Trafik Cezaları
Trend

46/2-c Trafik Cezası Nedir? Tehlikeli Şerit Değiştirme Cezası

46/2-c trafik cezası tehlikeli şekilde şerit değiştirmek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Başka bir ifadeyle trafik ve yol durumunu göz önünde bulundurmadan şerit değiştirme cezasıdır.

46/2c: şerit değiştirme kurallarına uymamak

Merhaba arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2c nedir, 46/2-c cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2c trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2c nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-c trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-c trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2c itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-c maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2c dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-c Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, trafiği aksatacak veya tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, yasaktır.

46/2-c TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-c nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme olarak tanımlanmıştır.

Arkadaşlarım tamamen yoruma dayalı bir ceza diyebilirim. Neden mi?
Tehlikeli şerit değiştirmemenin tanımı tamamen kişisel yorumlara dayalıdır. Çünkü bana göre tehlike şerit değiştirmek böyle olur, başkasına göre şöyle olur.

Tehlikeli Şerit Değiştirmek Nedir?

  • Sinyalsiz şerit değiştirme
  • Aniden şerit değiştirme
  • Hatalı şerit değiştirme

Gibi durumlarda görevlinin inisiyatifine kalarak size tehlikeli şerit değiştirme cezası yazabilir.

Peki 46 2c cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2c 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-c 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-c trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-c427.00 TL320.25 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-c cezası ne kadar 2022

Haklısınız arkadaşlar, tamamen yoruma dayalı ancak, ceza yazılıyor. Ayrıca erken ödeme indirimi var.

Unutmadan söylemeliyim! 46/2c ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2c cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2022

Güncel 2022 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-c İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2c trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2c beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2c beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2c maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2c cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2c ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2c Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2c ceza maddesi ise 46/2-c kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2c maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2c kusur oranı
46-2c kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2c kusur oranı %75 “asli kusur” kusur sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-c-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2c kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-c İtiraz Dilekçesi Örneği

46/2-c tehlikeli şerit değiştirme cezası itiraz işlemlerine başlamadan önce size üzülerek bir durumdan bahsetmek istiyorum.

Neden diye düşünüyorsunuz değil mi? Hemen açıklıyorum. Yazımın başlangıcında size söylediğim gibi tamamen göreceli bir kavramdır. Yani siz ne yaptınız da bu ceza size yazıldı, bunu cezayı yazan kişiden başka kimse bilemez.

Ancak ceza nerede yazıldıysa, o mevkide kurallara uygun olarak aracınızla seyrettiğinize dair video kaydı temin edebilirseniz bu ceza iptal olur.

Eğer plakanıza bu maddeden cezai işlem uygulandıysa, 46/2-c trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2c cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz.

46/2c trafik cezası itirazı
46 2c trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2c itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2c ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2c Sıkça Sorulan Sorular

46/2-c ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2c trafik cezası sorgulama ve 46/2c tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2c ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2c ceza maddesinden dolayı araç trafik men edilmez.

46/2c cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2c maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2c cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2c itirazınızı kabul etmez ise 427.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2c ceza yazılır mı?

46 2c sürücülere yazılır. Elbetteki araç durdurulmadan plakaya bu işlem yapılırsa ceza araç sahibine gider.

46-2c Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-c 2020 yılında 427.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2c cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2c itiraz dilekçesi indir

46-2c itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2c itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2c trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 114 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 114 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
413 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ali kemal sancak
Ali kemal sancak
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Bende dilekceden bir örnek alabilirmiyim.

Esra Kaya
Esra Kaya
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba Ahmet bey bana 47/1-a 46/2-c cezasi grlmis ben ne hiz yaparim ne de hatsli serit defistiririm duzenli ve hiz yapmadan gerekli sinyallerimi de yakarak arac kullanirim bu ne cazasi detay da yazmiyor. Bunlara nasil itiraz ederim ve itiraz dilekce ornegi yollarmisiniz

Murat
Murat
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,
Bende dilekceden bir örnek alabilirmiyim.
Ayrıca biz bu dilekçeyi nereye ileteceğiz.

HASAN
HASAN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet bey merhaba 46/2-C cezası yemişim ama ben genellikle sinyal vererek hep şerit değiştiririm trafik polis de görmedim nasıl ceza yedim anlamadım çok fazla hızda yapmam itiraz dilekçesi için mail adresime gönderebilirseniz sevinirim

Oguzhan
Oguzhan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

53/1-B 46/2-C yedim ve öyle bir şey ki bahsi gecen adreste hız sınırını aşıp böyle bir hareket yapma imkanı yok nasıl itiraz edebilirim

Oguzhan
Oguzhan
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

Tesekkur ederim

Ufuk
Ufuk
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Kolay gelsin itiraz dilekçesini mail olarak gönderir misiniz Tskler

İnci KILIN
İnci KILIN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 c cezasına itiraz dilekçesi örneği gonderebilir misiniz

Talha KÖK
Talha KÖK
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Araç bana ait değildi, ceza araç sahibine gitmiş, cezaya itirazda bulunabilir miyim, eğer itiraz edebileceksem dilekçe örneği gönderebilir misiniz?

Emre
Emre
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Mrb 46 2 c tarafik cezasi kesilmiş bana. Fakat benim aracım ile hicbir şekilde sert kullanım yok lakin araçta sabah 5 yasinda cocugum ile ise gidiyorum. Bu cezaya nasıl itiraz edebilirim ?
Tşk.

nurullah
nurullah
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-c cezasına dilekçe örneği gönderir misiniz?

MelekYavuz
MelekYavuz
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

merhaba dilekçe örneiğini iletebilirmisiniz

Emirhan
Emirhan
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-c cezasına dilekçe örneği gönderir misiniz?

Emre
Emre
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 c itiraz dilekçesi gönderebilir misiniz?

Murat bıyıklı
Murat bıyıklı
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 c itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

mehmet
mehmet
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 c itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

Muhammed Emin EROĞLU
Muhammed Emin EROĞLU
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2 c itiraz dilekçesi gönderirmisiniz

emre dinçer
emre dinçer
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46/6-c itiraz dilekçesi gönderir misiniz? teşekkür ederim

yavuz
yavuz
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

46 2c ve 47 1 a olarak yazmıslar.Yani hem dur ihtarına uymamışım hemde tehlikeli şerit değiştirmişim.trafik polisi bu iki tür davranışta bulunan sürücüyü anons edip ileride başka ekibe yakalaması için duyurmaz mı?Tabiki şüpheli bu davranışları polisleri harekete geçirip sorgu kontrol olması gerekir.Hiçbir polis durdurup da sormadı, sen neden dur ihtarına uymadın ve tehlikeli şerit değiştirdin diye.Yazdığı cezanın ne demek oldugunu bilmeden keyfi olarak yazıyor demekki.Yoksa gerçekten dediği gibi, bir sürücü dur ihtarına uymayıp tehlikeli şerit değiştirse peşine mutlaka polisin takılması gerekir.
Mecburen ödedim ama bu haksızlığa karsı da ne yapabilirim?

En son 1 yıl önce tarafından yavuz düzenlendi
yavuz
yavuz
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
1 yıl önce

yanımda annemde vardı o da durumu biliyor bir delil olurmu?

Büşra
Büşra
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba,

Sinyalsiz şerit değiştirmeden ötürü ceza kesilmiş örnek dilekçe iletmeniz mümkün müdür, itiraz hakkımı kullanmak istiyorum. Çok teşekkürler.

Muhammet CEYLAN
Muhammet CEYLAN
1 yıl önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar,
46/2-C nedeniyle alınan trafik cezalarına itiraz için dava dilekçesi örneğini gönderir misiniz?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu