tehlikeli Şerit Değiştirmek Nedir?

  • Sinyalsiz şerit değiştirme
  • Aniden şerit değiştirme
  • Hatalı şerit değiştirme

Gibi durumlarda görevlinin inisiyatifine kalarak size tehlikeli şerit değiştirme cezası yazabilir.

Peki 46 2c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2c 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-c 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-c427.00 TL320.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-c cezası ne kadar 2021

Haklısınız arkadaşlar, tamamen yoruma dayalı ancak, ceza yazılıyor. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2c ceza maddesi ise 46/2-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2c kusur oranı
46-2c kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2c kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-c-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2c kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-c İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-c tehlikeli şerit değiştirme cezası itiraz işlemlerine başlamadan önce size üzülerek bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Neden diye düşünüyorsunuz değil mi? Hemen açıklıyorum. Yazımın başlangıcında size söylediğim gibi tamamen göreceli bir kavramdır. Yani siz ne yaptınız da bu ceza size yazıldı, bunu cezayı yazan kişiden başka kimse bilemez.

Ancak ceza nerede yazıldıysa, o mevkide kurallara uygun olarak aracınızla seyrettiğinize dair video kaydı temin edebilirseniz bu ceza iptal olur.

Eğer plakanıza bu maddeden cezai işlem uygulandıysa, 46/2-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2c trafik cezası itirazı
46 2c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2c Sıkça Sorulan Sorular

46/2-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2c trafik cezası sorgulama ve 46/2c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2c ceza maddesinden dolayı araç trafik men edilmez.

46/2c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2c maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2c itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2c ceza yazılır mı?

46 2c sürücülere yazılır. Elbetteki araç durdurulmadan plakaya bu işlem yapılırsa ceza araç sahibine gider.

46-2c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-c 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2c cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2c itiraz dilekçesi indir

46-2c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 109 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 109 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
403 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ahmet T.
ahmet T.
1 yıl önce

Merhabalar ahmet bey, Malum 46-2/c den Pilakama ceza yazılıp tarafıma gönderilmiş. Tebliğ Tarihi 28.03.2020 dir. Bugün İtiraz etmek için son günüm. Konuyu size anlatayım, kayda değer bulursanız bilginiz dahilinde Nöbetci Mahkemeye itiraz edeceğim. Keşke olay yeri Fotolarını atabilseydim. Ceza Denizli Merkezde ki ÜÇGEN ÜST GEÇİT te Yazıldı. Yan yoldan Üst geçide girdikten sonra Üst geçit içindeki çift şeritli Tek yönde meydana geldi. Üst geçitten Alt Geçide İnen Yol SOL Şeritte yer alması nedeniyle, Yan yoldan Üst geçide giriş SAĞ şeritten devam etmektedir. Ve SAĞ şeritten Devam edersek şehir merkezine gidiş yönüne girmek zorunda kalıyor. Çevre Yoluna çıkmak için ise Alt… Devamını Oku »

ahmet T.
ahmet T.
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Hayır yok, ancak kamera kayıtlarının görebileceği tüm resimleri çektim. Burdan Foto yükleyebilsem ayrıntılı olarak görünecek .

İbrahim Halil YAŞAR
İbrahim Halil YAŞAR
1 yıl önce

Merhaba,
Bugün aracıma Fahri müfettiş tarafından hatalı şerit değiştirmek nedenli bir ceza yazıldığını öğrendim. Hızdan dolayı ceza yeseydim, ardına düşmezdim. Ama bu cezayı haksız buluyorum. Işıklardayım. Soldan ikinci şeritteyim ve sola döneceğim ama kırmızı ışık yanıyor. Ana yolun yeşil ışığı yanınca arkadakilere yol vermek için aracın önünü sol şerite soktum. Aracımda kamera yok. Dilekçe yazsam iptal olma şansı var mıdır?

Murat Boz
Murat Boz
1 yıl önce

46/2-c den trafik cezası yedim.itiraz dilekçesini yollayabilirmisiniz

Cemil
Cemil
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

46/2c den fahri polis tarafından trafik cezası yemişim itiraz dilekçesini size zahmet olmazsa gönderebilir misiniz

Cemal kayaoğlu
Cemal kayaoğlu
Yanıtla  Murat Boz
1 yıl önce

46/2c den fahri polis tarafından trafik cezası yemişim itiraz dilekçesini size zahmet olmazsa gönderebilir misiniz

MUSTAFA ERSOY
MUSTAFA ERSOY
1 yıl önce

46/2-C cazasına itiraz dilekçe örnegi gönderebilirmisiniz.

MEHMET ALSAN
MEHMET ALSAN
1 yıl önce

Dilekçe örneği 46/2-C itiraz için nasıl olacak İlginize teşekkürler…

BÜLENT
BÜLENT
1 yıl önce

CEZAYI KİM KESMİŞ NASIL HATALI ŞERİT DEĞİŞTİRMİŞİM. ELLERİNDE NASIL BİR BELGE VAR ACABA.İTİRAZ EDECEGİM.

Tayfun
Tayfun
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

24.03.2020 pazartesi günü hatali şerit degistirmedigimden eminim kimsenin yol hakkına haksız olarak girmemişimdir.Yolda trafik kurallarina tamamen uymaktayim hiz aşımı şerit degistirme gibi ve kırmızı ışık ihlali gibi kesinlikle hatalar yapmamaya gayret göstermekteyim kesinlikle bu cezayı kendime hak görmüyorum.Bu cezanın tarafınızdan iptalını istiyorum gerekenin yapilmasıni saygılarımla arz ve talep ederim.Cezanın iptalini tarafıma bildirilmesini isterim. Saygılarla

Bünyamin Hatipoğlu
Bünyamin Hatipoğlu
1 yıl önce

Dilekçe örneği 46/2-C itiraz için. İlginize teşekkürler…

Buğra
Buğra
1 yıl önce

46/2.c dilekçe itiraz için

hakkı
hakkı
1 yıl önce

dilekce örengi 46-2-c
peki fahrimüfettiş elince vidyo görüntüsü var ise mahkeme bana sorun yaparmı

ayaz silahzade
ayaz silahzade
1 yıl önce

dilekçe örneği 46/2-c ititaz için

Ceyhun Döven
Ceyhun Döven
1 yıl önce

Merhaba ,

Hatalı park ettiğim yerde bana aşağıdaki gibi bir ceza gelmiş bir ay önce yazılmış. E devlete girdiğimde farkettim tebliğat da gelmedi cezaya itiraz edebilir miyim ? Ayrıca itiraz sonucunda ceza iptal edilir mi ?
46/2-c Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme olarak tanımlanmıştır.

Kadir özgür
Kadir özgür
1 yıl önce

Merhabalar. Aracıma kesilmiş olan trafik cezası 03/03/2020 tarihinde işlenmiş. O tarihte İstanbul Bayrampaşa halinin önünde çevirme vardı. Çevirmeye yaklaştım polis başta aracımı sağa çekmem için işaret etti. Sinyalimi verdim sağa yanaştığımda diğer bir polis memuru devam et diyerek el işaretinde bulundu. Bende tam durmak üzereyken devam ettim. 24/03/2020 tarihinde evime aracıma kesilmiş olan iki adet ceza geldi bunlardan birisi 47/1a olarak geçen dur ihtarına uymama şeklinde bir diğeri ise 46/2-g olan hatalı ve ardı ardına şerit değiştirme sucu ile iki adet ceza geldi. Var sayalım ki ben dur ihtarını yanlış algıladım devam etmemi söyleyen ve işaret eden polis memuru bana… Devamını Oku »

Okan Yücel
Okan Yücel
1 yıl önce

46/2-C merhaba itiraz dilekçesini online göndere bileceğim bi yer varmı dilekçeyi gönderebilir misiniz

olcay
olcay
1 yıl önce

46-2 c trafik cezası ıptal dilekcesi

Kerem
Kerem
1 yıl önce

13.03.2020 saat 08.43de iş yeri güzergâhım üzerinde 46/2-c den ceza yazılmış ancak ben bu saatlerde işe varmış bulunmak zorundayım işyerinde giriş imzası atılıyor ve mesai başlangıcımız 08.30, cezaya nasıl itiraz etmeliyim dilekçede ve dilekçeyi fiziksel olarak mahkemeye vermek zorunlumu elektronik olarak süreç başlatılabilir mi?

KEREM
KEREM
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Dilekçe örneğini attabilir misiniz size zahmet?

ali
ali
1 yıl önce

hatalı şerit değiştirdiğimi zannetmiyorum ve yol boş sabah saat 7 35 de ceza kesilmiş mantıksız buluyorum devletin işi gücü bırakıp sabah dağında beni takip etmesi hiç iç acısı değil bu karara itiraz etmek istiyorum ve ben şerit degistirmissem öndeki araç yavaş gidiyor olabilir ve ise de yetişmem lazim ben kural ihlali yapmadım..

eyüp
eyüp
1 yıl önce

teşekkürler

Orhan göktaş
Orhan göktaş
1 yıl önce

Aracımın kasa kapagı açıldığı için sağ şeride geçmek zorunda kaldım

Murat ÖZCAN
Murat ÖZCAN
1 yıl önce

Merhaba, Yaklaşık 1 senedir Düzce’de ikamet etmekteyim. Daha önce İstanbul’da ikamet ettiğimden aracımın plakası İstanbul’a kayıtlı. Bugün itibariyle e-devlet üzerinden bir ceza uyarısı aldım. Ceza Maddeleri 46/2-C, 47/1-C , Ceza Tutarı (TL) 420,00, Cezanın Düzenlendiği İl İSTANBUL, Cezanın Düzenlendiği İlçe – , Cezanın Düzenlendiği Yer Tem güney basınekspiress katılım, şekinde bilgiler mevcut. Yaklaşık 6 aydır istanbula hiç gitmediğim halde böyle bir trafik cezası geldi. diğer kaynaklarınızdan derleme bir dilekçe hazırladım ama tam da emin olamadım. Mesela daha posta ile teblig edilmedi sadece e-devletten cezayı gördüm ve ilçe kısmı boş karşı taraf olarak hangi emniyet müdürlüğüne itiraz edeceğim ve Düzcedeki Adliyeden… Devamını Oku »

Ersoy Şahin
Ersoy Şahin
1 yıl önce

Merhaba
Fahri trafik müfettişi tamamen soyut bir iddia ile bu maddeden ceza yazmış. Elinde her hangi bir kaydı belgesi yok. Nasıl itiraz ederim. 4/3 hakkım gider mi??

1 2 3 9

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu