Trafik Cezaları
Trend

46/2-c Trafik Cezası Nedir? Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası

46/2-c trafik cezası tehlikeli şekilde şerit değiştirmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafik ve yol durumunu göz önünde bulundurmadan şerit değiştirme cezasıdır.

46/2c: şerit değiştirme kurallarına uymamak

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2c nedir, 46/2-c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2c nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, yasaktır.

46/2-c TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme olarak tanımlanmıştır.

Arkadaşlarım tamamen yoruma dayalı bir ceza diyebilirim. Neden mi?
Tehlikeli şerit değiştirmemenin tanımı tamamen kişisel yorumlara dayalıdır. Çünkü bana göre tehlike şerit değiştirmek böyle olur, başkasına göre şöyle olur.

Tehlikeli Şerit Değiştirmek Nedir?

  • Sinyalsiz şerit değiştirme
  • Aniden şerit değiştirme
  • Hatalı şerit değiştirme

Gibi durumlarda görevlinin inisiyatifine kalarak size tehlikeli şerit değiştirme cezası yazabilir.

Peki 46 2c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2c 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-c 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-c1.506,00 TL1.129,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-c cezası ne kadar 2024

Haklısınız arkadaşlar, tamamen yoruma dayalı ancak, ceza yazılıyor. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2024

Güncel 2024 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2c ceza maddesi ise 46/2-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2c kusur oranı
46-2c kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2c kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-c-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2c kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-c İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-c tehlikeli şerit değiştirme cezası itiraz işlemlerine başlamadan önce size üzülerek bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Neden diye düşünüyorsunuz değil mi? Hemen açıklıyorum. Yazımın başlangıcında size söylediğim gibi tamamen göreceli bir kavramdır. Yani siz ne yaptınız da bu ceza size yazıldı, bunu cezayı yazan kişiden başka kimse bilemez.

Ancak ceza nerede yazıldıysa, o mevkide kurallara uygun olarak aracınızla seyrettiğinize dair video kaydı temin edebilirseniz bu ceza iptal olur.

Eğer plakanıza bu maddeden cezai işlem uygulandıysa, 46/2-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2c trafik cezası itirazı
46 2c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2c Sıkça Sorulan Sorular

46/2-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2c trafik cezası sorgulama ve 46/2c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2c ceza maddesinden dolayı araç trafik men edilmez.

46/2c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2c maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2c itirazınızı kabul etmez ise 1.506,00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2c ceza yazılır mı?

46 2c sürücülere yazılır. Elbetteki araç durdurulmadan plakaya bu işlem yapılırsa ceza araç sahibine gider.

46-2c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-c 2020 yılında 1.506,00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2c cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2c itiraz dilekçesi indir

46-2c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 129 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 129 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
487 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
veysel
veysel
Yazıya Puanım :
     

böyle bir durum mümkün değil sokak arasında böyle bir ceza yazana zehir zıkkım olsun

Hakan KINACI
Hakan KINACI
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-c maddesine itiraz etmek istiyorum . Dilekce ornegi gonderebilirmisiniz.
Tesekkurler,

Levent dağ
Levent dağ
Yazıya Puanım :
     

46 2ccezasi yemişim e devletten öğrendim bilgi verirseniz sevinirim ve dilekçe örneği verirseniz sevinirim öğrendigime göre fahri müfettiş cezasi

En son 2 yıl önce tarafından Levent dağ düzenlendi
Zafer
Zafer
Yazıya Puanım :
     

46_2c ceza kesmişler itiraz etmek istiyorum Dilekçe örneği gönderirmisiniz.

resul anaç
resul anaç
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar.Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Bana 46-2c maddesinden trafik cezası yazılmış.Haksız olduklarını düşünüyorum. İtiraz dilekçesini yollayarak yardım edebilir misiniz bana? iyi günler,iyi çalışmalar..

Erkan Gedik
Erkan Gedik
Yazıya Puanım :
     

46/2c itiraz dilekçesi alabilirmiyim

Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey. Meşrutiyet Caddesi No 28 in önünde (Boğaziçi Pastanesi nin bulunduğu bina)hatalı şerit değiştirmem iddasıyla(46/2-C) ceza kesilmiş. Oysa ki 100 m ileride 3. şeritte park halinde araç oldugu icin mecburiyetten değiştirdim. ( oraya kadar her yerde 2. sıra park zaten vardı.) Şerit değiştirirken solumda bir arac yoktu ve hızım 16 km/saat ti. Yani ne hızım ne etrafımda yaya veya arac bulunmaması nedeniyle bir tehlike durumu kesinlikle yaratmadım. (Aracımda güvenlik kamerası olduğu için hız, tarih, koordinat her şey belli.) Cezayı yazan toplum polisi aracı video kaydımda var. ( Meşrutiyetin No 20 önunde kendisinin yanından geçmişim ) İtiraz da bulunurken… Devamını Oku »

Hüseyin İriş
Hüseyin İriş
Yazıya Puanım :
     

Merhaba yazınız çok yardımcı oldu.Teşekkür ederim.Bende 46/2-C ceza yedim ödeyip itiraz atmek istiyorum. Fakat bu ceza ile ilgili hiçbir fikrim yok sadece içerik olarak madde olarak biliyorum.Ne yapmalıyım.Kamera mıvar yani nasıl yedim bilmiyorum.Dilekçe alabilirmiyim?

Okan
Okan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

46-2-c-trafik-cezasi itiraz dilekçesi gönderir misiniz?

dilan
dilan
Yazıya Puanım :
     

merhabalar 46/2-c ihlali için örnek dilekçe gönderebilir misiniz?

Yusuf ocaktan
Yusuf ocaktan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, 46/2-C cezasına itiraz için yardımcı olur musunuz?

Cengizhan
Cengizhan
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46 2c trafik cezasına ihtiraz dilekçesi konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim

maksut
maksut
Yazıya Puanım :
     

46 2c trafik cezasına itiraz dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Ahmet Turan ŞENKALP
Ahmet Turan ŞENKALP
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-c maddesine itiraz etmek istiyorum . Dilekce ornegi gonderebilirmisiniz.
Tesekkurler,

Dali
Dali
Yazıya Puanım :
     

46/2c den ceza yedim dilekçe örneği gönderir misiniz

Taner Özdemir
Taner Özdemir
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-c maddesine itiraz etmek istiyorum . Dilekce ornegi gonderebilirmisiniz.
Tesekkurler,


Mehmet
Mehmet
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-c maddesine itiraz etmek istiyorum . Dilekce ornegi gonderebilirmisiniz.
Tesekkurler,

1 8 9 10

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu