Trafik Cezaları
Trend

46/2-b Trafik Cezası Nedir? Sinyal Vermeden Şerit Değiştirme Cezası

46/2-b trafik cezası şerit değiştirmeden önce gireceği şeridi kontrol etmemek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca hatalı şerit değiştirme cezası olarak kabul edilir.

Halk arasında sinyal vermeden şerit değiştirme cezası olarak da kabul edilen 46 2 b maddesi özellik son günlerde fahri trafik müfettişlerinin gözde ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2b nedir, 46/2-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2b nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklememek, yasaktır.

46/2-b TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani şerit değiştirme kuralı denilir.

Arkadaşlar, çoğu zaman şunu duyuyorum, ben sinyal verdim şerit değiştirdim, aslında bu durum şerit değiştirmek için yeterli değildir.

Trafikte şerit nasıl değiştirilir?

  • Girmek istediğimiz şerit istikametine sinyal verilir
  • Gireceğimiz şeritte varsa araçların geçmesi beklenir
  • Yol ve trafik durumu müsaade ettiği zaman güvenle şerit değiştirilir

Elbette ki gireceğiniz şeritte araç çok gerideyse durup bu aracı beklemenize gerek yok. Bu kuraldaki araç sinyal verip aniden şerit değiştirme ihlallerinin önüne geçebilmektir.

Peki 46 2b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 46/2b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

YENI TRAFIK CEZALARI LISTESI
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2B BEYANLA TRAFIK CEZASI ÖDEME NEDIR
46-2b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2b ceza maddesi ise 46/2-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2B KUSUR ORANI
46-2B KUSUR ORANI YÜZDE KAÇ

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-b İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2b itiraz dilekçesi hakkında bilgi vermeden önce bir kaç uyarıda bulunmak isterim. Ben hatalı şerit değiştirmedim düşüncesiyle ve savunmasıyla itiraz ederseniz sonucun olumlu olması çok çok zordur.

Sulh Ceza Hakimliğine haklılığını gösterebilecek bir delil sunmanız gerekiyor. Araç içi kamerası veya cezanın yazıldığı mevkide kamara kaydı kayıtları gerekiyor.

Ceza araç plakanıza yazıldıysa, 46/2-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal olur.

46/2B TRAFIK CEZASI ITIRAZI
46 2b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2b Sıkça Sorulan Sorular

46/2-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2b trafik cezası sorgulama ve 46/2b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2b maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2b ceza yazılır mı?

46 2b sürücülere yazılır. Ancak arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2b itiraz dilekçesi indir

46-2b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.9 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Daha Fazla Göster

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda ücretsiz danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.9 10 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
30 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
R.AKTAŞ
R.AKTAŞ
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

hocam merhabalar. 46-2b itiraz dilekçesi örneği gönderebilir misiniz?

Volkan
Volkan
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Efendim 46/2-b itiraz dilekçe örneğini rica etsem gonderir misiniz? Şimdiden teşekkürler

Erdem ÇINAR
Erdem ÇINAR
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46-2b itiraz dilekçesi örneği gönderebilirseniz sevinirim. İyi günler

İSMAİL GÖVEZ
İSMAİL GÖVEZ
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba 46-2b itiraz dilekçesi örneği gönderebilirseniz sevinirim. İyi günler

Salih Can
Salih Can
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, ablam 46/2-B’den ceza yemiş. Ceza yediği yer iş dönüşü sürekli kullandığı güzergah ve her zaman şerit değiştirmede aynaları kontrol edip sinyal verir. Cezaya itiraz etmeyi düşünüyor. Araç kamera kaydımız yok ama o bölgede emniyete ait birçok kamera bulunmakta elbet görülüyordur. İtiraz dilekçe örneğini mail gönderir misiniz? İlginiz için teşekkürler, iyi günler.

Seçil
Seçil
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2b itiraz dilekçesi . Mahalle arasında keyfi yazılan bir cezaya nasıl bir somut delil sunabilriim evime dönerken verilmiş ara yolda bir ceza

mehmet korkmaz
mehmet korkmaz
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2b itiraz dilekçesi lütfen

Mehmet
Mehmet
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46-2b itiraz dilekçesi lütfen

Ertuğrul Yılmaz
Ertuğrul Yılmaz
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Sağlıklı günler.46/2-b ve 61/1-O itiraz dilekçeleri talep edebilir miyim?

Mustafa Döner
Mustafa Döner
7 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar Ahmet Bey. Fahri müfettiş tarafından 46/2-b maddesiyle bende trafik cezası yedim. Düzenli olarak tutanakta belirtilen mevkide araç kullandığım için olay gününü hatırlamıyorum. Ama trafikte kurallara dikkatle uyan biriyim. Bu haksız yazılan cezaya karşı itiraz etmek istiyorum. Ama nasıl yapacağım hakkında bir fikrim olmadığı için örnek bir dilekçeniz varsa benimle paylaşabilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Haşim Şepik
Haşim Şepik
8 ay önce

Bana gönderilen bulvarda ikamet ettim, nerede ne zaman şerit ihlali veya giriş yaptım hatırlamıyorum.
O bulvar üzerinde sürekli Park ettim çünkü oturduğum ev o bulvar üzerindeydi.
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim
Saygılarımla Haşim Şepik

ORÇUN KÖKSAL
ORÇUN KÖKSAL
9 ay önce

Merhaba Ahmet Bey, 24.03.2020’de, 17:07’de, BORNOVA ÇEVRE YOLU BUCA İSTİKAMETİ BORNOVA/İZMİR mevkinde 46/2-B ceza maddesiyle tarafıma MA-****** seri sıra numaralı trafik cezası tanzim edilmiş. Olay gününü ve nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Ve cezaya itiraz etmek istiyorum. Genel olarak trafik kurallarına riayet eden biriyim. Şerit değiştirirken her zaman sinyal veririm ve yan aynaları kullanırım. Bu cezayı işlediğimi kanıtlayacak herhangi bir mobese görüntüsü olmadığı için cezaya itiraz etmek istiyorum. Ayrıca cezanın düzenlendiği il İSTANBUL fakat cezanın düzenlendiği yer İZMİR; bu normal midir? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

ORÇUN KÖKSAL
ORÇUN KÖKSAL
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
9 ay önce

Teşekkürler. Tek kale maç yani…

Akın Fit
Akın Fit
10 ay önce

Maalesef ama kavşağı gören mobese var. En güzel kanıtta bu olur. Devlete aid mobese kaydı. Başka yerlerde yorumlara baktığımda, mobese kaydı kolay kolay verilmiyormuş. İtiraz reddediliyormuş. Benim mobeseden başka tanığım yok. İtiraz dilekcemi nasıl hazırlarsam mobese kaydını alabilirim veya harici sekilde mahkemeden istemeli miyim? Süre kısıtlı yaklaşık 10 günüm var galiba. Bu kadar sürede mobese kaydını nasıl alabilirim, o da ayrı mevzu.
Peki Fahri müfettiş iddaa’sını doğrulamak zorunda değil mi?
Nasıl itiraz edebilirim, yardimci olursaniz sevinirim

Akın Fit
Akın Fit
10 ay önce

İyi günler. Fahri müfettiş tarafından 46/2-b maddesiyle ceza yedim. Buna itiraz etmek istiyorum. Olay gününü hatırlamıyorum ama trafik kurallarını titizlikle uygulayan biriyim. Olay 28.02.2020 de Muğlada Mobese ile devamlı kontrol edilen Aylin Karaca kavşağında gerçekleşmiş. Bu kavşata trafik lambaları bulunmamaktadır, akıllı kavşak tipindedir. Tebligat 12.03.2020 de yapildi. Herhangi bir trafik ihlalinde mobese ile trafik cezası kesilen biryer. Bunu mobesenin görmeyip Fahri müfettişin görmesi manidar. Trafikten mobese görüntüsünü istedim, mahkeme karariyla ancak verilecegi soylendi. Olay yeri tek şerit tek yönden gelmekteyim. Kavşağa 25 metre mesafede iki serit oluyor. Kavşaga girdigim anda ya 1. Çıkışa girebilirim, ya da 2. Çıkışa digeri ters… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu