Trafik Cezaları
Trend

46/2-c Trafik Cezası Nedir? Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası

46/2-c trafik cezası tehlikeli şekilde şerit değiştirmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafik ve yol durumunu göz önünde bulundurmadan şerit değiştirme cezasıdır.

46/2c: şerit değiştirme kurallarına uymamak

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2c nedir, 46/2-c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2c nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, yasaktır.

46/2-c TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme olarak tanımlanmıştır.

Arkadaşlarım tamamen yoruma dayalı bir ceza diyebilirim. Neden mi?
Tehlikeli şerit değiştirmemenin tanımı tamamen kişisel yorumlara dayalıdır. Çünkü bana göre tehlike şerit değiştirmek böyle olur, başkasına göre şöyle olur.

Tehlikeli Şerit Değiştirmek Nedir?

  • Sinyalsiz şerit değiştirme
  • Aniden şerit değiştirme
  • Hatalı şerit değiştirme

Gibi durumlarda görevlinin inisiyatifine kalarak size tehlikeli şerit değiştirme cezası yazabilir.

Peki 46 2c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2c 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-c 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-c427.00 TL320.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-c cezası ne kadar 2022

Haklısınız arkadaşlar, tamamen yoruma dayalı ancak, ceza yazılıyor. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2c ceza maddesi ise 46/2-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2c kusur oranı
46-2c kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2c kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-c-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2c kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-c İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-c tehlikeli şerit değiştirme cezası itiraz işlemlerine başlamadan önce size üzülerek bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Neden diye düşünüyorsunuz değil mi? Hemen açıklıyorum. Yazımın başlangıcında size söylediğim gibi tamamen göreceli bir kavramdır. Yani siz ne yaptınız da bu ceza size yazıldı, bunu cezayı yazan kişiden başka kimse bilemez.

Ancak ceza nerede yazıldıysa, o mevkide kurallara uygun olarak aracınızla seyrettiğinize dair video kaydı temin edebilirseniz bu ceza iptal olur.

Eğer plakanıza bu maddeden cezai işlem uygulandıysa, 46/2-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2c trafik cezası itirazı
46 2c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2c Sıkça Sorulan Sorular

46/2-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2c trafik cezası sorgulama ve 46/2c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2c ceza maddesinden dolayı araç trafik men edilmez.

46/2c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2c maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2c itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2c ceza yazılır mı?

46 2c sürücülere yazılır. Elbetteki araç durdurulmadan plakaya bu işlem yapılırsa ceza araç sahibine gider.

46-2c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-c 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2c cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2c itiraz dilekçesi indir

46-2c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 114 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 114 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
413 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ahmet
Ahmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-c ceza yedim fahti müfettişten. Foto yok. İtiraz dilekçesi gönderir misiniz?

Yns
Yns
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 c 288 tl ceza plakaya fahri müfettiş
yazılmış,araç engelli aracı ve oğlum yüzde yüz engelli hata yaptığımı sanmıyorum.dilekçe örneği ve nereye vercem

Baran
Baran
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Yapılan cezanın kim tarafından yazıldığını ve görüntü olup olmadığını sorgulamanın bir yolu var mıdır ? Dilekçe örneğini gönderirseniz sevinirim.

Mustafa
Mustafa
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Denizlide 12.06.2020 tarihinde 46/2-c maddesinden 288 tl ceza yedim ancak ben hata yaptığımı düşünmüyorum bunun için itiraz etmek istiyorum yardımcı olurmusunuz.

SERKAN
SERKAN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, dilekçe gönderebilir misiniz ?

Ferhat aslan
Ferhat aslan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Üstadım söz konusu ceza makbuzu tarafıma ulaştı fahri trafik müfettişi tarafından yazılmış,
Ancak ceza ankarada yenmiş aracım söz konusu tarihte evimin garajında İstanbuldaydı söz konusu tarihte ve yakın tarihte ankarada bulunmadım nasıl itiraz edebilirim.
Saygılar
Ferhat

Adem Kızılkaya
Adem Kızılkaya
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Bu maddeden ceza gelmiş nasıl itiraz edebilirim

Murat can
Murat can
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Iyi gunler Ahmet bey,
Bana 02/06/2020 tarihinde
aksine bir işaret bulunmadıkça sürücülerin; trafik aksadacak veya tehlikeye sokacak şekilde ardı ardına birden fazla şerit değiştirmeleri, diye bir maddeden dolayı 1228 tl ceza yazmışlar ancak ortada ne trafiyi tehlikeye sokacak bir durum nede tehlikeli bir hareket yok.otoban bağlantısından sinyalimi verip sol seride kontrollu bir sekilde gectim (otoban çıkışında yoğunluk oldugundan dolayı) bu cezaya itiraz ede bilirmiyim?
Ede bikirsem nasil bir dilekce yazmam herekli yardımcı olursanız sevinirim

Murat can
Murat can
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Aynen 46/2-g maddesinden yazılmış yukarıda da belirttiğim gibi makas namına hiç bir hareket yok…
Sizden ricam elinizde bu konu ile ilgili doldurulmuş bir itiraz dilekçesi varsa e posta yolu ile bana yollaya bilirimisiniz?

Murat can
Murat can
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Aksini kanıtlıyamıyorsanız derken anlayamadım
Yani yapmadığım bir suctan dolayı 1228 tl odemek insana koyuyor…
Sizide cok soru sorarar rahatsız ettim kusura bakmayın

Şahin
Şahin
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey,
E devletten henüz gördüğüm 46/2c cezası resmî olarak tarafıma tebliğ edilmiş mi oluyor?. Zira 15 günü geçmiş durumda. Ayrıca itiraz dilekçesini atabilirmisiniz?teşekkürler

batuhan salman
batuhan salman
1 yıl önce

ahmet bey merhabalar gecen gunlerde dedemın aracı ile e5 uzerıde seyir halinde iken makas attıgımı idda etmişler fakat ben trafik polisi görmedim ve beni durduran olmadı ben buna itiraz edebilirmiyim 27,05,2020 bu tarihte elime tebigat geldi

Batuhan
Batuhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

1228 tl ödeme gözüküyor çok fazla gibi ondan yazmak istedim

zafer kaya
zafer kaya
1 yıl önce

suçum yokken ceza yedim mümkünse gönderirmisiniz?

Mesut
Mesut
1 yıl önce

Hızlı yazmaktan aceleyle bazı hatalarım olmuş, (10.05.2020) saat 19:47 olacaktı bu kısım ve diğer tarih yani (28.04.2020) olacaktı. İzmir’den selamlar

Mesut
Mesut
1 yıl önce

Merhaba, bugün 10.05.20120 saat 19:47 günlerden pazar az evvel nöbetim bitti eve geldim bilgisayarımı açıp e-devleti kontrol ederken plakama 28.04.2010 tarihinde 46 /2-c den 288 lira ceza yazıldığını gördüm. detaya bakınca izmir konak karantina alt geçidi konak istikameti yazıyordu. saatine baktığımda 17:41 diye yazıyordu genelde mesaim 22:00 de bitiyor.Belki bir ihtimal izin alıp eve gelmiş ve dönüş yapmış olabilirim ama sinyalsiz alt geçitte virajlı bir alt geçitte hem de hatırlayamıyorum. araç içi kameram var ama o tarihte aktif miydi onu da bilemiyorum. Ne yapmalıyım? Beni yönlendirebilir misiniz? bir de bu cezayı yeni gördüm yani iki üç gün öncesine kadar yoktu… Devamını Oku »

fatih öztürk
fatih öztürk
1 yıl önce

extra21@gmail.com

şimdiden teşekkürler ediyorum.

Erhan
Erhan
1 yıl önce

46/2-C cazasına itiraz dilekçe örnegi gönderebilirmisiniz

Erdal
Erdal
1 yıl önce

Merhaba, Jandarma trafik aracı önümde ortalama 40 hızla gidiyordu. Bahsettiğim yol gidiş geliş birer şerit olan li merkezi ve ilçe yolu. Yaklaşık 5 km arkalarından gidiyordum. Düz yola girdikten sonra, şerit değiştirme yasağı şeridinin bitmesine az bir mesafe kala jandarma aracını solladı. Bunun üzerine, beni durdurup 288 TL. ceza yazdılar. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

nalan
nalan
1 yıl önce

merhabalar 07.03.2020 tarihinde İstanbul Üsküdar Çengelköy cadde üzerinde plakaya genel hizmet polisince 46/2-c den ceza yazılmış ben Avrupa yakasında ikamet etmekteyim ve o tarihlerde kesinlikle Anadolu Yakasına geçmedim yani aracıma ceza yazılması imkansız trafik denetleme şube müdürlüğü çevre yolları trafik ekipler amirliğine itiraz için gittiğimde cezayı düzenleyenin karakol memuru olduğu asıl ceza makbuzunda plaka uysada makbuzda karalamalar olduğu ve araç renginin lacivert olduğu yazıyor oysaki benim aracım beyaz bilgilerimi yazabileceğim uygun bir dilekçe örneği gönderirseniz sevinirim

Murat
Murat
1 yıl önce

46 2 c trafik cezasına itiraz dilekçesi istiyorum

Seher
Seher
1 yıl önce

46/2_c cezası var araç Ankara’da bolu emniyeti yazmis

BURAK KAYAR
BURAK KAYAR
1 yıl önce

Ahmet Bey Merhaba,

15.03.2020 tarihinde akşam 21:55’de izmir altınyolda 46-2c den ceza yazmışlar.Tahminimce bomboş yolda sol şeritten orta şeride geçiş yaparken sinyal kullanmamış olabilirim.Bununla ilgili itirazım kabul görebilir mi?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu