Trafik Kazası Kusur Oranları
Trend

46/2c Kusur Oranı Nedir? İtiraz Dilekçesi (Kesin Sonuç)

46/2c kusur oranı, KTK 46. Maddesinde belirtilen tehlikeli şekilde şerit değiştirmek 46/2-c kusur oranı denir.

Başka bir ifadeyle dikkatsiz ve tedbirsiz olarak şerit değiştirmek 46 2c kusur oranı olarak tanımlanır.

Trafik kazası sonrasında gerek kolluk kuvvetlerinin (polis, jandarma) gerekse de tramer heyetinin belirlemiş olduğu 46 2c kusur oranına itiraz hakkınız olduğunu biliyor muydunuz?

Herhangi bir masraf etmeden 46/2-c kusur oranına ücretsiz itiraz işlemini nasıl yapabileceğinizi merak ediyorsanız bu yazımda bulabilirsiniz!

Evet sevgili arkadaşlarım bu yazımda sizlere 46 2c kusur oranı nedir? 46/2c itiraz işlemi nasıl yapılır? 46/2-c kusur oranı yüzde kaç? 46/2-c asli mi tali mi? Tazminata ve rücu ya 46 2c etkisi nelerdir? Bunlardan bahsedeceğim.

Ktk 46/2c Kusur Oranı Ne Demek?

“Karayollarında trafiğin akışı” başlıklı, Karayolları Trafik Kanunun 46. Maddesi 2. Fıkrası ‘c’ bendidir. Daha net bir ifadeyle “tehlikeli şekilde şerit değiştirmek” demektir.

Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, zorundadırlar.

ktk 46/2c kusur oranı

46-2c maddesi tamamen görecelidir, tehlikeli şerit nasıl değiştirilir herhangi bir tanımı yoktur ve nitel yoruma dayalıdır. Çünkü şerit izleme ve değiştirme kuralları 56/1-a maddesinde tanımlanmıştır. Bu duruma aykırı davranılmasında zaten kusur maddesi olarak bu madde kullanılmaktadır.

Ancak 46/2-c kusuru o an ki görevlinin inisiyatifinde olan bir durum olduğunu üzülerek bildirmek isterim.

Trafik kazası kusur oranları ile ilgili merak edilen diğer maddelere; ahmetmerkepci.com/trafik-kazasi-kusur-oranlari/ burada bulabilirsiniz.

46/2c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46/2c kusur oranı yüzde yetmiş beş (%75) olarak kabul edilir. Peki 46 2c neye göre belirlenir anlatmadan önce. Başka bir detaydan daha bahsedeyim, 46-2c her zaman için %75 mi kabul edilir? Elbette hayır!

Trafik kazalarında oranlar asli ve tali olarak tanımlanan maddelere istinaden belirlenir. Bu duruma göre de yüzde oranları ortaya çıkar.

Kazaya karışan taraflardan biri 46/2-c trafik kusuru işlemiş ise;

  • Diğer taraf asli maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2c %50 oranında
  • Diğer taraf tali maddelerden birini ihlal etmiş ise 46/2-c %75 oranında
  • Diğer tarafın herhangi bir ihlali yok ise 46-2c %100 oranında

Kusurlu kabul edilir. 46 2c oranı neden önemlidir diye düşünebilirsiniz. Hemen söylemek istiyorum 46/2-c tazminat miktarı ve oranını belirlemektedir.

Tazminata etkisi bakımından 46 2c asli mi tali mi olarak değerlendirilir. Hemen cevaplayalım.

46/2-c Asli mi Tali mi?

46/2-c asli kusur maddesidir. Yani kazanın meydana gelmesinde 46/2c birinci derecede sorumlu anlamına gelir. Asli kusur nedir? Ne anlamamız gerekir? Size detaylı asli kusur rehberi hazırladım.

Asli kusur ne demek açıklaması
tali kusur nedir

Detaylı bilgi için ahmetmerkepci.com/asli-kusur-nedir/ yazımı okuyabilirsiniz.

SBM tramer heyeti 46-2c maddesini değerlendirmeye alır. Çünkü asli ihlallerden biridir. Ancak karşı araç sürücüsü tali maddelerden birini ihlal ettiyse sigorta tramer merkezi değerlendirmeye almamaktadır ve sizi %100 kusurlu gösterecektir.

46/2-c Trafik Cezası Yazılır Mı?

Evet dostlar 46 2c trafik cezası yazılır. 1.506,00 tl (Ikiyüzseksensekiz Lira) para cezası ve 20 ehliyet ceza puanı vardır. Kolluk kuvvetleri 46 2c kusur maddesi olarak tutanakta belirtiyor ancak meydana gelen kazadan dolayı 46/2c cezası yazmıyorlar.

46/2-c trafik cezası tehlikeli şekilde şerit değiştirmek olarak bilinmektedir. 1. 506,00 lira ceza yazılmaktadır. 46/2c itiraz dilekçesi ve 46 2c nedir sizler için açıkladım
46/2-c nedir 46/2c trafik cezası

Kaza tespit tutanağında 46-2c maddesince kusur verilip. Birde üzerine 46/2-c ceza yazılırsa ne yapmamız gerekir? Elbette itiraz edeceğiz.

46/2-c trafik cezasına itiraz için ahmetmerkepci.com/46-2-c-trafik-cezasi-nedir/ yazımda yapmanız gerekenleri açıkladım.

Nasıl İtiraz Edilir?

Bu durum kazanın oluş şekline göre yani 46 2c ihlali olup olmaması ile değerlendirilir. Kaza sonrası “bence ben 46 2c maddesini ihlal etmedim” düşüncesiyle itiraz etmeyin.

Özellikle tramere itirazınız sonuçsuz kalacaktır. 46-2c asli kusur maddesi olduğu için karşı sürücü de asli kusur maddelerinden birini ihlal etmemişse itirazınız sonuçsuz kalacak.

En kısa ve etkili sonuç alacağınız yöntem ise sigorta tahkim yolu olacaktır. Bunun için ise belli başlı evraklar gerekecektir. Peki bunlar nedir ve ne faydası olacak size açıklamak istiyorum.

Muhakkak 46/2c uzman görüşü alın. Bireysel olarak 46/2c itiraz etmek için “46/2-c kusur mütalaası” ihtiyacınız olacaktır.

46-2c kusur mütalaası yani uzman görüş raporu nasıl alınır tahkim başvurusu yaparken 46-2c kusur oranı değiştirme işlemleri
trafik kazası 46/2c kusur mütalaası nedir

Mütalaa nedir? 46/2c Uzman görüşü nasıl alınır? gibi sorularınıza cevap olarak ahmetmerkepci.com/kusur-mutalaasi-nedir-uzman-gorusu-kimden-alinir/ bu yazıyı hazırladım.

  • Trafik Kazası Bilirkişi Raporu
  • Eksper Raporu
  • Başvuruya ait diğer evraklar

Usulen olması gereken birçok teferruat olduğu doğrudur. Ne yapmak gerekiyor?

Ben ve ekibim olarak 46/2c maddesinden kusurlu tutulduğunuz kaza tutanağını ücretsiz olarak inceliyoruz. Ayrıca 46/2-c trafik kazası itiraz sürecinizi yönetmeye talibiz! Bana aşağıda paylaştığım bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

46-2c itiraz sbm iletişim
46/2c kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 1
46-2c itiraz sbm iletişim
46/2c kusur oranı nedir? İtiraz dilekçesi (kesin sonuç) 2

Ktk 46/2c itiraz dilekçesi örneği için, ahmetmerkepci.com/kusur-orani-itirazi-nasil-yapilir/ bağlantısını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Merak ettiğiniz 46 2c ile ilgili soruları, yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

5 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
5 3 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
13 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ömer TÜRKÖZ
Ömer TÜRKÖZ
Yazıya Puanım :
     

46/2 c den polis memuru plakama ceza yazmış. Kimseyi tehlikeye düşürmeden sinyalimi vererek ağır hareket eden trafikte yan yoldan ara yola geçiş yaptım. Konu ile ilgili tarafıma dilekçe örneği göndermeniz mümkün müdür. Şimdiden teşekkürler.

UĞUR TAVLACI
UĞUR TAVLACI
Yazıya Puanım :
     

46/2-C, 54/1-B den fahri müfetiş ceza yazmış.bir dilekce örneği alabilirmiyim.şimdiden teşekür.

mehmet
mehmet
Yazıya Puanım :
     

46/2 c den fahri müfetiş ceza yazmış.bir dilekce örneği alabilirmiyim.şimdiden teşekür.

mehmet
mehmet
Yazıya Puanım :
     

46/2 c den fahri müfetiş ceza yazmış.bir dilekce örneği alabilirmiyim.şimdiden teşekür

Eric
Eric

My name’s Eric and I just came across your website – ahmetmerkepci.com – in the search results. Here’s what that means to me… Your SEO’s working. You’re getting eyeballs – mine at least. Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing. BUT… Eyeballs don’t pay the bills. CUSTOMERS do. And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like ahmetmerkepci.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else. It’s like they never were even there. You can fix this. You can make it super-simple for them to raise their… Devamını Oku »

YsnAlp
YsnAlp

trafik tutanağında karşı tarafa 57/1-a kusuru, bana ise 46/2-c kusuru verildi. sizce kusur oranı nasıl olur?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu