Trafik Cezaları
Trend

46/2-b Trafik Cezası Nedir? Sinyal Vermeden Şerit Değiştirme Cezası

46/2-b trafik cezası şerit değiştirmeden önce gireceği şeridi kontrol etmemek, olarak bilinen trafik ceza maddesidir. Kısaca hatalı şerit değiştirme cezası olarak kabul edilir.

Halk arasında sinyal vermeden şerit değiştirme cezası olarak da kabul edilen 46 2 b maddesi özellik son günlerde fahri trafik müfettişlerinin gözde ceza maddeleri arasında yer almaktadır.

Arkadaşlar bu yazımda sizlere 46/2b nedir, 46/2-b cezası ehliyetiniz den kaç puan düşürür? 46-2b trafik kazası kusur oranı nedir? %25 indirimli ve kredi kartıyla taksitle 46 2b nasıl ödenir? Ücretsiz 46/2-b trafik ceza maddesine nasıl itiraz edilir? bunlardan bahsedeceğim.

Herhangi bir para ödemeden, “ücretsiz dava açarak 46/2-b trafik cezasına itiraz” hakkınız olduğunu biliyor muydunuz? Detayları yazımın devamında ↓

46 2b itiraz dilekçesi için, yazımın sonunda bulunan yorum kısmına 46/2-b maddesi ile ilgili talebinizi belirtin, 46/2b dilekçesi tarafınıza mail olarak göndereceğim.

46/2-b Nedir? Cezası Ne Kadar?

Aksine bir işaret bulunmadıkça, şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte, sürülen araçların emniyetle geçişini beklememek, yasaktır.

46/2-b TRAFİK CEZA MADDESİ

46/2-b nedir, açıklayacak olursam Karayolları Trafik Kanunun 46. maddesindeki açıklama yukarıdaki gibidir. Yani şerit değiştirme kuralı denilir.

Arkadaşlar, çoğu zaman şunu duyuyorum, ben sinyal verdim şerit değiştirdim, aslında bu durum şerit değiştirmek için yeterli değildir.

Trafikte şerit nasıl değiştirilir?

  • Girmek istediğimiz şerit istikametine sinyal verilir
  • Gireceğimiz şeritte varsa araçların geçmesi beklenir
  • Yol ve trafik durumu müsaade ettiği zaman güvenle şerit değiştirilir

Elbette ki gireceğiniz şeritte araç çok gerideyse durup bu aracı beklemenize gerek yok. Bu kuraldaki araç sinyal verip aniden şerit değiştirme ihlallerinin önüne geçebilmektir.

Peki 46 2b cezası ne kadar? Ehliyetinizden puan silinir mi?

46/2b 2019 yılında 235 lira iken yapılan 53 liralık zamla birlikte 46/2-b 2020 yılında 288 tl trafik cezası olmuştur. 20 ehliyet ceza puanı vardır.

46/2-b trafik cezası 2021 yılında %9,11 zamlanarak 314 TL olmuştur.

Ceza MaddesiTutarı%25 indirimliCeza puanı
46/2-b314.00 TL235,50 TL20 ehliyet ceza puanı vardır.
46/2-b cezası ne kadar 2021

Unutmadan söylemeliyim! 46/2b ceza maddesi için %25 indirimli ödeme imkanı sadece 46 2b cezasının size tebliğ edildiği günden itibaren 15 gün geçerlidir.

Yeni trafik cezaları listesi
yeni trafik cezaları listesi 2021

Güncel 2021 ceza maddeleri ve açıklamalarını merak ediyorsanız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezalari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

46/2-b İnternetten Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri

Dostlar teknolojinin günlük hayatımıza etkisi tartışılmaz bir gerçek. Oturduğunuz yerden kalkmadan! 46/2b trafik cezası sorgulama hatta ceza tebliğ edilmemiş olsa bile ödeme imkanınız var. Özellikle son günlerde popüler olan 46 2b beyanlı trafik cezası ödeme nasıl yapılıyor soruları bir hayli fazla.

46-2b beyanla trafik cezası ödeme nedir
46-2b beyanla trafik cezası ödeme nedir

Beyanlı ödemeden kısaca bahsedeyim. Size 46/2b maddesinden aracınızın plakasına ceza yazıldı. E-devlet sisteminde bildirim geldi ve 46/2b cezası olduğunu öğrendiniz. Tebligatın gelmesini beklemeden, %25 indirimli olarak kredi kartı ve taksitle 46 2b ödemesini yapmanıza imkan sağladığını özellikle belirtmek isterim.

Daha detaylı bilgi istiyorsanız bu yazım tam size göre. ahmetmerkepci.com/beyanla-trafik-cezasi-odeme/ sayfasını muhakkak ziyaret edin.

46/2b Kusur Oranı Yüzde Kaç?

46 2b ceza maddesi ise 46/2-b kusur oranı nedir şeklinde düşünebilirsiniz. Ancak yol kullanıcıları olarak uymak zorunda olduğumuz 46/2b maddesi, gerek ceza gerekse de trafik kazası kusur oranı maddesi olduğunu bilmemiz gerek.

46-2b kusur oranı
46-2b kusur oranı yüzde kaç

Birden fazla kusurlu taraf var ise 46 2b kusur oranı %75 “asli kusur” sayılır. Elbetteki itiraz hakkınız var. ahmetmerkepci.com/46-2-b-kusur-orani/ Kaza sonrası mağduriyet yaşamamak için 46-2b kusur oranı itirazı hakkınızı kullanın arkadaşlar!

46/2-b İtiraz Dilekçesi Örneği

46 2b itiraz dilekçesi hakkında bilgi vermeden önce bir kaç uyarıda bulunmak isterim. Ben hatalı şerit değiştirmedim düşüncesiyle ve savunmasıyla itiraz ederseniz sonucun olumlu olması çok çok zordur.

Sulh Ceza Hakimliğine haklılığını gösterebilecek bir delil sunmanız gerekiyor. Araç içi kamerası veya cezanın yazıldığı mevkide kamara kaydı kayıtları gerekiyor.

Ceza araç plakanıza yazıldıysa, 46/2-b trafik cezası tanzim edildiği tarih ve saatte, aracınızın farklı bir yerde olduğunu belgeleyebiliyorsanız 46/2b cezasının sehven yazıldığını iddia edebilirsiniz. İptal olur.

46/2b trafik cezası itirazı
46 2b trafik cezası itiraz dilekçesi

Yine de ben ücretsiz 46-2b itiraz hakkımı kullanacağım demek hakkınız. ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-itiraz-dilekcesi/ bu yazımda 46-2b ile ilgili yapmanız gerekenleri anlattım.

46/2b Sıkça Sorulan Sorular

46/2-b ceza maddesi nasıl sorgulanır?

46 2b trafik cezası sorgulama ve 46/2b tebliğ tarihi nedir? Resimli anlatım yaptığım ahmetmerkepci.com/trafik-cezasi-sorgulama/ yazımı okuyabilirsiniz.

46-2b ceza maddesinden araç trafikten men olur mu?

46-2b ceza maddesinden dolayı trafik men edilmez.

46/2b cezasından ehliyete el konulur mu?

Ehliyetize 46-2b maddesinden dolayı el konulmaz.

46 2b cezasını ödemeden itiraz edebilir miyim?

Elbette itiraz edebilirsiniz. Ancak itiraz ettiniz, mahkeme 46-2b itirazınızı kabul etmez ise 314.00 liralık miktarı aylık %5 yasal faizi ile ödemek zorunda kalırsınız! Kendi şahsi fikrim ödeyerek itiraz etmeniz olacaktır.

Araç sahibine 46-2b ceza yazılır mı?

46 2b sürücülere yazılır. Ancak arabanın plakasına da yazılabilir.

46-2b Makbuzunu ödemezsem ne olur?

46/2-b 2020 yılında 314.00 tl ödemediğiniz her ay 14,40 tl faiz işler. Örneğin 51-2a maddesinden cezai işlem uygulandı bir ay sonra öderseniz 302,40 lira ödersiniz.

İki yıl böyle devam eder. İki yılın sonunda 46-2b cezası 864 tl yanlış okumadınız! Sekizyüzaltmışdört Lira ödemek zorunda kalırsınız.

46/2b itiraz dilekçesi indir

46-2b itiraz dilekçesi talebinizi aşağıda bulunan yorum kısmına yazın. Mail adresinize 46-2b itiraz dilekçesi pdf olarak göndereceğim.


46 2b trafik cezası ile ilgili sormak istediklerinizi “Bir cevap yazın” kısmından sorabilirsiniz. Kazasız günler dilerim.

4.7 37 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?

Ahmet MERKEPÇİ

Trafik güvenliği üzerine akademik çalışmalar yapan, trafik kazaları, cezaları ve sigorta hukukunda danışmanlık sağlayan dünyalar güzeli Asel'in babası.
4.7 37 Oy Verildi
Yazımı değerlendirir misin?
Cevabın mail adresine gelmesini ister misin?
Bildir
guest
120 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Opel astra
Opel astra
13 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Fahri müfettişleri hakikaten anlamak mümkün değil.

Gökhan
Gökhan
15 gün önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar örnek dilekçeyi gönderebilir misiniz acaba

Emre
Emre
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

46/2-b örnek itiraz dilekçesi ve varsa emsal karar ôrneği gönderirmisiniz

Oğuzcan
Oğuzcan
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhabalar, bu madde için örnek dilekçeyi bana da gönderebilir misiniz?

Recep
Recep
1 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba bu madde için örnek dilekçeyi bana da gönderirmisiniz

DİLEK SUZAN
DİLEK SUZAN
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

:     
Hayırlı sabahlar, başlıkta bahsedildiği üzere 46/2-B ihlalinde tarafıma da ceza kesilmiş, olay mahali belli değil ceza gerekçesi muğlak, bu cezaya itiraz edebilmem için örnek dilekçe menti gönderebilir misiniz rica etsem, şimdiden teşekkür ederim

Mehmet G
Mehmet G
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Hayırlı sabahlar, başlıkta bahsedildiği üzere 46/2-B ihlalinde tarafıma da ceza kesilmiş, olay mahali belli değil ceza gerekçesi muğlak, bu cezaya itiraz edebilmem için örnek dilekçe menti gönderebilir misiniz rica etsem, şimdiden teşekkür ederim.

Sertaç yalçınkaya
Sertaç yalçınkaya
2 ay önce
Yazıya Puanım :
     

İtiraz dilekçesi istiyorum .

İzzet
İzzet
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Banada geldi ayni cezadan biz kanitlayamiyoruz bu fahri müfettişlerin kanıtı var mı benim yanlis serit degistirdigimi kanitlayabiliyor mu

NURİ
NURİ
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba iyi günler 46/2b ceza yazılmış bana elime dün geldi bunun itiraz süresi nedir ve nasıl itiraz ederim bilgi verirmisiniz teşekkür ederim şimdiden

SEZGİ
SEZGİ
4 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba;
Sağ şeritten yoluma devam ederken yol kenarında park halindeki aracın sinyal vermeden yola çıkmasından dolayı aynadan sol şeridi kontrol ederek sinyal vermeden yola çıkan araca çarpmamak (ve refleks olarakda) için yolu ortalamak zorunda kaldım.Sol şeritten gelen araç da yolu ortaladığımdan dolayı camı açıp hakaret etmeye başladı ve bende camı açtım durumu anlatmaya çalışırken hakaret etmeye devam etti(bayan şoförüm karşıdaki bay).Ben yoluma devam ettim.Daha sonrasında da fahri müfettiş tarafından kesilen ‘Aksi bir işaret bulunmadıkça trafiği tehlikeye düşürecek şerit değiştirmek’cezası yedim.Bunla ilgili nasıl bir itiraz dilekçesi oluştura bilirim?

Serhat MERCAN
Serhat MERCAN
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Ahmet Bey merhaba;
E-Devlet kanalından yaptığım kontrollerde 13.04.2021 tarihinde saat 16:56 da düzenlenmiş 46/2-b cezası tarafıma tecziye edilmiş. Belirtilen saat mesai saatleri içerisinde ve ben o saatte kurumumda çalışıyordum. Cezanın iptali için nasıl bir yol izlemeliyim ve konuya dair bir dilekçe gönderebilir misiniz?

Ebru
Ebru
Yanıtla  Ahmet MERKEPÇİ
4 ay önce

Ahmet bey banada ornek dilekce gonderirmisiniz benim sikayet ayni sekilde tam yer belirtmedikleri uzereine olacaka baska turlu ispatlayamam

Güner KUŞ
Güner KUŞ
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba akan ana yolda sinyal verip sağa dönerek köprü girişine girmem gerekirken sağdan tali yoldan ana yola bağlanmaya çalışan aracın önünden sinyal vererek dönüş yaptım Fahri Trafik Müfettişi tarafından 46/2-B cezası tebliğ edilmiş. aracımda kameram var ancak araç arkada kaldığı için onu görmüyor. Diğer aracın yavaşlayarak kontrollü bir şekilde ana yola girmesi gerekir diye düşünüyorum.

Ezgi
Ezgi
5 ay önce
Yazıya Puanım :
     

Merhaba, Yazınızı okudum. Gayet açıklayıcı ve faydalı bir yazı olmuş. Bana da FTM tarafından 1 ay önce 46/2-B maddesinden yazılmış ceza bugün tebliğ oldu. İtiraz etmeyi düşünüyorum ancak söylediğinize göre bizim hata yapmadığımızı ispat etmemiz gerekiyor. Gelen cezada tam bir adres bilgisi yok sadece ilçenin ve kilometrelerce uzunluğundaki bir bulvarın adı yazılmış. Benim 1 ay önce nerde olduğu belli olmayan bir olayı ispat etmem mümkün değil. FTM belki de başka bir şeye sinir oldu da yazdı. Bu şekilde yazılmış bir cezada bizden ispat istenmesi çok manasız değil mi? İddia eden ispatla yükümlü olması gerekir diye düşünüyorum. İtirazımı mecburen “söz konusu… Devamını Oku »

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu